Jump to content

Photo

porci vietnamezi

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 flori

flori

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 04 March 2009 - 11:49 AM

Buna ziua,as dori sa aflu mai multe detalii despre porcii vietnamezi.
Am citit despre ei ca animale de companie,dar si ca , carnea lor nu contine colesterol.
Referitor la acest lucru vreau si eu mai multe informatii.Exista materiale, ceva ... documentatii
in urma unor cercetari care sa dovedeasca ca nu contine colesterol?
Daca poate cineva sa-mi vea o informatie m-ar ajuta foarte mult si ii multumesc anticipat.

#2 miticaz

miticaz

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 30 July 2009 - 11:32 AM

Buna ziua,as dori sa aflu mai multe detalii despre porcii vietnamezi.
Am citit despre ei ca animale de companie,dar si ca , carnea lor nu contine colesterol.
Referitor la acest lucru vreau si eu mai multe informatii.Exista materiale, ceva ... documentatii
in urma unor cercetari care sa dovedeasca ca nu contine colesterol?
Daca poate cineva sa-mi vea o informatie m-ar ajuta foarte mult si ii multumesc anticipat.

Din bibliografie, din cercetari si studii doveditoare reiese faptul ca aceasta rasa de porc vietnamez
pentru consum pe care o cresc eu nu contine colesterol,
Datorita si modului de hranire. Mananca doar furaje porumb, grau, soia, macinate si uscate, fan ,lucerna, trifoi uscat si cate ceva
minerale, vitamine, (morcovi, sfecla, varza, legume etc.), si apa separat la dispozitie.

#3 doinabita

doinabita

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 30 July 2009 - 08:53 PM

Din bibliografie, din cercetari si studii doveditoare reiese faptul ca aceasta rasa de porc vietnamez
pentru consum pe care o cresc eu nu contine colesterol,
Datorita si modului de hranire. Mananca doar furaje porumb, grau, soia, macinate si uscate, fan ,lucerna, trifoi uscat si cate ceva
minerale, vitamine, (morcovi, sfecla, varza, legume etc.), si apa separat la dispozitie.

Si pe mine ma intereseaza unde gasesc studiile, cercetarile care atesta caci porcii vietnamezi nu au colesterol. Avem nevoie de cercetari , studii doveditoare caci este asa.Eu as cumpara sa cresc sa mancam sanatos, dar pana nu vad clar aceste studii,crecetari unde sunt publicate, nu pot sa cumpar.Caci se spun multe , despre multe...dar...Va rog aratati-mi un articol scris de un medic, care afirma caci nu are colesterol carnea de astfel de porci si eu si mai multe persoane care au probleme de sanatate vom cumpara. Nu contest dar am ami gresit cand am crezut ce se scrie despre anumite lucruri care se scriu...
Am cautat mult dar nu am gasit nimic : "negru pe alb" care sa ateste acest lucru.Nu am gasit bibliografie si nici studii...Daca imi aratati , voi fi un client bun.
Astept raspunsul dumeavoastra.

#4 doinabita

doinabita

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 31 July 2009 - 07:22 AM

Si pe mine ma intereseaza unde gasesc studiile, cercetarile care atesta caci porcii vietnamezi nu au colesterol. Avem nevoie de cercetari , studii doveditoare caci este asa.Eu as cumpara sa cresc sa mancam sanatos, dar pana nu vad clar aceste studii,crecetari unde sunt publicate, nu pot sa cumpar.Caci se spun multe , despre multe...dar...Va rog aratati-mi un articol scris de un medic, care afirma caci nu are colesterol carnea de astfel de porci si eu si mai multe persoane care au probleme de sanatate vom cumpara. Nu contest dar am mai gresit cand am crezut ce se scrie despre anumite lucruri ...
Am cautat mult dar nu am gasit nimic : "negru pe alb" care sa ateste acest lucru.Nu am gasit bibliografie si nici studii...Daca imi aratati , voi fi un client bun.
Astept raspunsul dumeavoastra.

#5 doinabita

doinabita

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 11 August 2009 - 10:19 PM

Am intrat iar sa vad daca mi-ati raspuns.Poate reusiti sa va faceti putin timp sa ma lamuriti cu ce v-am rugat.

#6 miticaz

miticaz

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 10 December 2009 - 12:56 PM

Am intrat iar sa vad daca mi-ati raspuns.Poate reusiti sa va faceti putin timp sa ma lamuriti cu ce v-am rugat.

Buna ziua
Am inteles ca nu ai gasit dovada ca Porcii Vietnamezi au carne fara colesterol.
Acum ca ai devenit Crescator de Porci vietnamezi si ai deja un porc de aproape 100 Kg pe care vrei sa-l tai de Craciun
trebuie dusa o proba de carne.
Am gasit un laborator de analiza
Viziteaza situl
Ii voi contacta pentru detalii
Cu stima
Dumitru
Visit My Website

#7 miticaz

miticaz

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 03 November 2010 - 01:39 PM

Am gasit ceva pe net despre colesterol la Porcii Vietnamezi.
Colesterolul nu este chiar zero, dar este mai mic de 7 ori decat la porcii normali.
In cifre, la 100g de carne colesterolul este de 0.05mg.
My link

Attached Files

#8 tudor_mtp

tudor_mtp

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 30 November 2010 - 08:25 PM

Nu exista animal care sa nu aiba colesterol! colesterolul este prezent in toate speciile/rasele dar in concentratii diferite...unele au o concetratie mai mare altele mai mici.

#9 miticaz

miticaz

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 24 August 2011 - 12:31 PM

Aveti dreptate in privinta carnii fara colesterol.
Porcii vietnamezi, daca sunt hraniti corect, adica mai mult cu vegetale, pot sa aiba colesterolul mai mic de 7 ori decat la un porc autohton. Si asta inseamna ceva.
Am taiat un purcel in varsta de 10 luni si am invitat prietenii la o friptura pe gratar, o sunculita si o piftie.
Toti au fost de acord in privinta gustului deosebit al preparatelor. Un prieten a zis chiar ca ar semana la gust cu carnea de curcan.
My link

#10 miticaz

miticaz

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 27 January 2012 - 04:01 PM

Constipatia la porcii vietnamezi.

Porcii sunt usor predispusi la constipatie. De aceea este important sa se asigure o dieta bogata in fibre. Porcii trebuie sa pasca iarba de mai multe ori pe zi si iarna sa manance lucerna sau trifoi uscat.
Constipatia poate apare si in cazul alimentarii cu tarate de grau.
De asemenea daca doza pentru deparazitare de ivotan sau ivomec administrata de doctorul veterinar este prea mare.

Remedii naturiste pentru constipatie.

Cel mai repede si la indemana, mai ales daca observam porcul constipat la sfarsit de saptamana, cand multe farmacii sunt inchise, dam la porc sa bea zeama de varza (fiecare are in gospodarie).
Varza murata mentine echilibrul din bacteriilor din tractul gastrointestinal. Este una dintre putinele alimente care contine Lactobacillus plantarum, o bacterie care ajuta sistemul digestiv, marind anticorpii care lupta impotriva infectiilor si inhiba alte bacterii precum E.coli si salmonella. Varza murata alina durerile de stomac si ii ajuta in probleme cu constipatia.

De la farmacie putem cumpara:

Sare amara
Compozitie: Sulfat de magneziu
Are actiune purgativa puternica (purgativ asmotic) si colagoga.
Indicatii:
se utilizeaza in constipatii cronice, indigestii, atonia prestomacelor
Administrare si dozaj: per os, sub forma de breuvaj (Introducere a unui medicament lichid în cavitatea bucalã a unui animal cu ajutorul unei sticle cu gâtul lung. ) sau cu sonda gastrica nasoesofagiana la cabaline) in doza de 500-800g la bovine, 250-500 g la cabaline, 25-50g la ovine si porcine, 10-25g la caine si 2 g la pisica .
Cum porcii vietnamezi sunt destul de mici putem administra 10-15g.

Uleiul de ricin
Este un bun purgativ pentru om, carnivore ºi omnivore, la care efectul apare dupã 2 – 16 ore. La erbivore, efectul apare dupã 16 – 18 ore. Fecalele au consistenþã fãinoasã, iar evacuarea se face fãrã eforturi sau dureri.
Pentru a-l administra cu mai multã uºurinþã, întrucât este prea vâscos, se recomandã a fi amestecat, la o parte ulei de ricin 2 pãrþi apã caldã ºi sãratã. Dozele sunt: la animale mari 250-800 g, la animalele mijlocii 20 – 200g, la animalele mici 10-15 g.

My link Carte Porci Vietnamezi

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users