Jump to content

Photo

Pretul in 2010 la procesatori

• Please log in to reply
44 replies to this topic

#1 loros

loros

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 29 April 2010 - 08:19 PM

Buna seara,
daca puteti sa-mi spuneti la ce preturi livrati laptele conform?
Eu am o ferma de 20 de capete vaci de lapte si in perioada de iarna am primit de la procesator 0.9 lei pe litru iar in aprilie 0.75 lei urmand sa scada de la 1 Mai la 0.6 lei.

#2 loros

loros

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 29 April 2010 - 08:27 PM

Mentionez ca am incheiat un contract cu firma procesatoare incheiat la data de 01.12.2009 in care se specifica un pret de 1.1 lei pe litru pana la 1 mai si 0.8 lei/ litru -vara contract pe care nu l-au respectat, motivand ca piata a cazut si nu poate oferii mai mult de 0.9 lei iarna si cred ca 0.6lei vara.

#3 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 30 April 2010 - 03:28 PM

La mine a variat in ultimul an pe trend descendent intre 1,2 si 0,92, in functzie si de cantitatea livrata.

- In Europa a inceput in 2010 pretzul sa creasca iara, sper sa revina si la noi pe trend ascendent.
- Daca insa or sa continue procesatorii sa scada pretzul, probabil or sa dea faliment destule ferme, or sa trebuiasca sa importe lapte.
- Indata laptele neconform n-o sa mai poata fi preluat, asta ar putea sa mai ridice pretzul pt. laptele conform.
- In 2009 subventia pe litru de 0,3 a fost o gura de oxigen, in 2010 nu mai exista.

Strangem din dintzi si asteptam vremuri mai bune.

#4 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 05 May 2010 - 12:29 PM

Mentionez ca am incheiat un contract cu firma procesatoare incheiat la data de 01.12.2009 in care se specifica un pret de 1.1 lei pe litru pana la 1 mai si 0.8 lei/ litru -vara contract pe care nu l-au respectat, motivand ca piata a cazut si nu poate oferii mai mult de 0.9 lei iarna si cred ca 0.6lei vara.

Chestiune cu contractul este foarte interesanta, daca nu aveti alte clauze privind acest aspect ii puteti actiona in judecata!

#5 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 19 May 2010 - 03:33 PM

Laptele românesc rãmâne cel mai ieftin din Europa de Est

Datele statistice referitoare la primele luni ale anului în curs aratã cã fermierii români „beneficiazã” de cel mai slab preþ oferit în þãrile din Europa de Est. Dacã în ianuarie se oferea în medie 23,2 euro pentru 100 de kilograme, pentru februarie preþurile au urcat uºor, la 23,55. Cel mai scump rãmâne laptele din Cehia, cu 27,25 de euro per 100 de kilograme.

Posted Image

de urmarit coloanele euro/100kg, celelalte coloane dau pretzurile in moneda natzionala.

sursa: Agroinfo, 19.05.2010

#6 dmitru

dmitru

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 04 June 2010 - 07:39 PM

Asa se intampla peste tot cu pretul laptelui, procesatorii spun ca nu-si ating targhetul pe care il au cu magazinele si alte tampenii, in concluzie ei nu pierd degeaba e criza prostii suntem noi ca noi pierdem daca nu ne unim in asociatii si sa incheiem contracte toti cu aprx acelasi pret cum fac achizitorii de la abator cu vitele sau cei ce controleaza graul fructele sau legumele ni marile piete si supermarketuri, ei au inteles ideea toti dau acelasi pret si fermierii nu au ce ace si tre sa-si vanda marfa si sa se multumeasca cu cat primesc, asa ar trebui sa facem si noi cu laptele si restul produselor agricole, sa stabilim noi un pret si sa insistam pe el, dar nu numai cu vorba, problema in cele mai multe cazuri e ca multi zic ca nu au ce face cu laptele daca nu-l livreasa 3 sau 4 zile dar daca neam unii la nivel de un judet macar am avea un cuvant de spus.
Astept ideei si comentarii la cele spuse mai sus.

#7 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 27 July 2010 - 08:57 AM

In Europa pretzul laptelui creste puternic, iata situatzia in Germania de la inceputul anului, diferentziat pe regiuni, Nord/Sud, pe verticala pretzul in eurocentzi, pe axa orizontala saptamana din an:

Posted Image

De la inceputul anului, pretzul pt. lapte cu 3,7 grasime a crescut cu aproximativ 10 centzi.
Asteptam sa miste si procesatorii din Ro pretzul in sus, indata n-o sa le mai renteze importul.

#8 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 24 November 2010 - 09:28 AM

In Germania pretzul laptelui urca.
Posted Image
http://www.topagrar....spotmilch46.jpg

Pe verticala pretzul in ct, pe orizontala axa timpului (2010 in saptamani).
E pretzul pt. lapte industrial cu 3,7 grasime, laptele bio/silo-frei/etc. trece de 45 ct.

Si mie mi-a ridicat procesatorul de luna trecuta pretzul cu 10%. E loc de mai bine.

#9 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 03 December 2010 - 10:12 AM

Incet dar sigur, procesatorilor de lapte le ajunge cutzitul la os, nu prea mai gasesc lapte conform la fermele din tzara si importurile nu mai renteaza.
Pana n-o sa ofere macar 1,5 Ron/l nici ca o sa gaseasca lapte autohton conform. Ca sa produca mai mult lapte, un fermier trebuie sa investeasca. La pretzul actual nu se pune problema de investitzii, cei mai multzi se chinuie sa supravietzuiasca.
Om vedea.

Industria produselor lactate se luptã cu preþurile în creºtere ºi cu lipsa materiei prime
„Vaca de lapte”, omorâtã de regulile UE ºi de crizã

jucãtorii din sectorul produselor lactate spun cã regulile sanitar-veterinare europene, dar ºi reducerea capacitãþilor de producþie le-au creat dificultãþi în ultimii ani* anul acesta preþul laptelui din import aproape cã s-a dublat dupã desfiinþarea fostelor CAP-uri, procesatorii români sunt obligaþi sã apeleze la furnizori externi pentru a-ºi procura materia primã, în condiþiile în care laptele de la þãrani este neconform cu regulile comunitare
...
Nu depinde exclusiv de materia primã din import ºi de aceea nu am avut de suferit atât de mult de pe urma unui eveniment important care a avut loc în acest an. Preþul laptelui a crescut de la 24 de cenþi pe litru, la 45 de cenþi pe litru, ceea ce înseamnã aproape o dublare”, ne-a declarat Gigel Grigore, directorul Ilvas SA Vaslui.
...
Greu ºi pentru fermierii care livreazãlaptele proaspãt
Eliminarea subvenþiilor pentru calitate de la stat, alãturi de scãderea preþului de achiziþie sunt doi dintre factorii care au limitat încasãrile ºi pentru cei care livreazã laptele, nu doar pentru procesatori. „Preþul pe litru de lapte a scãzut, deºi în ultima vreme ºi-a revenit uºor. Noi vindem în prezent cu 1,3 lei pe litru”, ne-a precizat Pantazi, care deþine la AgroComplex Lunca Paºcani în jur de 500 de vaci, dintre care 250 în lactaþie.

#10 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 14 March 2011 - 11:16 AM

Procesatorul meu ofera de la 01.03.2011 cel putzin 1,1 RON pe litru la 3,7 grasime, in functzie de cantitatea de lapte predata.
Asta inseamna cam 0,25 eurocentzi. E inca un pretz modest, in EU lapte sub 0,30 Euro-ct. nu cred sa se mai gaseasca pe undeva.

Iata cateva pretzuri din ianuarie 2011:
Tzara Procesator Pretz
Finlanda: Hämeenlinnan 39,64
Frantza: Bongrain, Danone, Lactalis, Sodiaal 33,38 --> 33,91
Germania: Alois Müller 33,09
Germania: Humana 31,05
UK: Dairy Crest 30,08
Danemarca: Arla, FrieslandCampina 32,43

sursa in limba germana: EU-Milchpreise überwiegend konstant

#11 phlorin78

phlorin78

junior

• Membri
  • Pip
  • 7 posts

Posted 14 March 2011 - 10:23 PM

cam care este pretul pietei pentru 250 l/zi la o grasime de 3,7? Acum primesc 1,3 lei\litru, credeti ca e oarecum ok?

#12 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 15 March 2011 - 12:33 AM

cam care este pretul pietei pentru 250 l/zi la o grasime de 3,7? Acum primesc 1,3 lei\litru, credeti ca e oarecum ok?

Glumesti, phlorine? Hihi, pai eu dau mai mult decat tine si nu iau 1,3; felicitari, ai un procesator care te respecta.
Ce sa mai vorbim, uite grila:
Posted Image
de la 01.03.2011.

La mai mare, ca e loc!

#13 Magua

Magua

junior

• Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 17 March 2011 - 03:36 PM

Pentru o imagine asupra pretului laptelui european, va recomand siturile:
www.milkprices.nl si www.clal.it
Dar trebuie sa luati in calcul ca preturile, cel putin la situl olandez, fac referire la cantitati medii de 500000kg livrate pe an(adica peste 1300 kg/zi), la parametri fizici si igienici foarte buni (4,2 grasime, 3,4 proteina, ntg sub 25000, ncs sub 250000).

#14 phlorin78

phlorin78

junior

• Membri
  • Pip
  • 7 posts

Posted 17 March 2011 - 07:50 PM

@braunvieh

transa mentionata la ce perioada de timp se refera? nu cred ca este vorba doar de o zi?

#15 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 18 March 2011 - 12:09 AM

Scuze, credeam ca se subantzelege. E vorba de cantitatea livrata lunar.
In plus, eu dau cu grasime in general pe la 4,2; pt. sporu' de grasime au un algoritm pe baza caruia mai primesc peste cantitatea fizica un plus cam de 10% in litri. Se face total fizic + spor de grasime si se aplica pretzul unitar de mai sus.
Pretzul unitar se stabileste pe baza tabelei date, referintza e cantitatea fizica predata.

Conditzii de predare:
Densitatea: minim 1.0290g/cm3
Grasime: minim 3,70%
Proteina: minim 3,20%
Substantza uscata: minim 8,50%
pH: 6,65-6,70
NTG: maxim 100.000/ml
Celule somatice: maxim 400.000/ml

#16 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 17 October 2011 - 08:59 AM

Evolutzia pretzurilor la lapte 2010 - 2011 in Europa:

Posted Image

Media in 08.2011: 35,89 Eurocentzi.

Asta ar insemna la cursul actual 1,55 RON.
Si e vorba despre laptele conventzional, pt. cel bio sau obtzinut prin furajare fanuri/pajiste se plateste in Europa mai mult.

#17 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 28 June 2012 - 03:04 PM

Pretzul mediu in Europa 2011: 35,04 Ct., adica 1,55 RON (fara TVA).

Posted Image

#18 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 29 August 2013 - 09:38 AM

Pretul mediu la lapte creste in Europa, in Olanda si Italia trece indata de 50 ct:

xmilch-362c3f7cc5849f70.jpg.pagespeed.ic

Sursa: http://www.topagrar.com

#19 Magua

Magua

junior

• Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 13 September 2013 - 01:44 PM

Italia a avut tot timpul pretul mai mare in Europa, pentru ca au cota mica de productie; de pe urma necesarului crescut de lapte din Italia traiesc si multe ferme din Ungaria.

#20 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 26 September 2013 - 02:28 PM

Italia a avut tot timpul pretul mai mare in Europa

O fi cum spui tu. Cert e ca trendul de crestere in toata Europa face ca graficele astea sa fie actualizate lunar, in Italia o trecut intre timp de 50 ct:

xmilch-0eff607ccdd64e55.jpg.pagespeed.ic

In Germania, media a ajuns in septembrie(la conventional, nu bio) la 40ct, din pacate graficul e actualizat doar pana in iunie:

583252.gif

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users