Jump to content

Photo

intrebare

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 cati_35

cati_35

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 21 January 2009 - 09:51 AM

buna
sunt noua pe site
am si eu o intrebare
am si eu o vacuta de trei ani anul trecut in aprilie a fatat ptru prina oara la trei luni de la fatare iau aparut pe uger niste cosuri afectandui intimp productia de lapte am tratato atunci cu antibiotic la sfatul veterinarului dar acum iau aparut din nou . veterinarul spune ca este furunculoza vreau sa stiu ce tratament trebuie sa ii fac pentru ca ele sa nu ii mai apara tinand cont ca este si gestanta in 4 luni
multumesc de raspuns

#2 AdrianRM

AdrianRM

junior

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 21 January 2009 - 10:43 PM

[quote name='cati_35' date='Jan 21 2009, 08:51 AM' post='10198']
buna
sunt noua pe site
am si eu o intrebare
am si eu o vacuta de trei ani anul trecut in aprilie a fatat ptru prina oara la trei luni de la fatare iau aparut pe uger niste cosuri afectandui intimp productia de lapte am tratato atunci cu antibiotic la sfatul veterinarului dar acum iau aparut din nou . veterinarul spune ca este furunculoza vreau sa stiu ce tratament trebuie sa ii fac pentru ca ele sa nu ii mai apara tinand cont ca este si gestanta in 4 luni
multumesc de raspuns
[/quote]

trebuie de stabilit ce e furunculoza sau acnee (cosuri) pe uger in caz de furuncul se trateaza ca un abces mai intai se spala zona se berbereste parul din zona apoi cu bisturiul printr-o incizie se deschide cat mai larg procesul se dreneaza si cu o solutie antiseptica sub presiune cu o seringa se spala procesul ca sol.antiseptica as folosi apa oxigenata 2% (peroxid de hidrogen) si aceasta procedura trebuie de repetat 2-3 zile.
in caz de acnee mamara la fel zona se spala cu o solutie antiseptica (ex:iodinol) parul se tunde si pe zona afectata se aplica un unguient antibacterial (chlorhexidina sau sulfathiazol).

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users