Jump to content

Photo

as dori sa incep o afacere in cresterea pui;lor de carne

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 kosty32

kosty32

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 25 October 2007 - 10:56 AM

as dori sa incep o afacere in cresterea puilor de carne..recent am achizitionat o casa cu teren de 2800 mp in tulcea.am si arabil..si as dori sa incep sa construiesc o ferma de pui de carne. as gasi pe cineva dispus sa cumpere aceasta carne de pui?si la ce pret?0720928291..multumesc

#2 DAP

DAP

junior

• Membri
  • Pip
  • 19 posts

Posted 08 November 2007 - 06:42 PM

Nu cred ca o sa ai voie sa vinzi legal "aceasta" carne! Doar daca iti deschizi un punct de taiere autorizat, ceea ce e prea complicat si nerentabil la suprafata pe care o ai.
Ti-as recomanda sa cauti o alta activitate. Eu nu as cumpara de exemplu nici un fel de carne produsa asa aiurea prin spatele casei de la nimeni.
No offence

#3 nenece

nenece

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 19 November 2007 - 05:54 PM

Ai putea revinde puii la consateni, dupa ce mai cresc -afacere de sezon care tine din martie pana in august. Tot de pe net poti lua tel de la firme care pot sa-ti vanda pui de 1 zi. Daca esti incepator in avicultura iti recomand sa incepi cu pui colorati, care sunt mai rezistenti (desi cresc mai greu decât cei albi).
Indiferent de culoare, cand sunt mici puii sunt sensibili. Incaperea trebuie utilata cu eleveuze (pt. caldura), hranitori si adapatori profesionale (chiar daca nu sunt automate - vezi la Patriaplast, in Balotești, Ilfov).
Furajul combinat este si el fff important. Sunt destule firme care vand furaje sau concentrate. Ca sa nu iesi in pierdere trebuie sa le iei direct de la fabrica.
Investitiile ce trebuiesc facute nu sunt de ici de colea, dar se pot amortiza in primul an.

#4 leonardstafie

leonardstafie

Moderator

• Moderatori
  • Pip
  • 38 posts
  • Interests:avicultura

Posted 28 November 2007 - 11:39 AM

as dori sa incep o afacere in cresterea puilor de carne..recent am achizitionat o casa cu teren de 2800 mp in tulcea.am si arabil..si as dori sa incep sa construiesc o ferma de pui de carne. as gasi pe cineva dispus sa cumpere aceasta carne de pui?si la ce pret?0720928291..multumesc

va rog sa ma contactacti pe mail si sa stiu exact ce doriti mail - leonard24s@yahoo.com

dr. ing. Leonard Constantin Stafie

#5 sergiu hij

sergiu hij

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 07 February 2011 - 07:18 PM

da

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users