Jump to content

Photo

BOVINE PENTRU PRODUCTIA DE LAPTE

• Please log in to reply
38 replies to this topic

#21 dan ignatescu

dan ignatescu

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 30 January 2010 - 07:08 PM

br e bruna romaneasca?
Eu am Braunvieh(Brown Swiss) si chiar daca nu dau ratzie foarte generoasa, scot mai mult lapte, in a doua lactatzie merg in primele 100 de zile pe la 25-27/zi.
In Austria, Germania, media la brune e pe la 6800 pe lactatzie.
Cateva posibile cauze pt. productzii scazute la vaci cu potentzial genetic ridicat:
- greseli de furajare: echilbru intre aportu' energetic si cel proteic al ratziei e prost, lipsa de minerale (calciu, fosfor, etc...)
- adapare deficitara
- vacile au fost montate ca junici prea devreme, nu s-au mai dezvoltat ulterior pe linia optima de crestere. Cel mai corect se monteaza cand au 400kg(la rase cu greutate la maturitate de 650), ideal pe la 17 luni.
- nu primesc inainte de lactatzie o perioada de repaos de vreo doua luni
- daca se pasuneaza, eventual pajistile asigura doar in primavara necesarul energetic, in vara trebuie hrana complementara
- probleme de sanatate, eventual boli de copite/ongloane
etc...

In fine, imi dau si eu cu parerea, nici la mine in ferma nu merg lucrurile tocma' optim, am de lucru inca.
O productzie de lapte mare nu inseamna in mod automat rentabilitate. Daca pt. 30l medie pe zi tre' sa bagi 7 kg concentrate, poate e mai bine sa ai un fan de calitate sau o pasune buna care sa-tzi asigure cu inca vreo 2kg de sroturi cerealiere o productzie de doar 20l. Trebuie intotdeuna privita performantza fermei ca raport costuri furajare/venituri din productzie.
In occident, vacile cu productzii mari sunt tzinute in general pana la a 4-a lactatzie, dupa care se reformeaza. Sunt si exceptzii, vaci de ajung la 100k l productzie/viatza! Se practica mult TMR(ratzie omogenizata unica), vacile nu sunt duse la pasune, eventual se ofera masa verde in grajd, caldura ar diminua productzia daca vacile ar sta afara.
Daca ai pasuni bune, costurile nu te obliga sa tzii vaca mereu in priza sa dea productzii peste 7000 anual, poate te aranjeaza mai bine vaci cu productzii mai mici, dar cu o durata de viatza productiva mai mare. Sunt parametrii individuali care fac din cresterea vacilor de lapte o afacere de succes sau un esec.
Gama de produse lactate tzine in occident cont de totzi acesti parametri: exista lapte bio, exista lapte silo-frei(fara hrana siloz), lapte weide-glück (garantat pajiste cateva luni pe an), etc. Produsele astea deosebite sunt mai scumpe si exista consumatori pt. acest segment.
Sunt fabrici de lapte care premiaza laptele obtzinut exclusiv prin furajarea de fanuri pt. ca anumite tipuri de branza se pot obtzine doar din acest fel de lapte.
In Elvetzia sunt ferme bio cu productzii medii pe la 5600, care se bazeaza exclusive pe fanuri si pasunat, la ce pretzuri se vinde hartbergkäse (branza de munte tare)!!!
Neamtzu' spune "Klasse statt masse!", adica "Calitate si nu cantitate!".
La un moment dat, acesti parametrii de calitate ai laptelui vor fi si la noi luatzi in considerare.

Pledoaria asta a mea doar pt. a spune ca si la productzii aparent mediocre, daca ai costuri reduse si vaci sanatoase, potzi avea o ferma de succes.

Daca e sa fie rasa romaneasca, ce zicetzi de baltzata romaneasca?
Eu am una, am vrut sa vad cum merge. E mult mai mare decat celelalte (Braunvieh, Holstein, Fleckvieh) dar nu da lapte foarte bine. In schimb potzi fi sigur ca la reforma scotzi ceva bani pe ea, cred ca a mea are peste 800kg, celelalte au in jur de 650. Taurasii sunt de departe mai buni pt. ingrasare in comparatzie cu rasele de mai sus.

Holsteinul e genetic cel mai bine pregatita pt. productzii mari de lapte, trebuie insa sa-i oferi o furajare corespunzatoare.
La mine, cu 6 luni pasune pe an, in zona de munte, cu portzie redusa de concentrate/cereale/sroturi, Braunvieh merge mai bine.
Deci pt. o ferma care merge pe principiul low-input (costuri mici de furajare), nu stiu daca Holstein ar fi cea mai buna rasa.
Mai trebuie spus ca mie Braunvieh imi da cu vreo 0,3 mai multa grasime decat Holstein la aceiasi ratzie in aceiasi luna de lactatzie; ca si cantitate dau la fel.
Asta mai aduce un spor la pretzul pe litru.

Spor la treburi.

BR e prescurtarea de la baltata romaneasca. varietatea romaneasca de bruna se numeste bruna de maramures, dupa locul unde au fost importate primele animale din rasa braunvieh.
oricum am privi lucrurile, o vaca de lapte nu este rentaila sub 20 de litri in medie pe lactatie, si devine cu adevarat profitabila de la 25 de litri. cele 7 kg de concentrate care ar trebui sa le manance, costa exact 6,3 lei ( cu proteina 19% si 120 de grame premix), exact cat 6 litri de lapte cu 3,75 grasime. si nu asigura doar diferenta pana la 30 de litri de lapte, ci si vitaminele necesare ptr ongloane sanatoase, cliclu de calduri regulat si corect exprimat, gestatii duse la termen, etc. lipsa microelementelor duce la probleme de reproductie ( calduri sterse, anestru-adica lipsa caldurilor, chisti ovarieni, retentii placentare, monte repetate) si multe alte probleme de metabolism si nu numai ( hipocalcemii, tetanii, miopatii, etc)
Uite, de ex la mine in ferma de holstein, am incheiat prima lactatie cu o medie de 7601 kg de lapte in 305 zile, un calving interval (intervalul dintre fatari) undeva la 400 de zile, si 1,8 monte ptr o gestatie, doar 2 hipocalcemii (dar la vaci care dadeau peste 35 de litri pe zi). iar grasimea medie in ultimele 3 luni a fost de 4,65. si totul e controlat aproape numai din furajare.
Cu cat ratia e mai echilibrata, cu atat vacutele sunt mai sanatoase si dau mai mult lapte. si te scuteste si de prea multe cheltuiele cu veterinarul....(noroc ca la mine nu-i cazul)
Un weekend placut

#22 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 30 January 2010 - 08:04 PM

am tot respectul pt cunostintele voastre in cresterea vacilor,daca nu as fi incercat si eu sa cresc(cei drept nu am reusit) citindu-va discutiile as crede ca vaca e un fel de avion.Eu unu vreau sa ma rezum la urmatorul calcul:cit dau pe vaca ,ce bag in ea ,ce scot din ea ,trag linie si vad ce ramine,iar apoi hotarasc daca merita sau nu.MULTA BAFTA

#23 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 30 January 2010 - 08:27 PM

BR e prescurtarea de la baltata romaneasca. varietatea romaneasca de bruna se numeste bruna de maramures, dupa locul unde au fost importate primele animale din rasa braunvieh.
oricum am privi lucrurile, o vaca de lapte nu este rentaila sub 20 de litri in medie pe lactatie, si devine cu adevarat profitabila de la 25 de litri. cele 7 kg de concentrate care ar trebui sa le manance, costa exact 6,3 lei ( cu proteina 19% si 120 de grame premix), exact cat 6 litri de lapte cu 3,75 grasime. si nu asigura doar diferenta pana la 30 de litri de lapte, ci si vitaminele necesare ptr ongloane sanatoase, cliclu de calduri regulat si corect exprimat, gestatii duse la termen, etc. lipsa microelementelor duce la probleme de reproductie ( calduri sterse, anestru-adica lipsa caldurilor, chisti ovarieni, retentii placentare, monte repetate) si multe alte probleme de metabolism si nu numai ( hipocalcemii, tetanii, miopatii, etc)
Uite, de ex la mine in ferma de holstein, am incheiat prima lactatie cu o medie de 7601 kg de lapte in 305 zile, un calving interval (intervalul dintre fatari) undeva la 400 de zile, si 1,8 monte ptr o gestatie, doar 2 hipocalcemii (dar la vaci care dadeau peste 35 de litri pe zi). iar grasimea medie in ultimele 3 luni a fost de 4,65. si totul e controlat aproape numai din furajare.
Cu cat ratia e mai echilibrata, cu atat vacutele sunt mai sanatoase si dau mai mult lapte. si te scuteste si de prea multe cheltuiele cu veterinarul....(noroc ca la mine nu-i cazul)
Un weekend placut

O ferma bine condusa, respect.
Cred ca e cazul sa mai prezinti cate ceva pe forum, postul tau e cel mai documentat rezumat citit de mine pe tema cresterii vacilor de lapte pe internetul de limba romana, sunt cu siguranta oameni interesati sa mai afle cate ceva de la tine.

Discutzia zootehnie conventzionala versus bio, pasune versus 365 zile an grajd, extensiv versus intensiv ramane desigur deschisa, necesita eventual un thread dedicat pe acest forum.

#24 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 30 January 2010 - 10:52 PM

Nu vreau "sa periez " pe nimeni nu-mi sta in caracter,dar sint uimit de ce tineri fermieri pot exista in Romania .Pacat ca in emisiuni TVR nu apar astfel de oameni si sint prezentati vesnic 2-3 fermieri de ani de zile;mai de graba vezi cite ceva la emisiuni de genul "fermier caut nevasta".BRAVO VOUA

#25 dibogbt

dibogbt

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 31 January 2010 - 07:31 PM

Salut tuturor!

Sunt interesat de cresterea vacilor de lapte si pe viitor si de carne.
Detin o ferma medie cu vaci de lapte de productie mica cu cota de lapte si teren si sunt interesat de achizitionarea a 10-20 de junici gestante Holstein.
Daca aveti ceva oferta de undeva va rog sa postati.

Mersi.

#26 dan ignatescu

dan ignatescu

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 31 January 2010 - 09:29 PM

br e bruna romaneasca?
Eu am Braunvieh(Brown Swiss) si chiar daca nu dau ratzie foarte generoasa, scot mai mult lapte, in a doua lactatzie merg in primele 100 de zile pe la 25-27/zi.
In Austria, Germania, media la brune e pe la 6800 pe lactatzie.

braunvieh nu e cam acelasi lucru cu brown swiss. in 1880 americanii au cumparat 142 de vaci si 38 de tauri Original Braunvieh. in 1967, elvetienii au importat material seminal din bruna americana cu care au montat vacile original braunvieh. asa a aparut rasa Brown Swiss europeana. trebuie sa fi atent la aceste detalii:
Braunvieh este o rasa mixta (lapte-carne) cu productie medie de 5900 de kg lapte/lactatie
Brownswiss e o rasa exclusiv de lapte cu prod medie de 6600-6800. e o dif de aproape 1000 de litri.
va trebui sa fi atent cand cumperi material seminal. chiar daca ai avea oferta la 2 tauri cu val de ameliorare de 1000 de litri, raporteaz-o la productia medie a fiecarei rase. eu iti recomand tipul american. poti linistit monta vacile tale. are prod medie de peste 8000 de litri.
o seara placuta

#27 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 01 February 2010 - 10:32 AM

braunvieh nu e cam acelasi lucru cu brown swiss. in 1880 americanii au cumparat 142 de vaci si 38 de tauri Original Braunvieh. in 1967, elvetienii au importat material seminal din bruna americana cu care au montat vacile original braunvieh. asa a aparut rasa Brown Swiss europeana. trebuie sa fi atent la aceste detalii:
Braunvieh este o rasa mixta (lapte-carne) cu productie medie de 5900 de kg lapte/lactatie
Brownswiss e o rasa exclusiv de lapte cu prod medie de 6600-6800. e o dif de aproape 1000 de litri.
va trebui sa fi atent cand cumperi material seminal. chiar daca ai avea oferta la 2 tauri cu val de ameliorare de 1000 de litri, raporteaz-o la productia medie a fiecarei rase. eu iti recomand tipul american. poti linistit monta vacile tale. are prod medie de peste 8000 de litri.
o seara placuta

In Austria si Germania, prin Braunvieh(BV) se intzelege incepand cu 1960 varianta incrucisata cu linia americana. Varianta traditzionala se numeste Original Braunvieh(OBV). Exista si o varianta zonal, Montafoner Braunvieh. Mai multe pe Wikipedia de limba germana: Braunvieh (Wikipedia).
Eu am importat din Austria 20 de bucatzi BV, deci varianta cu 6500 (zona de munte) -->10000l lactatzie.
In fapt, multe dintre vacile mele au tatzi americani, cea mai buna dintre ele e o fica a lui Pronto(US 191.184, GZW 127) care in topul taurilor de reproductzie 500 BV e pe pozitzia 17.
In alegerea materialului seminal ma orientez pe zar.at la tauri BV, nu prea e loc de greseala, orice propunere de taur imi face veterinarul, mai intai consult arhiva si apoi decid care vaca ce material seminal primeste. Pt. cazurile dificile, cand veterinarul nu face fatza, am pregatit in boxa un taur BV propriu, cu un arbore genealogic respectabil, avand atat pe partea de tata cat si pe partea mamei nume din colectzia americana.
Criteriul meu de slectzie KO este valoarea la parametrul "FITNESS". Am observat ca la conditziile pe care le ofer eu, vacile care au tatzi cu Fitness peste 110 dau lapte mai mult si sunt mai sanatoase. Apoi vin criteriile "lapte", "carne", "exterior".
Suna a reclama, dar nu este, nu am pe moment nicio vitzica de vanzare!
O saptamana buna.

#28 Tarba Horia

Tarba Horia

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 02 February 2010 - 10:36 PM

Cred ca ar fi intresant sa discutam si despre alte subiecte legate de vacile de lapte : furajare,ameliorare, boli,subventii pentru ca fiecare din cei care scriu aici aare o anumita experienta si poate ne putem ajuta reciproc .

#29 GORE

GORE

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 07 February 2010 - 03:03 PM

Cred ca ar fi intresant sa discutam si despre alte subiecte legate de vacile de lapte : furajare,ameliorare, boli,subventii pentru ca fiecare din cei care scriu aici aare o anumita experienta si poate ne putem ajuta reciproc .

Si eu sant nou in domeniu si ar fi de recomandat sa se poata sintetiza toate subiectele pentru a putea ramane cu esentialul problemei,care e pe intelesul tuturor si usor de aplicat.Subiecte in plus fata de cele de sus mai pot fi;adaposturi,procesarea laptelui,vanzarea produselor.

#30 Cyobanash

Cyobanash

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 27 August 2010 - 09:25 PM

Buna seara , un pret informativ pentru baltata romaneasca de 2 pana la 3 ani imi poate oferi cineva ? Multumesc

#31 dan ignatescu

dan ignatescu

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 30 August 2010 - 09:48 PM

Buna seara , un pret informativ pentru baltata romaneasca de 2 pana la 3 ani imi poate oferi cineva ? Multumesc

buna seara! in jud. bistrita- nasaud pretul la baltata e intre 2500 si 4500. daca va referiti la juninci, sunt cam greu de gasit, dar exista cateva ferme unde ati gasi juninci metis baltata romaneasca- fleckvieh sau holstein. calitatea animalelor e destul de bna, deoarece de mai mult de 12 ani in judet nu se mai practica decat insamantarea artificiala.

#32 tiberiusin

tiberiusin

junior

• Membri
  • Pip
  • 38 posts

Posted 28 November 2010 - 01:03 PM

Buna ziua , eu sunt incepator in domeniul cresterii vacilor de lapte dar as dori sa incep aceasta activitate . Am undeva , langa ploiesti , o mica ferma cu vre-o 10 ha de teren agricol , cu un mic grajd si as dori sa achizitionez cateva (4- 10) vaci sau juninci de lapte . din ceea ce am citit pe acest forum , m-am orientat catre rasa Holstein , care pare mai productiva ,dar si mai pretentioasa . As dori cateva informatii mai amanuntite despre cresterea si furajarea acestei rase , conditii de intretinere etc.
Poate are cineva informatii si de unde as putea cumpara animale de rasa pura , si la ce preturi.
Multumesc.
Cu stima ,
Tiberiu

#33 dan ignatescu

dan ignatescu

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 30 November 2010 - 05:11 PM

Buna ziua , eu sunt incepator in domeniul cresterii vacilor de lapte dar as dori sa incep aceasta activitate . Am undeva , langa ploiesti , o mica ferma cu vre-o 10 ha de teren agricol , cu un mic grajd si as dori sa achizitionez cateva (4- 10) vaci sau juninci de lapte . din ceea ce am citit pe acest forum , m-am orientat catre rasa Holstein , care pare mai productiva ,dar si mai pretentioasa . As dori cateva informatii mai amanuntite despre cresterea si furajarea acestei rase , conditii de intretinere etc.
Poate are cineva informatii si de unde as putea cumpara animale de rasa pura , si la ce preturi.
Multumesc.
Cu stima ,
Tiberiu

Buna seara! In privinta productiei de lapte, intradevar rasa holstein e in varful topului, insa are si cateva dezavantaje de care ar trebui sa tineti cont, cum ar fi pretul scazut al viteilor masculi si a vacilor reforma. De asemenea, in comparatie cu celelate rase de lapte, durata vietii productive a unei vaci holstein e mai scurta. E o rasa pretentioasa la furajare, consuma destul de multe furaje in comparatie cu vacile din rasele de carne sau mixte, deci va trebui sa aveti o baza furajera bine pusa la punct inainte de a achizitiona vacile : siloz de porumb, fan, cereale ptr producerea nutretului concentrat. Silozul de porumb este cel mai important, o vaca consumand pana la 35 de kg pe zi, reprezentand pana la 70% din ratie.
E f important sa puteti asigura tot timpul aceeasi ratie. Daca aveti pasune de calitate in apropierea fermei, cu apa permanenta si umbra, puteti merge pe o stabulatie libera la pasune in timpul verii. Sub nici o forma nu trimiteti vacile in pasunea comunala.
Atentie! Nu tot ce e alb cu negru e holstein
Ptr informatii in legatura cu animale din rasa pura, ma puteti contacta.

Cu stima
Dan Ignatescu

#34 tiberiusin

tiberiusin

junior

• Membri
  • Pip
  • 38 posts

Posted 01 December 2010 - 02:13 AM

Buna seara! In privinta productiei de lapte, intradevar rasa holstein e in varful topului, insa are si cateva dezavantaje de care ar trebui sa tineti cont, cum ar fi pretul scazut al viteilor masculi si a vacilor reforma. De asemenea, in comparatie cu celelate rase de lapte, durata vietii productive a unei vaci holstein e mai scurta. E o rasa pretentioasa la furajare, consuma destul de multe furaje in comparatie cu vacile din rasele de carne sau mixte, deci va trebui sa aveti o baza furajera bine pusa la punct inainte de a achizitiona vacile : siloz de porumb, fan, cereale ptr producerea nutretului concentrat. Silozul de porumb este cel mai important, o vaca consumand pana la 35 de kg pe zi, reprezentand pana la 70% din ratie.
E f important sa puteti asigura tot timpul aceeasi ratie. Daca aveti pasune de calitate in apropierea fermei, cu apa permanenta si umbra, puteti merge pe o stabulatie libera la pasune in timpul verii. Sub nici o forma nu trimiteti vacile in pasunea comunala.
Atentie! Nu tot ce e alb cu negru e holstein
Ptr informatii in legatura cu animale din rasa pura, ma puteti contacta.

Cu stima
Dan Ignatescu

Va multumesc pentru informatii , voi tine cont de ele. In opinia dvs , rasa Siementhal, care are si ea o productivitate destul de buna, din ceea ce am vazut eu , vi se pare mai potrivita? Care ar fi avantajele si dezavantajele, in comparatie cu Holstein?

Multumesc.
Tiberiu

#35 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 24 October 2011 - 01:27 PM

Bem lapte din import, in timp ce taranul roman il arunca la porci si de saracie isi taie vitele. Avem pasuni ca-n Elvetia, dar prea putin din laptele de aici ajunge in magazine. Ce e de facut pentru a salva aceasta comoara? Ne invata taranii din Vest.

Reportaj PROTV Cat de sanatos si de romanesc e laptele pe care il bei in fiecare zi?

#36 MELUT

MELUT

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 24 October 2011 - 07:10 PM

buna seara! in jud. bistrita- nasaud pretul la baltata e intre 2500 si 4500. daca va referiti la juninci, sunt cam greu de gasit, dar exista cateva ferme unde ati gasi juninci metis baltata romaneasca- fleckvieh sau holstein. calitatea animalelor e destul de bna, deoarece de mai mult de 12 ani in judet nu se mai practica decat insamantarea artificiala.

buna seara.sunt din judetul iasi si de 2 ani ma ocup si eu de cresterea porcilor si a bovinelor.va rog sa-mi spuneti si mie cateva ferme de baltata romaneasca,doresc sa cumpar 10-15 junici si nu stiu unde as putea gasi....va multumesc.numai bine

#37 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 03 December 2011 - 05:37 PM

Am gasit cateva articole care mi s-au parut sugestive si interesante... primul, al doilea si al treilea...

#38 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 12 March 2012 - 04:24 PM

http://www.capital.r...uni-162808.html

România a importat lapte ºi produse lactate de aproape 197 milioane de euro, în primele 11 luni din 2011, în creºtere cu 15,6% faþã de perioada similarã din 2010, când importurile au atins valoarea de 170,51 de milioane de euro, potrivit datelor furnizate AGERPRES de Ministerul Agriculturii ºi Dezvoltãrii Rurale (MADR).

Producatorilor romani de lapte li s-a taiat in 2010 subventzia pe litru --> in 2011 importurile de lapte cresc (15,6%).

#39 silviubadea21

silviubadea21

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 07 August 2015 - 08:36 AM

katillinus, bine ai venit pe forum!
Discutzia fermieri mici versus fermieri mari nu e noua, eu citesc forumuri de fermieri austrieci si nemtzi si vad subiectul abordat si acolo.
Doar ca acolo e alt ordin de marime: fermierii mici au 10-20 de vaci, cei mari peste 80!
Concluzia lor e ca e loc pt. totzi, problema cu cei mici e ca trebuie sa gaseasca nise de piatza pt. a rezista.
La 3 vaci, cu vanzari directe, trebuie sa ai o clientela proprie fidela. Si asa, o sa ai probabil zile cand n-o sa vinzi direct tot laptele, e bine sa te gandesti la alternative. O idee ar fi sa faci branza pe care o potzi vinde apoi clientzilor care-ti iau si laptele. Si la cantitatzi mici de lapte se renteaza sa eficientizezi productzia si sa ai o procedura standard, ca sa produci mereu produse de calitate constanta. Potzi de exemplu sa-ti construiesti o presa din asta:
K_00E4_sepresse_0020_Buche_m.JPG

Desigur, fara bani nu potzi cumpara direct vaci de rasa. Cumperi insa de la tzarani doua vaci bune si le montezi cu rase de lapte, veterinarul de la tine din sat are cu sigurantza material seminal de la mai multe rase. E bine sa faci rost si de ceva cota de lapte pt. vanzari directe, ca sa fii in legalitate, teoretic nu ai voie sa vinzi altfel.

Adapostul potzi sa-l faci din materiale ieftine, eventual cu un front deschis, la Iasi cred ca iernile nu sunt asa geroase, important e sa orientezi partea deschisa in directzia de unde nu vine vantul. Si chiar daca planifici acum 2-3 locuri, deci ceva mic, sa te gandesti ca daca merge bine treaba o sa vrei sa extinzi.

Mai greu e cu furajele daca nu ai pamant!

Succes!

De mult ma uit dupa o presa pt branza ca cea din figura.. Multi o sa spuna ca poti sa ti-o faci singur - dar nu va iesi ca una facuta profesionist. Ai idee de unde as putea sa cumpar una gata facuta..? M-ar interesa si acei cilindri de plastic in care pui branza la presat.. . Presa din imaginea ta se preteaza ff bine pentru branza tip CEDAR de pilda.. . Te astept cu un raspuns. Multumesc anticipat.

Si ca tot sant aici pe forum.. poate cineva sa-mi dea relatii despre vacile Montbeliard?

Cu ceva ani in urma, ce-i drept cam multi, am avut o vaca comuna.. primita de la fostele C.A.P-uri. Laptele era fff gustos!!! Acum avem 3 Holstein (cu problemele cunoscute... anestru.. ongloane.. viata relativ scurta.. taurasii randament slab..; cantitatea de lapte insa.. e mai mult de cat satisfacatoare) dar gustul laptelui nu se compara cu ce dadea acea vaca luata din CAP. Pot sa spun cam acelas lucru si de branza.

Ce puteti sa-mi spuneti de Jersei...? (adaptabilitate.. probleme.. longevitate... incrucisari cu tauri de carne..)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users