Jump to content

Photo

In legatura cu acesti curcani

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 I_Florin

I_Florin

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 11 December 2004 - 11:13 AM

Poate cineva sa mi spuna de unde as putea sa cumpar material biologic valoros si hrana de calitate pt acesti curcani?astept orice sugestie referitoare la cresterea curcanilor(care e cea mai buna rasa pt ingrasat,daca sunt rentabili,etc.)

#2 gghise

gghise

REVISTA FERMA

• Admin
  • PipPip
  • 156 posts

Posted 21 December 2004 - 10:32 AM

In zona de vest a tarii sunt mai multe firme care aduc pui de curca (pui de o zi, hibrizi pentru carne) din Ungaria, de obicei primavara si vara, atunci cind este si sezonul pentru puii de gaina. Anul acesta pretul a fost de cca. 100.000 lei / bucata.
Cresterea lor este rentabila cu conditia respectarii parametriilor tehnologici minimi (mai ales de microclimat si furajare), avind in vedere faptul ca (in primele saptamani) sunt mult mai sensibili decit puii de gaina.

Mai multe informatii despre tehnologiile de crestere a curcanilor gasiti citind: Crescãtoria de curcani, Creºterea pãsãrilor - igienã, nutriþie, boli, tratamente si Creºterea pãsãrilor în fermele mici ºi mijlocii,
pe care le gasiti aici: http://www.agroinfo.ro/agro_carti.php
Ghise

#3 anca_sae

anca_sae

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 21 January 2005 - 04:10 PM

stiti cumva unde pot sa cumpar pui de curcani deo zi

#4 dragro10

dragro10

junior

• Membri
  • Pip
  • 37 posts

Posted 08 June 2007 - 02:08 PM

Un nou forum dedicat iubitorilor de pasari http://fermadefazani...ostia.com/forum

;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

#5 zflorin

zflorin

junior

• Membri
  • Pip
  • 7 posts

Posted 25 June 2007 - 12:19 PM

As fi curios daca sau unde se pot gasi societati doritoare sa achizitioneze curcani sau curci ajunse la maturitate, pentru procesare, in special in zona MM, SM, BN, CJ, si un pret aproximativ pe kilogram in viu. Multumesc.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users