Jump to content

Photo

Costuri Salcie Energetica

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 Junior

Junior

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 22 March 2011 - 06:13 PM

Salut Tuturor,

as dori sa pun si eu pe picioare aceasta afacere cu salcie si m-am documentat in mare cam despre ce este vorba in schimb, as avea nevoie de la cineva care are asa ceva cam la ce costuri s-ar ridica toata afacerea.

am inceput la sfaturile unor prieteni si am cautat terenul pe care l-am gasit de luat in arenda.

acum am o serie de intrebari la care mi-as dori sa aflu raspunsul de la voi daca se poate:

1. cum se planteaza?
2. de recoltat am inteles ca trebuie un dispozitiv Jaguar adaptat la o combina
3. dupa ce o recoltez, ce fac cu ea?
4. costurile estimative la un hectar de cultura din momentul culturii pana la recoltare daca se poate impartit.

cat trebuie platit pentru cultivarea unui hectar (daca se face manual sau automatizat)
cheltuieli de intretinere pana la recoltare (daca este cazul)
cheltuieli de recoltare (combina plus adaptorul Jaguar) si daca acest dispozitiv se poate inchiria si de unde sau trebuie cumparat?

va multumesc pentru suport si sper sa nu fi ofensat pe cineva. am 24 de ani si incerc sa ma lansez si eu in ceva deoarece imi este foarte greu in acest moment cu rate si chirie.

#2 Alinac

Alinac

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 21 November 2012 - 05:55 PM

Buna,

Salcia energetica este cunoscuta si drept “Salcia rapid crescatoare”. Poti accesa fonduri europene prin PNDR, masura 112 "Instalarea tinerilor fermieri" si 121 "Modernizarea exploatatiilor agricole".

Cultura de salcie energetica implica initial costuri de productie medii. Spre exemplu, plantarea unui hectar de teren cu salcie energetica costa aproximativ 1.700-2.000 de euro. Incepand din anul al doilea, in afara de recoltare, nu necesita nicio alta interventie substantiala.

Costurile de infiintare ale plantatiei pentru un teren care a fost lucrat in prealabil sunt de de cca 1.600 – 2.000 euro per hectar.
Profitul vine din anul doi de recolta si, dupa doua-trei recolte iti vei putea amortiza investitia.

Venitul net realizat este de cca. 1.200 - 1.600 euro/an/ha, o valoroasa cultura agricola, care in plus, dupa infiintare se mentine 25-30 ani fara prestari de lucrari deosebite.

Sper sa va fie de folos aceste informatii.

Mult succes!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users