Jump to content

Photo

Subventii bovine - situatia actuala si perspective

• Please log in to reply
103 replies to this topic

#21 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 25 February 2010 - 07:06 PM

Ai si tu putitica rabdare.Banii care ni se cuvin trebuie sa faca si ei putina dobinda pt a acoperii multe gauri,iar pe dom ministru lasa-l sa se acomodeze Posted Image Posted Image

In seara aceasta la PRIMA TV ministrul agriculturii a anuntat ca de luni se vor publica anunturile pt. depunerea cererilor pentru subventiile pe 2010!
Personal inclin sa cred ca acest anunt este praf in ochii sindicalistilor din agricultura care se pregatesc sa protesteze pentru neacordarea in totalitate a subventiilor pentru 2009. Depunem cererile acum si vedem banii prin 2012!
Sper sa-i dea macar inainte de 21.12.2012 Posted Image

#22 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 27 February 2010 - 12:59 AM

Si anuntul oficial: http://www.apia.org....ri_25022010.pdf

#23 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 03 March 2010 - 05:58 PM

http://www.agroinfo....u-fermieri.html
Bravo autoritatilor maghiare, la noi autoritatile pana la a lansa un astfel de program trebuie sa-si calculeze mai intai sa vada cine ar trebui "sa beneficieze cu prioritate" Posted Image de acesti bani, iar pana isi fac calculele clientelare timpul trece iar noi ramanem cu speranta Posted Image
Asa e la noi, pana decidem sa facem ceva, poate nu mai trebuie

#24 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 25 March 2010 - 05:21 PM

Ministerul Agriculturii ºi Dezvoltãrii Rurale (MADR) lanseazã în perioada urmãtoare douã noi scheme de ajutor pentru sectorul agriculturii ecologice, dar ºi pentru sectorul laptelui. Suma totalã acordatã se ridicã la 25,54 milioane de euro pentru anul 2010, potrivit unui comunicat de presã al ministerului. Astfel, pentru sectorul laptelui vor fi alocate 22,44 milioane de euro, iar pentru sectorul agriculturii ecologice sunt alocate 3,09 milioane de euro.

Link:
Ministerul Agriculturii acordã ajutoare de 25,5 milioane de euro

Deocamdata la nivel declarativ. Sa vedem nuantzele concretului.

#25 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 10 June 2010 - 09:39 PM

Deocamdata la nivel declarativ. Sa vedem nuantzele concretului.

...care sunt de la gri încolo.. conform acestui articol. Este o "strategie agricolă" extrem de "interesantă" - cred că cineva s-a hotărât să acţioneze pe principiul selecţiei naturale în acest domeniu - adică "ia să vedem cine va supravieţui"... :(

#26 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 10 June 2010 - 10:16 PM

...care sunt de la gri încolo.. conform acestui articol. Este o "strategie agricolã" extrem de "interesantã" - cred cã cineva s-a hotãrât sã acþioneze pe principiul selecþiei naturale în acest domeniu - adicã "ia sã vedem cine va supravieþui"... :(

...,iar "cine va supravietui " va trebui impaiat :lol: (asa ca ,oricum o dai tot ....)

#27 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 28 July 2010 - 02:10 PM

Pe site-ul MADR, la "ACTE NORMATIVE AFLATE ÎN DEZBATERE PUBLICÃ":
O R D I N NR..din . .2010 pentru stabilirea modului de implementare, a condiþiilor specifice ºi a criteriilor de eligibilitate pentru aplicarea schemelor de plãþi naþionale directe complementare în sectorul zootehnic la specia bovine, în acord cu reglementãrile comunitare în domeniu

Vaci lapte:

Art. 2.(1) Se acordã primã pentru lapte ºi produse lactate, producãtorilor agricoli menþionaþi la art.1, o singurã datã pe an, în funcþie de cantitatea de lapte comercializatã în anul de cotã 2009 - 2010, care îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiþii:
a)
deþin în exploataþie, femele bovine, înregistrate în Registrul naþional al exploataþiilor la data de 1 aprilie 2009 ;
B )
sunt deþinãtori de cote de lapte pentru livrãri ºi/sau vânzãri directe în anul de cotã 2009 – 2010;
c)
sunt în activitate, respectiv sunt deținãtori de cote de lapte pentru livrãri ºi/sau vânzãri directe la data solicitãrii primei;
d)
sã nu aibã datorii restante la bugetul de stat ºi la bugetul local, la data solicitãrii primei.

Vaci carne:

Art. 3.(1) Se acordã primã pentru bovine sacrificate și clasificate, producãtorilor agricoli menþionaþi la art.1, o singurã datã pe an, în funcþie de efectivul de animale sacrificate si clasificate în abatoare autorizate pe o perioadã cuprinsã între 1 ianuarie și data solicitãrii primei, care îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiþii:
a)
efectivul de bovine pentru care se solicitã primã sã fi fost înregistrat în Registrul naþional al exploataþiilor și menþinut în exploataþia menționatã în cerere o perioadã de minimum 120 zile înainte de abatorizarea acestora;
B )
bovinele sã fie sacrificate ºi clasificate conform Sistemului de clasificare a carcaselor EUROP, în abatoare autorizate sanitar veterinar de de pe teritoriul Romaniei si care efectueaza clasificarea;
c)
sã nu aibã datorii restante la bugetul de stat ºi la bugetul local, la data solicitãrii primei.

Deci subventzii cuplate cu productzia comercializata.
Intr-un fel e corect asa, primesc subventzii doar cei care factureaza pt. laptele/carnea vandut/-a.
Oricum, e doar proiect pt. moment.

#28 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 28 July 2010 - 08:52 PM

Pe site-ul MADR, la "ACTE NORMATIVE AFLATE ÎN DEZBATERE PUBLICĂ":
O R D I N NR..din . .2010 pentru stabilirea modului de implementare, a condiţiilor specifice şi a criteriilor de eligibilitate pentru aplicarea schemelor de plăţi naţionale directe complementare în sectorul zootehnic la specia bovine, în acord cu reglementările comunitare în domeniu

Vaci lapte:

Vaci carne:

Intr-un fel e corect asa, primesc subventzii doar cei care factureaza pt. laptele/carnea vandut/-a.

Da, e corect...în principiu...probabil s-au gândit mai mult să elimine evaziunea....
Din păcate cel puțin în situația abatorizărilor apare o problemă...destul de neplăcută pentru crescători...
Am văzut cu ochii mei cum cei de la abator, la stabilirea prețului îți amintesc mereu cum că vei beneficia și de subvenție...și ca urmare nu știu exact cui vor folosi de fapt banii...probabil și la lapte e cam la fel...
Sintetizând, acest tip de acordare influențează relația comercială dintre fermier și celui căruia acesta îi vinde marfa.

Ar mai trebui ținut cont că România exportă în mod constant un număr foarte mare de animale vii...de regulă de calitate foarte bună (cea mai bună). Crescătorii acestora nu vor beneficia de subvenții....
Mai sunt și sacrificări de necesitate chiar și la îngrășătorii, când animalele nu stau 4 luni în fermă...
Apoi faptul ca faci cerere doar o dată pe an...pune probleme în practică...

Aici se vede clar că au încercat cu orice preț să acorde cât mai puțini bani cu putință....
Dacă nu țin cont de calitatea carcasei de ce mai trebuie clasificată?
Pentru Institutul National de Statistică?

Mă enervează și secretomania (de fapt necunoașterea) legată de cuantumul subvenției. Cum mama lor vor sa faci un plan de afaceri dacă de la an la an tot schimbă condițiile și valoarea subvenției...

Mă rog, atâta pot...măcar de ar acorda o sumă...care să merite efortul administrativ...

#29 cat

cat

junior

• Membri
  • Pip
  • 54 posts

Posted 28 July 2010 - 11:17 PM

Numai aberatii scot astia ,eu cred ca nu trebuie sa ne bazam pe subventii,eu cind mi-am facut socotelille nu am luat in calcul subventiile pentu ca eram convins ca nu o sa fie de prea mare ajutor.De ex :eu daca dau animalele la abator ies sigur in pierdere cu toata subventia lor care cred ca o sa fie simbolica,pentru ca aia de la abatoare nu vor da pretul corect pentru rasa

#30 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 29 July 2010 - 04:32 PM

La capitolul bovine de carne nu ma bag, nu-i domeniul meu.

Dar cuplarea subventziilor cu productzia pt. vacile de lapte mi se pare ok.
Ideal ar fi sa se dea ca in 2009 subventzie pe cap de vita si subventzie pe litrul de lapte. Ar fi totzi multzumitzi, asta nu cred insa sa se intample.
Cum eu pt. fiecare litru de lapte la momentul actual (0.92 RON net) produc si TVA 0.22 RON pt. Stat, daca Guvernul o sa-mi dea 0.22 inapoi subventzie, inseamna in fapt ca bilantzul e un fel de joc de suma nula. Intr-un fel, ma autosubventzionez. Daca Guvernul o sa dea pt. fiecare litru mai putzin de 0.22, o sa iasa chiar in castig. Si eu cred ca subventzia nu va depasi in fapt 0.2 - 0.3 la litru.

Daca insa banii incasatzi din TVA-ul platit de mine s-ar impartzi la totzi cei care au vaci de lapte, la nimereala pe cap de bovina, eu ca si platitor de taxe trag paiul scurt, din banii mei ia subventzie si proprietarul de vaci care nu factureaza laptele.

#31 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 29 July 2010 - 06:19 PM

Eu sunt de acord cu afirmațiile d-lui Ștefan Niculae, care anunțã mãsuri de protest începând cu 9 septembrie:

"Nu vrem nimic in plus de la statul roman, vrem doar drepturile pe care le avem si vrem sa fim lasati in pace sa ne vedem de treaba. Nu vrem nimic in plus, insa nu suntem de acord cu acest mandat catastrofal al ministrului Mihai Dumitru, mandat in care au fost taiate subventii si in care toate planurile initiale au fost schimbate sau abandonate", a spus liderul Agrostar.

Atât în Capitolul de negocieri cu UE cât și ulterior prin programele SAPARD, FEADR, Strategia ANARZ, tot au bãtut apa în piuã cu importanța bovinelor de carne....

Dacã aveți curiozitatea puteți citi aici, în capitolul de negocieri cum au solicitat ei, prima pe vacile care alãpteazã și primã pentru masculi la îngrãșat
http://www.madr.ro/p...agricultura.pdf
pag 70, 71

Acum dintr-o datã schimbã din nou tot sistemul, nu știu pe ce criterii...

Este adevãrat cã se pot aduce îmbunãtãțiri modalitãții de acordare a subvenției pe cap de animal, dar este cea mai bunã soluție pentru crescãtorii de bovine de carne. Noi avem un singur abator din câte știu în județele Galați, Vrancea și Vaslui.
Dacã mie nu îmi convine prețul la acest abator, ce fac? duc animalele la 400 de km sa le sacrific? Ca sã nu mai zic cã nu au nici mașini și trebuie sã mã ocup sã le transport și animalele...

Apoi, nu toate animalele merg la sacrificare. De fapt noi nu tãiem aproape nimic. Creșterea exemplarelor pentru reproducție de ce sã nu fie susținutã?

Oricum în fapt la abator, sã fim sinceri, în România se sacrificã foarte puține animale, mai ales de necesitate. În rest fie se sacrificã în circuite închise, fie sunt exportate, asta din cauza prețurilor foarte mici practicate de abatoare.

Soluția reducerii evaziunii ar fi un control mai sever al bazei de date cu animale, a mișcãrilor, -eventual pedepse drastice, nu schimbarea modului de acordare a subvenției.

#32 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 30 July 2010 - 10:01 AM

Si eu cred ca aia la Agricultura sunt varza.
Sa dau un exemplu: de curand s-au dat banii astia de la EU pt. lapte:

Potrivit H.G. nr. 365/2010, in functie de cantitatea de lapte livrata in anul de cota 2008-2009, producatorul poate sa beneficieze de un sprijin financiar de 200 euro (pentru o cantitate de lapte cuprinsa intre 10 mii kg si 20 mii kg), de 2.000 euro (pentru o cantitate de cel putin 200 mii kg si cel mult 500 mii kg) sau de 1.200 euro (pentru livrari mai mari de 500 mii kg).

Pentru producatorii care au livrat o cantitate de lapte cuprinsa intre 20 mii kg si 200 mii kg, valoarea sprijinului financiar se calculeaza pe baza cotei individuale de livrari realizata efectiv la data de 31 martie 2009.

Pentru derularea masurilor de sprijinire a pietei in sectorul laptelui si produselor lactate, Romania beneficiaza de fonduri europene in valoare de 5.010.401 euro.

Aia erau bani de la EU pt. sustzinerea producatorilor dupa anul greu 2009.
Lenesii de la Minister n-or vrut sa centralizeze situatzia din anul de cota 2009-2010 desi cererea s-a depus pana la 14 mai 2010.
Au luat ca referintza anul de cota 2008-2009. Eu care mi-am inceput activitatea cu junici importate in toamna lu' 2008, am fost dezavantajat.
Desi am produs in 2009 lapte si banii de la EU ar fi trebuit sa ma ajute pt. acest an, referintza a fost luata 2008.
La fel au dat si subventzia pe cap de bovina in 2009, luand ca referintza septelul de acum ceva ani; intre timp s-a modificat situatzia, au incasat bani unii de nu mai au vacile, altzii de si-au marit ferma au ramas cu buzele umflate. Oricum nr. de bovine a fost in scadere in ultimii ani, ar fi iesit mai ieftin daca ar fi folosit date actualizate.
Au justificat asta prin sintagma general valabila "asa a stabilit EU".
Niste incompetentzi, nu sunt in stare sa faca adrese la EU sa modifice normele de aplicare si sunt prea lenesi ca sa actualizeze mereu bazele de date si punctele de referintza.

Oricum in 2010 au rezolvat-o de tot, am trecut de jumatea anului si pe sectorul bovine inca nu e nimic limpede, numa' proiecte si discutzii.

#33 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 30 July 2010 - 09:28 PM

Si eu cred ca aia la Agricultura sunt varza.

Oricum in 2010 au rezolvat-o de tot, am trecut de jumatea anului si pe sectorul bovine inca nu e nimic limpede, numa' proiecte si discutzii.

Așa e!
În țãrile vechi membre, subvenția se acorda la nivelul unui an de referințã,(nu prea conteazã care) deoarece sectorul este foarte stabil, inclusiv mãrimea fermelor.

La noi lucrurile stau total diferit. Chiar de am presupune cã cei din Guvern nu știu sau nu înțeleg, nu pot accepta cã nu sunt în stare sã adopte decizii pe baza opiniilor exprimate de Asociațiile de crescãtori, care au fost și sunt foarte constante în solicitãri.
Existã o manie la noi de a lua decizii "fiecare cu capul lui", deși mi se pare cã din toate punctele de vedere ai ieși mult mai bine dacã ai asculta și pune în practicã ideile celor care au nevoie de aceste mãsuri și/sau a specialiștilor, cu mici ajustãri desigur, raportate și la posibilitãți.

:(

#34 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 30 July 2010 - 09:51 PM

Daca nu depun cererea de subventie pt suprafata in termen sint penalizat cu 1% pe zi ....La momentul acesta am primit jumatate din suma ce mi se cuvine,oare pe EI cine/cum sint penalizati?

#35 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 05 August 2010 - 04:05 PM

ROMÂNIA A RETURNAT LA UE UN MILION DE EURO

Crescãtorii de bovine care au livrat lapte în anul de cotã 2008-2009, au putut accesa pânã la sfârºitul lunii trecute cele 5 milioane euro acordate de UE ca ajutor de crizã. Potrivit vicepreºedintelui al FCBR, Claudiu Frânc, din cele 5 milioane, România a returnat la bugetul Uniunii un milion, deoarece suma nu s-a putut plãti la timp.

“Începând cu luna februarie a.c., UE ne-a pus la dispoziþie cele 5 milioane euro pentru ajutorul de crizã. Suntem singura þarã care am dat un milion de euro înapoi, la bugetul european, pentru cã n-au fost în stare sã emitã actul normativ, ca sã putem stabili numãrul de exploataþii eligibile ºi apoi sã împãrþim banii.

Indiferenþa Ministerului îi instigã la proteste pe crescãtorii de animale

Un milion nu-i mult, dar daca e adevarata informatzia, e scandalos. Aia erau bani 100% moca, trebuiau numa' distribuitzi catre fermieri.

#36 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 27 August 2010 - 07:27 PM

Cine mai are curajul azi sa ia credit? Se pare ca asta ar fi ideea - sa ne inglodam in datorii, ca se subventioneaza rata dobanzii... in regula, dar ce facem cu restul sumei? :o

#37 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 07 September 2010 - 01:16 AM

Prioritatile ministrului Valeriu Tabara

Pare un mesaj destul de coerent și pragmatic.
Ce credeți despre prioritãțile noului ministru?

http://www.gazetadeagricultura.info/

http://valeriutabara.blogspot.com/

#38 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 01 October 2010 - 09:28 AM

Ordin 215/2010 plãþi directe în sectorul zootehnic la specia bovine

Ordin 215/2010 privind stabilirea modului de implementare, a condiþiilor specifice, a criteriilor de eligibilitate ºi a termenilor de referinþã pentru aplicarea schemelor de plãþi naþionale directe complementare în sectorul zootehnic la specia bovine, în acord cu reglementãrile comunitare în domeniu
Monitorul Oficial online nr. 0667 din 29 Septembrie 2010
Actul nr. 215 din 28 Septembrie 2010
Emitent: Ministerul Agriculturii și Dezvoltãrii Rurale

#39 cat

cat

junior

• Membri
  • Pip
  • 54 posts

Posted 01 October 2010 - 10:02 PM

Am si eu o intrebare:la infiintarea exploatatiei in dec 2009 am avut 15 animale, acum am 25 peste 6 luni pentru cate voi primi prima pe cap de animal?

#40 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 04 October 2010 - 10:56 PM

Am si eu o intrebare:la infiintarea exploatatiei in dec 2009 am avut 15 animale, acum am 25 peste 6 luni pentru cate voi primi prima pe cap de animal?

Pai pentru numărul pentru care ai solicitat prima în primul an.
Dacă anul acesta e primul an când soliciți banii, atunci data care contează este 31 ianuarie 2010. Nu contează câte animale ai acum, cu vârsta de peste 6 luni.

Regula este tâmpită...dar...e stabilită în acord cu Comisia Europeană și lor le place ca regulile să fie respectate. Adică dacă am fost proști...să ne fie de bine. Data viitoare să vorbim în cunoștință de cauză!

E o adevărată comedie să vezi ce fel s-au tradus unele documente...în dialog/negocieri cu organismele UE. Sunt convins că în multe chestiuni reprezentații noștri nici nu au înțeles la ce s-au angajat.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users