Jump to content

Photo

Bucur de Curtea Veche un caine defect?

• Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 cezar osiceanu

cezar osiceanu

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 200 posts

Posted 04 October 2009 - 03:21 PM

Acest caine a suscitat foarte multe discutii pro si contra lui!
De aceea m-am gandit sa incercam sa il analizam la rece si fara patima pentru a vedea adevarul despre acest caine!
S-a spus ca nu ar avea par pe labele din spate si mai ales ca nu ar avea subpar dar si ca ar avea o pozitie gresita la angulatiilor posterioare!

#2 cezar osiceanu

cezar osiceanu

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 200 posts

Posted 26 October 2009 - 12:35 PM

http://www.tenderebo...ur/DSC08291.JPG
http://www.tenderebo...ur/bucurCV2.jpg
Iata poze care spun multe despre lipsa parului pe labele din spate ale acestui caine !

http://www.tenderebo...ur/IMG_5497.jpg
http://www.tenderebo...ur/IMG_9424.jpg
http://www.tenderebo...ur/IMG_4359.jpg
Aici se poate vedea o prezentare defectuoasa facuta pentru rasa mioritic! Ciobanescul romanesc mioritic NU este ciobanesc german pentru a se prezenta si arbitra unghiul pantei spatelui!!!

http://www.tenderebo...ur/DSC_0236.jpg
Talia acestui caine nu este deloc impresionanta asa dupa cum se poate vedea din aceasta poza in care proprietara are o inaltime de 1,65 m.
Talia cainelui este incadrata in zona medie mare dar nu mare!

#3 cezar osiceanu

cezar osiceanu

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 200 posts

Posted 26 October 2009 - 01:14 PM

http://www.tenderebo...dex.php?p=bucur
Din punct de vedere genetic Bucur de Curtea Veche este un produs de consangvinizare!
Pana aici nimic rau in aceasta pentru ca dupa cate stim cu totii consangvinizarea este o modalitate zootehnica de crestere a calitatii produsilor.
Doar ca ea trebuie sa fie facuta in mod imperios dupa caini de mare valoare si este obligatorie urmarirea in timp a produsilor dar si evitarea consangvinizarilor ulterioare ale produsilor obtinuti intial cu caini din aceeasi linie.
Ori in genealogia acestui caine gasim urmatoarele probleme mari de tot:
- consangvinizarea s-a facut dupa masculul A-NUC un caine fara par pe bot si pe labe, in fapt o simpla corcitura de talie mare intre un mioritic ci un carpatin zin zona Bucovinei.
Poza de mai jos este edificatoare:
Posted Image
In poza este bunicul lui Bucur, cainele A-NUC, dupa care s-a facut consangvinizarea principala
Daca ne uitam in pedigreeul lui Bucur vom mai vedea si o alta consangvinizare dupa ALF DE PLAI BUCOVINEAN nascut din NERO si HEEIA si BILCA DE CURTE VECHE fiica lui A-NUC si lui ALMA DE PLAI BUCOVINEAN care este sora lui ALF DE PLAI BUCOVINEAN tot din parintii NERO si HEEIA
Adica comparand cainii de mai jos:
Posted Image
Observam si prin comparatie cu un mioritic foarte cunoscut in acea perioada- cainele Bobi, grava lipsa a parului la A-NUC!

#4 cezar osiceanu

cezar osiceanu

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 200 posts

Posted 26 October 2009 - 01:32 PM

Este evident ca, in mod normal, un astfel de caine ar trebui cel putin sa nu mai faca monte decat cu exemplare din afara liniei sale de consangvinizare, sau care nu poseda in genealogiile lor un caine din linia sa in special A-NUC,ALF SI ALMA DE PLAI BUCOVINEAN,NERO SI HEEIA.
Aici intervine insa din nefericire foamea de bani a proprietarului masculului Bucur de Curtea Veche, lipsa de cunostiinte a detinatorului femelei, dorinta de imbogatire rapida de pe urma palmaresului dubios al masculului,etc si apar astfel de produsi precum cel prezentat in poza de mai jos -ultimul adica:
Posted Image
si alti produsi precum cel aflat in canisa Monasim - care sufera de boli ereditare, sau precum cel despre care se zice pe diverse forumuri ca ar fi cauzat darea in judecata a proprietarei canisei TenderEbony - dra Ionesi Iulia, de catre respectivul proprietar,samd. Cainele prezentat se observa ca are o problema mare pe trenul posterior.
http://www.tenderebo...php?p=janapedig
Aici se poate vedea cu mare usurinta sustinerea afirmatiei de mai sus prin citirea si compararea datelor din pedigreeul Zapacheetei of Happytails un caine tarat extrem de grav de consangvinizarile aiuristic facute!

#5 cezar osiceanu

cezar osiceanu

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 200 posts

Posted 05 November 2009 - 11:33 AM

Ca si concluzii pana acum despre cazul semnalat, cainele Bucur de Curte Veche :
- este un caine cu o baza genetica slaba care are mari probleme legate de cainii inregistrati in genealogia sa sub aspectul faptului ca multi dintre ei nu au fost inregistrati in vreo CARTE DE ORIGINE dar apar in acest pedigree, practic inregistrari in fals!
- are o mare problema legata de transmisia lipsei parului pe bot si pe labe la puii sai ca urmare a consangvinizarii prost facute dupa A-Nuc
- rezultatele cainelui sunt in general contestate pe mai toate site-urile de catre ceilalti parteneri de concurs ca urmare a acestu defect prezent si la el : lipsa parului si mai ales a unui subpar de calitate. Multi dintre contestatari pun si pe seama unor blaturi cu arbitrii aceste rezultate dar eu unul nu comentez astfel de lucruri neavand dovezi concrete in acest sens!
- multe dintre rezultatele obtinute sunt realizate in conditii de concurenta zero sau aproape de zero, diploma de campion mondial se acorda gratuit si din oficiu fiecarui caine participant la o expozitie mondiala sau europeana care la clasa la care este inscris obtine calificativul de EXCELENT I chiar daca nu obtine si titlul de caine cel mai bun al rasei = CMBR. Acest aspect este unul foarte interesant pentru ca de fapt in Federatia Chinologica Internationala se creaza "campioni mondiali" sau "europeni" fara ca acestia sa fi castigat competitia la care participa asa dupa cum ar fi normal!!!
- din multitudine a de monte facute pe bani grei pana in prezent nu a aparut decat un singur caine maximum doi cu rezultate cat de cat mai acatarii dar inca necomparabile cu "palmaresul" tatalui. Exista chiar pui cu tare genetice prezentati pe site-uri, unii chiar atragand se pare si probleme de ordin juridic - din cauza neonorarii de catre proprietara cainelui Canisa Tender Ebony a angajamentelor asumate cu privire la calitatea cainelui produs si vandut unor terti!
- este un lucru demn de lauda participarea proprietarei acestui caine la cat mai multe activitati chinologice interne si internationale care solicita un consum mare de bani,energie si atentie.
Ciudat este ca proprietara nu incearca sa raspunda in vreun fel acestor situatii prezentate mai sus dar probabil ca neavand argumente prefera sa taca si sa stea ascunsa in spatele unui nick, a unei interventii telefonice sau pe email la vreun moderator mai zelos si necunoscator al fenomenului chinologic,etc!

#6 cora

cora

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 09 February 2010 - 09:16 PM

Am o intrebare in legatura cu puii lui Bucur/Zapacheeta: daca istoria lor este dubioasa, pedigree-urile puilor lor sunt fabricate?

#7 da-o pe bune!

da-o pe bune!

junior

• Membri
  • Pip
  • 20 posts

Posted 10 February 2010 - 08:31 AM

Am o intrebare in legatura cu puii lui Bucur/Zapacheeta: daca istoria lor este dubioasa, pedigree-urile puilor lor sunt fabricate?

Iote dle inca o clona dea chilotului!
Da chilotule, bucur este defect , functioneaza in 3 bujii, iar tu sa-i sufli in galeria de evacuare.
Intrati pe www.ciobanesti.4t.com sa vedeti cum aviarul a avut un caine bunicel si la defectat cat a fost in propietatea lui, ursu de bacau, cainele a carui genealogie a furato osiceanu de la Neica din Bacau.

#8 cezar osiceanu

cezar osiceanu

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 200 posts

Posted 10 February 2010 - 08:52 PM

Sunt false,nule si gresite acele pedigree!
Mai mult ascund defecte genetice grave probate cu pozele respective!

#9 da-o pe bune!

da-o pe bune!

junior

• Membri
  • Pip
  • 20 posts

Posted 11 February 2010 - 11:48 AM

tampitel, iatal pe Ursu de Bacau. Papagal de om carele esti!!!

Attached Thumbnails

• vaideursu.jpg
  • vaivai.jpg

#10 itzik&strul

itzik&strul

junior

• Membri
  • Pip
  • 17 posts

Posted 11 February 2010 - 07:25 PM

tampitel, iatal pe Ursu de Bacau. Papagal de om carele esti!!!

Mey hahalera ,asta estem etalonul rasei mey? :lol:

#11 cezar osiceanu

cezar osiceanu

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 200 posts

Posted 13 February 2010 - 12:34 AM

Sincer imi pare rau ca un personaj ca tine poate strica acest forum interesant prin limbajul si ineptiile debitate dle cum te-o chema!
Cum subiectul pe care incerci sa il ataci este demult demontat cu probe solide te invit pe tine sa demonstrezi ca eu am cumparat acel caine pe care l-ai expus mai sus prin furtul unor poze proprietatea mea exclusiva.Apoi sa arati ca dl Neica a avut canisa inregistrata sub numele de Bacau inainte de 1995, ca i s-a eliberat macar un act de origine ptr zecile de caini produsi prin consangvinizari haotice,necontrolate si nedirijate sub acest afix si o dovada ca eu am cumparat acel caine de la el!
Altfel esti un simplu mincinos si atat!

#12 itzik&strul

itzik&strul

junior

• Membri
  • Pip
  • 17 posts

Posted 13 February 2010 - 08:52 PM

Mey hahalera, cand vei demonstra si tu ca datele de pe situl meu www.ciobanesti.4t.com sau furat de pe inexistentul sait www.ciobanesti.ro , atuncea mai vorbiram. Pe ursu l-ai cumparat cam pe la 7-10 luni de la o cucoana din Bucuresti cel cumparase din Neica de Bacau. Bre, i-ai furat originea si ti-ai mai batut joc si de el,pramatie ordinara mey, aduceti medicamentele, bre.

#13 cezar osiceanu

cezar osiceanu

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 200 posts

Posted 14 February 2010 - 11:06 AM

Dle Ludosan sau cum va mai cheama,vorbiti prostii si debitati minciuni pe banda rulanta.
1. Dl Neica din Bacau nu a avut NICIODATA acest afix DE BACAU inregistrat la ACHR sau UACHIR pana in 1997 cel putin.
2.Cainele Ursu etalon al rasei mioritic declarat de toti arbitrii din ACHR si UACHIR,multiplu campion national de juniori si campion apoi la clasa deschisa la UACHIR si ACHR, prezentat la Campionatul European din Belgia 1995,Campionatul mondial din Italia 2000,etc mu a fost cumparat dupa cum sustineti dvstra ci a fost primit cadou de la o familie din Bucuresti si nu la 7-10 luni cum scrieti prosteste ci fix la 6 luni.
3. Dl Neica a sustinut acest lucru fals ptr a isi spori cumparatorii la cainii pe care ii producea in stilul puppy miller adica fara sa ii inregistreze real la fatare,fara sa solicite acte de origine,fara arbitraje si pedigree la parinti,etc!
4. Eu l-am convins ca ptr o perioada sa ii inregistrez chinologic montele si fatarile, sa ii eliberez acte de origine la parinti si la pui,etc l-am sponsorizat frecvent cu mancare ptr caini prin firma Osipet a tatalui meu,i-am trimis clienti la cumparat de pui - fara comision!ativa smecheri din asociatie ii cerusera sa faca jumatate jumatate pretul - i-am facut popularizare prin presa,etc
5. Din nefericire dl Neica era un personaj dubios, needucat, pus pe facut bani si atat,care tinea cainii pe lant si cu lanturi de 1 metru lungime,neperiati, carora le dadea mortaciuni de mancare,etc Acesta este crudul adevar din pacate!
Dvtsra nu ati fost niciodata la el in curte ca sa stiti aceste lucruri dar mintiti din prostie cclara!
Site-ul www.ciobanesti.4t.com nu este al dvstra asa dupa cum mintiti in mod ordinar din nou. Ca sa va arat ca mintiti va spun ca in baza de date furata de pe site-ul www.ciobanesti.ro al clubului CNCCR dvstra nu aveti cum afisa genealogiile cainilor de acolo asa dupa cum se facea pe site-ul original, inregistrarea ultimului caine de acolo este facuta acum vreo patru ani si ceva,etc
Deci sunteti un mincinos de ultima speta! Mars la cotetz !

#14 itzik&strul

itzik&strul

junior

• Membri
  • Pip
  • 17 posts

Posted 17 February 2010 - 08:20 PM

bre, da ce prost mai esti mey.

#15 cezar osiceanu

cezar osiceanu

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 200 posts

Posted 19 February 2010 - 05:03 PM

Dle Ludosan sau cum va mai cheama,vorbiti prostii si debitati minciuni pe banda rulanta.
1. Dl Neica din Bacau nu a avut NICIODATA acest afix DE BACAU inregistrat la ACHR sau UACHIR pana in 1997 cel putin.
2.Cainele Ursu etalon al rasei mioritic declarat de toti arbitrii din ACHR si UACHIR,multiplu campion national de juniori si campion apoi la clasa deschisa la UACHIR si ACHR, prezentat la Campionatul European din Belgia 1995,Campionatul mondial din Italia 2000,etc mu a fost cumparat dupa cum sustineti dvstra ci a fost primit cadou de la o familie din Bucuresti si nu la 7-10 luni cum scrieti prosteste ci fix la 6 luni.
3. Dl Neica a sustinut acest lucru fals ptr a isi spori cumparatorii la cainii pe care ii producea in stilul puppy miller adica fara sa ii inregistreze real la fatare,fara sa solicite acte de origine,fara arbitraje si pedigree la parinti,etc!
4. Eu l-am convins ca ptr o perioada sa ii inregistrez chinologic montele si fatarile, sa ii eliberez acte de origine la parinti si la pui,etc l-am sponsorizat frecvent cu mancare ptr caini prin firma Osipet a tatalui meu,i-am trimis clienti la cumparat de pui - fara comision!ativa smecheri din asociatie ii cerusera sa faca jumatate jumatate pretul - i-am facut popularizare prin presa,etc
5. Din nefericire dl Neica era un personaj dubios, needucat, pus pe facut bani si atat,care tinea cainii pe lant si cu lanturi de 1 metru lungime,neperiati, carora le dadea mortaciuni de mancare,etc Acesta este crudul adevar din pacate!
Dvtsra nu ati fost niciodata la el in curte ca sa stiti aceste lucruri dar mintiti din prostie cclara!
Site-ul www.ciobanesti.4t.com nu este al dvstra asa dupa cum mintiti in mod ordinar din nou. Ca sa va arat ca mintiti va spun ca in baza de date furata de pe site-ul www.ciobanesti.ro al clubului CNCCR dvstra nu aveti cum afisa genealogiile cainilor de acolo asa dupa cum se facea pe site-ul original, inregistrarea ultimului caine de acolo este facuta acum vreo patru ani si ceva,etc
Deci sunteti un mincinos de ultima speta! Mars la cotetz !

Mai cititi odata ca poate va lasati de minciuni!

#16 itzik&strul

itzik&strul

junior

• Membri
  • Pip
  • 17 posts

Posted 19 February 2010 - 08:48 PM

www.ciobanesti.4t.com

#17 cezar osiceanu

cezar osiceanu

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 200 posts

Posted 22 February 2010 - 03:38 PM

Canisa de Casa Tudor ofera o noua linie pe trei generatii cunoscute fara consangvinizare din rasa ciobanesc romanesc carpatin.
Din genealogia cuibului retinem ca Vadim de Istratoiu si Corbu de Centea sunt doi masculi extrem de valorosi ambii campioni nationali si internationali ai rasei si ca exemplarele din canisa de Codrisor, Valea Ghinzii,Calimani, etc sunt prezente in linia mamei.
Din cauza hperconsangvinizarilor facute in mod haotic, necontrolat si fara nici un sens in linia mamei de catre crescatorii clubului din Bistrita, proprietarul femelei a apelat in mod special la un mascul valoros precum Corbu de Centea in vederea ameliorarii acestor probleme.
Rezultatul se poate vedea si cumpara folosind tel dlui Tudor Traian din Bucuresti 0725927177.
Pe aceasta cale ii informam pe toti cei care se afla in situatii asemanatoare ca CNCCR pune la dispozitie gratuit fiecarui posesor de femela o lista cu minimum trei masculi pentru monta, ca nu se percepe taxa in bani pentru monta ci in baza contractului de monta fatare cate un pui ptr sase pui fatati si in viata la varsta de 6 saptamani, ca se acorda afixul de crescator gratuit, ca se reface genealogia in mod gratuit, etc.
Pentru detalii tel 0744319130.

#18 itzik&strul

itzik&strul

junior

• Membri
  • Pip
  • 17 posts

Posted 25 February 2010 - 07:57 PM

<!--coloro:#696969--><span style="color:#696969"><!--/coloro--><!--sizeo:7--><span style="font-size:36pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->www.ciobanesti.4t.com<!--sizec--></span><!--/sizec--><!--colorc--></span><!--/colorc-->

Nu cumparati mey corcituri de caucazieni,intrati pe site si vedeti cum trebuie sa arate carpatinul autentic. Aduceti halatul.

www.ciobanesti.4t.com

#19 cezar osiceanu

cezar osiceanu

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 200 posts

Posted 22 April 2010 - 08:41 AM

Ca si concluzii pana acum despre cazul semnalat, cainele Bucur de Curte Veche :
- este un caine cu o baza genetica slaba care are mari probleme legate de cainii inregistrati in genealogia sa sub aspectul faptului ca multi dintre ei nu au fost inregistrati in vreo CARTE DE ORIGINE dar apar in acest pedigree, practic inregistrari in fals!
- are o mare problema legata de transmisia lipsei parului pe bot si pe labe la puii sai ca urmare a consangvinizarii prost facute dupa A-Nuc
- rezultatele cainelui sunt in general contestate pe mai toate site-urile de catre ceilalti parteneri de concurs ca urmare a acestu defect prezent si la el : lipsa parului si mai ales a unui subpar de calitate. Multi dintre contestatari pun si pe seama unor blaturi cu arbitrii aceste rezultate dar eu unul nu comentez astfel de lucruri neavand dovezi concrete in acest sens!
- multe dintre rezultatele obtinute sunt realizate in conditii de concurenta zero sau aproape de zero, diploma de campion mondial se acorda gratuit si din oficiu fiecarui caine participant la o expozitie mondiala sau europeana care la clasa la care este inscris obtine calificativul de EXCELENT I chiar daca nu obtine si titlul de caine cel mai bun al rasei = CMBR. Acest aspect este unul foarte interesant pentru ca de fapt in Federatia Chinologica Internationala se creaza "campioni mondiali" sau "europeni" fara ca acestia sa fi castigat competitia la care participa asa dupa cum ar fi normal!!!
- din multitudine a de monte facute pe bani grei pana in prezent nu a aparut decat un singur caine maximum doi cu rezultate cat de cat mai acatarii dar inca necomparabile cu "palmaresul" tatalui. Exista chiar pui cu tare genetice prezentati pe site-uri, unii chiar atragand se pare si probleme de ordin juridic - din cauza neonorarii de catre proprietara cainelui Canisa Tender Ebony a angajamentelor asumate cu privire la calitatea cainelui produs si vandut unor terti!
- este un lucru demn de lauda participarea proprietarei acestui caine la cat mai multe activitati chinologice interne si internationale care solicita un consum mare de bani,energie si atentie.
Ciudat este ca proprietara nu incearca sa raspunda in vreun fel acestor situatii prezentate mai sus dar probabil ca neavand argumente prefera sa taca si sa stea ascunsa in spatele unui nick, a unei interventii telefonice sau pe email la vreun moderator mai zelos si necunoscator al fenomenului chinologic,etc!

Ca urmare a acestei postari dra Ionesi Iulia tace malc dandu-si seama de prostia facuta cu postarea pozei cu tatal acestui caine - un caine fara par pe bot si pe labe ( defect genetic grav la aceasta rasa )!

#20 cezar osiceanu

cezar osiceanu

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 200 posts

Posted 28 May 2010 - 12:08 AM

Voi prezenta mai jos o noua dovada a faptului ca Bucur de Curtea Veche este un caine cu probleme mari transmise genetic si lui si altor caini cu genealogie comuna:
Samio Erik cainele "campion" facut pe blat la ACHR :
Posted Image
Se vede clar lipsa parului si talia mica a acestui caine!
Iata si dovada genetica a lipsei parului:
Vasilovschi Epifanie, 1994, Gura Humorului:
Posted Image
Acesti caini sunt cei care apar in unele pedigree cu numele "G-Bobi" si "A-Nuc", tata si fiu. Rezulta atunci ca:
G-Bobi+ Fulga II => A-Nuc + Alina de Plai Bucovinean => Bilca de Curtea Veche + Alf de Plai Bucovinean => Karol de Curtea Veche + Joana de Curtea Veche => Alun de Curtea Veche + Samio Ella => Crina + Samio Erik => Fagus, Fidelio e.t.c. de Bello Getica.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users