Jump to content

Photo

plantare vie

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 danutzza

danutzza

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 10 February 2010 - 08:22 AM

Buna...eu si sotul meu intentionam sa plantam o vie nu foarte mare, as dori sa va intreb in ce perioada se poate face acest lucru, ce trebuie luat in calcul in alegerea terenului?

altitudine
tip de sol
orientarea

Va multumesc!

#2 alyn_alyn190@yahoo.it

alyn_alyn190@yahoo.it

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 11 February 2010 - 03:54 PM

Buna...eu si sotul meu intentionam sa plantam o vie nu foarte mare, as dori sa va intreb in ce perioada se poate face acest lucru, ce trebuie luat in calcul in alegerea terenului?

altitudine
tip de sol
orientarea

Va multumesc!

buna ,perioada e mai bine primavara,chiar mai inspre vara sa fim siguri ca nu mai vin gheturi puternice poti sa o faci si toamna tarziu dar trebuesc acoperite,orientarea e mai bine nord sud dar daca plantati pe colina trebue luata in calcul si pendenta daca folositi tractoare,vita de vie merge plantata mai in toate terenurile trebue tinut seama de altoisi de soiuri

#3 alyn_alyn190@yahoo.it

alyn_alyn190@yahoo.it

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 11 February 2010 - 04:00 PM

referitor la plantarea viei ma lamureste si pe mine cineva cu fondurile ue daca decid ei zonele soiurile,masurile dintre vite unde gasesc mai multe informatii va multumesc

#4 Stefan-Marius

Stefan-Marius

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 16 March 2010 - 10:29 AM

Eu iti pot recomanda anumite carti despre vita de vie, pe care le-am cumpara si eu si imi sunt de mare ajutor.Cultura vitei de vie, Livada Gradina si Via si Fertilizarea viilor si intretinerea solului, aceste carti te pot ajuta sa afli cat mai multe despre vita de vie.

#5 Cyobanash

Cyobanash

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 12 September 2010 - 11:13 AM

Buna ziua doresc sa achizitionez butasi din soiul Victoria , Greaca,Flame Seedless ,Arcadia 10 butasi din fiecare soi!

Multumesc astept oferte.Pe viitor doresc o plantatie de circa 3 ha, dar inca nu sunt hotarat ce soi !

#6 Alinac

Alinac

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 20 November 2012 - 05:45 PM

Plantarea vitei de vie se face toamna, de regula cat timp temperaturile inca sunt pozitive. Dupa plantare, locul se uda abundent astfel incat planta sa nu sufere de sete si sa aiba suficiente rezerve nutritive.
Fonduri europene nu mai exista in prezent pentru infiintarea de plantatii de vita de vie, dar asteptam anul urmator.

#7 anca12

anca12

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 27 March 2014 - 11:33 AM

Temperatura trebuie sa fie pe plus si are nevoie de multa apa dupa aceea. 

va invit sa aflati cum sa va creati un site

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users