Jump to content

Photo

Solutii de incalzire a solariilor/serelor pe timp de iarna.

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 aprilie

aprilie

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 24 October 2012 - 11:56 PM

Buna ziua,

detin un solar, structura metalica cu folie, dimensiune l100xl15xi5. Cultivam legume de cativa ani dar recoltam doar in sezonul cald. In octombie scoatem de ex. ultima tura de tomate.

Intrebarea mea este:
Ce solutii de incalzire a solarului, in vederea cultivarii legumelor si verdeturilor, recomandati pentru un solar de 1500mp / 7500m3 ?

Am gasit pe internet acele Generatoare de aer cald pe lemn/peleti... ma intereseaza ce putere trebuie sa aiba pt a putea face fata spatiului din solar si care sunt metodele de utilizare. (am auzit de folia dubla care inconjoara solarul, iar prin acesta trece aer cald produs de generator)

Va multumesc pentru raspunsuri.

p.s.(pentru comercianti) ma intereseaza si o oferta a unui sistem de incalzire complet.

Cu respect, Eduard M.

#2 mcomanescu

mcomanescu

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 30 October 2012 - 11:16 AM

Buna ziua Domnule Eduard,

Am un raspuns la intrebarea dvs care va va ajuta sa salvati banii pe care i-ati fi cheltuit pe sistemele scumpe de incalzire pe apa calda, tevi, centrale pe lemne etc.

Solutia? Sistemele noastre de incalzire electrica in infra rosu. Pe langa faptul ca sistemele acestea merg pe acelasi principiu de generare a caldurii de catre soare (deci e benefic pentru plante) veti mai avea si urmatoarele avantaje:
- instalare foarte usoara (cabluri, aparate de control pentru legarea in serie);
- caldura nu se pierde deoarece plantele, pamantul etc devin mici surse de caldura (imaginati-va ca noi le folosim afara la terase);
- sistemele noastre sunt singurele de pe piata care au protectie conf standardului UE IP67, ceea ce inseamna ca sunt ermetice la praf si protejate in cazul unui jet de apa direct !
- calitate germana;
- garantie unica in piata de profil;
- consum mai mic de energie decat in cazul incalzirii cu gaz si centrale/tevi apa calda unde in mod natural caldura se duce odata cu aerul cald, deci sunteti nevoit sa izolati extraordinar de bine ca sa nu aveti pierderi.

Asteptam intrebarile dvs,

Ing.Mihai Comanescu
TOTAL COMFORT ZONE SRL
TCZRo-Vanzari@yahoo.com
Distribuitor unic autorizat in Romania al sistemelor de incalzire in IR Burda WT Germany

#3 crysty_hann

crysty_hann

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 18 November 2012 - 05:29 PM

buna ziua..sunt student anul 4 si am de facut un proiect pt licenta despre incalzirea unei sere..daca ma poate ajuta careva cu ceva documente,schite,carti bibliografie m-ar ajuta ff mult :)

#4 SERE_ROMANIA

SERE_ROMANIA

junior

• Membri
  • Pip
  • 28 posts

Posted 05 February 2013 - 05:06 PM

Buna ziua,

detin un solar, structura metalica cu folie, dimensiune l100xl15xi5. Cultivam legume de cativa ani dar recoltam doar in sezonul cald. In octombie scoatem de ex. ultima tura de tomate.

Intrebarea mea este:
Ce solutii de incalzire a solarului, in vederea cultivarii legumelor si verdeturilor, recomandati pentru un solar de 1500mp / 7500m3 ?

Am gasit pe internet acele Generatoare de aer cald pe lemn/peleti... ma intereseaza ce putere trebuie sa aiba pt a putea face fata spatiului din solar si care sunt metodele de utilizare. (am auzit de folia dubla care inconjoara solarul, iar prin acesta trece aer cald produs de generator)

p.s.(pentru comercianti) ma intereseaza si o oferta a unui sistem de incalzire complet.

Cu respect, Eduard M.

Productie sere si solarii conform UNI EN ISO 9001:2008

Sere profesionale,dotate cu automatizari, cu sisteme de incalzire cu tuburi bazale si boilere cu combustibil solid sau gaz metan, sisteme de incazire cu gaz metan sau motorina, ecrane de protectie termica si umbrire, sisteme complexe de fertirigare, nebulizare. Sere cu panouri fotovoltaice.
Pentru mai multe detalii, vizitati : www.sere-romania.ro

#5 SERE_ROMANIA

SERE_ROMANIA

junior

• Membri
  • Pip
  • 28 posts

Posted 05 February 2013 - 05:08 PM

Galeria foto cu modelele produse este disponibila si pe Facebook :  http://www.facebook.com/sere.romania.1

#6 eagro.ro

eagro.ro

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 13 July 2013 - 01:12 PM

buna ziua..sunt student anul 4 si am de facut un proiect pt licenta despre incalzirea unei sere..daca ma poate ajuta careva cu ceva documente,schite,carti bibliografie m-ar ajuta ff mult :)

uite aici niste carti poate te ajuta

http://eagro.ro/Legu...l-products.html

#7 ma04zsx

ma04zsx

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 15 February 2014 - 10:46 AM

Buna ziua,

Intrebarea mea este:

Cu respect, Eduard M.

uite un articol cu solutii ieftine pentru incalzirea serei: http://manancabio.ro...a-ieftin-iarna/

#8 andrpopa149

andrpopa149

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 13 November 2014 - 11:06 AM

Buna ziua,

Intrebarea mea este:

Cu respect, Eduard M.

In prezent detin un solar si v-as putea da un sfat foarte bun in ceea ce priveste incalzirea acestuia. Eu personal am esuat doua sezoane pana sa aleg o solutie care sa dea rezultate.

De aproximativ un an si ceva am instalat un sistem de incalzire in pardoseala, iar acum pot dormi linistit. Temperatura din solar ramane constanta indiferent de temperatura de afara.

Avantajele incalzirii in pardoseala pentru sere sunt urmatoarele:

• elimina problema de spatiu alocat pentru sistem (mai mult loc pentru plante)
  • este economic
  • temperatura din solar ramane constanta

Eu mi-am pus sistemul cu cei de la Hobbit-Integral si sunt foarte multumit de serviciile lor. Uite aici un intreg articol cu beneficiile incalzirii in pardoseala pentru sere: http://www.hobbit-in...la-pentru-sere/

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users