Jump to content

Photo

Vremuri bune pt. crescatori de porcine

• Please log in to reply
84 replies to this topic

#1 Arpad

Arpad

Moderator

• Moderatori
  • Pip
  • 23 posts

Posted 16 August 2004 - 12:47 PM

Si era si timpul, dupa doi ani de ... lupta cu supravietuirea.
Preturile sunt nu bune, ci extraordinar de bune, iar cei care produc calitate buna cu un managment eficient .... profiturile sunt considerabile.
Sa vedem niste calcule*.

In zona de vest al tari porcul de 110 kg. calitatea buna (asta insemnand o calitate de E si U conform sist. de clasificare al carcasei EUROP) se vinde la 58-60.000 lei / kg. viu. Kg. la orz (productia 2004) se vinde la 3.500 lei / kg.
Daca un kg. de furaj (cu toate cele necesare pt. animal) se realizeaza cu 10.000 lei / kg si un consum specific de maxim 3 kg furaj / kg spor (desi se poate si mai bine), atunci chiar si cu alte cheltuieli adaugate, cresterea de porcine este afacerea de moment al agriculturii.
Si asa se explica ca din ce in ce mai multe ferme incep sa importe purcei din strainatete in vederea ingrasarii. Banii investiti au un rulaj rapid (in 3 - 3.5 luni ingrasi purcelul si vinzi la abator), cu castig mare.
Apoi. Depozitele frigorifice din EU si USA sunt goale (se vande deja carnea porcului care mai are 3-4 saptamani pana la abator). Studiile unor institutii financiare specializate in agricultura (americanilor le place sa se aventureze realizarea asemelor studii) arata ca pana la mijlocul anului viitor pretul la porcul viu se va mentine la un nivel f. bun pt. crescatori.

Sunt curios daca cineva dintre membrii acestui forum s-a apucat de cresterea porcinelor sau s-a gandit sa o faca.

*Detaliile (un fisier Excel, defapt un tabel de calcul) pot sa ofer celor care sunt interesati, numai sa lasati o adresa de e-mail.
Open for bussines

#2 gghise

gghise

REVISTA FERMA

• Admin
  • PipPip
  • 156 posts

Posted 27 August 2004 - 11:16 AM

Calculele sunt bune, pretul este mic la cereale si mare la carnea de porc,
aceasta a fost evolutia pietei la carnea de porc din ultimii ani, in valuri, 2 ani bine, 2 ani prost sau foarte prost....
din pacate, pentru multi dintre romani:
purceaua este moarta in cotet...
multi crescatori au lichidat sau redus mult efectivele, iar unii chiar au falimentat,
dar cine stie... poate ca si "porcul" va renaste ca si pasarea Phoenix!

apropo de pasare... vezi avicultura romaneasca la care situatia este asemanatoare, adica:
closca este moarta pe oua....
Ghise

#3 ioan.hutu

ioan.hutu

junior

• Moderatori
  • Pip
  • 97 posts

Posted 03 September 2004 - 09:56 AM

Ai perfecta dreptate. Cunosc cativa crescatori (in devenire fermieri) care au sesizat aspectele sugerate si actioneaza in consecinta.
Personal, cred ca specializarea fermelor sau dezvoltarea celor cu circuit integrat ar fi un lucru extraordinar.
Centrul de Consiliere -Unitate de Extensie - Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara, Facultatea de Medicina Veterinara, Timisoara
http://www.unitate-extensie.org.ro

#4 claudiu

claudiu

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 03 September 2004 - 11:17 AM

Pentru d-nul Arpad
Ma intereseaza detaliile (format Excel). Daca sunteti amabil si mi le puteti trimite, am o adresa internet: nmarius1@yahoo.com
Va multumesc.

#5 eRwin

eRwin

ADMIN

• Admin
  • PipPipPipPip
  • 18,605 posts

Posted 08 September 2004 - 09:39 PM

Iata inca un motiv in plus pentru ca sa te apuci de crescut porci.

Purcei fãrã taxe vamale

Potrivit unei hotãrâri de Guvern, începând din 7 septembrie a.c., taxele vamale la importul de porci vii cu o greutate sub 50 de kilograme au fost eliminate. Mãsura a fost determinatã de resursele interne insuficiente în ceea ce priveste efectivele de porci pentru îngrãsat. „Anul acesta, foarte multi crescãtori au fost nevoiti sã sacrifice animalele pentru cã nu le-au putut asigura hrana, din cauza preturilor ridicate la cereale", a declarat Tudora Stanca, directorul executiv al patronatului. El a precizat cã, datoritã productiei bune de cereale din acest an, numerosi crescãtori de animale doresc sã-si mãreascã efectivele. Taxele vamale la importul de porci vii cu o greutate mai micã de 50 de kilograme erau, pânã acum, de 15%.

Ziarul Azi Nr. 3540

#6 popa cosmin

popa cosmin

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 08 November 2004 - 08:22 PM

stimate dle Arpad, s-au gindit si altii sa creasca porci si ma bucur ca exista acest forum .eu am cumparat 1 scrofita landrace din monta artificiala cu marele alb si un vierus pietrain si vreau sa mai cumpar 2 scrofite.am construit un cotet cu destinatia de maternitate care m-a costat 6 milioane,dar este izolat si incalzit.acum 2 ani am avut 13 porci si am dat chix cu ei caci in loc sa ma documentez i-am tinut conform traditiei populare in cotete afara prin care batea vintul si n-au crescut si numai probleme am avut cu ei.
as dori sa-mi impartaseasca si altii din experienta lor cu animalele,si eu la rindul meu din toate problemele intimpinate,care au fost si sint destule.
sint din bucuresti si m-am mutat acum 3 ani in jud cluj,unde am inceput sa intocmesc o gospodarie cu de toate ,am cumparat pamint,am construit un grajd,cotet etc.
cine le are de-a gata este fericit.acum am o familie mare compusa din 2 vaci,o bivolita,2 purcei,curci,giste,gaini, o catea ciobanesc mioritic si continuam sa ne inmultim.
de asemenea cultiv porumb si la anul voi pune lucerna (e buna si la porci) si legume.
as vrea sa spun tuturor celor care se ocupa cu animale si legume ca tot ce reprezinta mincare in general va merge in primul rind datorita degradarii rapide a climei pe glob (cine a citit national geografic din august stie) avind ca prim rezultat lipsa mincarii,in sensul ca scad productiile la ha si asta se vede deja in productia de fin care abia ajunge la 2 t/ha in loc de 6-7 t/ha acum 15 ani . dupa cum probabil stiti baraganul este mort si cine are pamint in ardeal si banat e bogat.
eu m-am inregistrat cristina simion dar contul e blocat si nu reusesc sa ma "log in". adresa mea de mail e cristinaus1@yahoo.com.servus

#7 iacob narcis

iacob narcis

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 21 November 2004 - 02:43 PM

eu lucrez la o ferma de porci in danemarca si va pot spune ca si ei cresc porci afara(pe cimp)si nu mai au probleme cu ei legate de sanatate viteza de crestere,etc.problema e sa le asiguri mincarea adecvata(sub aspect energetic si proteic)si un adapost cit de cit.ei(danezii) ii cresc in niste custi simple ca niste casute in care sunt puse paie.porcii acolo fata acolo isi cresc purceii fara nici o problema.si credeti-ma ca productiile sunt f bune si carnea este ecologica si pretul f bun cu investitii nu f mari.
doar ca problema trebuie putin studiata si la noi.

#8 Bogdan

Bogdan

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 30 January 2005 - 12:27 PM

Stiti ceva firma care importa purcei? Stiti cumva si la ce pret

#9 Arpad

Arpad

Moderator

• Moderatori
  • Pip
  • 23 posts

Posted 30 January 2005 - 07:29 PM

Buna ziua!

Sunt mai multe firme care importa purcei, dar toti pentru fermele proprii si nu pentru revanzare. Revanzarea purceilor nici nu ar fi practica, luand in considerare ca carantinizarea acestora dureaza asa de mult ca la sfarsitul carantinei acesti purcei nu ar mai fi purcei.
Cate bucati de purcei v-ar interesa? Si la ce greutate?

Arpad.
Open for bussines

#10 olatunde

olatunde

junior

• Membri
  • Pip
  • 19 posts

Posted 31 January 2005 - 09:33 PM

Hello Arpad,

Please kindly send me the EXCEL file :
crab238@yahoo.com.

Many thanks.

olatunde

#11 Imola

Imola

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 16 February 2005 - 09:52 AM

baraganul este mort si cine are pamint in ardeal si banat e bogat.

<{POST_SNAPBACK}>

Va inselati amarnic, baraganul a fost, este si va fi marele producator de "painea tarii" si nu ma refer doar la grau.Productiile tot in scadere se inregistreaza la microfermele cu max. 20 ha si asta din cauza lipsei raportului de potasiu, fosfor, azot.Marile societati agricole din sudul tarii se situeaza printre primele, cu cantitati record.
Iar partea cu "cine are pamint in ardeal si banat e bogat" este total neadevarata.Ce credeti ca investitorii straini vor cumpara pamant in banat sau ardeal?Ma refeream la cei care investesc in agricultura.Scuzati off-topicul.

#12 Imola

Imola

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 16 February 2005 - 09:54 AM

*Detaliile (un fisier Excel, defapt un tabel de calcul) pot sa ofer celor care sunt interesati, numai sa lasati o adresa de e-mail.

<{POST_SNAPBACK}>

Dl. Arpad, as vrea si eu un tabel in EXCEL. maitasilviu@yahoo.com

Multumesc.

#13 kys_prod

kys_prod

junior

• Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 17 February 2005 - 02:23 PM

Domnule Arpad.

Am crescut porci cand se vindeau la 28.000 lei/kg in viu, porci de rasa, linie de PIC, si acum cand pretul este mai mult decat bun nu am de unde cumpara material genetic de calitate. Urmeaza in luna martie o ferma din judetul Calarasi sa puna la vanzare in baza stocului si a relatiilor:) scrofite si vierusi PIC. Daca mai sunt si altii interesati ii pot ajuta.

Va rog sa-mi trimiteti fisierul cu calculatia de pret, atasat la e-mail, pe adresa
kys_prod@yahoo.com

Pe curand
Ionut Cercel - 0745.257.133/0728.869.484
E-mail: ionut.cercel@gmail.com

#14 kys_prod

kys_prod

junior

• Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 17 February 2005 - 02:26 PM

Cine stie pretul la vierusi si scrofite de 15-25 kg, va rog sa-l plaseze aici sau pe e-mail- kys_prod@yahoo.com.
Specificati rasa si sursa de unde poate fi achizitionat.

Va multumesc!
Ionut Cercel - 0745.257.133/0728.869.484
E-mail: ionut.cercel@gmail.com

#15 Dura Darius

Dura Darius

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 20 February 2005 - 05:57 PM

Si era si timpul, dupa doi ani de ... lupta cu supravietuirea.
Preturile sunt nu bune, ci extraordinar de bune, iar cei care produc calitate buna cu un managment eficient .... profiturile sunt considerabile.
Sa vedem niste calcule*.
In zona de vest al tari porcul de 110 kg. calitatea buna (asta insemnand o calitate de E si U conform sist. de clasificare al carcasei EUROP) se vinde la 58-60.000 lei / kg. viu. Kg. la orz (productia 2004) se vinde la 3.500 lei / kg.
Daca un kg. de furaj (cu toate cele necesare pt. animal) se realizeaza cu 10.000 lei / kg si un consum specific de maxim 3 kg furaj / kg spor (desi se poate si mai bine), atunci chiar si cu alte cheltuieli adaugate, cresterea de porcine este afacerea de moment al agriculturii.
Si asa se explica ca din ce in ce mai multe ferme incep sa importe purcei din strainatete in vederea ingrasarii. Banii investiti au un rulaj rapid (in 3 - 3.5 luni ingrasi purcelul si vinzi la abator), cu castig mare.
Apoi. Depozitele frigorifice din EU si USA sunt goale (se vande deja carnea porcului care mai are 3-4 saptamani pana la abator). Studiile unor institutii financiare specializate in agricultura (americanilor le place sa se aventureze realizarea asemelor studii) arata ca pana la mijlocul anului viitor pretul la porcul viu se va mentine la un nivel f. bun pt. crescatori.
Sunt curios daca cineva dintre membrii acestui forum s-a apucat de cresterea porcinelor sau s-a gandit sa o faca.

<{POST_SNAPBACK}>

#16 Dura Darius

Dura Darius

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 20 February 2005 - 06:12 PM

Imi cer scuze D-lui Arpad dar ce sa fac pana ma obisnuiesc cu Forumul .
Va rog sa-mi trimiteti si mie fisierul Excel .
Va multumesc anticipat si dupa !
Darius
adresa mea este duradarius@yahoo.com

#17 catalin_bm

catalin_bm

junior

• Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 23 February 2005 - 11:17 AM

Draga domnule daca se poate va rog trimitetzi si pe pe adresa mea catalin_bm@yahoo.com tabelul de calcul in excel ca ma cam bate un gand referitor la cresterea porcilor

#18 sofia cavaleru

sofia cavaleru

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 25 February 2005 - 12:11 AM

Va inselati amarnic, baraganul a fost, este si va fi marele producator de "painea tarii" si nu ma refer doar la grau.Productiile tot in scadere se inregistreaza la microfermele cu max. 20 ha si asta din cauza lipsei raportului de potasiu, fosfor, azot.Marile societati agricole din sudul tarii se situeaza printre primele, cu cantitati record.
Iar partea cu "cine are pamint in ardeal si banat e bogat" este total neadevarata.Ce credeti ca investitorii straini vor cumpara pamant in banat sau ardeal?Ma refeream la cei care investesc in agricultura.Scuzati off-topicul.

Dvs. doriti sa vindeti pamintul din baragan la straini?
As avea si eu 1 ha si jumate la Dor marunt,acum e in asociatie.
Si la peris tot atit si le-as vinde.
In alta ordine de idei ,in ardeal cumpara italienii si altii pe capete,minim 500 de ha cauta ei,ceea ce ma enerveaza pe mine e ca ridica pretul.
Daca va uitati pe harta romaniei ,la granita dintre jud cluj si alba,pamint cu bonitate 45 se vinde la 60-100 mil/ha;pe dealuri,ca loc drept sare de 200 mil/ha.
Stiu ca pare exagerat,dar aici o vechitura de casa izolata,din pamint a ajuns la 10000 de usd.
Norocul aici e ca apa freatica e sus si se poate cultiva orice,avantajul fiind ca se cresc si animale din plin,exista ingrasamint natural si piata de desfacere la produse. cit de cit.
Si nu se fura chiar asa.
Acum un an am fost in zona giurgiu si era 3 mil/ha si nu-l lua nimeni.
Cu ce irigati?Dunarea vara e la cota de avarie.
Eu nu contest ce s-a cultivat in baragan si ce se cultiva,dar privind in viitor,perspectivele nu sint grozave.
la cum merge clima,si legile,sintem cam la mina lui D-zeu. :( :(

#19 sofia cavaleru

sofia cavaleru

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 25 February 2005 - 12:13 AM

[quote name='kys_prod' date='Feb 17 2005, 12:23 PM']
Domnule Arpad.

Am crescut porci cand se vindeau la 28.000 lei/kg in viu, porci de rasa, linie de PIC, si acum cand pretul este mai mult decat bun nu am de unde cumpara material genetic de calitate. Urmeaza in luna martie o ferma din judetul Calarasi sa puna la vanzare in baza stocului si a relatiilor:) scrofite si vierusi PIC. Daca mai sunt si altii interesati ii pot ajuta.

Transvet vinde PIC vinde scrofita si vierusi, aprox 10 mil scrofita de monta si 30 mil vierul

#20 Arpad

Arpad

Moderator

• Moderatori
  • Pip
  • 23 posts

Posted 25 February 2005 - 08:45 AM

Va rog sa ramaneti la subiect, care este "Vremuri bune pt. crescatori de porcine".
Topicurile legate de imobiliare, terenuri, preturi, speculatii si alte lucruri legate de acestea se discuta altundeva (ex. la sectiunea DIVERSE).
Urmatorul mesaj postat aici si care nu are nici o legatura cu cresterea suinelor va fi mutat sau sters.
Multumesc pentru intelegere.

Open for bussines

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users