Jump to content

Photo

sere si solarii

• Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 anotimp

anotimp

junior

• Membri
  • Pip
  • 19 posts
  • Interests:Constructii Speciale

Posted 11 February 2007 - 11:49 AM

producem sere siu solarii pe structura metalica zincata , acoperite cu folii in strat simplu , dublu cu perna de aer intre .
sisteme de incalzire , generatoare de aer cald pe gaz sau motorina , sisteme de ventilatie si irigatie.
consultanta agricola .

moldovean eugen
0723604088
www.anotimp.ro

Attached Thumbnails

• rtmusc.jpg
  • rtgc30w002.jpg

#2 Hegel

Hegel

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 09 June 2007 - 12:19 PM

Ma intereseaza un pret orientativ per mp pentru o sera neancalzita acoperita cu folie in strat dublu cu perna de are intre folii, pentru ca sa-mi dau seama daca pot merge mai departe.
Cu multumiri anticipate

#3 CLIMEXT

CLIMEXT

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 29 July 2007 - 02:43 PM

BUNA ZIUA

Va recomand in complementare unui sere sau hala de animale un sisteme de racire si de umidificare.

www.climext.ro

Attached Thumbnails

• Sera_Bolintin_Bucu.jpg

#4 Noapte

Noapte

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 08 September 2007 - 07:47 PM

Sunt interesat de o sera de ciperci ce pret ar fi la metru patrat

#5 czarcia cezar

czarcia cezar

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 14 November 2007 - 11:53 AM

producem sere siu solarii pe structura metalica zincata , acoperite cu folii in strat simplu , dublu cu perna de aer intre .
sisteme de incalzire , generatoare de aer cald pe gaz sau motorina , sisteme de ventilatie si irigatie.
consultanta agricola .

moldovean eugen
0723604088
www.anotimp.ro

Cat costa un solar de 8.5*60 m cu folie in varianta simpla si dubla,cu ventilare pe laterala sau fara?

#6 Iulius001

Iulius001

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 06 January 2009 - 09:17 AM

ce pret are un solar ca cel din prima imagine, va rog?

#7 Iulius001

Iulius001

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 06 January 2009 - 09:18 AM

la asta ma refer moldovean eugen
0723604088
www.anotimp.ro

Attached thumbnail(s)

#8 marian362004

marian362004

junior

• Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 06 March 2009 - 01:41 PM

ce dimensiuni are sera din prima imagine si ce pret are.va multumesc. :rolleyes:

#9 marian362004

marian362004

junior

• Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 06 March 2009 - 01:48 PM

sunt interesat de achizitionarea unei asemenea sere si daca aveti si echipamente de gestionare a culturilor.
:unsure:

#10 marian362004

marian362004

junior

• Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 06 March 2009 - 01:54 PM

ce pret are un solar ca cel din prima imagine, va rog?

ai reusit sa afli vreun pret?daca da ,da-mi si mie un raspuns.multumesc. :(

#11 lorixlrx

lorixlrx

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 19 March 2009 - 09:16 PM

ai reusit sa afli vreun pret?daca da ,da-mi si mie un raspuns.multumesc. :(

Ca raspuns la ce va intereseaza mai sus va pot spune ca pentru confectionarea unui solar de marimile mentionate mai sus(8/60)eu as recomanda ca cel interesat daca are posibilitatea sa isi cumpere singur materiale(profile zincate de tip [T] si tevi pentru picioare chiar si de la fier vechi exista foaret multe centre de unde va puteti achizitiona acetse materiale si va pot spune ca va poate duce nu la jumatate din pret ci chiar mult mai ieftin decat unul nou,va dau un exemplu pe mine 1000 de m2 ma costat cu tot cu folie undeva la 100 de mil acum doi ani,acum s-au mai scumpit .Si nu este greu va trebuie doar materialul un sudor bun si un aparat de ruluit .Pentru mai multe detalii va pot da mai multe detalii

#12 marian362004

marian362004

junior

• Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 20 March 2009 - 09:15 AM

Ca raspuns la ce va intereseaza mai sus va pot spune ca pentru confectionarea unui solar de marimile mentionate mai sus(8/60)eu as recomanda ca cel interesat daca are posibilitatea sa isi cumpere singur materiale(profile zincate de tip [T] si tevi pentru picioare chiar si de la fier vechi exista foaret multe centre de unde va puteti achizitiona acetse materiale si va pot spune ca va poate duce nu la jumatate din pret ci chiar mult mai ieftin decat unul nou,va dau un exemplu pe mine 1000 de m2 ma costat cu tot cu folie undeva la 100 de mil acum doi ani,acum s-au mai scumpit .Si nu este greu va trebuie doar materialul un sudor bun si un aparat de ruluit .Pentru mai multe detalii va pot da mai multe detalii

eu sunt interesat sa-mi fac la tara un solar sau o sera,pentru cultivarea capsunilor pe verticala.din documentatia pe care am citit-o de pe internet,de la cei care ofera sere second hand pretul pleaca de la 55 euro mp,ceea ce mi se pare f. mult(ex:sera 330 mp pret aprox.16500 euro.eu reusind sa gasesc aceeasi sera la pretul de 5500 euro pe alt site.)daca poti sa ma ajuti sa-mi fac ceva pe dimensiunea de 1000mp cu preturi minimale te rog sa-mi dai detalii,sa-mi spui ce presupune masina de roluit tevi. multumesc.
:mellow:

#13 lorixlrx

lorixlrx

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 20 March 2009 - 09:49 PM

eu sunt interesat sa-mi fac la tara un solar sau o sera,pentru cultivarea capsunilor pe verticala.din documentatia pe care am citit-o de pe internet,de la cei care ofera sere second hand pretul pleaca de la 55 euro mp,ceea ce mi se pare f. mult(ex:sera 330 mp pret aprox.16500 euro.eu reusind sa gasesc aceeasi sera la pretul de 5500 euro pe alt site.)daca poti sa ma ajuti sa-mi fac ceva pe dimensiunea de 1000mp cu preturi minimale te rog sa-mi dai detalii,sa-mi spui ce presupune masina de roluit tevi. multumesc.
:mellow:

in judetul meu exista un centru de fier vechi de fapt practic e un centru unde vinde teava si profile diferite de la sere dezafectate la un pret rezonabil si au si un aparat format din trei role in care una pozitionat central si introducand teava sau profilul intre aceste role o indoaie dupa dimensiunea dorita la rece,iti pot spune sigur ca un solar de dimensiunea care o spui tu adica 330 de m2 adica 7,40X50m nu te va duce mai mult de 2000 de euro materilaul la care dca stau bine sa ma gandesc cred ca intra si folia care te va costa undeva la 10 mil (1000 ron) cu aproximatie asta nu include sudarea in care cred ca ai prieteni care stiu sa sudeze bine aceste fiare la care mai adaugi pretul transportului ,depinde de distanta de unde esti ,sper ca te-au ajutata aceste sfaturi .Spor la munca

#14 marian362004

marian362004

junior

• Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 24 March 2009 - 06:00 PM

in judetul meu exista un centru de fier vechi de fapt practic e un centru unde vinde teava si profile diferite de la sere dezafectate la un pret rezonabil si au si un aparat format din trei role in care una pozitionat central si introducand teava sau profilul intre aceste role o indoaie dupa dimensiunea dorita la rece,iti pot spune sigur ca un solar de dimensiunea care o spui tu adica 330 de m2 adica 7,40X50m nu te va duce mai mult de 2000 de euro materilaul la care dca stau bine sa ma gandesc cred ca intra si folia care te va costa undeva la 10 mil (1000 ron) cu aproximatie asta nu include sudarea in care cred ca ai prieteni care stiu sa sudeze bine aceste fiare la care mai adaugi pretul transportului ,depinde de distanta de unde esti ,sper ca te-au ajutata aceste sfaturi .Spor la munca

in ce judet este acest centru? :mellow:

#15 kosta45

kosta45

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 26 March 2009 - 09:51 PM

Salutare!
Ma intreb daca voi vorbiti serios despre o investitie intr-un solar... 2000 euro materialul, 300 euro folia, vreo 200 transportul, fara sudura si cinste la prietenii priceputi...ajungem aproape de 3000 euro. Pai oare merita, atat timp cat un solar (atentie) profesional nu e mai mult de 7000 euro inclusiv cu intreg sistemul de fertirigare (picurare + sistem fertilizare) !?!? Adica un solar in care minim 4-5 ani nu investesti nici macar un ron, si nu ai decat sa inlocuiesti folia si liniile de picurare la o asemenea perioada, timp in care nu ai decat sa produci!
Respect si succes celor care vad o oportunitate de a face bani din asta!

#16 marian362004

marian362004

junior

• Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 27 March 2009 - 05:01 PM

Salutare!
Ma intreb daca voi vorbiti serios despre o investitie intr-un solar... 2000 euro materialul, 300 euro folia, vreo 200 transportul, fara sudura si cinste la prietenii priceputi...ajungem aproape de 3000 euro. Pai oare merita, atat timp cat un solar (atentie) profesional nu e mai mult de 7000 euro inclusiv cu intreg sistemul de fertirigare (picurare + sistem fertilizare) !?!? Adica un solar in care minim 4-5 ani nu investesti nici macar un ron, si nu ai decat sa inlocuiesti folia si liniile de picurare la o asemenea perioada, timp in care nu ai decat sa produci!
Respect si succes celor care vad o oportunitate de a face bani din asta!

ce suprafata are acest solar la 7000 euro?sistemul de fertilizare ce cuprinde?aici e vb de aproape 1000 mp. :blink:

#17 lorixlrx

lorixlrx

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 28 March 2009 - 09:25 PM

ce suprafata are acest solar la 7000 euro?sistemul de fertilizare ce cuprinde?aici e vb de aproape 1000 mp. :blink:

da fiecare vb in felul lui eu sunt din dambovita, ca m-ai intrebat mai sus dar sa ii raspund amicului meu eu nu cred ca la 7000 de euro iti face vreo firma solar pe o asa suprafata nici macar pe jumatate(500 m2 daramite 1000)astea sunt coonfectionate din fier reciclat profile galvanizate vechi de la sere dezafectate care s-au vandut la pret de nimic ,bineinteles ca daca te duci sa iei din comert asa ceva sar prea bne de 7mii de coco si pt asa ceva un sistem complet de irigare cu picurare si aspersie nu te duce mai mult de 25 de milioane toata suprafata,sper sa mai pot fi de folos si cu alte informatii,sincer pe mine ma intereseaza un sistem de incalzire pe timp de iarna eficient si ieftin (ce tare sunt si frumoasa si devreme acasa) m-am gandit la tot felul de la tunuri pe motorina pana la centrala termica pe lemne sau gaze ,avand si gaze in comuna poate are cineva o idee viabila sa imi dea si mie

#18 kosta45

kosta45

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 28 March 2009 - 11:16 PM

Solarul de care-ti vorbesc are aprox (8X50)400 mp ...iar calculul fata de care faceam comparatia era pt un solar de 330. Sistemul de fertilizare cuprinde tancul de fertizlizare, sistemul de control, filtre, linii de picurare ...adica tot!
Pentru 1000 mp, nu stiu sa-ti spun...am un prieten care are asa ceva, il intreb cat l-a costat...si te anunt ;) ma gandesc ca pretul va fi mai mic raportat la 1mp. ;)

#19 kosta45

kosta45

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 28 March 2009 - 11:19 PM

da fiecare vb in felul lui eu sunt din dambovita, ca m-ai intrebat mai sus dar sa ii raspund amicului meu eu nu cred ca la 7000 de euro iti face vreo firma solar pe o asa suprafata nici macar pe jumatate(500 m2)[>>>],sincer pe mine ma intereseaza un sistem de incalzire pe timp de iarna eficient si ieftin (ce tare sunt si frumoasa si devreme acasa) m-am gandit la tot felul de la tunuri pe motorina pana la centrala termica pe lemne sau gaze ,avand si gaze in comuna poate are cineva o idee viabila sa imi dea si mie

Iti face!
Gazele le consider scumpe...ce alt combustibil mai ai prin zona? Lemn? Ar fi foarte simplu daca ai avea lemn..si ieftin!

#20 marian362004

marian362004

junior

• Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 31 March 2009 - 06:52 PM

da fiecare vb in felul lui eu sunt din dambovita, ca m-ai intrebat mai sus dar sa ii raspund amicului meu eu nu cred ca la 7000 de euro iti face vreo firma solar pe o asa suprafata nici macar pe jumatate(500 m2 daramite 1000)astea sunt coonfectionate din fier reciclat profile galvanizate vechi de la sere dezafectate care s-au vandut la pret de nimic ,bineinteles ca daca te duci sa iei din comert asa ceva sar prea bne de 7mii de coco si pt asa ceva un sistem complet de irigare cu picurare si aspersie nu te duce mai mult de 25 de milioane toata suprafata,sper sa mai pot fi de folos si cu alte informatii,sincer pe mine ma intereseaza un sistem de incalzire pe timp de iarna eficient si ieftin (ce tare sunt si frumoasa si devreme acasa) m-am gandit la tot felul de la tunuri pe motorina pana la centrala termica pe lemne sau gaze ,avand si gaze in comuna poate are cineva o idee viabila sa imi dea si mie

am vazut pe un alt site{marcoser,google}intr-una din poze niste siteme de incalzire.de ce nu te ducipina acolo sa-ti faci o idee?e prin galati si cred capoti sa vezi mai multe pt ca am vazut ca au multe sere pe acolo :unsure:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users