Jump to content

Photo

Rase bovine de carne

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 20 September 2009 - 06:32 PM

Caracteristici, poze, performante, avanaje si dezavantaje

#2 cat

cat

junior

• Membri
  • Pip
  • 54 posts

Posted 10 February 2010 - 11:47 PM

Buna , ce parere aveti despre rasa Blonde d Aquitaine am vazut pe net ca este a3a rasa ca importanta in Franta si popularitatea ei este in crestere la ei.Ce avantaje /dezavantaje ar avea comparativ cu Charolais si Limousin?

#3 dan ignatescu

dan ignatescu

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 11 February 2010 - 09:43 PM

Buna , ce parere aveti despre rasa Blonde d Aquitaine am vazut pe net ca este a3a rasa ca importanta in Franta si popularitatea ei este in crestere la ei.Ce avantaje /dezavantaje ar avea comparativ cu Charolais si Limousin?

salut
eu am vazut cateva ferme in franta. sunt de talia charoleselor, dar au un spor mediu zilnic mai mare. de asemenea viteii au o greutate f mare la fatare, aproximativ 60 de kg. este o rasa mai perfectionata ca si charolais si limousen, dar este mai pretentioasa. nu valorifica la fel de bine furajele grosiere ca si celelalte doua, fiind intr-un fel dependenta de concentrate ptr realizarea sporului.
se preteaza mai bine ptr sistemele intensive de ingrasare decat ptr cele extensive.

dan

#4 cat

cat

junior

• Membri
  • Pip
  • 54 posts

Posted 11 February 2010 - 09:54 PM

salut
eu am vazut cateva ferme in franta. sunt de talia charoleselor, dar au un spor mediu zilnic mai mare. de asemenea viteii au o greutate f mare la fatare, aproximativ 60 de kg. este o rasa mai perfectionata ca si charolais si limousen, dar este mai pretentioasa. nu valorifica la fel de bine furajele grosiere ca si celelalte doua, fiind intr-un fel dependenta de concentrate ptr realizarea sporului.
se preteaza mai bine ptr sistemele intensive de ingrasare decat ptr cele extensive.

dan

multumesc pt informatii

#5 Iacob Alexandru

Iacob Alexandru

junior

• Membri
  • Pip
  • 45 posts

Posted 12 February 2010 - 12:16 AM

Buna seara

Am vazut si eu aceasta rasa Blonde d Aquitaine, niste masculi foarte frumosi si impunatori, pe internet , dar nu stiu cum daca s-ar acomoda aceasta rasa la noi in tara, am inteles ca sunt mai sensibili si la mancare deci i-am chinuii putin...nu cred ca multi crescatori din tara se pot ridica la nivelul celor din Franta , Elvetia, Olanda, Austria etc

#6 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 12 February 2010 - 01:05 AM

Buna seara

Am vazut si eu aceasta rasa Blonde d Aquitaine, niste masculi foarte frumosi si impunatori, pe internet , dar nu stiu cum daca s-ar acomoda aceasta rasa la noi in tara, am inteles ca sunt mai sensibili si la mancare deci i-am chinuii putin...nu cred ca multi crescatori din tara se pot ridica la nivelul celor din Franta , Elvetia, Olanda, Austria etc

Aici gasiti prezentari "mai autorizate"...

http://www.upra-blon...rance/frame.htm
http://www.sersia.fr.../474fichier.pdf

#7 dan ignatescu

dan ignatescu

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 12 February 2010 - 08:09 AM

Buna seara

intradevar, sunt foarte impozanti, i-am vazut la salonul de la paris, langa celelate rase de carne. doar masculii de BBB erau mai impunatori. dar sunt f pretentiosi in privinta furajarii. totusi, sunt convins ca se pot creste si la noi, nu doar in Franta si Olanda. in privinta crescatorilor.....ar trebui sa vezi ce adaposturi au cei de dincolo - trei pereti si un acoperis ;) . diferenta consta in furajare si rasa. sau in rasa si furajare.
o zi buna si spor la lucru

#8 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 05 June 2010 - 07:39 PM

dacã vreþi sã vedeþi ce "tehnicã de camuflare" au viþeii noi-nãscuþi (angus) în iarbã (habar n-am "cine i-a învãþat" :lol:), daþi un click aici... cel din fotomontaj are vârsta "respectabilã" de 4 ore :P

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users