Jump to content

Photo

Silozul din fan ,,sau sillage,,

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 dmitru

dmitru

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 04 June 2010 - 07:23 PM

Buna, va salut pe toti e pe forum, problema mea este su silozul de fan, daca e mai ieftin de facut ca fanul, mai
bun pentru vaci de lapte i cum ar trebui facut sa iasa cat mai bine, am si eu 11 vaci cu lapte iar pana acuma le furajam cu fan de lucerna uscat si ceva faina cocentrata ,,in functie de cantitatea de lapte per cap de vaca,, am auzit ca ar fi mai bun si mai ieftin de produs siloz de fan sau lucerna
in cazul meu, cum sa procedez, ma refer daca trebuie tocat sau mai tre adaugat ceva in componenta lui.
Astept o parere de la cine se pricepe,,,va multumes anticipat..

#2 dan ignatescu

dan ignatescu

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 07 June 2010 - 11:16 AM

salut
daca vrei sa faci siloz din ierburi, ai 2 variante:
1. sa il infoliezi in baloti rotunzi vidati
2. sa il aduni si sa il toci cu un Jaguar sau cu o remorca autoincarcatoare, dar care obligatoriu sa fie dotata cu sistem de taiere si sa il depozitezi pe sol sau intr-o celula de siloz. dupa ce il tasezi foarte bine, strat cu strat, il acoperi cu o folie peste care pui cauciucuri si pamant. dupa 30 de zile il poti da in hrana animalelor.
eu am folosit ambele metode si ti-o recomand pe cea din urma, din considerente economice, dar si practice
tehnica de lucru e la fel in ambele cazuri pana la faza de recoltare
-se coseste iarba sau lucerna
-se imprastie brazdele
-cand ajunge la o umiditate de aprox 35% se aduna cu o grebla de adunat in brazde la fel ca in pozele atasate. dupa experienta mea, la lucerna e nevoie cam de 2 zile si la iarba de o zi si jumatate sa ajunga la aceasta umiditate.
-se recolteaza prin una din cele 2 metode
la lucerna este o problema: nu contine suficiente glucide care sa intretina o fermentatie lactica corespunzatoare. de aceea e obligatoriu sa introduci un inoculant ptr silozuri( exista si cateva sortimente speciale ptr semifanuri). in cazul in care balotezi, trebuie imprastiat inoculantul cu un vermorel pe brazda inainte de a balota. daca faci semifanul prin cealalta metoda, vei imprastia inoculantul peste fiecare remorca pe care o basculezi in celula sau groapa de siloz.
atentie: nu iti recomand sa dai unei vaci mai mult de 12 kg de semifan pe zi. pe langa semifan, vacile trebuie sa primeasca si minim 2 kg de fan de buna calitate sau de paie. semifanul nu poate inlocui in totalitate fibroasele
numai bine
in zilele urmatoare o sa pun mai multe poze si o sa fac si un album cu etapele realizarii silozului de porumb la ferma mea

http://sieuriverfarm...ucerna_mai_2009

#3 silviubadea21

silviubadea21

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 08 June 2010 - 03:52 PM

salut
daca vrei sa faci siloz din ierburi, ai 2 variante:
1. sa il infoliezi in baloti rotunzi vidati
2. sa il aduni si sa il toci cu un Jaguar sau cu o remorca autoincarcatoare, dar care obligatoriu sa fie dotata cu sistem de taiere si sa il depozitezi pe sol sau intr-o celula de siloz. dupa ce il tasezi foarte bine, strat cu strat, il acoperi cu o folie peste care pui cauciucuri si pamant. dupa 30 de zile il poti da in hrana animalelor.
eu am folosit ambele metode si ti-o recomand pe cea din urma, din considerente economice, dar si practice
tehnica de lucru e la fel in ambele cazuri pana la faza de recoltare
-se coseste iarba sau lucerna
-se imprastie brazdele
-cand ajunge la o umiditate de aprox 35% se aduna cu o grebla de adunat in brazde la fel ca in pozele atasate. dupa experienta mea, la lucerna e nevoie cam de 2 zile si la iarba de o zi si jumatate sa ajunga la aceasta umiditate.
-se recolteaza prin una din cele 2 metode
la lucerna este o problema: nu contine suficiente glucide care sa intretina o fermentatie lactica corespunzatoare. de aceea e obligatoriu sa introduci un inoculant ptr silozuri( exista si cateva sortimente speciale ptr semifanuri). in cazul in care balotezi, trebuie imprastiat inoculantul cu un vermorel pe brazda inainte de a balota. daca faci semifanul prin cealalta metoda, vei imprastia inoculantul peste fiecare remorca pe care o basculezi in celula sau groapa de siloz.
atentie: nu iti recomand sa dai unei vaci mai mult de 12 kg de semifan pe zi. pe langa semifan, vacile trebuie sa primeasca si minim 2 kg de fan de buna calitate sau de paie. semifanul nu poate inlocui in totalitate fibroasele
numai bine
in zilele urmatoare o sa pun mai multe poze si o sa fac si un album cu etapele realizarii silozului de porumb la ferma mea

http://sieuriverfarm...ucerna_mai_2009

Deci iarba trebuie tocata..?!??!?!? (scuze acest semifin)

Dupa cite stiu eu.. iarba odata cosita poate fi luata si dusa pt a if preparata pt siloz... Nu am facut pina acum.. dar astept de la voi noi retete si sfaturi. O intrebare...: Cum imi dau seama ca am presat bine 'materialul"?

Astept cu nerabdare retete de siloz cit si de semifin.. . Cum incarci balotii in remorca..? nu de alta dar presupun ca este obligatoriu ca folia sa nu se rupa sau sa se sparga; intra aerul si nu am mai facut nimic.

#4 dmitru

dmitru

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 09 June 2010 - 07:49 AM

Va salut domnul dan ignatescu, vreau sa va spun ca ma ajutat foarte mult sfatul dvs. in lagatura cu silozul de fan, multe lucruri din cate mi lea-ti spus le stiam si eudar e mai bine cand auzi si de la altcineva, cat despre silozul din fan si mie mi se pare mai buna varianta cu demorca de autoincarcare si tocare, e mai ieftina varianta asta, am vazut ca dvs. aveti utilaje chiar foarte bune, eu inca nu am dotarile astea, dar eu cred ca si cu utilaje mai vecti si nu asa performante se poate vace treaba buna, si sper sa incerce mai multi fermieri sa metode de farming mai noi , pentruca sunt mai ieftine si mai bune, va mai astept cu noi postari si mersii mult de sfaturi, am o remorca si chiar o sa fac anul accesta ceva siloz de fan.
Numai bine...

#5 silviubadea21

silviubadea21

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 10 June 2010 - 12:34 PM

Va salut domnul dan ignatescu, vreau sa va spun ca ma ajutat foarte mult sfatul dvs. in lagatura cu silozul de fan, multe lucruri din cate mi lea-ti spus le stiam si eudar e mai bine cand auzi si de la altcineva, cat despre silozul din fan si mie mi se pare mai buna varianta cu demorca de autoincarcare si tocare, e mai ieftina varianta asta, am vazut ca dvs. aveti utilaje chiar foarte bune, eu inca nu am dotarile astea, dar eu cred ca si cu utilaje mai vecti si nu asa performante se poate vace treaba buna, si sper sa incerce mai multi fermieri sa metode de farming mai noi , pentruca sunt mai ieftine si mai bune, va mai astept cu noi postari si mersii mult de sfaturi, am o remorca si chiar o sa fac anul accesta ceva siloz de fan.
Numai bine...

uite aici un link interesant...

http://www.revista-f...animalelor.html

Am o intrebare: Tehnologia susmentionata se poate aplica si pentru fin..? Adica.. finul dupa ce e cosit vestejit putin trebuie TOCAT..?!?!? Sau acest amanunt e aplicabil doar la lucerna..?

#6 dan ignatescu

dan ignatescu

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 10 June 2010 - 10:19 PM

uite aici un link interesant...

http://www.revista-f...animalelor.html

Am o intrebare: Tehnologia susmentionata se poate aplica si pentru fin..? Adica.. finul dupa ce e cosit vestejit putin trebuie TOCAT..?!?!? Sau acest amanunt e aplicabil doar la lucerna..?

daca e maruntit se preseaza mai bine. cu cat e mai bine presat, cu atat se conserva mai bine. si in plus il mananca si vacile mai usor :)

#7 andrei.andrei

andrei.andrei

junior

• Membri
  • Pip
  • 35 posts

Posted 09 July 2010 - 09:59 AM

Buna Ziua. Vin si eu cu o intrebare. Am vazut la cineva care acum insilozeaza lucerna cam la fiecare remorca arunca si zer(zar), asta ar putea lua locul aditivilor.Multumesc!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users