Jump to content

Photo

ferma prepelite

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 george_75

george_75

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 28 January 2008 - 08:43 PM

cam cati bani ti-ar trebui pt o ferma de prepelita,care-mi spune?e rentabila o astfel de afacere?

#2 DAP

DAP

junior

• Membri
  • Pip
  • 19 posts

Posted 30 January 2008 - 12:11 AM

Ai pus o intrebare mult prea generala.
La infiintarea unei ferme sunt foarte multi factori care trebuiesc luati in calcul. Enumar cativa:
- depinde daca detii sau nu teren. Daca nu detii, atunci trebuie cumparat. Adauga pretul terenului la pretul de infiintare a fermei.
- daca detii teren, verifica sa respecte conditiile infiintarii unei ferme (distanta fata de locuinte, acces sosea, etc). Daca nu respecta conditiile, vezi punctul 1 :rolleyes:
- verifica daca detii utilitatile: apa, canalizare, curent electric, gaze, etc. Daca nu detii, adauga costul bransarii sau realizarii lor la costul fermei.
- ocupa-te de constructia propri-zisa a fermei: cauta proiectant, constructori, si nu uita....plateste-i! Pune suma asta la total.
- depinde cat de mare ai hotarat sa ai ferma. Fiecare hala trebuie utilata. Cumpara baterii, sistem de ventilatie, sistem de adapare, sistem de furajare, etc...Nu uita de bani sa ii treci acolo sus.
- odata ferma construita si utilata, cumperi pasarile. Costul lor...stii unde il adaugi...
- pasarile iti consuma zilnic: furaje, apa, electicitate, ocazional medicamente, vaccinuri...gratis? nuuuu....costa...
- nu uita de personal. O sa ai nevoie de personal, si nu oricare ci unul calificat...
Acum vin roadele muncii tale: ouale. Yuuuupppiiiiii :lol: :lol:
ce faci cu ele?
- iti trebuie o camera cu temperatura optima de pastrare a oualor. Temperatura se mentine cu un aparat special de obicei...are pretul de....
- ambalaje pentru oua, etichetare....transport...marketing...furnizori car iti platesc dupa o luna, dupa 2 sau deloc...
birocratie...controale sanitar-veterinare :angry: ....controale de mediu...dureri de cap....meeeddddiiiiccccaaaammmmeeenteeeeeeeee
Scuza-ma, care era intrebarea ta? :D

#3 alexandrurobert

alexandrurobert

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 09 March 2008 - 10:48 AM

Buna ziua.
As dori sa infiintez o mica crescatorie de prepelite pentru oua, cu un efectiv de 50-60 de pasari.
Cunoaste cineva o firma care comercializeaza concentrat - de tipul celui de la Balotesti - in Galati sau in apropiere ?
Precizez ca deocamdata sunt in stadiul de documentare, am intentia sa achizitionez in urmatoarele 2-3 zile cartile pe care le voi gasi avand ca subiect cresterea prepelitelor, dar daca stie cineva linkuri cu informatii utile legate de: aspectul econimic al acestei activitati, confectionarea custilor, samd i-as fi recunoscator.
Nu stiu daca am postat in cel mai indicat loc, va multumesc.

#4 NELUL

NELUL

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 25 January 2009 - 09:58 PM

Buna ziua.
As dori sa infiintez o mica crescatorie de prepelite pentru oua, cu un efectiv de 50-60 de pasari.
Cunoaste cineva o firma care comercializeaza concentrat - de tipul celui de la Balotesti - in Galati sau in apropiere ?
Precizez ca deocamdata sunt in stadiul de documentare, am intentia sa achizitionez in urmatoarele 2-3 zile cartile pe care le voi gasi avand ca subiect cresterea prepelitelor, dar daca stie cineva linkuri cu informatii utile legate de: aspectul econimic al acestei activitati, confectionarea custilor, samd i-as fi recunoscator.
Nu stiu daca am postat in cel mai indicat loc, va multumesc.

daca esti din Galati mergi la COMBAVIPOR pe str. G. Cosbuc

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users