Jump to content

Photo

Proiect: Preþuri on-line. Cautãm colaboratori...

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 gghise

gghise

REVISTA FERMA

• Admin
  • PipPip
  • 156 posts

Posted 27 August 2004 - 10:43 AM

Mereu suntem întrebaþi despre preþurile la cereale, animale ºi alte produse agricole.
Un mai vechi proiect de-al nostru este realizarea unei "burse" a preþurilor la produsele agricole din pieþele ºi târgurile cu tradiþie din þarã, pe care sã le afiºãm on-line ºi apoi sã le publicãm în revista Ferma.
Colectarea ºi corectitudinea datelor sunt principalele probleme pe care trebuie sã le rezolvãm. Pentru început ne propunem sã colectãm date la nivel de judeþ (sau grup de judeþe - regiuni), iar pentru aceasta lucram la realizarea unei formular ce va putea fi completat on-line.
Suntem siguri cã mulþi dintre utilizatorii forumului nostru au contacte strânse cu piaþa agricolã.
Facem deci apel la aceia care doresc sa participe (voluntar) la punerea în practicã a unui astfel de proiect sã ne trimitã intenþia lor de colaborare, locaþia ºi posibilitãþile/frecvenþa de accesare ºi comunicare a datelor.
Vã mulþumim ºi vã aºteptam!

http://www.agroinfo.ro/contact.php
Ghise

#2 valnord

valnord

junior

• Moderatori
  • Pip
  • 59 posts

Posted 28 August 2004 - 11:38 AM

Buna ziua,
imi amintesc despre tentativa de a realiza aceasta "bursa" si-mi amintesc deasemeni ca idea imi placea la nebunie. Personal o sa fac tot posibilul dar problema mea este ca eu nu sunt in tara iar asa cum stiti la noi comunicarea si in formatia au ramas o problema destul de mare si nerezolvata. Va cer o perioada de timp de cateva saptamani a incerca sa determin persoanele mele de contact de la Buzau sa ma informeze (cred ca imi puto furniza preturile de tranzactie din "Obor" - targ de animale si produse agroalimentare ca se tine in fiecare duminica dimineata in Buzau in Bariera Brailei). In viitorul apropiat, se pare ca se va muta in Bariera Focsani :!: :?: ramane sa vad cat sprijin o sa primesc si apoi va comunic.

o zi buna. :)

#3 Procurement

Procurement

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 28 August 2004 - 01:12 PM

Salut,
Nu stiu dac preturile in Oboare si Piete este util. In general preturile din piete nu "bat" cu cele pe care le practica marii producatori si/sau achizitori. Date despre pretul in piata al cerealelor pot fi gasite (pentru anii anteriori) pe site-ul Minsiterului Agriculturii. De exemplu pretul porumbului, click pe link si mergeti in josul paginii: LINK.
Desi utile, totusi acestea sunt doar preturile din oboare. Nu stiu daca o firma care produce, sa zicem, 3000 tone floarea soarelui, este interesata de acele preturi. Cred ca ar fi util sa incercati sa-i contactati si pe "achizitori" Ex: Cargill, Comcereal, Morarit Panificatie Baneasa, etc. Chiar si pe cei locali.
Firma la care lucrez are in exploatare 1620 hectare. Puteti sa credeti ca de fiecare data este foarte greu sa gasesti un singur "achizitor" care sa vrea sa semneze contract futures? Toti asteapta pana in ultimul moment.

Cred ca am zis cam tot ce aveam pe suflet.

#4 valnord

valnord

junior

• Moderatori
  • Pip
  • 59 posts

Posted 28 August 2004 - 01:52 PM

pt marii producatori cred ca ar fi mai interesant sa consulte http://www.bursaagricola.ro . In ceea ce priveste micul producator nu exista - cel putin pana acum - un "loc" unde sa consulti situatia generala in piete si oboare. Spre ex eu am de vandut ca. 25 t de stuguri din care 85% sunt struguri de masa si ar fi interesant daca eu as sti cu cat se dau strugurii la Sibiu pt ca vin comerciantii si vor sa cumpere pe nimica toata motivand ca pretul e foarte mic si nu fac fata concurentei daca achizitia se face la pretul cerut de mine, sau sa zicem ca o sa incarc 3 t de struguri si merg la Targu Mures fara sa stiu pretul care probabil este mic datorat faptului ca aci sunt struguri de la Bacau - zona care nu a suferit calamitati si productia diminueaza pretul - ce o sa fac ma intorc la Buzau cu strugurii - nu trebuie sa-i dau acolo oricum, sa nu pierd calitatea produsului si timpul si asta pt ca nu am fost informat de pretul pietei locale. (am pierdut pt ca nu am fost informat)

#5 gadjo

gadjo

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 29 August 2004 - 09:53 AM

As putea sa va ajut cu un exemplu de raport de preturi pe care il folosesc pentru statistica UE de vreo 5-6 ani. Pentru detalii trimiteti o adresa de mail pe agrobizz@yahoo.com unde pot trimite un atasament cu un file excel.

Stima[/quote]

#6 popa cosmin

popa cosmin

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 08 November 2004 - 09:15 PM

[in jud cluj se vind purceii de 7-8 saptamini cu 1,3-1,4 mil ,soldaneii cu 1,5-1,6 mil si porcul mare de 80 kg cu 5 mil, samd servus

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users