Jump to content

Photo

kllaus

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 kllaus

kllaus

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 05 February 2010 - 12:05 PM

cine ma poate ajuta cu informatii despre cum se ancepe o mica microferma de prepelite sant la anceput si nu am ideie de unde sa ancep , am spatiu la parinti mei an apropiere de timisoara si nu stiu de ce sa ma apuc mai antai va rog mult sa ma ajutatii daca se poate multumesc mult 0752249237 // kllaus_34@yahoo.com

Attached Thumbnails

• prepelita.jpg

#2 katilinus

katilinus

junior

• Membri
  • Pip
  • 16 posts

Posted 05 February 2010 - 02:50 PM

cine ma poate ajuta cu informatii despre cum se ancepe o mica microferma de prepelite sant la anceput si nu am ideie de unde sa ancep , am spatiu la parinti mei an apropiere de timisoara si nu stiu de ce sa ma apuc mai antai va rog mult sa ma ajutatii daca se poate multumesc mult 0752249237 // kllaus_34@yahoo.com

nu te pot ajuta cu prea multe informatii... dar iti spun cum am inceput eu:
am luat 60 de oua de prepelita (pt incubatie), din care au rezultat vre-o 18 prepelite (18 ajunse la maturitate, exceptand masculi). si am inceput sa dau prin relatii (30 oua - 10 lei ). cand am vazut ca merge treaba am mai bagat 150 de oua la incubat.
si incet incet ma dezvolt. am persoane care iau cate 60 oua / sapt. faci abonamente. m-am gandit ca ar fi mai bine sa cresc in functie de cererea pietii. si deocamdata sunt sub pretul marilor lanturi de magazine (40 oua - 20 lei). deci clientul meu are avantajul pretului mai bun, dar si al prospetimii (le are in termen de 0-2 zile de cand au fost facute).
mai e o varianta:
cumperi MULTE oua, le incubezi (sau cumperi pui in diferite stadii de dezvoltare) si cand incep sa se oua, le dai la o firma care are contract cu un lant de magazine. am sunat si eu la cateva firme de genu asta... dar plateau f f putin pe ou (sau cel putin asa credeam eu). dar... daca ai cateva mii ... presupun ca se merita.
mult succes.

acum o intrebare pentru cei cu mai multa exp.: cam care e durata de exploatare a unei prepelite?

#3 incubatoare

incubatoare

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 07 March 2010 - 05:53 PM

Cauta pe net gasesti toate informatiile, teoretic este ok, dar practic este mai greu decat crezi, in cazul meu cu greu am gasit oua de incubat, pasari ouatoare nici gand sa gasesc in zona, furajul este tot o problema la noi, totul este bine cand ai in judet crescatori de unde poti procura pasari, oua si furaje, daca nu este mai complicat.....asa ca intai informeazate de unde poti gasi pasari in zona ta, oua de incubatie, furaj pentru prepelite, apoi comanzi custile , cumperi incubatorul, eu folosesc Cleo cu termometru incap maxim 140 oua de prepelita, eu vand aceste incubatoare de peste 15 ani si sunt ok, ai grija ca ouale sa fie mai mari, acestea sunt recomandate. Atentie la spatiu, ai nevoie de caldura....
Crescatorii "experimentati" nu prea se inghesuie sa ne raspunda.....asa ca macar noi sa ne ajutam.

Incubatoare oua magazin on line www.electrounivers.aaz.ro ; expediem in toate localitatile prin curier tel. 0744507642

#4 katilinus

katilinus

junior

• Membri
  • Pip
  • 16 posts

Posted 09 March 2010 - 05:02 PM

... ai grija ca ouale sa fie mai mari, acestea sunt recomandate....

exceptand reclama ... de ce recomanzi ouale mari? peste tot unde citesti despre incubatie (romana/engleza) baietii spun sa fii antent la ouale mari. se recomanda sa le pui pe cele cu aspect normal, nicidecum pe cele mari (recomandate de tine)

#5 incubatoare

incubatoare

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 10 March 2010 - 09:16 PM

exceptand reclama ... de ce recomanzi ouale mari? peste tot unde citesti despre incubatie (romana/engleza) baietii spun sa fii antent la ouale mari. se recomanda sa le pui pe cele cu aspect normal, nicidecum pe cele mari (recomandate de tine)

Daca esti documentat asteptam detalii.......am recomandat oua mari , adica sa nu fie mici sau foarte mari. Crescatorii experimentati daca vor sa ne ajute pot sa posteze.....dar nu prea dau informatii asa ca ...
Recomand incubatoarele pentru ca le folosesc personal si dau rezultate.

Incubatoare oua magazin on line www.electrounivers.aaz.ro ; expediem in toate localitatile prin curier tel. 0744507642

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users