Jump to content

Photo

Silage

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 andrei.andrei

andrei.andrei

junior

• Membri
  • Pip
  • 35 posts

Posted 30 May 2009 - 10:43 AM

Buna Ziua!
Am si eu o nelamurire cu acest furaj "silage" tot am vazut si pe internet, acum doua saptamani am vazut la emisinuea viata satului cand povestea un fermier despre acest furaj cand erau in austri la acea expozitie.Am observat ca depozitarea se face exact la ca silozul de porumb, dar ma tot intreb ce fel de plante se folosesc la obtinerea acestui "silage" (asa cum il numea si fermierul nostru roman), din cate mi-am dat eu seama mi sa parut a fi iarba de sudat sau asa ceva deorece era planta mare.Daca cineva cunoaste acest fel de furaj si este amabil l-as ruga sa ma informeze putin.MUltumesc!

Cu tot repectul,

Blaga Andrei-Vasile

#2 Ludovic Cziszter

Ludovic Cziszter

junior

• Membri
  • Pip
  • 73 posts

Posted 08 June 2009 - 04:57 PM

Silage este denumirea in lb. engleza a silozului. Silozul poate fi facut din orice fel de planta furajera. Daca se face din plante leguminoase atunci trebuie adaugata o sursa de hidrati de carbon. Poate ca te referi la termenul de "baleage" care inseamna siloz produs in baloti si invelit in folie de plastic. Termenul de "haylage" inseamna semifan, de regula din lucerna, care este produs la fel sub forma de baloti inveliti in folie de plastic.

Ludovic Cziszter
Conf.dr.ing.

#3 andrei.andrei

andrei.andrei

junior

• Membri
  • Pip
  • 35 posts

Posted 11 June 2009 - 08:55 PM

Buna Seara! Va multumesc pentru raspuns, si mentionez ca nu ma prea pricep cu engleza eu asa ii auzeam si pe fermierii nostri roamni care vorbeau despre acel siloz ziceau silage cum il denumeau fermierii austrieci. Oricum va multumesc ca m-ati si corectat!

Cu tot respectul,

Blaga Andrei-Vasile

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users