Jump to content

Photo

boli la bovine

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 madalin2

madalin2

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 01 September 2010 - 10:13 AM

Buna ziua. Imi cer scuze daca din greseala reiau acest subiect dar am cautat pe forum si nu am gasit ceva de acest gen. problema este la o vaca baltata; are niste "cresteri" la unghiile de la picioarele din spate. Am curatat acum ceva timp cu un cutit, si vreo 2 saptamani nici o problema. Acum a revenit problema. Pãrerea mea este cã ar fi ceva ca o bãtãturã.
Stie cineva despre ce este vorba? Cum se numeste si cum se trateaza?

#2 laurchim

laurchim

junior

• Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 09 September 2010 - 11:44 AM

Desi pare "la misto", raspunsul meu ar fi: Doctorul veterinar.
Nu zic, o fi internetul sursa majora de informatie, dar parca nici chiar asa... :) Chiar nu ai pe-aproape un tehnician sau medic veterinar?

#3 baniciu

baniciu

junior

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 05 March 2011 - 08:34 PM

Buna ziua. Imi cer scuze daca din greseala reiau acest subiect dar am cautat pe forum si nu am gasit ceva de acest gen. problema este la o vaca baltata; are niste "cresteri" la unghiile de la picioarele din spate. Am curatat acum ceva timp cu un cutit, si vreo 2 saptamani nici o problema. Acum a revenit problema. Pãrerea mea este cã ar fi ceva ca o bãtãturã.
Stie cineva despre ce este vorba? Cum se numeste si cum se trateaza?

.NU INTELEG UNDE ESTE BATATURA IN TALPA?Daca aveai o poza era bine.daca are in talpa este vorba de ulcer podal -securata bine in jurpina romine curat[alb].se aplica spray cu oxi daca prezinta sensibilitate accentuata pe copita alaturata se aplica tehnovit.NU APLICA PANSAMENTE.Asternutul sa fie tot timpul curat.Atentie si la furajare precum si curatarea copitelor 2 ori pe an.salut.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users