Jump to content

Photo

ciobanescul de Bucovina a fost omologat de ...SERBIA!

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 cezar osiceanu

cezar osiceanu

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 200 posts

Posted 08 August 2010 - 12:42 PM

INCREDIBIL DAR ADEVARAT!
CIOBANESCUL EST - EUROPEAN INSCRIS IN PARANTEZA CA CIOBANESC ROMANESC DE BUCOVINA IN NOMENCLATORUL FEDERATIEI CHINOLOGICE INTERNATIONALE ESTE O RASA OMOLOGATA DE ROMANIA SI ... SERBIA !

De cand sunt nu am mai vazut asa o mare minciuna ca acea pe care o trage "clanul" de la Humor neamului romanesc!
Scrie acolo negru pe alb http://www.bucovinad...de-bucovina.htm ca:

CIOBANESC ROMÂNESC DE BUCOVINA
(Chien de berger roumain de Bucovine)

ORIGINE: România

UTILIZARE: Câine ciobanesc pentru turmele de oi si pentru bovine. Excelent câine de paza.

CLASIFICARE F.C.I.: Grupa II Pinscher-Schnauzer, Molossoizi, Câini de cireada si de munte elvetieni si alte rase
Sectiunea 2.2 – Molossoizi, tip montan
Fara proba de lucru

SCURT ISTORIC: Ciobanescul de Bucovina este o rasa naturala care s-a format în arealul Carpatilor, în Bucovina, mai exact în nord-estul României. Aceasta rasa a beneficiat de o atentie speciala în ceea ce priveste selectia si ameliorarea, ceea ce a condus la existenta tipului actual. In aceasta regiune, exemplarele acestei rase sunt utilizate cu mare succes la paza turmelor si a proprietatii. Acest câine mai este foarte cunoscut si sub denumirea de "DULAU" sau "CAPAU" .

Comisiile F.C.I. de Standarde si Stiintica au aprobat acest standard în cadrul reuniunii comune care a avut loc în data de 18,19 septembrie 2004 la Sarlat-Franta.

Comitetul general F.C.I. a aprobat acest standard în cadrul reuniunii care a avut loc în data de10, 11 noiembrie. la Kyoto-Japonia.

Iar in nomenclatorul FCI http://www.fci.be/nomenclature.aspx scrie negru pe alb ca:
Ciobanescul est -european ( Ciobanesc romanesc de Bucovina )este o rasa omologata de Romania si ... SERBIA! :shock: :shock:
Am intrat de curand pe http://www.bucovinadogs.ro si nu mi-a venit sa cred ca domnilor :
- Dorin Ghiuta » Canisa de Humor
- Stroe Macovei » Canisa de Plai Vrancean
- Marius Pop » Canisa de Plai Bargauan
- Vasiliu Vasile » Canisa de Radaseni
- Edward Riznic » Canisa Sapte Coline
- Sebastian Ratiu » Canisa "of Buffalo"
- Paisie Furdui » Canisa de Birnova
- Talasman Constantin » Canisa de Mihaiesti
- Solcanu Lavinius » Canisa"Casa Bucovineana"
- Puicin Laurentiu » Canisa Pastorum Romanorum
- Petrica Mot
- Domitian Morosanu
- etc
NU LE-A CRESCUT NASUL CA LUI PINOCHIO pentru minciuna publicata pe site-ul lor!
Verificati si :
http://www.ach.ro/ST...na_EN_09.09.pdf
unde scrie la fel negru pe alb ca patronajul rasei este al Romaniei si al Serbiei, ca data publicarii standardului original a fost 26.03.2009 nu cea publicata de mincinosi mai sus, si ca originea rasei este in Romania Serbia si Bulgaria! :shock: :shock: :oops:

Descoperirea apartine unei doamne de pe un alt site dedicat cainilor care a avut rabdarea sa citeasca cu atentie toate materialele publicate oficial de catre Asociatia Chinologica Romana ACHR si Federatia Chinologica Internationala FCI!
Astfel ca dragi chinologi ne aflam in fata celei mai mari minciuni din intreaga chinologie nationala!!!

#2 Petrovici Razvan

Petrovici Razvan

junior

• Membri
  • Pip
  • 39 posts

Posted 12 August 2010 - 12:29 AM

Doamnelor si domnilor in fata dvstra marele mincinos prins cu minciuna de zeci de ori si campion national si international la acest sport chinologic "domnul" Dorin ..........
Ghiutaaaaa!
ADA-Proprietar GHIUTA DORIN
Posted Image[/quote]

L-am prins mintind un cumparator a doi pui adusi de el de acasa fara acte, nevaccinati, nedeclarati si neinregistrati ca si parintii lor la Azuga prin 2003 daca nu ma insel!
Atunci cand a venit la un concurs organizat de Clubul national de Caini Ciobanesti Romanesti in care se inscrisese in secret, ca sa dea examen de candidat de arbitru in fata publicului prezent, a profesorilor de la facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti dnii Andrei Tanase si Alin Bartoiu, a conducerii clubului ( dna Tihan Nicoleta - daca varsta o mai ajta sa isi reaminteasca cumva, Dnul Raileanu Cristian-pe atunci vicepresedinte,dna si dl Cioroboreanu unul candidat de arbitru in locul celuilalt,etc)
L-a nici doua luni distanta l-am prins mintindu-si colegii din clubul de azi si din cartea dlui Morosanu afirmand ca nu a fost deloc la acea manifestare.Afland ca s-a vorbit cu mine a spus ca a fost in trecere iar la sosirea mea a ramas mut si a plecat rosu la fata ca s-a facut de ras singur mintind in asa hal!
L-am mai prins laudandu-se in fata altora dar si a membrilor clubului CNCCR ca masculul lui a facut peste trei sute de monte in trei ani de zile fara sa inregistreze chinologic decat vreo patru!
Nu stia in anul 2000 cum se acorda afixul de crescator la caini! Sustinea ca se acorda dupa afixul proprietarului masculului!!
deci : Doamnelor si domnilor in fata dvstra marele mincinos prins cu minciuna de zeci de ori si campion national si international la acest sport chinologic "domnul" Dorin ..........
Ghiutaaaaa!

#3 Petrovici Razvan

Petrovici Razvan

junior

• Membri
  • Pip
  • 39 posts

Posted 12 August 2010 - 12:32 AM

NORD-proprietar MIRCEA RADU

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Varianta "din dragoste" a chinologie romano-sarbe!
Daca ar sti Mircea Radu ce idila romano-sarba si de restul bulgareasca are in maini mama,mama ce emisune ar mai face nu? :lol: :lol:

#4 Petrovici Razvan

Petrovici Razvan

junior

• Membri
  • Pip
  • 39 posts

Posted 12 August 2010 - 12:38 AM

Posted Image

Posted Image
Nu este o carte de Ion Creanga cu povesti si povestiri ci este o carte a mistificarii ordinare a adevarului!
Nu se gaseste in librarii si se vinde fara chitanta de catre autor dl Cristian Domitian ...Morosanuuuu!
Mare mincinos, incredibil de mare!! [-X [-X

#5 Petrovici Razvan

Petrovici Razvan

junior

• Membri
  • Pip
  • 39 posts

Posted 15 August 2010 - 09:18 PM

Articol din septembrie 2004... publicat cu mare fast de catre ACHR!

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image
Este din nou evidenta manevra de manipulare a opiniei publice pentru ca aici s-a pus un proiect de standard in care originea cainelui ciobanesc romanesc de Bucovina era doar din Romania si tara care patrona rasa era deasemenea Romania.
Conducerea ACHR a stiut de modificarile aduse originii si tarilor care patroneaza aceasta rasa dar a mintit deliberat ascunzand modificarile aduse standardului tocmai romanilor!

#6 Petrovici Razvan

Petrovici Razvan

junior

• Membri
  • Pip
  • 39 posts

Posted 18 August 2010 - 08:29 AM

Ma "pregatesc" de prima expo :lol:

Posted Image

Posted Image
Doar ca dl Gaspar nu stie sarbeste si nici bulgareste!Oare ce ma fac?

Grele limbile astea sarba si bulgara pentru bietul caine romanesc nu? :huh: :D

#7 Petrovici Razvan

Petrovici Razvan

junior

• Membri
  • Pip
  • 39 posts

Posted 18 September 2010 - 12:55 PM

DOVADA MINCIUNII ESTE CHIAR PE SITE-UL ACHR-ULUI:
http://www.ach.ro/st...i_romanesti.htm

RUSINE,RUSINE,RUSINE!

0 user(s) are reading this topic