Jump to content

Photo

Probleme tomate

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 costyn_man

costyn_man

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 26 June 2013 - 06:46 PM

Va salut stimati forumisti si bine v-am gasit!

Am o problema legata de rosii si cum abia miine o sa incerc sa ajung la oras in vederea unui tratament as vrea sa va cer si parerea d-tra. Atasez niste fotografii care spun totul despre aceasta problema!

Va multumesc!DSCN0495_800x600.JPG

Attached Thumbnails

• DSCN0498_800x600.JPG
  • DSCN0501_800x600.JPG
  • DSCN0502_800x600.JPG
  • DSCN0503_800x600.JPG

#2 ma04zsx

ma04zsx

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 15 February 2014 - 10:49 AM

Va salut stimati forumisti si bine v-am gasit!

Am o problema legata de rosii si cum abia miine o sa incerc sa ajung la oras in vederea unui tratament as vrea sa va cer si parerea d-tra. Atasez niste fotografii care spun totul despre aceasta problema!

Va multumesc!attachicon.gifDSCN0495_800x600.JPG

incearca la anu sa folosesti plante companion. Or sa te ajute si ti vor proteja mai bine rosiile. uite un articol despre plantele ajutatoare: http://manancabio.ro...n-pentru-rosii/

#3 AgrolegVaro

AgrolegVaro

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 29 November 2014 - 12:39 PM

Eu nu vad o boala, ci o carenta in calciu aici. Folositi va rog azotatul de calciu. Acest microelement, calciul, este foarte important pentru plante, mai ales pentru tomate, ardei sau vinete, dar si pentru celelalte. Multi cultivatori, spre uimirea mea, nu folosesc inca asa ceva. Sunt hibrizi tot mai performanti si cu performanta vine si sensibilitatea, la pachet. De ioni de Ca este nevoie pentru ca planta sa isi care in interiorul celulei elementele nutritive, mai ales fosforul si potasiul, macroelemente care daca nu se leaga de ioni de Ca, nu pot trece prin porii celulei, care sunt mici. Calciul determina dilatarea porilor, facand posibila trecerea macroelementelor. Este vorba de pompele ionice de Ca si Mg. Fara aceste microelemente, planta e ca un om fara maini, caruia i se pune un platou vanatoresc pe masa, dar el nu are cu ce manca.

#4 AgrolegVaro

AgrolegVaro

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 29 November 2014 - 12:43 PM

Mare atentie ! Potasiul blocheaza ionii de calciu existenti. Si ingrasaminte cu mult potasiu se folosesc foarte mult. Este foarte bine, nu e un lucru rau, dar trebuie sa veniti cu aport de calciu pentru ca planta sa se dezvolte optim in continuare, altfel veti vedea ca "parca sta in loc". Si azotul in cantitati mari duce la o absorbtie mai slaba de catre planta a calciului.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users