Jump to content

Photo

Cum plantez un brad ?

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 mak222mak

mak222mak

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 08 December 2007 - 06:17 PM

salut poate sa-mi spuna cineva cum pot planta un brad luat de la munte (puiul unui brad mare)

#2 GI001

GI001

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 12 April 2009 - 02:45 PM

salut poate sa-mi spuna cineva cum pot planta un brad luat de la munte (puiul unui brad mare)

Trebuie sa stii ca sub denumirea generica de "brad" la noi se regasesc adesea doua specii diferite bradul propriu zis si molidul. Cea mai simpla diferentiere ar fi aceea ca bradul are frunzele turtite si dispuse intr-un singur plan pe lujer ca dintii unui pieptene in timp ce molidul are frunze in patru muchii si dispuse de jur imprejurul lujerului ca la periile de par. Bradul este mai sensibil si mai iubitor de umbra. Ii plac solurile profunde. Molidul e mai rezistent si mai putin pretentios, in plus creste si mult mai repede. Bradului ii trebuie patru ani numai pentru a-si dezvolta primele ramuri, in acest interval de timp nu cred ca depaseste in inaltime 50 cm. Deci daca nu te grabesti poti opta pentru brad. Daca vrei sa creasca repede opteaza pt molid. Poti sa iei plantele din padure cu hirletul. Cel mai bine este sa faci treaba asta primavara. Este bine sa pastrezi balotul original de pamint de la baza puietului si sa-l introduci rapid intr-o punga de plastic pe care o legi la gura in jurul tulpinii pentru a nu se usca in timpul transportului. Poti sa faci treaba asta si vara dar trebuie sa te asiguri ca ai extras arborele cu sistemul radicular aproape intact pentru ca altfel ai sanse mari sa nu se prinda. In primul an de la plantare, in perioadele lipsite de ploi uda cel putin odata la doua zile. In al doilea an nu ar fi neaparata nevoie de udat decit daca este un an secetos. Cam din al treilea an planta isi va relua ritmul normal de crestere, acest lucru depinzind de cit de mult e afectat sistemul radicular in momentul transplantarii. Cu cit distrugi mai putin sistemul radicular cu atit planta isi va relua mai repede cresterea normala.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users