Jump to content

Photo

costuri veterinare - ferma

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 vasilegogea

vasilegogea

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 30 November 2011 - 12:33 PM

Buna ziua

De ceva timp sunt foarte interesat de o investitie intr-o ferma, de preferabil mixta, si ma bucur ca am gasit pe forum destul informatii ce ma ajuta si am putut contacta o serie de oameni ce m-ar sfatui.

Totusi, nu imi este foarte clar ce costuri as avea cu medicamentele, aditivi & alte ingrijiri veterinare...

Cam care ar fi o medie ( in linii mari, desigur ) pe vaca, porc, oaie, capra, cal ?

#2 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 02 December 2011 - 07:47 PM

[b]Totusi, nu imi este foarte clar ce costuri as avea cu medicamentele, aditivi & alte ingrijiri veterinare... Cam care ar fi o medie ( in linii mari, desigur ) pe vaca, porc, oaie, capra, cal ?[/b]

Intrebarea Dvs este atat de "neclara" incat nu cred ca este cineva care sa va poata da un raspuns concret... ca sa va faceti idee despre ce vorbesc.. de ex. la vaci - care este situatia epidemiologica la Dvs in zona - adica ce fel de boli infectioase sunt mai frecvente - pentru care ar fi necesara "sa zicem" vaccinare preventiva, care este situatia parazitologica - adica ce fel de "viermi" sunt mai frecvent intalniti la bovinele crescute in zona Dvs, ce furaj le dati - pentru a putea "prezice" (termenul e cam tras de par...) eventuale afectiuni medicale ruminale, ce rasa vreti sa cresteti - veti avea sau nu cazuri frecvente de distocii, de ex... samd .. Aceste intrebari sunt valabile cam pentru toate speciile mai sus enumerate..
In fond - gasiti pe net tarifele de manopera, la fel si preturile medicamentelor le gasiti pe site-urile furnizorilor ... insa asta nu cred ca va ajuta prea mult - fiecare caz de boala trebuie tratat individual...

#3 Magua

Magua

junior

• Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 10 October 2012 - 08:56 PM

Odata cu aderarea la UE nu se mai pune problema de tarife minime, eventual se pot stabili de comun acord preturi pentru manopere, asistenta etc. Cat despre medicamente, ma tem ca in curand nici fermele autorizate nu vor mai avea acces la medicamente, decat prin intermediul unui veterinar, care le va putea detine intr-un punct farmaceutic si le va distribui pe baza de reteta. Daca problema reziduurilor medicamentoase tinde sa se rezolve in cazul procesatorilor de lapte, cea a reziduurilor din carne de la bovine adulte provenite din ferme continua sa fie ascunsa sub pres...

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users