Jump to content

Photo

Productie legume in sere-solarii

• Please log in to reply
80 replies to this topic

#21 laurchim

laurchim

junior

• Membri
  • Pip
  • 27 posts

Posted 27 February 2009 - 12:51 PM

Iar eu speram sa intelegi din postul meu ca cel mai bine e sa pui mana sa studiezi singurel si sa te apuci de treaba daca iti ies calculele. Nu sa iei totul de-a gata. Mai ales in domeniul inovatiilor trebuie sa ai curaj si minte (nu neaparat in ordinea asta :) )

#22 geomanblack

geomanblack

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 02 March 2009 - 06:11 PM

va duce undeva la 11000de euro fara irigatie si cu instalatia de irigat la vreo 13500 euro tunele-le acelea la pachet de 486m/2 daca va apucati voi din materiale, reconditionate si altele ,mai mult de 4-5 mii de euro nu are cum sa va duca si asta inclusiv cu instalatii de irigat dar munca dubla si restu .......
e mai simplu sa le comercializezi....... :D :D........legumele bineinteles :D

#23 lorixlrx

lorixlrx

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 19 March 2009 - 09:25 PM

Am auzit de la cineva ca a vazut solarii care produc tot anul , in regim de sera fara incalzire suplimentara. Solarul se pare ca era construit in alt solar, cu inaltime de 5 metrii.
Stie cineva daca e realitate? Sunt satul de basme!

salut iti voi raspunde sincer ca aceea persoana care te-a informat ca un solar produce tot timpul anului nu te-a mitit ,un solar tre sa produca deoarece nu mai este eficient,tre sa amortizezi cheltuielile,pe timpul rece odata ce ai invesatit f mult in construcita lui si nu ai posibiltate sursei de caldura,poti opta pentru plante rezistente la frig si anume spanac,ridichii salata si spanac aceste doua din urma sunt mai pretentioase dar totusi f profitabile.pentru alte nelamuriri te pot ajuta nu ezuta.

#24 sorinpop

sorinpop

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 20 March 2009 - 02:34 PM

Am aparut si eu pe foumul acesta in momente de CRIZA. E foarte interesant ceea ce ati discutat , dar raspunsul la intrebarea topicului "se merita ?" nul-a dat nimeni. As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu informatii deoarece nu ma pricep ,dar as avea posibiltatea sa o fac. Care este pragul de rentabilitate la o afacere de familie (metrii patrati), ce culturi sunt mai cautate sau in ce zone merge sera neincalzita.

#25 lorixlrx

lorixlrx

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 20 March 2009 - 09:42 PM

Am aparut si eu pe foumul acesta in momente de CRIZA. E foarte interesant ceea ce ati discutat , dar raspunsul la intrebarea topicului "se merita ?" nul-a dat nimeni. As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu informatii deoarece nu ma pricep ,dar as avea posibiltatea sa o fac. Care este pragul de rentabilitate la o afacere de familie (metrii patrati), ce culturi sunt mai cautate sau in ce zone merge sera neincalzita.

Daca se merita sau nu iti spun ca eu cel putin nu as renunta la solare ,asigura un venit sigur dar care necista investitii destul de mari,adica daca vrei sa scoti iti tre folosirea unor hibrizi (seminte inmultirea intai,neaparat sisteme de irigatii prin picurare si aspersie,un motocultor care este f util si necesar,si posibilitatea de a construi solare diferit din mai multe module separate,pt ca legumele au cerinte diferite de apa,si mai ales de temperatura si sa nu fi nevoit sa cultivi un singur <tip> de leguma ci sa poti avea o piata diversa si in fiecare luna si sa poti face un asolament adecvat.Eu am o suprafata de cca1000m2si imi aduce un venit sigur aproape pe fiecare luna,dar daca la sf de an ma pui sa iti arat profitul nu il am pt ca l-am reinvestit in noi siteme pt usurarea muncii si in interes propriu dar nciodat nu am reusit sa pun deoparte.Sper ca te-au putut ajuta cu ceva acetse sfaturi ,daca iti mai pot fi de folos cu ceva te astept cu noi intrebari.Stima

#26 SergiuPV

SergiuPV

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 02 April 2009 - 08:05 PM

va duce undeva la 11000de euro fara irigatie si cu instalatia de irigat la vreo 13500 euro tunele-le acelea la pachet de 486m/2 daca va apucati voi din materiale, reconditionate si altele ,mai mult de 4-5 mii de euro nu are cum sa va duca si asta inclusiv cu instalatii de irigat dar munca dubla si restu .......
e mai simplu sa le comercializezi....... :D :D........legumele bineinteles :D

Salut
Cam cat costa un sistem de irigatii si incalzire pt.486m/2???

#27 lorixlrx

lorixlrx

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 16 April 2009 - 09:42 PM

Pentru cei care sunt doritori de as construi solare am de vanzare aprox 1000 de m2 solare tip tunel latime 7,4m cu sisteme de irigat, folie profesionala,la care mai adaug un motocultor cu freza si remorca, tavite (alveole)pentru producerea rasadului
pentru doritori astept PM

#28 vior

vior

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 01 May 2009 - 11:50 PM

Am un solar micut de circa 40 de metri patrati in care am cultivat rosii si castraveti. Sistemul de udare este prin picurare. Dar nu stiu de cata apa e nevoie.

#29 adrien

adrien

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 27 May 2009 - 08:57 AM

Buna ziua tuturor !
Desi sunt de factura tehnica (inginer mecanic ) am pasiunea legumiculturii ! Intr-adevar cultura in solaerii este rentabila si nu neaparat prin prisma obtinerii de legume timpurii cat datorita protectiei plantelor !Mi-am construit singur doua solarii ,primul acoperit cu folie iar al doilea din sticla si policarbonat ! In ultimii 9 ani am cultivat in special tomate inclusiv din seminte olandeze ! Intr-adevar ai productie mare ,fructele sunt uniforme ca marime si forma ,rezistente la la transport dar in nici un caz nu au gustul rosiilor traditionale romanesti ! Anul acesta cultiv numai soiuri obtinute la institutele de cercetare autohtone cat si cateva soiuri vechi procurate prin bunavointa celor de la Banca de Gene Suceava !Daca cineva este interesat de rezultate le voi posta aici inclusiv fotografii ! Referitor la calitatea rosiilor romanesti va pot spune ca cultiv un soi ce-i drept cu o forma cam neregulata dar cu un gust exceptional ! Marimea fructelor este pe medie de 400-500 gr. recordul obtinut de mine avand 900 de grame !

Concluzia mea este ca trebuie sa cultivam legume autohtone cu traditie si cat mai ecologic posibil ! Am avut ocazia sa stau cateva luni in Franta si am tras anumite concluzii !!! Ca la noi acasa nu este pe nicaieri ! Avem un pamant extraordinar si soiuri nemaipomenite ! Ce au cei din afara este tehnologia pe care o putem aplica si la noi intr-o oarecere masura , zic intr-o oarecare masura ptr. ca exista si tehnologii ce au ca scop doar cantitatea nu si calitatea !(vezi cultura hidroponica ) .Colegii mei francezi cand vin in Romania sunt pur si simplu incantati de rosiile noastre !
Probabil v-am plictisit dar daca cineva doreste sa mai comunicam sunt deschis dialogului !
Astept comentarii si opinii !

#30 bbogdann

bbogdann

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 27 May 2009 - 10:46 AM

Sunt si eu interesat de cateva lucruri de la tine...daca poti sa imi zici:
1) cat te-au costat sa iti faci solariile si ce suprafete au?
2) ce legume cultivi in solarii si de unde ai luat soiurile respective?
3) merita sa investeti in legumicultura la noi?
Multumesc anticipat.

Buna ziua tuturor !
Desi sunt de factura tehnica (inginer mecanic ) am pasiunea legumiculturii ! Intr-adevar cultura in solaerii este rentabila si nu neaparat prin prisma obtinerii de legume timpurii cat datorita protectiei plantelor !Mi-am construit singur doua solarii ,primul acoperit cu folie iar al doilea din sticla si policarbonat ! In ultimii 9 ani am cultivat in special tomate inclusiv din seminte olandeze ! Intr-adevar ai productie mare ,fructele sunt uniforme ca marime si forma ,rezistente la la transport dar in nici un caz nu au gustul rosiilor traditionale romanesti ! Anul acesta cultiv numai soiuri obtinute la institutele de cercetare autohtone cat si cateva soiuri vechi procurate prin bunavointa celor de la Banca de Gene Suceava !Daca cineva este interesat de rezultate le voi posta aici inclusiv fotografii ! Referitor la calitatea rosiilor romanesti va pot spune ca cultiv un soi ce-i drept cu o forma cam neregulata dar cu un gust exceptional ! Marimea fructelor este pe medie de 400-500 gr. recordul obtinut de mine avand 900 de grame !

Concluzia mea este ca trebuie sa cultivam legume autohtone cu traditie si cat mai ecologic posibil ! Am avut ocazia sa stau cateva luni in Franta si am tras anumite concluzii !!! Ca la noi acasa nu este pe nicaieri ! Avem un pamant extraordinar si soiuri nemaipomenite ! Ce au cei din afara este tehnologia pe care o putem aplica si la noi intr-o oarecere masura , zic intr-o oarecare masura ptr. ca exista si tehnologii ce au ca scop doar cantitatea nu si calitatea !(vezi cultura hidroponica ) .Colegii mei francezi cand vin in Romania sunt pur si simplu incantati de rosiile noastre !
Probabil v-am plictisit dar daca cineva doreste sa mai comunicam sunt deschis dialogului !
Astept comentarii si opinii !

#31 adrien

adrien

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 28 May 2009 - 10:23 AM

In primul rand mentionez ca sunt un amator !deci produc doar pentru consum propriu !Suprafata pe care o detin este ff. mica ca urmare si solariile sunt mici !In opinia mea legumicultura este rentabila si de viitor ,dar trebuie sa te tii de ea si nu sa o practici avand alt loc de munca !
Un solar de 5mx12m m-a costat in jur de 2000 euro in conditiile in care l-am construit pentru al folosi multi ani de acum incolo ! Este ff. solid avand structura metalica (teava rectangulara )pe laterale am geamuri "securit " iar acoperisul din policarbonat !Are acoperisul "in doua ape " la margini avand 2 m inaltime iar la coama 3 m.Am cultivat tomate, ardei si castraveti ! Toate se preteaza la cultivarea in solar !Eu cultiv in solar in ultimii ani numai tomate ptr. ca rolul principal al solarului(din punctul meu de vedere) este de protectie , ca urmare nu tin neaparat sa obtin legume cat mai timpurii !Tomatele sunt sensibile la factorii de mediu asa ca in solar le pot asigura un mediu propice !In anii trecuti am cumparat seminte olandeze si am avut productii mari, rosii frumoase dar incomparabile cu cele autohtone dpv. al gustului ! Ca urmare in acest an am folosit numai seminte traditionale pe care le produc eu si de asemenea seminte de la institutul de cercetari Buzau cat si de la Banca de gene Suceava de unde prin amabilitatea Doamnei Strajeru (care este directorul) am primit seminte specifice din doua zone ale tarii ! Sunt un adept al produselor de calitate si nu pun accent pe cantitate !Vrei cantitate cumperi seminte olandeze care sunt destul de scumpe dar iti garantez ca nu vor avea gustul celor cultivate de taranii nostri adevarati !(nu cei care o fac numai pentru profituri mari si rapide si care au aparut prin piete in ultimii ani ).
Cam asta ar fi ! Pentru a trai din legumicultura trebuie sa-i dedici tot timpul chiar daca apelezi la tehnologii noi care sa-ti suplineasca lipsa !(vezi instalatii de irigat si fertilizat automatizate etc.)Mai ramin multe lucruri de facut de factorul "OM" !
Sa ne auzim cu bine si HRISTOS S-A INALTAT !!!!

#32 adrien

adrien

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 28 May 2009 - 10:25 AM

In primul rand mentionez ca sunt un amator !deci produc doar pentru consum propriu !Suprafata pe care o detin este ff. mica ca urmare si solariile sunt mici !In opinia mea legumicultura este rentabila si de viitor ,dar trebuie sa te tii de ea si nu sa o practici avand alt loc de munca !
Un solar de 5mx12m m-a costat in jur de 2000 euro in conditiile in care l-am construit pentru al folosi multi ani de acum incolo ! Este ff. solid avand structura metalica (teava rectangulara )pe laterale am geamuri "securit " iar acoperisul din policarbonat !Are acoperisul "in doua ape " la margini avand 2 m inaltime iar la coama 3 m.Am cultivat tomate, ardei si castraveti ! Toate se preteaza la cultivarea in solar !Eu cultiv in solar in ultimii ani numai tomate ptr. ca rolul principal al solarului(din punctul meu de vedere) este de protectie , ca urmare nu tin neaparat sa obtin legume cat mai timpurii !Tomatele sunt sensibile la factorii de mediu asa ca in solar le pot asigura un mediu propice !In anii trecuti am cumparat seminte olandeze si am avut productii mari, rosii frumoase dar incomparabile cu cele autohtone dpv. al gustului ! Ca urmare in acest an am folosit numai seminte traditionale pe care le produc eu si de asemenea seminte de la institutul de cercetari Buzau cat si de la Banca de gene Suceava de unde prin amabilitatea Doamnei Strajeru (care este directorul) am primit seminte specifice din doua zone ale tarii ! Sunt un adept al produselor de calitate si nu pun accent pe cantitate !Vrei cantitate cumperi seminte olandeze care sunt destul de scumpe dar iti garantez ca nu vor avea gustul celor cultivate de taranii nostri adevarati !(nu cei care o fac numai pentru profituri mari si rapide si care au aparut prin piete in ultimii ani ).
Cam asta ar fi ! Pentru a trai din legumicultura trebuie sa-i dedici tot timpul chiar daca apelezi la tehnologii noi care sa-ti suplineasca lipsa !(vezi instalatii de irigat si fertilizat automatizate etc.)Mai ramin multe lucruri de facut de factorul "OM" !
Sa ne auzim cu bine si HRISTOS S-A INALTAT !!!!

#33 kalinka

kalinka

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 01 June 2009 - 05:50 PM

salutare domnilor sunt nou pe aici si am gasit lucruri destul de interesante pe aici ,pot spune ca si eu sunt din bucuresti si m-am apucat de agricultura la tara si de curand am construit o sera de legume si sper sa nu fi aruncat bani pe geam ,deci sunt incepator in acesta bransa .daca cineva stie de unde as putea cumpara rasaduri de rosii vas ramane dator . cu stima salut pe toata lumea .

Si eu sunt interesata sa construiesc o sera de legume, si ptr ca sunt "noua" in acest domeniu, vreau sa incep cu salata, telina, patrunjel, etc, deci, ceva mai "simplutz", ca pentru incepatori. Imi puteti spune si mie ce trebuie sa achizitionez si cam cat ma costa. Specific ca am terenul, iar utilitatile sunt langa teren. Multumesc frumos pentru raspuns.

#34 ccft

ccft

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 03 June 2009 - 01:24 PM

Am citit si eu topicul acesta, si avand experienta a catorva sere realizate pe fonduri europene pot sa va contrazic in cateva puncte:
1. Cultura ecologica(in adevaratul sens al cuvantului) in sera sau solar este pierdere de timp si bani. Productia in spatiu protejat este gandita pentru sistem intensiv. Altfel, rentabilitate nu va exista niciodata. Totodata, productia ecologica o consider o prostie, atat timp cat in lume se moare inca de foame, noi incercam sa reducem productivitatea pentru pofta unor bogati, caci ei le cumpara la pretul cerut- parerea mea, nu dati cu pietre.
2. Se tot vorbeste de gust. Eu va asigur ca romanul (si nu numai) nu cumpara gust ci aspect. Asadar cautati un soi care sa le imbine cat mai bine pe amandoua. Gasiti si in tara la noi fara probleme.
3. Productie continua in spatiu protejat la noi in tara se face mai greu. Lunile decembrie, ianuarie sunt foarte costisitoare din punct de vedere termic (nu poti bate concurenta din tarile mai calde), insa mai exista si problema luminii. Daca nu aveti sistem de iluminat artificial, oricata caldura veti da plantei, ea va stagna.

Ca si rentabilitate eu va recomand sa ganditi de la 3000 de mp in sus. O investitie intr-o sera de legume poate fi amortizata in aproximativ 4-5 ani prin obtinerea de ajutor nerambursabil. Daca va ganditi sa va infiintati o sera de legume incercati sa va reduceti costurile cat mai mult pe partea neproductiva. Adica nu investiti in cladiri, birouri, platforme fara rost, eventual cu acei bani sporiti suprafata. Irigarea este foarte importanta, la fel si incalzirea. La cea din urma recomand folosirea registrilor in paralel cu aeroterme.

Bafta! ;)

#35 fafu1

fafu1

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 10 June 2009 - 10:39 AM

Salutare tuturor
Criza asta ne-a afectat pe toti, mai ales pe mine...tinand cont ca am multe terenuti, parcele , etc......am ramas cu ele pe cap
Parintii mei au avut prin anii 90 o sera si un solar si tin minte ca le mergea foarte bine
Din cauza ca m-a afectat criza, as vrea si eu sa construiesc un solar, am vb. cu tatal meu si mi-a dat o idee foarte buna
Ideea lui consta in faptul ca pot construi un solar doar din lemn iar preturile constructiei vor ajunge sub jumatate din pretul uniu solar clasic
Pt inceput as vrea sa construiesc unul de aprox. 12m latime si 35 lungime

A scris cineva inainte despre construirea unui solar in alt solar....adica solar cu doua folii de protectie. Ei bine, solarul din lemn (grinzi de 10/10) se poate construi din doua straturi de folii, unul aplicat pe partea exterioara a grinzi si celalt aplicat pe partea interioara! Eu personal vreau sa fac doar dintr-un strat de folie dar ideea era ca se poate si din doua straturi
Durabilitatea solarului din lemn este de minim 50 de ani iar daca se trateaza lemnul, poate dura si peste o suta de ani

Solarele (sere) tip olandeze am inteles ca se gasesc doar in Bucuresti si in Bihor (am vazut un reportaj la tv)
Eu sunt din Bihor si am fost sa vizitez serele de acolo. Fiecare sera e situata pe 1 HA de teren, investitia 800.000 Euro/sera
Am avut noroc pt. ca tatal meu l-a cunoscut pe directorul serelor iar acesta ne-a dezvaluit mai multe lucruri despre productie si investitiei

Am ramas uimit pt. ca in sere nu am vazut nici un fir de pamant,..fiecare planta era pusa(plantata) ca intr-un fel de 'burete', si aveau 'perfuzii' pe unde intrau toate 'chimicalele ' necesare plantelor
Fiecare fir creste la inaltimea de 10-15 metri.....pe parcursul vietii(inaltimea serei este de 5 m dar firul in timp ce creste, la radacina se usuca, se serpuieste, iar cand e gata productia firul atinge 10-15metri, gros cat un brat de om).....iar rodul fiecarui fir era de aprox 18 pana la 30 kg/fir, sincer am ramas uimit cand am vazut ce-i acolo, parca eram in jungla
Productia anuala este de minim 600-800 tone/an/solar (solar de 1ha) iar investitia se recupereaza in 2-3 ani

Intrebarea mea ar fi ce productie pot eu realiza intr-un solar clasic, tinand cont ca sa fie un soi bun de rosii? Aproxim. cate kg se pot obtine pe un fir?
Daca vad ca o sa mearga treaba, o sa fac un solar mai mare, eventual cu credite nerambursabile, gen SAPARD

#36 adrian825

adrian825

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 18 July 2009 - 09:46 PM

salut,

foarte interesant acest subiect.

detin aprox 1000 mp de teren pe care vreau sa o amenajez( sera) in vederea cultivarii de legume(rosii, ardei).

Mi-a placut foarte mult ce a scris intr-un post anterior "adrien" care sustine semintele romanesti, impartasesc 100% ideea. Intr-adevar nu sunt la fel de productive probabil, insa au gust de rosie, vorba unui prieten.

Am si eu eu urmatoarele intrebari:

- ce productivitate are o planta in medie(rosii). Banuiesc ca se determina in functie de fiecare soi de rosii, insa as dori sa stiu o productivitate medie.
- in conditiile in care voi reusi sa mentin o temperatura optima, 10 luni din an( prin instalarea unui sistem automat de mentinere a temperaturii) cate recolte voi avea in aceste 10 luni? Mai exact cat timp poate trece de la plantarea rasadului si pana la recoltarea rosiei?

Scuze daca intrebarile par stupide, insa chiar sunt incepator dar ma pasioneaza foarte tare subiectul :)

numai bine,
adrian

#37 Levy

Levy

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 19 July 2009 - 05:26 PM

Totodata, productia ecologica o consider o prostie, atat timp cat in lume se moare inca de foame, noi incercam sa reducem productivitatea pentru pofta unor bogati, caci ei le cumpara la pretul cerut- parerea mea, nu dati cu pietre.
2. Se tot vorbeste de gust. Eu va asigur ca romanul (si nu numai) nu cumpara gust ci aspect. Asadar cautati un soi care sa le imbine cat mai bine pe amandoua. Gasiti si in tara la noi fara probleme.

Productia ecologica nu e o prostie pentru cine isi permite sa cumpere aceste produse.Nu cred ca vei vedea oameni cu burtile umflate si satule numai de rosii.Esenta e de a trai sanatos fara chimicale ca pe vremea bunicilor din anii 50-60.
Eu stau de 20 de ani in Austria si va asigur ca rosie si lebenita ca in romania nu este in toata Europa.

#38 farfy

farfy

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 11 August 2009 - 11:07 AM

Buna ziua tuturor,as dori si eu sa-mi fac o sera pe o suprafata de 700m2 [mentionez ca sunt incepator in chestia asta] si poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat,orice:cat costa,chestii din acestea.In sera as vrea sa pun ceapa verde,rosii,ardei.Astept cu nerabdare sfaturi utile.Va multumesc anticipat

#39 fafu1

fafu1

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 24 August 2009 - 08:18 PM

Buna ziua tuturor,as dori si eu sa-mi fac o sera pe o suprafata de 700m2 [mentionez ca sunt incepator in chestia asta] si poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat,orice:cat costa,chestii din acestea.In sera as vrea sa pun ceapa verde,rosii,ardei.Astept cu nerabdare sfaturi utile.Va multumesc anticipat

pot eu sa-ti raspund pt. ca de aprox. 2 saptamani lucrez la confectionarea propriului solar!
Am cumparat 94 bare noi, de fier, diametrul 48 mm, cu lungimea de 6 metri fiecare bara!
Costul total al fierului a fost de 3.800 RON.(38 milioane)
50 de bare le-am dus la indoit (rolat) si am sudat tot cate trei bare, rezultand 16 cercuri + 2 bare pt. geamul de aerisire.......manopera pt. roulare fiind de 1.000 RON.
Solarul va avea diametrul de 14,5/30
Manopera nu o pun pt. ca tatal meu a fost de meserie sudor (trebuie foarte mult de sudat iar manopera ar fi foarte mare)
Parerea mea ca la solarul meu de 14,5/30 m, investitia va fi de aprox. 7.000- 8.000 ron incluzand folia,si sistemul de irigare (repet inca o data-->nu am pus manopera la sudare si montare)
Daca aveti nelamuriri, va rog sa ma intrebati!

#40 farfy

farfy

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 26 August 2009 - 07:32 AM

pot eu sa-ti raspund pt. ca de aprox. 2 saptamani lucrez la confectionarea propriului solar!
Am cumparat 94 bare noi, de fier, diametrul 48 mm, cu lungimea de 6 metri fiecare bara!
Costul total al fierului a fost de 3.800 RON.(38 milioane)
50 de bare le-am dus la indoit (rolat) si am sudat tot cate trei bare, rezultand 16 cercuri + 2 bare pt. geamul de aerisire.......manopera pt. roulare fiind de 1.000 RON.
Solarul va avea diametrul de 14,5/30
Manopera nu o pun pt. ca tatal meu a fost de meserie sudor (trebuie foarte mult de sudat iar manopera ar fi foarte mare)
Parerea mea ca la solarul meu de 14,5/30 m, investitia va fi de aprox. 7.000- 8.000 ron incluzand folia,si sistemul de irigare (repet inca o data-->nu am pus manopera la sudare si montare)
Daca aveti nelamuriri, va rog sa ma intrebati!

Multumesc pentru raspuns,m-am cam lamurit cum sta treaba;dar pentru constructia solarului trebuie sa ai autorizatie de la primarie?Si oare daca as apela la o firma specializata in constructia de solare nu ar costa tot cam atat?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users