Jump to content

Photo

masura 112 - instalarea tinerilor fermieri

• Please log in to reply
101 replies to this topic

#1 adrian79

adrian79

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 21 January 2009 - 10:12 PM

Salutare la toata lumea !
am si eu o intrebare legata de masura 112-instalarea tinerilor fermieri -
la momentul actual exploatatia pe care o detin are 2-3 UDE si as vrea sa infiintez o societate iar prin cererea de finantare la masura 112 sa achizitionez pentru inceput 100 purcei , 10 scroafe pentru reproductie in circuit inchis, 0.5 ha legume in camp si 0.2 ha legume in solar. Se poate ?

#2 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 26 January 2009 - 11:12 PM

Nu.

#3 adrian79

adrian79

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 29 January 2009 - 08:29 PM

Nu.

salut cosmin. Si care ar fi motivele pentru care nu se poate ?

#4 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 08 February 2009 - 09:24 PM

salut cosmin. Si care ar fi motivele pentru care nu se poate ?

Vrei prea multe si nimeni nu o sa iti faca proiectul.
In plus nu cred ca o sa ii intereseze ce faci tu cu banii, adica poti sa ii cheltuiesti pentru a face diverse investitii dar nu numai.
Pe alta masura investiitile nu sunt eligibile.
Intraba la Consultanta Agricola din localitatea ta.

#5 Teodor I

Teodor I

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 20 March 2009 - 05:43 PM

Eu ma pregatesc sa termin facultatea anu asta si vreu sa aplic pentru masura 112 dar din pacate mare lucru nu inteleg din ghidul 2009. Stie cineva inafara de cerere si actele pe care le detin, ce trebuie sa mai depun din maldarul de anexe ? Multumesc.

#6 elisabeta

elisabeta

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 25 March 2009 - 12:46 PM

Eu ma pregatesc sa termin facultatea anu asta si vreu sa aplic pentru masura 112 dar din pacate mare lucru nu inteleg din ghidul 2009. Stie cineva inafara de cerere si actele pe care le detin, ce trebuie sa mai depun din maldarul de anexe ? Multumesc.

planul de afaceri (model anexa 2) si declaratii (modele in anexa 6)

#7 kappa

kappa

junior

• Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 26 March 2009 - 12:28 PM

eu nu gasesc cursuri de calificare de minim 150 ore :o

#8 Teodor I

Teodor I

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 26 March 2009 - 10:29 PM

eu nu gasesc cursuri de calificare de minim 150 ore :o

Pai poti sa incepi o facultate ;) de ex. de Agronomie

#9 kappa

kappa

junior

• Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 27 March 2009 - 03:33 PM

Da, genial raspuns...si cand termin cu Agronomia se termina si cu masura 112... :blink:

#10 Teodor I

Teodor I

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 27 March 2009 - 04:07 PM

Pai ..... deh... trebuia sa te gandesti mai din 2005 asa :) pana acum o terminai

#11 kappa

kappa

junior

• Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 30 March 2009 - 07:50 AM

Ideea e alta, am vorbit la Min Agriculturii si habar n-aveau ca nu prea sunt cursuri cu peste 150 ore, au zis ca nu se poate asa ceva. Tara de rahat, aia e. Sa nu mai zic de aia de la consultanta agricola, vai de capu' lor, habar n-au pe ce lume traiesc.

#12 Teodor I

Teodor I

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 30 March 2009 - 07:52 PM

Mda.... asta cam asa e din pacate ..... sunt angajati foarte multi pe pile si nu au legatura cu agricultura, ocupa niste posturi total aiurea, iar in primul minut de discutie te prinzi ca nu au nici o treaba in acest sistem. E o intreaga tevatura sa ajungi la un consultant, eu cel putin am vrut sa vb. cu unul din ei si nu s-a putut, ba au concediu, ba picioare rupte, ba medical, scuze de 2 bani comune, in momentul in care vrei sa faci ceva. Problema e ca au trecut anii si scuzele sunt la fel din pacate nu e nimic concret, chiar ma gandeam sa le mai compun eu niste scuze noi :) da nu le dau idei ca cine stie ..... o sa incep si eu sa cred ca au treaba si sunt foarte agolomerati :) Acum hai sa-ti zic exact cum e cu consultanta asa ca la carte :) Un consultant in primul rand trebuie sa faca Facultatea de AGRICULTURA , (OBLIGATORIU) ! Dupa ce termina facultatea, pentru perfectionare mai face si un master de 2 ani, asta ca sa poata sa se puna la punct cu noul sistem UE impus. Din cunostintele mele, teoretic, ar trebuii sa fim prima generatie UE care putem aplica la obtiunea asta.
Consultanta agricolta implica cursuri sau practica pe PC-uri si nu in ultimul rand curajul de a practica meseria asta + fac terminata si notiuni din toate domeniile agricole, persoanele care cer astfel de servicii avand problemele foarte diversificate in acest sector si cu o nuanta diferita. Nu vreau sa par destept, oricum nu sunt si nici nu m-am considerat vreodata, dar chiar mi-am facut facultatea asta pe bune, fara pile si spagi, am dat pe la cursuri si laboratoare, norma de spitzuri in fund mi-am cam luat-o, mustele si-au facut prezenta in practica odata cu mine, incat sa pot sa ma deplasez oarecum pe acest segment numit AGRICULTURA. Problema fundamentala in Romania e ca orice neavenit din agricultura a inceput sa accelereze cate un jeep in fata unui inginer agronom, crezand ca valurile in paharul cu apa facute, il si impresioneaza. Asa ca ce pot eu sa te indrum e sa incerci sa faci un curs de initiere ( asta daca gasesti pe net pe undeva ) sau sa incepi facultatea asta, care spre deosebire de altele ai si practica, ceea ce e foarte interesant. E adevarat ca e destul de grea, uneori povara, dar se gaseste mereu ceva care sa-ti distraga atentia daca incepe sa-ti placa. Cel putin porfesorii sunt excelent profesional pregatiti pe materiile lor si deschisi la discutii, fapt mai putin intalnit la alte facultati. In cadru facultatii ai cateva avantaje, poti obtine un carnet de tractor, de masina, excursii, practica anuala, cunosti locuri noi, oameni noi, colegi de treaba si majoritatea saritori. Eu am avut un singur pliant cu inscrierea la aceasta facultate iar acum dupa 4 ani, am strans aproape 1 metru de cursuri si laboratoare, 18-20 GB. de documentatie si tot nu am terminat de strans :) , dar cum ies din curte, nu mai e nimic ca in sala sau laborator. Superficialitatea e in floare mai peste tot pe unde merg, te irita da nu ai ce face... trebuie sa depasesti momentul si sa mergi mai departe. Deci Kappa ... chiar daca am reusit sa te conving si te apuci de ea, macar ai pe cine sa injuri cand dai de greu ;) Daca vrei sa faci doar cursuri de consultanta, trebuie sa ai si calul, nu numai carutza cum se zice la tzara. Asta ca sa nu faci o agricultura de subzistenta, cu efort maxim si gratuit.

#13 kappa

kappa

junior

• Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 31 March 2009 - 07:24 AM

Mersi pentru raspunsul bine elaborat, salut post-ul tau. :)

Sa o luam punctual:

1. Eu am 25 de ani, deja lucrez de 3 ani intr-o companie maricica, insa gandul ca voi sta toata viata ca pokemonu' la birou ma inspaimanta. Sunt innebunit sa evadez din orasul asta infect, cu destinatia Horezu. :D

2. Vreau sa fac acele cursuri, chiar daca nu eram obligat de ghid ma apucam de ele pentru ca nu vreau sa ma arunc pur si simplu cu capu' inainte. Tocmai de-aia nu m-as apuca de cursuri la distanta, cursuri de 2 zile etc ci as vrea sa fac EXACT acele cursuri de minim 150 ore care includ si practica de care mentionai mai sus.

3. Nu am ganduri de imbogatire din agricultura, departe de mine chiar, ma gandesc numa' sa nu mor din cauza stresului ( deja firele de par alb isi fac aparitia...).Asa ca bye-bye Bucharest, I hate you. :D

4. Am strans si eu ceva documentatie, nu asa multa ca tine dar destul de la obiect, daca vrei sa facem vreodata un "schimb de hartii electronice" ^_^ cu cea mai mare placere.

P.S.: azi sun si la USAMVB, am inteles ca au trimis un dosar la minister pentru aprobare, referitor la cursuri de pregatire,perfectionare si calificare in domeniul agricol, sa vedem ce raspuns primesc...
Toate cele bune!

#14 Teodor I

Teodor I

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 31 March 2009 - 06:33 PM

Uite ti-am mai cautat pe net si am vazut ca A.N.C.A. organzeaza cursuri pentru Consultanta agricola (GRATUITE). A.N.C.A. in mod normal e obligata la o anumita perioada sa formeze liste cu cei care doresc sa faca aceste cursuri de specializare in agricultura si (3-6 luni) se preda cursul asta, care presupun ca are mai mult de 150 ore. La sfarsitul cursului, se da o lucrare un fel de absolvire si cu asta ti se elibereaza un atestat agricol in specialitatea studiata. Pentru mai multe detalii uite aici brosura ca sa te informezi mai exact si sa-mi zici daca ti-a folosit la ceva . E o prezentare in ppt. http://www.consultan...t... - OJCA.ppt P.S. Si eu vreau sa scap de mizeria de Bucuresti si nulitatile de aici ca sunt satul pana peste kap.

#15 kappa

kappa

junior

• Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 01 April 2009 - 07:42 AM

Ohooo, multumesc frumos pentru "hint", insa ma cert cu cei de la ANCA de vreo luna pe tema asta. In primul rand nu au terminat cu bugetul pe 2009, deci nu se stie daca se mai fac anu' asta cursuri. Daca se vor face, singurul domeniu va fi apicultura. Care nu ma ajuta deloc.

Au zis cei de la MAPDR ca stiu foarte bine situatia si vor incerca sa remedieze problema la urmatoarea sesiune. Cum? Nici ei nu au habar... :)

#16 Teodor I

Teodor I

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 01 April 2009 - 11:18 AM

Ohooo, multumesc frumos pentru "hint", insa ma cert cu cei de la ANCA de vreo luna pe tema asta. In primul rand nu au terminat cu bugetul pe 2009, deci nu se stie daca se mai fac anu' asta cursuri. Daca se vor face, singurul domeniu va fi apicultura. Care nu ma ajuta deloc.

Au zis cei de la MAPDR ca stiu foarte bine situatia si vor incerca sa remedieze problema la urmatoarea sesiune. Cum? Nici ei nu au habar... :)

Aici din cate stiu eu, nu e cu "daca", sunt obligati prin programele care le dasfasoara, sa faca aceste cursuri pentru ca-i obliga legea ! Bugetul din cate stiu eu il face biroul de contabilitate, care nu are legatura cu consultantii agricoli si cei care organizeaza posturile. MADR este supervizoul celor de la A.N.C.A. din cate stiu eu asa in randuri mari . Cred ca trebuie sa depui o cerere pentru audienta la M.A.D.R. sa explici situatia in care esti pus si sa obtii o solutie. Alta cale legala nu cunosc din pacate. P.S. Pt programele astea care se aplica in agricultura (gen instruire, cursuri, etc, subventii) fiecare cetatean platestetaxe si impozite, deci avem si drepturi pe langa obligatii. Pe de alta parte, daca astea nu se aplica si nu se desfasoara, obiectul de activitate dispare si atunci nu se mi justifica salariile angajatilor.

#17 catavet

catavet

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 01 April 2009 - 10:01 PM

Eu am aplicat pentru masura 112. Acum astept raspunsul privind eligibilitatea. Este destul de greu. La mine a fost primul proiect pe judet declarat conform, restul au fost respinse, cel putin asa era pana sa se prelungeasca sesiunea pana la 27 martie. Eu, pana am ajuns la o concluzie, cum sa fac proiectul *( impreuna cu o firma de consultanta) am sunat de vreo 20 de ori la Bucuresti la Feadr. Concluzia la care au ajuns chiar ei, cei din bucuresti, si care mi au zis-o si mie, care nu stiau cine sunt, a fost ca, ghidul este neclar *(ghid facut tot de ei) si ca o sa faca noi informari in teritoriu. Dupa ce am depus eu, s-a prelungit cu inca 30 de zile sesiunea, pentru ca nu aveau deponenti, si totodata s-a modificat si ghidul, dar parerea mea ca mai mult in rau decat in bine. Acum iti cer si autorizatie de la DSV ca sa aplici pt 112 in domeniul ... de ex. - cultura mare. A, ce am uitat sa va zic - in total, pe acte si modificari ce am mai facut am dat vreo 800 de euro. M-am inscris intr-un grup de producatori, modificari pe la ORC, taxe de eliberare etc.
Ideile principale sunt:
- daca ferma pe care o preiei nu are istoric de minim 1 an la APIA, nu esti conform
- trebuie ca tanarul care preia ferma sa fie si administrator si asociat unic (este diferenta)
- cursuri de formare gasesti peste tot, mai ales la universitatile de profil (eu am terminat medicina veterinara, dar aveam si o diploma de la OJCA pe culturi vegetale)
- daca va interesati o sa gasiti, sau grupativa cate 5, 6 si solicitati la o institutie de profil (facultati)
sa organizeze un curs de formare profesionala sau /si specializare

SUCCES !!!

#18 kappa

kappa

junior

• Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 02 April 2009 - 07:22 AM

Aia cu minim 1 an vechime la APIA unde scrie in ghid? :blink:
Cursuri de formare de MINIM 150 de ore nu se gasesc nicaieri. Punct. :mellow:

#19 catavet

catavet

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 02 April 2009 - 12:51 PM

Aia cu minim 1 an vechime la APIA unde scrie in ghid? :blink:
Cursuri de formare de MINIM 150 de ore nu se gasesc nicaieri. Punct. :mellow:

Nu scrie in ghid (cel putin nu scria pana la data de 27 februarie, dupa... nu stiu), dar scrie ca trebuie sa duci adeverinta de la APIA cu suprafata lucrata, nr de animale etc, (pe baza careia cei de la feadr iti calculeaza UDE-le, deci practic daca tu ai avut anul trecut 10 ha-inregistrate in registrul fermelor la APIA, si anul asta ai mai luat inca 150 de ha, si la ora actuala ai 160 de ha, ai doar 2 UDE - 'neconform', urmand ca la anul sa iti ia in calcul toate cele 160 ha )

ATENTIE !!!

Ghidul este incomplet, fata de ce iti cer cand mergi sa depui cererea de finantare, reprezinta cam 50 %. Mie mi-au cerut extras de la APIA cu screen shot, toate contractele de arenda actuale, si cele care erau valabile anul trecut-cand am depus cererea de sprijin pe suprafata la APIA, adeverinta de la OJCA-care sa ateste ca respectivul curs ce l-am urmat, a fost de mai mult de 150 de ore, si inca ceva, daca aveti SRL, cand mereti sa va scoateti certificat constatator de la ORC, cereti si un istoric privind asociatii ca sigur o sa vi-l ceara la informatii suplimentare dupa ce il depuneti.

#20 catavet

catavet

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 02 April 2009 - 12:56 PM

referitor la cursuri de formare - da-i un search pe google cu cheia "Cursuri de formare in meserii agricole" vezi ce raspuns iti da, si poti sa diversifici.

Cu siguranta o sa gasesti !

Succes !

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users