Jump to content

Photo

vitei de carne

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 alexandru andries

alexandru andries

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 28 March 2009 - 11:36 AM

cam la cat se ridica costurile unei ferme de ingrasat vitei(aproximativ 50 de bucati), terenul il am?
si ce fonduri as putea accesa pentru aceasta ferma?
va multumesc anticipat

#2 baniciu

baniciu

junior

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 05 April 2009 - 08:46 PM

cam la cat se ridica costurile unei ferme de ingrasat vitei(aproximativ 50 de bucati), terenul il am?
si ce fonduri as putea accesa pentru aceasta ferma?
va multumesc anticipat

un sopru[o constructie din stilpi de lemn sau teava] second hand trei pereti din orce material cat mai ieftin posibil,apa la discretie si furaje la discretie,daca ai spatiu mai mare lasale si padoc sa fie la soare- o adevarata binecuvintare.
Si mai ieftin ar fi daca ai face un solar acoperit cu prelata sau folie neagra doar sus.nu ai nevoie de autorizatie de constructie este o constructie provizorie dupa ce sa adunat gunoi in el il muti linga el si gunoiul vechi dupa un an il vinzi mranita sau ai ingrasat terenul pentru 5ani.NU INVESTI PREA MULT .NIMIC NU ESTE VESNIC IN AFACERI.SUCCES..DACA TE MAI POT AJUTA ,CU PLACERE.florin_baniciu@yahoo.com

#3 alexandru andries

alexandru andries

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 13 April 2009 - 01:44 PM

[quote name='baniciu' date='Apr 5 2009, 08:46 PM' post='12158']
un sopru[o constructie din stilpi de lemn sau teava] second hand trei pereti din orce material cat mai ieftin posibil,apa la discretie si furaje la discretie,daca ai spatiu mai mare lasale si padoc sa fie la soare- o adevarata binecuvintare.
Si mai ieftin ar fi daca ai face un solar acoperit cu prelata sau folie neagra doar sus.nu ai nevoie de autorizatie de constructie este o constructie provizorie dupa ce sa adunat gunoi in el il muti linga el si gunoiul vechi dupa un an il vinzi mranita sau ai ingrasat terenul pentru 5ani.NU INVESTI PREA MULT .NIMIC NU ESTE VESNIC IN AFACERI.SUCCES..DACA TE MAI POT AJUTA ,CU PLACERE.florin_baniciu@yahoo.com
multumesc mult pentru raspuns domnu baciu o sa mai vb p id dumneavoastra

#4 kappa

kappa

junior

• Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 16 April 2009 - 10:54 AM

In proiectul tip primit de la ANCA din 2006 privind înfiinþarea unei îngrãºãtorii de tineret taurin cu o capacitate de 50 de capete, ei zic asa:

COSTURILE VARIABILE ALE SECTORULUI ANIMAL:

Achiziþionare animale 33280.00lei
Nutreþ combinat – vara 6012.30lei
Nutreþ combinat - iarna 10979.40lei
Medicamente+asistenþã 280.00lei
Diverse 2100.00lei
Transport animale 1920.00lei
Asigurare 2114.00lei

TOTAL: 56685.70 lei

Apreciind cã producþia proprie de furaje fibroase se poate estima la 5.5 tone de fân de graminee / ha, la 7.5 tone fân de leguminoase / ha, la 40 tone porumb masã verde / ha ºi la 45 tone sfeclã / ha necesarul de teren arabil se poate aproxima ca fiind de:
Teren pentru fân de graminee – 64.33 tone consum : 5.5 tone/ha = 11.70 ha

Teren pentru fân de leguminoase – 25.77 tone consum : 7,5 tone/ha = 3.44 ha

Teren pentru porumb masa verde – 348.69 tone consum : 40.0 tone/ha = 8.72 ha

Teren pentru sfeclã furajerã (sau de zahãr) – 275.65 tone consum : 45.0 = 6.13 ha

ceea ce înseamnã un total de 29.99 ha teren arabil.

MARJA BRUTÃ

Marja brutã a îngrãºãtoriei de 50 capete tineret bovin anual este de:
116000 (total venituri) – 56685,70 (costuri variabile cu animalele) – 19781 (cota costurilor variabile pentru producerea furajelor fibroase ºi de volum) = 39533.30 RON.

De aici se deduce cã afacerea este fezabilã dar este nevoie de o preocupare permanentã pentru reducerea costurilor variabile, atât a celor cu animalele cât ºi a celor care privesc producerea de furaje cultivate, inclusiv a nutreþurilor concentrate, dacã se produc propriu.

#5 baniciu

baniciu

junior

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 16 April 2009 - 08:52 PM

In proiectul tip primit de la ANCA din 2006 privind înfiinþarea unei îngrãºãtorii de tineret taurin cu o capacitate de 50 de capete, ei zic asa:

COSTURILE VARIABILE ALE SECTORULUI ANIMAL:

Achiziþionare animale 33280.00lei
Nutreþ combinat – vara 6012.30lei
Nutreþ combinat - iarna 10979.40lei
Medicamente+asistenþã 280.00lei
Diverse 2100.00lei
Transport animale 1920.00lei
Asigurare 2114.00lei

TOTAL: 56685.70 lei

Apreciind cã producþia proprie de furaje fibroase se poate estima la 5.5 tone de fân de graminee / ha, la 7.5 tone fân de leguminoase / ha, la 40 tone porumb masã verde / ha ºi la 45 tone sfeclã / ha necesarul de teren arabil se poate aproxima ca fiind de:
Teren pentru fân de graminee – 64.33 tone consum : 5.5 tone/ha = 11.70 ha

Teren pentru fân de leguminoase – 25.77 tone consum : 7,5 tone/ha = 3.44 ha

Teren pentru porumb masa verde – 348.69 tone consum : 40.0 tone/ha = 8.72 ha

Teren pentru sfeclã furajerã (sau de zahãr) – 275.65 tone consum : 45.0 = 6.13 ha

ceea ce înseamnã un total de 29.99 ha teren arabil.

MARJA BRUTÃ

Marja brutã a îngrãºãtoriei de 50 capete tineret bovin anual este de:
116000 (total venituri) – 56685,70 (costuri variabile cu animalele) – 19781 (cota costurilor variabile pentru producerea furajelor fibroase ºi de volum) = 39533.30 RON.

De aici se deduce cã afacerea este fezabilã dar este nevoie de o preocupare permanentã pentru reducerea costurilor variabile, atât a celor cu animalele cât ºi a celor care privesc producerea de furaje cultivate, inclusiv a nutreþurilor concentrate, dacã se produc propriu.

-ce teorie interesanta pe hirtie .La ce pret achizitionezi vitei,- ce mortalitati o sa ai?- Ai certitudinea unui pret stabil la livrare inca de la achizitie?SUNTEM IN ROMINIA UNDE NIMIC NU ESTE VESNIC. Inca ceva aceasta repartitie a culturilor din ce carte este luata si in ce an a fost editata[fara rautate].? Are multe lipsuri practice este pura teorie FELICITARI.

#6 kappa

kappa

junior

• Membri
  • Pip
  • 13 posts

Posted 17 April 2009 - 08:09 AM

Daca citeai cu atentie vedeai ca am dat copy/paste dintr-un proiect tip al A.N.C.A, proiect scos in 2006. Din punct de vedere practic posibil sa ai dreptate, insa in post-ul meu de mai sus e doar un punct de vedere al unei institutii a statului. Stiu ca pe hartie e altfel, dar e totusi o baza, un punct de plecare. :blink:

Eu zic ca e mult mai bine decat o idee "dupa ureche". :rolleyes:

edit: daca imparti 33.280 lei la 50 vitei o sa iti dea un cost de aproximativ 700 lei/vitel.

#7 Tinut

Tinut

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 11 November 2012 - 10:53 PM

Buna!

Sunt interesat sa cumpar 50 de Tauras de Carne intre 3 si 10 saptamani, pentru tinut.
Cum as putea sa-i cumpar dintr-un singur loc sau macar jumate din ei.
Va multumesc pentru ajutor.

Pentru contactare : ionutzraizy@yahoo.com

#8 OrbanAttila

OrbanAttila

junior

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 12 November 2012 - 11:24 AM

Buna
Taurasii de carne nu se vand la 3-10 saptamani aia se vand la intarcare cand au 8-10 luni Bafta

#9 adi costin

adi costin

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 13 November 2012 - 05:34 AM

Buna!

Sunt interesat sa cumpar 50 de Tauras de Carne intre 3 si 10 saptamani, pentru tinut.
Cum as putea sa-i cumpar dintr-un singur loc sau macar jumate din ei.
Va multumesc pentru ajutor.

Pentru contactare : ionutzraizy@yahoo.com

Buna, cum a spus si dl Orban Attila, niciun crescator de bovine de carne nu vinde viteii înainte de întarcare. Totuși exista o serie de crescatori de bovine de lapte care insamanteaza vacile cu tauri din rasele de carne, si viteii ii vand la câteva saptamâni.

#10 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 13 November 2012 - 12:51 PM

Buna, cum a spus si dl Orban Attila, niciun crescator de bovine de carne nu vinde viteii înainte de întarcare. Totuși exista o serie de crescatori de bovine de lapte care insamanteaza vacile cu tauri din rasele de carne, si viteii ii vand la câteva saptamâni.

Ca sa completez raspunsurile de mai sus, puteti incerca aici:

http://www.baltataromaneasca.ro

#11 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 15 November 2012 - 11:46 AM

Ca sa completez raspunsurile de mai sus, puteti incerca aici:

http://www.baltataromaneasca.ro

Un alt punct de contact pentru cei care vor sa cumpere/vanda animale gasiti aici:

Presedintele Asociatiei Crescatorilor de Bovine Lupsa ( jud Alba), dl. Man Bogdan, tel. 0756909357

http://www.gazetadea...-de-bovine.html

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users