Jump to content

Photo

permis de arma de vanatoare

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 valnord

valnord

junior

• Moderatori
  • Pip
  • 59 posts

Posted 09 October 2004 - 02:57 PM

as dori sa-mi cumpar o arma de vanatoare, stie cineva sa ma indrume si sa-mi spuna ce am de facut pt permis?

#2 NICOLETA

NICOLETA

REVISTA FERMA

• Moderatori
  • Pip
  • 24 posts

Posted 29 October 2004 - 01:32 PM

Din cate stiu (am incercat si eu) te poti adresa fara probleme pentru obtinerea permisului Asociatiei Judetene a Vanatorilor si Pescarilor Sportivi. Daca imi spui judetul, iti pot da o adresa si nr. de telefon.
Sau ai incercat deja?

#3 valnord

valnord

junior

• Moderatori
  • Pip
  • 59 posts

Posted 29 October 2004 - 02:01 PM

Din cate stiu (am incercat si eu) te poti adresa fara probleme pentru obtinerea permisului Asociatiei Judetene a Vanatorilor si Pescarilor Sportivi. Daca imi spui judetul, iti pot da o adresa si nr. de telefon.
Sau ai incercat deja?

iti multumesc mult, am reusit sa obtin legea in vigoare - ORD nr. 211 publicat în M.Of. nr. 389 din data: 06/07/2002. din experienta pe care ai capatat-o ce imi poti spune, este un lucru care se poate parcurge usor? apropos de nr. de telefon iti multumesc mult - este vorba de AJVPS Buzau.

#4 NICOLETA

NICOLETA

REVISTA FERMA

• Moderatori
  • Pip
  • 24 posts

Posted 29 October 2004 - 02:25 PM

AJVPS BUZAU

Bulevardul Unirii bl.12 F, parter, Buzau, judetul Buzau.
TEL.: 0238-710608

ITI DORESC SUCCES.
Nu e complicat, trebuie doar sa-ti te si atraga foarte mult. Eu stau bine la capitolul "dragoste fata de animale" si pana la urma vanatoarea mi s-a parut prea mult (pentru mine). M-am rezumat o perioada la tir vanatoresc. Doar de hobby.
O zi frumoasa!

#5 logat_pt_moment

logat_pt_moment

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 21 August 2005 - 10:42 AM

as dori sa-mi cumpar o arma de vanatoare, stie cineva sa ma indrume si sa-mi spuna ce am de facut pt permis?

<{POST_SNAPBACK}>

Vreau sa-mi cumpar si eu o arma de vanatoare.Mi-ar placea foarte mult sa merg la o partida de vanatoare, sa stau la panda si sa impusc vanatorii!Nu cred ca poate exista pe lumea asta ceva mai abject decat sa omori un animal fara aparare!

#6 valnord

valnord

junior

• Moderatori
  • Pip
  • 59 posts

Posted 21 August 2005 - 10:06 PM

salutare domnule "logat pt moment",

as dori sa fa in primul rand o precizare si anume ca si eu urasc campaniile de vanatoare stil Ceausescu sau mai nou Nastase si clica. In ce ma priveste nu tin neaparat sa merg si sa omor asa cum majoritatea persoanelor nu bea si fumeaza pt a-si scurta viata ci pt a savura momentul si compania.
Inainte de a ajunge acolo, la vanatoare, exista o serie de lucruri pregatitoare un fel de ritual daca-mi aduc aminte de la bunicul meu (d-zeu sa-l ierte) - om ce avea aceasta pasiune sau mai bine zis aceea a pregatirii pt ca de fiecare data se intorcea fara vanat.
Nu inteleg de ce atata ura impotriva vanatorilor, sunt atatea lucruri de combatut mult mai importante ca asta, de sa cheltui dumneata energia pt un lucru minor ca asta?
Pana la urma ideia dumitale nu e tocmai rea - ce ma intereseaza daca vanez si eu vanatori :), ma iai si pe mine?

#7 mihutz23

mihutz23

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 22 August 2005 - 08:10 AM

Vreau sa-mi cumpar si eu o arma de vanatoare.Mi-ar placea foarte mult sa merg la o partida de vanatoare, sa stau la panda si sa impusc vanatorii!Nu cred ca poate exista pe lumea asta ceva mai abject decat sa omori un animal fara aparare!

<{POST_SNAPBACK}>

....un animal fara aparare?....de cate ori ai fost la vanatoare de mistret?.....ce stii despre vanatoare?....sau te pomenesti ca iti pare mult mai uman sa cresti timp de 1-2 ani un porc domestic.....porcul va ajunge sa se bucure cand te vede, deoarece te asociaza cu mancarea....pana cand intr-o zi te duci si in log de mancare, scoti cutitul.....si daca imi spui ca tu nu ai taiat niciodata un porc, tot un drag....ai mancat si carne de porc si de pui...

#8 logat_pt_moment

logat_pt_moment

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 22 August 2005 - 08:13 AM

salutare domnule "logat pt moment",

as dori sa fa in primul rand o precizare si anume ca si eu urasc campaniile de vanatoare stil Ceausescu sau mai nou Nastase si clica. In ce ma priveste nu tin neaparat sa merg si sa omor asa cum majoritatea persoanelor nu bea si fumeaza pt a-si scurta viata ci pt a savura momentul si compania.
Inainte de a ajunge acolo, la vanatoare, exista o serie de lucruri pregatitoare un fel de ritual daca-mi aduc aminte de la bunicul meu (d-zeu sa-l ierte) - om ce avea aceasta pasiune sau mai bine zis aceea a pregatirii pt ca de fiecare data se intorcea fara vanat.
Nu inteleg de ce atata ura impotriva vanatorilor, sunt atatea lucruri de combatut mult mai importante ca asta, de sa cheltui dumneata energia pt un lucru minor ca asta?
Pana la urma ideia dumitale nu e tocmai rea - ce ma intereseaza daca vanez si eu vanatori :), ma iai si pe mine?

<{POST_SNAPBACK}>

Eee...deja asta e altceva! :rolleyes: E un fel de plimbare in aer liber prin padure dar cu motiv, am inteles bine?Da, dumneata esti printre putinii care poate ca au inteles ca a-ti pune mintea cu un amarat de animal este un lucru josnic si chiar mai mult decat atat, tine cred chiar de o anumita boala mintala.Cei care omoara animale din placere cred ca simt o satisfactie bolnava datorita unor grave frustrari pe care le au.Oricum, daca procedati precum spuneti, eu nu pot decat sa va felicit!Pana la urma omul poate merge la "vanatoare" doar sa admire un animal oricare ar fi el si nu sa-l ucida.Cred ca asa este mai...uman!

#9 mihutz23

mihutz23

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 22 August 2005 - 08:14 AM

<{POST_SNAPBACK}>

...ai obtinut date despre cum obtii carnetul de vanator si permis de vanatoare (asa se numeste acum)?.....daca mai ai nevoie de informatii, iti stau la dispozitie...si eu sunt vanator....

#10 logat_pt_moment

logat_pt_moment

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 22 August 2005 - 08:20 AM

....un animal fara aparare?....de cate ori ai fost la vanatoare de mistret?.....ce stii despre vanatoare?....sau te pomenesti ca iti pare mult mai uman sa cresti timp de 1-2 ani un porc domestic.....porcul va ajunge sa se bucure cand te vede, deoarece te asociaza cu mancarea....pana cand intr-o zi te duci si in log de mancare, scoti cutitul.....si daca imi spui ca tu nu ai taiat niciodata un porc, tot un drag....ai mancat si carne de porc si de pui...

<{POST_SNAPBACK}>

Inainte sa faci afirmatii stimate vanator ar trebui sa gandesti un pic inainte!Daca poti...si daca vrei...Daca as fi asa precum spui dumneata nu as fi postat in nici un caz aici.Eu nu mananc nici un fel de carne de foarte multa vreme.Ceea ce spui dumnata in legatura cu animalele domestice este perfect adevarat si asa gandesc si eu.Insa a-ti crea o placere din a omora, mi se pare, cu scuzele de rigoare, de domeniul patologiei!

#11 mihutz23

mihutz23

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 22 August 2005 - 08:21 AM

Eee...deja asta e altceva! :rolleyes: E un fel de plimbare in aer liber prin padure dar cu motiv, am inteles bine?Da, dumneata esti printre putinii care poate ca au inteles ca a-ti pune mintea cu un amarat de animal este un lucru josnic si chiar mai mult decat atat, tine cred chiar de o anumita boala mintala.Cei care omoara animale din placere cred ca simt o satisfactie bolnava datorita unor grave frustrari pe care le au.Oricum, daca procedati precum spuneti, eu nu pot decat sa va felicit!Pana la urma omul poate merge la "vanatoare" doar sa admire un animal oricare ar fi el si nu sa-l ucida.Cred ca asa este mai...uman!

<{POST_SNAPBACK}>

...dumneata in viata de zi cu zi ce vanezi?...femei?...bani?....pentru ca fiecare din noi vaneaza ceva....gena vanatorului o are fiecare barbat....si chiar si femeile...intr-o masura mai mica....dar barbatii vaneaza....cum spunea cineva la un moment dat, atunci cand i sa spus ca in urma unui sondaj de opine, 20% din oamenii intervievati au spus DA pentru vanatoare, iar 80% au spus NU vanatoarii, citez : "da...mi se pare normal sa fie asa...20% vaneaza, iar 80% mananca...."

#12 mihutz23

mihutz23

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 22 August 2005 - 08:29 AM

Inainte sa faci afirmatii stimate vanator ar trebui sa gandesti un pic inainte!Daca poti...si daca vrei...Daca as fi asa precum spui dumneata nu as fi postat in nici un caz aici.Eu nu mananc nici un fel de carne de foarte multa vreme.Ceea ce spui dumnata in legatura cu animalele domestice este perfect adevarat si asa gandesc si eu.Insa a-ti crea o placere din a omora, mi se pare, cu scuzele de rigoare, de domeniul patologiei!

<{POST_SNAPBACK}>

bla, bla, bla...pentru ca dumneata nu mananci carne nu trebuie sa te iei de vanatori....spui ca nu mananci carne de foarte multa vreme, dar ai mancat la un moment dat....fara doar si poate....si apoi ce stii despre efectivele de animale salbatice?....despre numarul optim care trebuie sa existe pe un fond de vanatoare?....te-ai documentat bine in aceasta directie?....dumneata stii cate presiunii fac proprietarii de terenuri cu culturi agricole pentru a fii ucise toate animalele care fac pagube?....daca inca exista aniumale salbatice in paduri, exista pentru ca sunt si vanatori....cati bani donezi anual pentru fondul din care se cumpara de mancare si medicamente pentru animale?.....cate zile pe an te duci voluntar pentru a evalua efectivele de animale si pentru a construi adapatori sau sararii pentru animalele salbatice?....

#13 gentleman b

gentleman b

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 29 August 2009 - 11:17 AM

salut... as dori s stiu ce acte mi-ar trebui pt a demara eliberarea unui permis de vanator si care ar fi primii pasi..adik de unde s incep? va multumesc

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users