Jump to content

Photo

gaini

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 ionel magerusan

ionel magerusan

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 25 November 2004 - 12:41 PM

Buna ziua,

Daca poate cineva sa ma ajute cu sfaturi ,documentatie,cum se construiesc adaposturile pentru gaini si pui crescute in mod natural si tot ce tine de cresterea lor,as ramane recunoscator.

i.magerusan@personal.ro

#2 Oblio

Oblio

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 28 November 2004 - 09:56 PM

Salutare!
Nu prea inteleg ce cauta gainile la "porcine", dar la urma urmelor ce mai conteaza?
Am intrat pe acest forum si mi-am deschis cont in primul rand fiindca ma interesa acelasi subiect: o ferma de gaini. Deocamdata nu ma aflu in Romania, dar presupun ca spre sfarsitul anului viitor sa ma adun de pe drumuri si sa incerc sa fac ceva util la mine acasa.
De ce gaini? Nu stiu exact. Poate fiindca mi se pare o afacere profitabila, daca detii anumite informatii si evident, pui suflet in ceea ce faci. In plus e foarte importanta si zona in care intentionezi sa-ti construiesti aceasta ferma. Fiindca trebuiesc luate in calcul toate elementele legate de investitie, astfel ca riscul unui esec sa fie diminuat la maximum: hrana cat mai naturala; poluare si conflict cu vecinii; cunoasterea bolilor si mai ales a prevenirii acestor boli care pot decima in cateva zile toata investitia, etc.
N-as putea sa spun ca am o prea mare experienta in domeniu, dar faptul ca am copilarit la tara imi creeaza un avantaj in plus - zic eu - fata de cineva care nu s-a intalnit prea des cu grijile unei gospodarii pline de oratanii.
Ce m-a impresionat in privinta gainilor, a fost o intamplare aparent banala. Locuiam la oras, iar intr-o zi sotia mi-a propus sa luam 40 de pui si sa-i trimitem 20 la parintii ei, iar 20 la ai mei. Puii au fost separati aleatoriu si au avut parte de experiente diferite. Daca la parintii ei au fost hraniti cu graunte, la ai mei li s-a pregatit un alt regim alimentar. La moara am combinat graul cu grauntele si am pregatit ceea ce la tara se numeste urluiala. In paralel, cineva se ocupa de colectarea urzicilor din jurul satului, si va asigur ca era un izvor nesecat. Aceste urzici erau tocate, apoi amestecate cu urluiala. Spectacolul era uimitor, cand vedeai cum se inghesuiau la ciugulit si cam cat dura pana faceau curat.
Cu bolile nu se punea problema, chiar daca au trecut cateva molime prin sat in acea vara. Nu pot sa spun daca efectul curativ al urzicilor a facut minuni, dar maica-mea mai avea un as pe maneca. Odata, aflandu-ne la padure, a descoperit o planta speciala cu efecte deosebite, daca este administrata cu multa atentie: matraguna (atropa belladona cred ca i se spune stiintific). In momentul in care i se parea ceva suspect printre pasari, sau auzea prin vecini ca ar exista o molima, pregatea un ceai de belladona si il adauga in apa de unde beau pasarile. Astfel procedase si inainte si n-a mai avut niciodata probleme. Rezultatul a fost ca in cateva luni am facut o comparatie intre cele doua loturi separate. Nu am avut inspiratia sa cantaresc vreuna din pasarile lasate la socri, dar diferenta era mult prea vizibila: un cocos taiat si curatat cantarea 4,5 kg. Atunci de fapt s-a nascut si visul meu ca intr-o zi sa ma pot ocupa de asa ceva. Doar ca intre timp a trebuit sa plec.
Cat despre adaposturi? Asta mi se pare ultimul lucru care trebuie luat in calcul, atat timp cat exista bani si spatiu ideal de amenajare.

...................

Later edit:
Iata si un link despre ceea ce te intereseaza. http://cocosi.go.ro/ Dar deocamdata nu este pus la punct. Eu il recomand doar pentru a-l avea in vedere pe viitor.

#3 Dinu

Dinu

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 11 February 2007 - 03:59 PM

Buna ziua si bine ca v-am gasit . Sunt nou : si-n agricultura si-n internet si sunt pentru prima data in Forum . Drept sa scriu ma asteptam la ceva mai multa activitate la acest principal capitol cum este cresterea gainilor .
Eu am 100 de gaini , pe care le tin afara , intr-un tarc de 75 mp ingradit cu plasa rabit , captusit pe trei laturi cu stuf si asternut permanent de 15-20 cm de paie , doua cotete pe trei niveluri de 6 mp fiecare si cuibare gen casute postale , jgheaburi de mancare din profile U de 70 mm , folosite la rigips .
Am cautat prin carti si reviste , retete de furajare pentru gaini . Ce am gasit este in regim de mari crescatorii cu dozaje de farmacie si fiecare cu parerea lor . In conditiile de mica gospodarie am gandit aceasta reteta pe care o fac din componentele gasite in orice gospodarie sau depozit de cereale . Porumb 52 % , Grau 7.5 % , Orz 7.5 % , Ovaz 7.5 % , Srot de soia 15 % , Srot de floarea soarelui 7.5 % , Faina de peste vitaminizata 0.5 % , Calciu vitaminizat 2.5 % , Sare 0.2 % . La un cost de 0.85 lei / kg , le dau 10 kg / zi = ma costa mancarea 8.50 lei / zi , imi fac 40 de oua , la 0.5 lei oul = 20 lei / zi . In conditiile in care , jumatate dintre ele sunt achizitionate de la o ferma ce le tinea in baterii , trecute de varsta de un an , iar cealalta jumatate sunt din productie proprie , rase rustice , cred ca productivitatea este multumitoare .
1 ) Va rog sa va spuneti parerea asupra retetei .
2 ) Daca poate cineva sa-mi dea planul de realizare a unui incubator de 100 sau 200 de oua , ma impiedic la calculul necesarului de apa pentru realizarea umiditatii .
Cu multumiri si sperante de activitate mai intensa .

#4 dragro10

dragro10

junior

• Membri
  • Pip
  • 37 posts

Posted 08 June 2007 - 01:54 PM

Un nou forum dedicat iubitorilor de pasari http://fermadefazani...ostia.com/forum

;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

#5 dragro10

dragro10

junior

• Membri
  • Pip
  • 37 posts

Posted 06 April 2008 - 07:53 PM

Vand pui si oua pt incubat de gaina din rasele: Brahma herminat deschis si Pitice americe si fazani si oua de fazan rasele: Tenebros si Comun. Detalii pe siteul: http://fermadefazani.freehostia.com

te;:0724560870

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users