Jump to content

Photo

ajutor gaini gasite mancate

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 Lili67

Lili67

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 09 November 2010 - 08:37 PM

Buna seara. Am o mare problema cu gainile ceva le omoara. Cam la doua zile soacra mea gaseste cate o gaina moarta, mancata la tartita si fara mate in ea , prima gaina a gasit-o dimineata in cotet , a doua a gasit-o ziua moarta tot in cotet, apoi a gasit tot ziua una in tarcul lor, si tot asa pana acum 7 nu cred ca este dihor pentu ca stiu ca dihorul le suge sangele si nu vine ziua, ce anume ar putea manca matele din ele ? Si a gasit numai gaini mai are si bibilici si cocosi dar a gasit numai gaini / Aveti idee ce ar putea fii?

#2 tudor_mtp

tudor_mtp

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 19 September 2011 - 12:36 PM

Este posibil sa fie un caz de canibalism intre gaini.

#3 leonardstafie

leonardstafie

Moderator

• Moderatori
  • Pip
  • 38 posts
  • Interests:avicultura

Posted 05 October 2011 - 02:02 PM

Este posibil sa fie un caz de canibalism intre gaini.

Daca nu aveti nici un daunator e un clar caz de canibalism.
trebuie sa urmariti efectivul si sa eliminati din efectiv pasarile care sunt deprinse cu acest obicei.
imbunatatiti si reteta furajera.

Canibalismul
Este o boalã tehnologicã deosebit de gravã ºi apare practic datoritã oricãrui factor tehnologic aplicat greºit. Astfel furajele greºit concepute, existenþa unui aer uscat în halele de producþie, peturbãri ale programului de luminã ºi intensitãþii fluxului luminos, nerespectarea densitãþii etc. Pãsãrile preferã cu predilecþie urmãtoarele regiuni corporale pentru atac: vârfurile atacurilor, articulaþia cotului, târtiþa, capul ºi în special cloaca. Apariþia prolapsului uterin apãrut la începutul oatului, când cloaca este ieºitã spre exterior, este locul preferat de ciugulire a pãsãrilor. În momentul în care apar sângerãri, pasãrea afectatã nu se mai pot apãra, iar la un moment dat se lasã ciugulite. Pentru eliminarea acestei maladii de civilizaþie, se recomandã reducerea intensitãþii luminoase în halele de producþie, folosirea luminii albastre sau roºii, asigurarea unei ventilaþii sporite, reducerea temperaturii din adãposturi, administrarea de furaje bine echilibrate în energie.

dr. ing. Leonard Constantin Stafie

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users