Jump to content

Photo

TRATMENTELE OBLIGATORII BOVINE

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 21 January 2009 - 01:43 PM

Buna!

As dori sa stiu si eu care sunt actiunile sanitare obligatorii la bovine si actul nirmativ care reglementeaza acest lucru.
Sunt examene de laborator gratuite pentru depistarea anumitor boli?
Stiiam ceva legat de un plan de actiuni aprobat de ANSVA care cuprindea si asemenea facilitati.

Sper sa vin in ajutorul medicului meu!

Va multumesc!

#2 Ludovic Cziszter

Ludovic Cziszter

junior

• Membri
  • Pip
  • 73 posts

Posted 21 January 2009 - 05:46 PM

Si eu as dori raspunsurile la aceste intrebari!?

Ludovic Cziszter
Conf.dr.ing.

#3 banci77

banci77

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 21 January 2009 - 07:18 PM

Daca veni vorba de tratamente va rog inpartasitimi si mie ce tratamemte periodice faceti la bovine(deparazitarile,cele din timpul gestatiei,dupa fatare)si perioada de repetare.Daca se poate denumirea medicamentelor si costul.Ma refer la vacile de lapte ,ma gandesc ca se fac mai multe tratari fata de rasele de carne.Care sunt cele care se pot administra si in timpul lactatiei?

#4 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 24 January 2009 - 09:45 PM

Daca veni vorba de tratamente va rog inpartasitimi si mie ce tratamemte periodice faceti la bovine(deparazitarile,cele din timpul gestatiei,dupa fatare)si perioada de repetare.Daca se poate denumirea medicamentelor si costul.Ma refer la vacile de lapte ,ma gandesc ca se fac mai multe tratari fata de rasele de carne.Care sunt cele care se pot administra si in timpul lactatiei?

Noi facem 2 deparazitari anuale, externe si interne. 1 la intrarea in stabulatie si unul la iesire. Folosim Dectomax + Albentazol sau IvomecPlus iar pentru deparazitare externa sunt mai multe produse.
Ambele tratamente costa cam 25 RON pe vaca.
Stiu ca medicul meu mai face inca 2 sau 3 tratamente (Antrax, Tuberculoza..) dar nu ºtiu exact denumirea ºi nici pretul medicamentelor. Eu platesc doar manopera care are insemna inca vreo 25 RON p vaca pentru toate.

Am incercat sa aduc niste vaccinuri din strainatate dar cei de la Directia Sanitar Veterinara Judeteana m-au sfãtuit sa nu ma complic daca nu am miscari importante de efectiv (adica intrari de animale straine). Mai ales ca in zona nu s-au depista cazuri de boli contagioase...
Si cred ca au dreptate.

Oricum am facut examene de laborator pentru depistarea a 8 boli (BVD, IBR, TUBERCULOZA, LEUCOZA, TRICHOMONZA, VIBRIOZA si nu-mi mai aduc aminte care acum) si rezultatele au fost negative adica bune pentru toate cele 12 animale (tauri).

De aceea ma gandesc sa pastrez un sistem de prevenire ºi combatere a bolilor cat mai simplu mai ales pentru faptul ca nu introduc animale straine in efectiv iar ale mele nu intra in contact cu altele.

Am concluzionat ca si prea multe medicamente nu sunt bune pe termen lung. De exemplu deºi in Europa se vaccineaza contra Limbii Albastre au aparut vreo 8 tipuri de virus si vaccinurile devin din ce in ce mai lipsite de sens...

Aveti alte opinii sau informatii?

#5 AdrianRM

AdrianRM

junior

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 25 January 2009 - 03:29 PM

Noi facem 2 deparazitari anuale, externe si interne. 1 la intrarea in stabulatie si unul la iesire. Folosim Dectomax + Albentazol sau IvomecPlus iar pentru deparazitare externa sunt mai multe produse.
Ambele tratamente costa cam 25 RON pe vaca.
Stiu ca medicul meu mai face inca 2 sau 3 tratamente (Antrax, Tuberculoza..) dar nu ºtiu exact denumirea ºi nici pretul medicamentelor. Eu platesc doar manopera care are insemna inca vreo 25 RON p vaca pentru toate.

Am incercat sa aduc niste vaccinuri din strainatate dar cei de la Directia Sanitar Veterinara Judeteana m-au sfãtuit sa nu ma complic daca nu am miscari importante de efectiv (adica intrari de animale straine). Mai ales ca in zona nu s-au depista cazuri de boli contagioase...
Si cred ca au dreptate.

Oricum am facut examene de laborator pentru depistarea a 8 boli (BVD, IBR, TUBERCULOZA, LEUCOZA, TRICHOMONZA, VIBRIOZA si nu-mi mai aduc aminte care acum) si rezultatele au fost negative adica bune pentru toate cele 12 animale (tauri).

De aceea ma gandesc sa pastrez un sistem de prevenire ºi combatere a bolilor cat mai simplu mai ales pentru faptul ca nu introduc animale straine in efectiv iar ale mele nu intra in contact cu altele.

Am concluzionat ca si prea multe medicamente nu sunt bune pe termen lung. De exemplu deºi in Europa se vaccineaza contra Limbii Albastre au aparut vreo 8 tipuri de virus si vaccinurile devin din ce in ce mai lipsite de sens...

Aveti alte opinii sau informatii?

buna Cosmin vreau sa zic si eu ceva despre deparzitari, da le faci bine dar cred ca cheltui ceva bani in plus daca zici ca folosesti IvomecPlus nu mai face sa mai cheltui bani pe preparate contra ectoparazitilor ca IvomecPlus contine ivermectina (contra nematodelor,cestodelor si ectoparaziti) si clorsulon contra trematodelor si nu numai, in cazul celuilalt tratament Dectomax + Albentazol aceeasi poveste merge atit contra parazitilor interni cat si externi. In cazul daca ar trebui sa recomand unul din aceste tratamente (pentru vacile ce nu se mulg pentru consumul uman, adica vaci de carne, tineret taurin si tauri la ingrasat si de reproducere) as recomanda primul(IvomecPlus) e mai usor de administrat si clorsulonul contra trematodelor (fasciola si dicrocelium) este mai efectiv, pe cand in cazul tratamentului Dectomax + Albentazol- albendazolul nu este atit de efectiv contra trematodelor distrugind parazitii adulti (mai putin larvele).
Dezavantajul primului tratament este ca perioada de asteptare este lunga atit pentru carne cat si pentru lapte si nu prea merge la vacile de lapte in acest caz se poate administra albendazol dar cam la 10-14 zile se repeta tratamentul pentru a distruge trematodele mature care la primul tratament erau larve.
In SUA pentru vaci si mai ales cele de carne, pentru usurarea lucrului veterinarului, antiparazitarele se administreaza prin metoda pour-on, foarte usor si efectiv.

#6 AdrianRM

AdrianRM

junior

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 25 January 2009 - 03:42 PM

am mai vru sa zic ca in cazul albendazolului tot este timp de asteptare la lapte daca nu ma insel 3 zile (cu mult mai putin ca in cazul IvomecPlus), dar nu stiu daca este un preparat contra trematodelor care sa aiba timpul de asteptare la lapte 0 zile.

#7 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 29 January 2009 - 11:23 PM

Poate e de folos cuiva.

http://ansv.ro/3_PROGRAM_DGSV_2008.pdf

#8 sivita

sivita

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 31 January 2009 - 05:10 PM

Poate e de folos cuiva.

http://ansv.ro/3_PROGRAM_DGSV_2008.pdf

buna ziua, urmaresc de cateva zile forumul acesta si ma intereseaza cateva date referitoare la posibilitatea inceperii unei activitati de crestere a catorva vacute de carne. Locuiescin buzau, avem si un pic de teren unde acum tinem niste oi, si as fi interesat daca as putea cumpara 10-15 viteluse charolaise, preferabil de undeva din romania. am vazut ca aveti mai multe informatii si v-as fi recunoscator daca mi-ati da niste sfaturi.

#9 Ludovic Cziszter

Ludovic Cziszter

junior

• Membri
  • Pip
  • 73 posts

Posted 04 February 2009 - 04:28 PM

Nu prea sunt raspunsuri la intrebarea initiala pusa de Cosmin. Vreau sa spun ceva din experienta mea legat de acest subiect.
Cat am lucrat in America la o ferma care crestea vitele de reproductie, in majoritate din rasa Holstein, m-am ocupat indeosebi de viteii sugari. Acestia veneu in ferma la o varsta medie de 3 zile, moment in care le aplicam urmatorul tratament, pe langa cantarire si obisnuirea cu consumul laptelui la galeata: 1. vaccinare intranazala cu un vaacin impotriva BVD si PI3 (produsul TSV2) cate 1 ml in fiecare nara, 2. o injectie subcutanata de penicilina retard 2 ml, 3. o injectie subcutanata de Micotil (la vremea aceea un produs nou pe piata) care contine tilmicosin 1 ml, 4. o injectie intramusculara cu seleniu si vitamina E 2 ml si 5. o injectie intramusculara de fier in glucoza 2 ml. Sigur ca si mai tarziu le administram alte vaccinuri, dar sincer acum nu-mi amintesc ce si cand. In schimb am facut o cercetare pe net si am gasit acest protocol care poate fi de folos http://www.ext.vt.ed...84/404-284.html

Mentionez ca:
1. in ferma din America era vorba despre animale de colectura de la mai multe ferme de crestere a vacilor de lapte
2. protocolul de tratamente si vaccinari a fost stabilit de catre medicul veterinar impreuna cu fermierul

Sper sa fie de ajutor.

Ludovic Cziszter
Conf.dr.ing.

#10 Guest_Alfrezgirm_*

Guest_Alfrezgirm_*
  • Guests

Posted 14 December 2014 - 02:37 AM

дрессировка московской сторожевой собаки обучение служебных собак дрессировка скотч терьера обучение взрослой собаки дрессировка собак питбуля дрессировка собак телохранителей дрессировка собаки для охраны дома дрессировка собак раменский район курс дрессировки бультерьера дрессировка карело финской лайки курс дрессировки западносибирской лайки дрессировка щенка кокер спаниеля курс дрессировки шарпея дрессировка щенка лабрадора питбуль собака дрессировка уроки дрессировки собак скотч терьер дрессировка кинолог дрессировка собаки школа тренировки собак дрессировка собак в вао дрессировка китайской хохлатой собаки дрессировка миттельшнауцера дрессировка собак доберманов курсы дрессировки собак москва дрессировка собак царицыно дрессировка собак в красносельском районе дрессировка собак цезарь милан дрессировка собак серпухов дрессировка собак шпиц жесты дрессировки собак методика дрессировки немецкой овчарки дрессировка английского бульдога немецкий шпиц дрессировка и воспитание тренировка собак цена ринг дрессировка собак карликовый пинчер дрессировка аккорд дрессировка собак дрессировка собак в москве сзао воспитание собаки чихуахуа дрессировка шарпея дрессировка глухих собак дрессировка немецкой овчарки в ростове дрессировка охотничьей лайки дрессировка собак по следу

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users