Jump to content

Photo

masura 112 - instalarea tinerilor fermieri

• Please log in to reply
101 replies to this topic

#21 Teodor I

Teodor I

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 02 April 2009 - 02:14 PM

GHID ? Hmmmmmmmm ... Intre un GHID si un REGULAMENT parerea mea e ca e mare diferenta ! Ghidul tot ce poate sa faca, e sa te indrume cum sa completezi (in cazul asta proiectul) pe care vrei sa-l initiezi. REGULAMENTUL - am impresia ca nu-l cunoaste nimeni, pentru ca nu este public si nu e afisat nicaieri, pe un site al acestor masuri care trebuie aplicate in agricultura. O alta nedumerire am in privinta schimbarii acestui ghid, in derularea masurilor. Pai azi spune ceva, maine altceva ... nu cumva e voit modificat de la o saptamana la alta? Neclaritatea lui lasa loc de interpretari, astfel incat fiecare sa poata sa-si dea cu pararea lui personala. Iar aici pe forumul asta degeaba palavragimi ca nu ne indruma nimeni . Forumul de la ANCA cred ca e in masura sa ne indrume. http://www.consultan...icola.ro/forum/ Aici ar trebuii sa existe "consultantii" care pot oferii o informare corecta (TEORETIC)

#22 kappa

kappa

junior

• Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 02 April 2009 - 07:30 PM

referitor la cursuri de formare - da-i un search pe google cu cheia "Cursuri de formare in meserii agricole" vezi ce raspuns iti da, si poti sa diversifici.

Cu siguranta o sa gasesti !

Succes !

Imi subestimezi intelectul. :)
Da-mi un SINGUR exemplu de curs de minim 150 de ore te rog. Multumesc. :P

Referitor la forumul ANCA, e penibil, mai bine nu ma uitam acolo. Ar fi cel mai bun mod de consultanta insa pokemonii de la ANCA sunt prea pokemoni. Iar imi amintesc de discutiile face2face si ma apuca plansu' cand imi amintesc cat de jalnica e pregatirea lor. Habar n-am ce cauta acolo, mai ales sa dea si consultanta cica. Mi-e scarba... :mellow:

#23 Teodor I

Teodor I

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 02 April 2009 - 07:39 PM

pokemonii AAAAAAAAAAAAAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAA :D :lol: :lol: :lol: :lol: ESTI TARE !

INTERNAUTII VS. POKEMONII :lol: AAAAAAAAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA 1-0

#24 Danii

Danii

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 24 April 2010 - 09:50 AM

Salut
Stie cineva sa imi spuna daca sunt eligibila daca am cultura de floarea soarelui ornamentala si vreau sa aplic pentru masura 112 la sectiunea flori si plante ornamentale (pentru asta am facut un curs de peisagist floricultor). Peste tot sa spune ca floarea soarelui e planta industriala, dar pentru ca este frumoasa si viu colorata, este cultivata si ca...planta ornamentala. Am tot intrebat in stanga si in dreapta dar raspunsurile au fost evazive. Cred ca depinde si pe mana cui pica proiectul...
:unsure:

#25 Rusu V.

Rusu V.

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 01 June 2010 - 08:21 PM

Ma bucur cu adevarat sa vad ca mai sunt si oameni cu minte pe forumurile astea.
Legat de masura 112 , pare o buna oportunitate, dar pacat ca ne confruntam cu multe neclaritati si nu in ultimul rand cu birocratia.
Avand bunici cu terenuri , inscrisi in toate registrele posibile m`am gandit sa aplic si eu concesionand cat este necesar. Citind mai bine , am zis ca mult mai indicat ar fi sa cumpar o bucata de pamant pe care sa o cultiv cu plante ornamentale , ca au o valoare ridicata si dupa un an sa aplic. Intrebarea mea este, care ar fi acele plante ornamentale ?:)))

#26 EinsTein

EinsTein

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 03 June 2010 - 10:01 AM

Salutari tuturor! am citit si eu cate ceva despre masura 112, este foarte interesant tot ce vorbiti aici despre, dar sincer cine crede ca statul asta al nostru vreodata o sa fie capabil sa fac o treaba caloomea, la noi totul dureaza enorm de mult pana nu mai putem accesa fonduri europene sau altele. cred ca avem nevoie de o mare curatenie inainte de toate, spaga si coruptia trebuie sa fie odata elimininate pentru totdeauna... numai bine si respect acestui post si celor care au postat pareri aici ;) ...

#27 silgit_nila

silgit_nila

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 22 November 2011 - 01:00 PM

Salut tutuor

Va rog mult poate sa imi zica si mie cineva daca pot aplica pentru masura 112 desi sunt angajat la o firma
Doresc sa aplic pentru aceasta masura, dar sa imi pastrez si locul de munca

Multumesc

o zi buna

#28 laurchim

laurchim

junior

• Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 24 November 2011 - 02:36 PM

Va rog mult poate sa imi zica si mie cineva daca pot aplica pentru masura 112 desi sunt angajat la o firma

Daca doresti, poti sa aplici, nicio problema...
Doar ca s-ar putea sa nu ti se aprobe cererea de finantare pt ca nu poti sa dovedesti (prin copie a carnetului de munca) ca in ultimele 12 luni ai lucrat cel putin 50% din timpul de lucru in ferma familiei. (Obs: Daca locul de munca actual este in acelasi domeniu in care se situeaza si Planul de Afacere - e ok! esti eligibil.)

Nu te supara, dar daca doresti sa aplici pt aceasta masura si nu ai citit Ghidul de pe site-ul APDRP, sau nu ai trecut pe la Directia Agricola... e nasol. Atat criteriile de eligibilitate, cat si cele de selectie sunt foarte clar expuse, iar daca mai citesti si Cererea de Finantare vei sti sigur ce si cum e cu povestea asta, nu vei mai avea nevoie de parerile mai mult sau mai putin experte de pe forumuri.

Succes, si treci la munca!

#29 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 24 November 2011 - 03:11 PM

Salut tutuor

Multumesc

o zi buna

Cred ca problema ridicata de tine are substantza.
Am vazut la viatza satului acum ceva vreme o beneficiara pe 112, era studenta si venea doar prin vacantze acasa. Parintzii gestionau in continuare exploatatzia agricola trecuta in acte pe numele ei. Eu cred insa ca fata are dreptul sa primeasca banii aia, chiar daca in regulament (ghidul solicitantului) scrie altceva.
Cata vreme au fost bani multzi si candidatzi putzini, n-au fost probleme; cred insa ca de acum or sa apara probleme legate de situatzia asta.

Sa fim seriosi: gospodarii care au acum exploatatzii agricole care sa asigure pe 112 pt. urmasi nr. de UDP pt. 40000 euro, sunt cei cu ceva "cheag". Cei mai multzi dintre ei au agonisit cu greu si prin munca pamanturile/animalele pe care le au si si-au trimis copii la scoli. Normal ca acuma se pune problema: e clar, exploatatzia va trece mai devreme sau mai tarziu pe numele copilului. Acesta este acuma fie student, fie angajat eventual pe un post bun undeva la oras. De ce sa nu beneficieze de fereastra asta de finantzare care oricum e limitata in timp ca sa preia afacerea? Tehnic e posibil, intreprinderea familiala sau SRL-ul poate elibera o adeverintza cum ca in ultimul an copilul a fost acolo si a ajutat. Chiar si contract de munca se poate face pt. copil, pt. salariul minim pe economie.
Insa: riscul e mare, mai bine copilul isi pastreaza si postul/continua studiile si doar dupa ce cu ajutorul celor 40k exploatatzia agricola ajunge la o anvergura(daca ajunge!) respectabila, copilul incepe sa se ocupe personal de treaba. Pana atunci parintzii continua sa administreze.

Sau: stiu cazuri in care copii sunt plecatzi din sat, au facut cariera, au strans bani, i-au investit in pamanturi/ferme si le-au lasat spre administrare parintzilor. Ei isi continua cariera si de cele mai multe ori continua sa sustzina cresterea exploatatziei agricole prin capital obtzinut din munca la oras. Ei de ce sa nu fie in drept sa primeasca cei 40k? La urma urmelor ei au riscat deja capital propriu si au pus pe picioare ceva!

Am sentimentul ca foarte multzi din cei care acum aplica pt. 112 se regasesc in astfel de situatzii, problema nu e discutata, e o zona gri, tolerata.

#30 laurchim

laurchim

junior

• Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 25 November 2011 - 11:15 AM

Cred ca problema ridicata de tine are substantza.
...
Am sentimentul ca foarte multzi din cei care acum aplica pt. 112 se regasesc in astfel de situatzii, problema nu e discutata, e o zona gri, tolerata.

Argumentele aduse de dvs nu sunt ok, nici macar dpdv moral. "Innegrirea" unor situatii limpezi, la baza lor, pare a fi o caracteristica romaneasca, aceea de a ne fura singuri caciula. Hai sa mai recitim o data obiectivul operational al Masurii 112:
"creºterea numãrului de tineri agricultori care încep pentru prima oarã o activitate agricolã ca ºefi de exploataþii ºi încurajarea tinerilor fermieri de a realiza investiþii."
Si inca un citat din Ghid: "Instalarea tinerilor fermieri reprezintã activitatea de înfiinþare ºi/ sau preluare prin transfer de proprietate ºi/ sau arendã/ concesionare a unei exploataþii agricole1 [...] pentru prima datã în calitate de conducãtor (ºef) de exploataþie."

Deci daca e sa aiba valoare, astfel incat sa merite sprijinul comunitatii, nu e normal ca, dupa semnarea contractului de finantare pe 112, sa lucreze in alta parte decat in propria exploatare. Iar daca e foarte destept, astfel incat sa isi permita inca un job, dar munca (de administrator) in propria exploatatie sa fie facuta de "angajati" sau "colaboratori", atunci cu siguranta nu are nevoie de aceasta finantare, fiindca se descurca si singur de minune. Mie mi sa pare mult mai ok sa beneficieze de aceste fonduri doar acei dintre tineri care cu adevarat ar fi ajutati sa evolueze singuri, departe de "fusta mamei"

#31 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 25 November 2011 - 12:00 PM

Argumentele aduse de dvs nu sunt ok, nici macar dpdv moral. "Innegrirea" unor situatii limpezi, la baza lor, pare a fi o caracteristica romaneasca, aceea de a ne fura singuri caciula. Hai sa mai recitim o data obiectivul operational al Masurii 112:

Susþin punctul dvs. de vedere.
Beneficiarul sprijinului trebui sã îºi punã amprenta asupra fermei, sã o conducã. El poate aduce o nouã abordare a afacerii, prin priceperea ºi tinereþea sa.
Este discutabilã ºi complicatã modalitatea de formulare a condiþiilor ºi cea de dovedire a dimensiunii fermei, dar aºa suntem noi românii, complicãm lucrurile înzecit.

Altfel, peste 50% dintre cei care lucreazã prin altã parte vor considera dupã primirea banilor, ca e mai bine acolo unde sunt... si se va alege praful din tentativa de consolidare a exploataþiei.

#32 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 25 November 2011 - 01:16 PM

Da, pot accepta argumentele prezentate.
Cred insa ca sunt putzine cazurile in care se pot aplica regulile alb pe negru.
De curand am fost la o firma de consultantza pe tema Masura 312.
In antecamera am discutat cu doi tineri care aplicau pe 112 si erau in situatzia gri de mai sus.
Cred in fapt, ca daca s-ar aplica strict criteriile definite, nu s-ar cheltui nici jumate din bani.

Ce mi se pare mie cu adevarat important: banii tre' sa ajunga 100% in exploatatziile agricole.

#33 laurchim

laurchim

junior

• Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 25 November 2011 - 03:51 PM

Cred in fapt, ca daca s-ar aplica strict criteriile definite, nu s-ar cheltui nici jumate din bani.

Daca aceasta credinta a dvs se bazeaza pe o statistica reala si verificata, ar rezulta ca PNDR-ul a analizat prost situatia, iar alocarea finanicara pt aceasta masura nu se justifica.

Pe de alta parte, cred ca discutam oarecum in contradictoriu dintr-o eroare de comunicare :) : nu neg ca potentialii beneficiari sunt actualmente angajati, in majoritate in alte domenii decat agricultura. Ba chiar bravo lor! Problema mea e ca exista printre ei si unii care vor sa-si pastreze in continuare actualele job-uri. Un fel de "si cu slana'n pod, si uns la gura"... Daca dvs si acum ma "combateti" ... na, asta e, nu suntem pe aceeasi lungime de unda si gata! :))

#34 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 25 November 2011 - 05:09 PM

Nu combat, inca nu am o parere clara pe subiect. Observ doar punctele neclare.
Intrebarea e, cei care acuma fac altceva si vor sa preia exploatatzia, ce sigurantza au ca abandonand job-ul actual si depunand un dosar pe 112, vor si primii banii?

Si cum e tehnic posibil, atat vreme cat trebuie intai sa dovedeasca faptul ca in ultimul an au lucrat in exploatatzie?

Ce tre' sa faca ei? Sa-si dea demisia, sa se duca la sat, sa lucreze un an, sa depuna dosar si sa astepte sa vada daca se aproba si apoi sa astepte intrarea banilor.
Eu am ceva experientza cu fondurile europene (2 proiecte, e drept nu pe 112) si stiu ca pana se pune in practica proiectu, dureaza cel putzin un an.
Deci azi renuntzi la job in sperantza ca in sa zicem 2 ani intra banii de modernizat exploatatzia. E asa? Sau imi scapa mie ceva.

In acelasi timp, cei care au preluat/infiintzat acum 13 luni exploatatzia, nu mai sunt eligibili?

Daca e asa, cum ziceam, plaja celor care se incadreaza exact e destul de subtzire.

#35 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 25 November 2011 - 05:22 PM

Ma refer la:

Pentru a putea beneficia de fonduri nerambursabile, tânãrul fermier trebuie sã fie instalat într-o exploataþie agricolã care are dimensiunea de minimum 6 UDE, cu mai puþin de 12 luni înaintea depunerii Cererii de Finanþare la APDRP.

Deci pt. sesiunea asta, sunt eligibili doar cei care in ultimele 12 luni s-au instalat?
Nu e restrictiv?

sau:

În situaþia în care se constatã cã exploataþia agricolã a solicitantului îndeplinea condiþia minimã (dimensiunea exploataþiei agricole este cuprinsã între 6 – 40 UDE) cu mai mult de 12 luni înainte de depunerea Cererii de Finanþare, acesta nu este eligibilã pentru sprijin.

Daca acum 13 luni exploatatzia avea deja 7 UDE, nu mai sunt eligibil?

Etc...

#36 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 26 November 2011 - 03:14 PM

Ma refer la:

Deci pt. sesiunea asta, sunt eligibili doar cei care in ultimele 12 luni s-au instalat?
Nu e restrictiv?

sau:

Daca acum 13 luni exploatatzia avea deja 7 UDE, nu mai sunt eligibil?

Etc...

Da, ai dreptate. Regulile sunt foarte prost facute.
Sunt o multime de complicatii administrative fara sens. Se fac o multime de proiecte,trebuie verificate, etc. munca in zadar pentru a rezolva o problema simpla,

Daca as fi fost in masura sa raspund eu schemei prevazata de Comisia Europeana pentru a incuraja tinerii procedam mult mai simplu.

Acordam un ajutor mult mai mare pentru proiectul de investiþii (sã zicem 70%) daca era iniþiat de un tânãr.Sau rata de ajutor normala + cei 40.000 euro ca bonus.
Corelat se putea acorda punctaj diferentiat pentru a incuraja segmentul fermierilor mijlocii si bine educati, cam asa:

1. solicitantul nu a beneficiat în trecut de sprijin SAPARD sau FEADR, – 20p

Pt o distribuþie echitabilã a resurselor.

2. valoarea totalã a proiectului este:

0 – 150.000 euro 15 p

150.001 – 300.000 euro 10 p

Prevederea susþine viziunea privind tipul de fermã micã ºi mijlocie, care trebuie sã stea la baza sistemului agricol românesc.

Proiectele mai mici gãsesc mai uºor surse de finanþare ºi în caz de eºec dupã implementare, efectele negative sunt uºor de absorbit.

3. solicitantul are vârsta sub 40 de ani 15 p

4. solicitantul are studii în domeniul agricol

a) studii superioare 10 p

B) studii medii 5 p

Prevederea rãspunde nevoii de cheltuire eficientã a resurselor publice.

5. solicitantul continuã o activitate în care are experiențã de cel puþin:

a) cel puþin 3 ani împliniþi la data depunerii proiectului 10 p

B) cel puțin 1 an împlinit la data depunerii proiectului 5 p

Prevederea rãspunde nevoii de cheltuire eficientã a resurselor publice. Persoanele cu experienþã în domeniu prezintã o garanþie mai mare a succesului proiectului.

6. solicitantul este o asociaþie sau grup de producãtori ºi investiþia este realizatã pentru a fi utilizatã în comun 20 p

Prevederea rãspunde nevoii încurajare a asocierii ºi distribuþiei echitabile a resurselor.

Restul punctajului va fi alocat în funcþie de domeniile prioritare de investiþii, stabilite în PNDR.

a) 10 p

B) 7 p

c) 5 p

d) 3 p

Dar cum nu suntem noi în mãsurã sã decidem....nu putem decât sã sperãm cã pe viitor va fi mai uºor ºi mai ales mai clar cum sã cheltuim banii europeni... :rolleyes:

#37 laurchim

laurchim

junior

• Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 28 November 2011 - 01:21 PM

Intrebarea e, cei care acuma fac altceva si vor sa preia exploatatzia, ce sigurantza au ca abandonand job-ul actual si depunand un dosar pe 112, vor si primii banii?

Sa le luam pe rand... O definitie din PNDR zice asa: "Conducãtorul exploataþiei este acea persoanã care administreazã ºi îºi asumã riscuri economice privind exploataþia agricolã".
Daca vi se pare corect principiul asumarii unor riscuri in orice investitie(!), iar abandonarea unui loc de munca, fie si in conditii de criza economica, reprezinta un risc absolut minor, daca esti bun in ceea ce faci, atunci trecem la partea a doua a intrebarii. Conform Ghidului, termenul de "primire" a banilor: prima tranºã se va acorda la data aprobãrii de cãtre APDRP a solicitãrii pentru acordarea sprijinului ºi este de 60% din valoarea sprijinului pentru instalare. Deci nu dureaza un an pana se primste prima transa.

Si cum e tehnic posibil, atat vreme cat trebuie intai sa dovedeasca faptul ca in ultimul an au lucrat in exploatatzie?
Ce tre' sa faca ei? Sa-si dea demisia, sa se duca la sat, sa lucreze un an, sa depuna dosar si sa astepte sa vada daca se aproba si apoi sa astepte intrarea banilor.
Daca e asa, cum ziceam, plaja celor care se incadreaza exact e destul de subtzire.

Tehnic e destul de usor realizabil: chiar daca lucrezi in alta parte, intr-o exploatatie zootehnica de peste 6 UDE este nevoie permanent de forta de munca, de aceea se accepta declaratie pe proprie raspundere a solicitantului. Daca e vb de o exploatatie vegetala, intr-adevar e mai greu de dovedit ca ai timp si de un job la oras (8h/zi), si de o cultura de porumb de 50 de ha (de ex.)
Eu cred ca tinta nu este catre tinerii care deja au un job in mediul urban. Din cate stiu eu, cineva a facut o analiza a situatiei populatiei active in agricultura si a observat ca sub 8% din fermieri sunt in varsta mai mica de 44 de ani. Atunci si-au asumat ca scop, prin masura 112, intinerirea sefilor de exploatatii agricole. Cu siguranta, banii nu sunt de ajuns pt toti cei ce pot si/sau vor, de aceea s-a incercat trierea dupa niste criterii sociale. Ca puteau fi mai clare, mai axate spre ... un model social, nu neg, dar mie mi se pare ok cum e acum: se sprijina doar acei tineri increzatori in pregatirea si puterea lor de munca (isi asuma riscuri) si care locuiesc in zone in care nu multi dintre noi am dori sa traim (zonele defavorizate).

#38 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 28 November 2011 - 02:22 PM

Risc economic? Suna frumos. Dar de ce nu sunt eligibili tinerii care in ultimii sa zicem 2 ani au investit bani proprii sau din credite si au adus exploatatzia la sa zicem 10 UDE.
Scenariu:
X imprumuta in 2010 suma de la banca, cumpara utilaje agricole, animale si ajunge in 2011 la 20 UDE. Asigura managementul exploatatziei dar are si un job de unde scoate bani ca sa sustzina exploatatzia in perioada de rambursare a creditului.
Si-a asumat sau nu un risc economic? Si-nca cum!

Y citeste despre fondurile europene, face rost de 1000 m2, cumpara catziva stupi si aplica pe apicol pt. bani. Daca va uitatzi pe "Lista proiectelor eligibile selectate pentru finanþare în cadrul Mãsurii 112 - Sesiunea Septembrie 2010" (Link APDRP) o sa vedetzi ca un sfert din dosare sunt pt. albine. Mie-mi place mierea, sunt pt. o apicultura puternica in Ro, da' ceva imi spune ca s-a aplicat masiv pe directzia asta pt. ca la controale e usor sa aratzi in fundu' curtzii cateva cutii de lemn si sa zici: "Acuma albinele sunt pe parleaz, polenizeaza p-acolo, mai venitzi si alta data!".

Z(vecin cu X) are de la parintzi un nr. suficient de UDE, preia exploatatzia si cumpara la 2k pe ha de 40k(primitzi prin 112) 20ha in jurul exploatatziei lu' X. X ar cumpara si el da' e in datorii la banca si nu are capital de investit in pamant, desi exact asta ar trebui sa faca. Eventual Z vine cu propunerea sa-i arendeze(cu sau fara contract) lu' X cele 20 ha, ca X are utilaje si le poate lucra.

Recapitulam: Y si Z primesc banii, X nu ia nimic, ba chiar e concurat de Z si se intreaba ce intzelege APDRP prin "asumarea riscului economic".

#39 laurchim

laurchim

junior

• Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 29 November 2011 - 09:16 AM

De fapt totul este mult mai simplu: si X si Y si Z nu concureaza unul cu altul. Fiecare trebuie sa isi calculeze punctajul pe baza criteriilor de selectie si asta e tot. Regulile (bune - rele) sunt la fel pentru toti si mai ales sunt cunoscute dinainte de toti. Mie mi s-a spus clar la Dir Agricola: daca nu obtii macar un 55 de puncte la criteriile de selectie, nu are rost sa speri, indiferent cat de minunat e planul tau de afacere.

Cum am mai spus, 112-ul e pt "start-up"-uri, nu pt investitiile incepute cu 2 ani in urma, tinta principala fiind acei tineri care nu au posibilitatea nici macar a unui job "de unde sa scoata bani ca sa sustzina exploatatzia". Eu raman la parerea ca e incorect sa iei finantare prin aceasta masura si sa ai si un loc de munca in afara propriei exploatatii. Crede-ma, exista foarte multi tineri in mediul rural, in situatia de a nu avea un loc de munca, care s-ar preta pt aceasta masura, nenorocirea fiind ca nu are cine sa-i indrume pt a accesa astfel de instrumente financiare.

P.S. oricum, sunt prea multe ipoteze rautacioase in exemplele dvs (controalele APIA sunt de rahat, romanii se gandesc in primul rand la ocolirea legii) pt a nu-mi da seama ca de fapt vreti sa inchideti discutia. Era mai simplu sa o spuneti direct.

Pt ceilalti cititori: acest Ghid al solicitantului este foarte usor de inteles, pt o prima evaluare a punctajului care se poate obtine este suficient. Problemele incep cu obtinerea documentelor din tot felul de Registre pt terenuri si animale (unul de la APIA, unul de la DSVSA, unul de la Primarie, etc)

#40 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 29 November 2011 - 10:19 AM

Sorry, n-am vrut sa supar pe nimeni.
Suntetzi apicultor?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users