Jump to content

Photo

Vremuri bune pt. crescatori de porcine

• Please log in to reply
84 replies to this topic

#81 SANDU DIANA

SANDU DIANA

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 16 November 2009 - 11:48 AM

Inca de la inceput vreau sa va multumesc pentru raspunsuri si incurajari,eu o sa incerc sa fac tot posibilul sa transform visul in realitate,iar daca nu am sa reusesc cel putin stiu ca am incercat :).Eu sunt o fire foarte ambitioasa si uneori visez cu ochii deschisi :( ,in ceea ce privesc terenurile stiu ca sunt mici,dar asta e doar pentru inceput,urmand ca in viitoar sa ma extind,asta bineinteles daca am sa reusesc sa fac ceva :) Va felicit pentru succesurile dumneavoastra,si sper din suflet sa ajung si eu la aceleasi cifre ca cele postate de dumneavoastra.In ceea ce priveste"postul vacant de manager"ce pot spune,sa dea Domnul sa fie asa.Eu momentan sunt director la o agentie de turism si din cele auzite nu sunt o sefa prea rea ,deci nu aveti de ce sa va faceti griji :))
Va multumesc inca o data si va doresc o saptamana plina de zambete!

#82 sandusandu

sandusandu

junior

• Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 21 December 2009 - 11:08 PM

Inca de la inceput vreau sa va multumesc pentru raspunsuri si incurajari,eu o sa incerc sa fac tot posibilul sa transform visul in realitate,iar daca nu am sa reusesc cel putin stiu ca am incercat :).Eu sunt o fire foarte ambitioasa si uneori visez cu ochii deschisi :( ,in ceea ce privesc terenurile stiu ca sunt mici,dar asta e doar pentru inceput,urmand ca in viitoar sa ma extind,asta bineinteles daca am sa reusesc sa fac ceva :) Va felicit pentru succesurile dumneavoastra,si sper din suflet sa ajung si eu la aceleasi cifre ca cele postate de dumneavoastra.In ceea ce priveste"postul vacant de manager"ce pot spune,sa dea Domnul sa fie asa.Eu momentan sunt director la o agentie de turism si din cele auzite nu sunt o sefa prea rea ,deci nu aveti de ce sa va faceti griji :))
Va multumesc inca o data si va doresc o saptamana plina de zambete!

pentru masura 112 vezi ghidul solicitantului
http://www.apdrp.ro/...em=1819&lang=ro

pentru stefarm eu am depus un dosar pentru finantarea unei ferme de 2000 porci la ingrasat.acum astept sa primesc si un raspuns-de finantare-sper eu.ferma la care lucrezi este cu circuit inchis?vinde grasuni?as putea sa vizitez ferma la care lucrezi?

multumesc
cu stima
sandu

#83 sandusandu

sandusandu

junior

• Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 21 December 2009 - 11:22 PM

pentru masura 112 vezi ghidul solicitantului
http://www.apdrp.ro/...em=1819&lang=ro

pentru stefarm eu am depus un dosar pentru finantarea unei ferme de 2000 porci la ingrasat.acum astept sa primesc si un raspuns-de finantare-sper eu.ferma la care lucrezi este cu circuit inchis?vinde grasuni?as putea sa vizitez ferma la care lucrezi?

multumesc
cu stima
sandu

diana pe 3000mp poti face un adapost destul de mare pentru multe scrofite.grasunii rezultati ii poti ingrasa sau vinde.din cate am mai citit si eu dupa craciun sunt cautati grasunii.iti orientezi "productia " in sensul asta.4 hectare e putin.dar cresti tu in timp.nu e usor deloc.eu am alergat pentru un proiect din februarie.dar daca il realizez merita si daca nu tot merita.

succes

#84 Catalin Radeanu

Catalin Radeanu

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 23 September 2010 - 12:39 PM

Buna ziua,
Referitor la fermele de ingrasare de cel putin 1500-2000 capete/serie, nu stiu daca sunt “vremuri bune pentru crescatorii de porcine”,sau dac vor (mai),dar, ata timp cat depindem cel putin 90% de subventii,
sansele de supravetuire rezida din asumarea unei sau mai multor verigi din lantul de productie:
I)Producerea cerealelor din alimentatie,activitate la care,pe langa avantajele ei, voi enumera si cateva dezavantaje:
1.detinerea de pamant(arenda sau proprietate)
2.riscurile aferente acestei activitati
3.investitii materiale si umane relative mari
4. activitate in zona cu preturi relative mici(a cerealelor), de odinul a 0,5 RON/kg
II)Producerea furajelor din alimentatie ,activitate la care,pe langa avantajele ei, voi enumera si cateva dezavantaje:
1.investitii materiale relativ mari
2.activitate in zona cu preturi relative mici(a furajelor), de odinul a sub 1 RON/kg
III)Desfacerea nu a porcului gras,ci a carcasei de porc.Pana aici nimic nou,dar care ar fi avantajele si dezavantajele acestei activitati? Nu am pretentia ca voi atinge toate aspectele(de plus si minus),voi incerca totusi:
Avantaje:
1.activitate in zona in care preturile sunt mari, de ordinul 7-8 RON/kg
2.valorificarea superioara a carnii si obtinerea de plus valoare
3.economii la pretul de transport al porcului gras(care va fi 0)
4.valorificarea(sacrficarea) porcilor cu anumite afectiuni care nu fac obiectul vanzarii catre
abatoare terte (prolaps,member rupte,etc…)
5.mai buna organizare si planificare a sacrificarii animalelor(cand se livreaza catre abatoare
terte,trebuie sa umpli toata masina cu 180-200 de porci,din care poate nu toti sunt la greutate optima)
6.optimizarea cash-flow-ului
7.valorificarea porcului gras la un pret corect(prietenii care vand catre marile abatoare stiu de ce)
8.nu in ultimul rand aspecte de bunastare animala cu implicatii in calitatea carnii

Dezavantaje:
-costuri mari ( investitie si personal )
Acest dezavantaj rezida din faptul ca ,daca doriti un abator ,oricat de mic,de la proiectanti veti obtine o solutie incarcata(oare care ar fi motivele?) pentru aceasta solutie.Plus bataia de cap cu constructorul,caracterul fix al obiectivului,etc….
De acest lucru m-am lovit si eu,si am studiat legislatia romaneasca si europeana in domeniu.Dupa 1 an de incercari ,tinand aproape cu DSV-ul ,am reusit sa proiectez ,sa omologhez la OSIM,sa obtin avizul de principiu de la DSV, pentru un miniabator containerizat pentru porcine,cel mai simplu pe care il cunosc care sa fie conform,pentru ~80 capete/8ore (unul italian dintr-un singur container nu corespundea clar, unul finlandez de 5 containere costa 660.000 euro).
Cateva date:
personal …………………………………………5
nr. containere…………………………………….3 din care cel frigorific(pentru 80 carcase) poate fi semiremorca frigorifica care poate livra odata 80 capete dupa care se re-cupleaza la abator
capacitate sacrificare ……………………………max 10/ora…………max 20.000/an
profit minim……………………………………15 euro/cap
pretul ……………………………………………cu foarte mult mai mic decat la cei din Finlanda(care au montat unul de oi-200 capete pe serie la Fetesti)
Inca trei avanaje pentru acest abator containerizat:
-fiind mobil, daca se obtin avizele pentru 2-3 ferme invecinate,poate deservi aceste ferme,mutarea si montajul dureaza 1-2 zi.Facilitati la ferma pentru abator:apa potabila ~ 5 mc/8 ore,curent electric 25-30 kw putere simultan absorbita,spatiu depozitare deseuri de abatorizare(~1000 kg/zi) sau incinerator ecologic(si acesta poate fi mutat odata cu abatorul),statie de epurare(5 mc/zi) care si aceasta poate fi containerizata,platforma betonata 100 mp,acces tir.
-pana in 2013 (exista proiect de aviz european ,initiat de Jann Holm-europarlamentar norvegian,responsabil cu bunastarea animalelor) se va elabora legislatie specifica,cu derogarile de rigoare, pentru abatoarele mobile.Acest abator,CARE NU SOLICITA DEROGARI(avizul de principiu este dat la legea 93,pentru abator normal )va putea functiona ca abator mobil(nu se vor solicita autorizatii pe fiecare locatie in parte)

-pentru cei care depun pe FEADR proiecte pentru ferma de ingrasare,daca se obteaza si pentru un miniabator,se obtin puncte in plus la proiect.Un miniabator este prins si aprobat in cadrul unui proiect FEADR in jud. Brasov de ferma mixta (ingrasare porci + sere)
Sper sa construim unul anul acesta sau pana la mijlocul anului viitor pentru a crea precedentul ,care, dupa parerea mea,ar putea sa schimbe si eficienta fermelor zootehnice,si pozitia lor in geografia profitului pe piata carnii,distributia acestui profit sa devina mai onesta decat este acum.
Mai multe date pe contact catalin.radeanu@yahoo.com, sper ca informatiile prezente sa fie plasate mai mult in categoria “informatii utile” decat in categoria “reclama”.
Cu respect,Catalin.

#85 Lucian Negru

Lucian Negru

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 02 November 2010 - 12:58 PM

As dori si eu acel tabel excel pe adresa negru_lucian12@yahoo.com Multumesc mult!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users