Jump to content

Photo

PREZENTARE MEMBRI

• Please log in to reply
48 replies to this topic

#1 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 04 February 2009 - 11:32 PM

Cred cã ar fi util dacã fiecare dintre noi ne-am prezenta pe scurt activitatea/ferma.
Este o rugãminte pentru toþi cei care posteazã în mod frecvent, sã facã acest lucru!
In acest fel se pot stabli relaþii de colaborare, se pot interpreta corect anumite informaþii postate etc.

Vã mulþumesc!

#2 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 04 February 2009 - 11:34 PM

Fermieri:
Cosmin Popa, 29 ani
Emil Popa, inginer agronom, 57 ani

Tatãl meu este zilnic în fermã ºi se ocupã propriu-zis de animale. Eu intervin doar atunci când este nevoie, sarcinile mele fiind în principiu legate de documentare, marketing, achiziționarea materialului seminal, relațiile cu bãncile etc.

Descrierea fermei:

Amplasare: Lângã Tecuci, Jud Galaþi

Teren: Lucrãm aproximativ 150 ha, dintre care circa 25 pãºune iar restul arabil. Doar 20 ha arabil sunt necesare pentru zootehnie, pe restul suprafeþei cultivându-se cereale, floarea soarelui pentru comercializare. Terenul este deþinut în arendã, cu excepþia pãºunii.

Adãposturi: 2 de circa 800 mp fiecare + un adãpost uºor pe pãºune, de circa 50 mp

Utilaje: aproape toatã gama, mai puþin încãrcãtor frontal ºi presa de balotat.

Animale: 30 de femele din rasa Charolais (5 ani), importate din Franþa,
3 tauri de 2 ani, pentru reproducþie
ºi în fiecare an toþi viþeii fãtaþi de vacile mature

Animalele au o valoare geneticã ridicatã, înscrise în Herd-Book-ul din Franþa ºi în Controlul Oficial al Performanțelor Zootehnice din România.
Fiind o fermã de bovine pentru carne se înþelege cã nu mulgem animalele. Acestea sunt întreținute pe pãºune în sezonul cald ºi “la grajd” iarna. Grija noastrã principalã este sã le asigurãm o alimentaþie corespunzãtoare, cât mai ieftinã dar la un nivel calitativ bun.
De asemenea ne preocupã realizarea perechilor atât în cazul în care folosim monta artificialã cât ºi cea naturalã cu taurii din fermã.
Animalele sunt cântãrite obligatoriu de 3 ori: la fãtare, în jurul vârstei de 4 luni ºi la 7 luni ( înþãrcare) ºi dupã aceea de curiozitate încã de 2-3 ori dacã nu sunt vândute…. Toate exemplarele sunt bonitate de o comisie ANARZ, între 10-12 luni ºi din nou la 2 ani, dacã mai rãmân în fermã.

Scopul: Scopul nostru este sã creºtem ºi sã comercializãm animale pentru reproducþie cât mai valoroase, care pot fi folosite atât în rasã purã dar mai ales în încrucișãrile cu rasele locale.

Paginã web:
http://bovinedecarne.googlepages.com.
http://bovinedecarne.sunphoto.ro/

#3 AdrianRM

AdrianRM

junior

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 05 February 2009 - 06:00 PM

Adrian Axenti, dom. R. Moldova, medic veterinar, 25 ani.
incep si eu o ferma de vaci de carne (cu pasi marunti)
animale:
2 vaci baltate moldovenesti, 4 ani
2 junci charolais cross, 2 ani
1 junca BM, 2 ani
2 vitele BM, 1 an
1 vitica hereford cross 4 luni
1 vitel BM 6 luni
un taur de reproducere aberdin angus (din transfer de embrioni), 2 ani

Momentan lucrez in Danemarca la o ferma de nurci, de animale are grija tatal meu Anatolie Axenti.
Prelucram cam 35 ha pamint.
Utilaje
Tractor 82CP
semanatori pentru cereale si prasitoare
plug
2 cultivatoare
cositoare
tocatoare pentru siloz
remorca
intentionez sa cumpar masina de imbalotat si poate incarcator frontal

#4 GOT

GOT

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 05 February 2009 - 11:16 PM

Gherghescu Teddy,fermier 29 ani Oarja Arges activitate principala prestari servicii agricultura
Gherghescu Gheorghe ,fermier 54ani Oarja Arges ap zootehnie
animale 10 vaci lapte 2 junici 3 vitei 1 cal
2 grajduri din care unul in constructie in sistem stabulatie libera
2 fanare 20x8x3m 12x6x4m
50 ha teren din care15 ha ppersonala
garaj ulilaje 12x12x4m
Utilaje: 2 tractoare u650, combina NEW HOLLAND 8060 ,2 pluguri,disc GD3,2 ,sem paioase si plante prasitoare , met,cultivator,meau ingrasaminte purtat ,cositoare rotativa,grebla,presa baloti rotunzi,remorca autoincarcatoare 39m3,incarcator frontal,mig gunoi grajd,remorca agricola,vitanja 4to

http://fermaoarja1ar...hoto.ro/ANIMALE
teddy_ghe tractoare si utilaje agricole

#5 Secuiu C-tin

Secuiu C-tin

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 08 April 2009 - 10:22 AM

Constantin Secuiu

SC GUYOMARC`H NUTRITIE ANIMALA ROMANIA SRL
Tel. +04 021 310 27 64, Fax +04 021 313 45 04
Mobil. +04 0745 981 135
E-mail: csecuiu@guyomarch.ro

Inginer Zootehnist
La toti ne este greu....dar nu la toti la fel

#6 Paval

Paval

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 04 May 2009 - 05:16 PM

Ionut Paval
Student, 24 ani, com Agapia, Jud. Neamt.
17 vaci lapte, cu dorinta mare de extindere.
Lucrez impreuna cu tatal meu.

#7 ovidiup

ovidiup

junior

• Membri
  • Pip
  • 8 posts

Posted 30 July 2009 - 09:07 AM

Prodaniuc Ovidiu 22ani -management&marketing

Prodaniuc Constantin (tatal meu) -zootehnist

ferma mea:

localizarea -Suceava, com moara

animale :92capete vaci gestante charolaise,
4 tauri(din care unul este mascota fermei DEPUTE ) importate din franta de la charolais hoeffel
125 vitei pentru ingrasare intensiva
Cele 92 vacute sunt cu pedigree si sunt inregistrate in herd-book franta si in controlul zootehnic romania.
Vacutele in tot timpul unui an ele stau pe pasune (doar iarna in grajd,adica 3-4 luni din an)

Terenurile:
Avem o suprafata de 800 ha de teren arabil din care 150 ha iarba
(150 ha soia ,150 orzoaica, 107 grau,75 rapita,110 porumb,60-70 porumb siloz).

Utilajele folosite pentru aceasta suprafata sunt :5 tractoare John Deere ,combina jonh deere,+etc.

Scopul fermei este sa avem un efectiv de circa 400-500 capete vaci.
Cei interesati de aceasta rasa nu ezitati sa ma contactati pentru mai multe informatii si pentru vizitarea acestor animale frumoase.

ovidiup87@yahoo.com
ovidiup@fermalucos.ro
www.fermalucos.ro

#8 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 25 August 2009 - 11:17 PM

O alta ferma cu animale Chrarolais, importante din Cehia este cea administrata de dl. ing. Tãnase, in județul Cãlãrași, localitatea Dragoș Vodã.
Ferma deþine circa 35 femele adulte, junici ºi viþei ºi vinde animale pentru reproducție.

Tel 0726613902

#9 bobi

bobi

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 03 September 2009 - 04:02 PM

Marinescu Victor 36 ani economist-constructor.
Am ifiintat in luna iunie 2008 o ferma de vaci de carne in com. Stolnici jud. Arges. Am importat un nr. de 71 buc din care 3 tauri pt. reproductie.
Posed 120 ha de teren agricol ( tot insamantat cu lucerna), 70 ha pasune, 250 ha padure(este autorizata ca tarc de vanatoare),diverse utilaje.

victor@startrading.ro

#10 alexbc90

alexbc90

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 20 September 2009 - 07:07 PM

Contu Alexandru - 19 ani, Bacau
Student anul I - Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara Iasi, Facultatea de Zootehnie - specializarea : Zootehnie

#11 Iacob Alexandru

Iacob Alexandru

junior

• Membri
  • Pip
  • 45 posts

Posted 24 January 2010 - 12:45 AM

Iacob Tudor Alexandru

Beclean, judetu Bistrita Nasaud

Am 19 ani , fac 20 in februarie, am inceput cu niste taurasi in speranta ca ma voi implinii material dar am intampinat multe dificultati si a inceput sa imi placa animalele foarte mult si m-am ambitionat la fel de mult, insa sunt incepator si am nevoie de sfaturiile dumneavoastra !!!

Va multumesc anticipat si va salut cu respect pe toti colegii de pe forum !!!

#12 bogdhan

bogdhan

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 06 February 2010 - 09:24 AM

Hello;

Numele meu este Bogdan Mita; sunt medic veterinar si am o ferma de vaci in judetul Galati.

#13 bogdhan

bogdhan

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 06 February 2010 - 09:39 AM

Revin cu mai multe detalii :

Ferma este mixta lapte carne dar intentionez sa o specializez exclusiv pe carne.

La inceputuri am avut rasa locala iar insamantarile le_am facut cu rase de carne _ BBB; Limousin; Charolaise si Angus Negru.

O sa va pun si niste poze cu metisii obtinuti; mai putin ce_i de Angus care inca nu au aparut.

Intersant forumul; felicitari dnului Popa.

#14 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 06 February 2010 - 12:07 PM

Revin cu mai multe detalii :

Ferma este mixta lapte carne dar intentionez sa o specializez exclusiv pe carne.

La inceputuri am avut rasa locala iar insamantarile le_am facut cu rase de carne _ BBB; Limousin; Charolaise si Angus Negru.

O sa va pun si niste poze cu metisii obtinuti; mai putin ce_i de Angus care inca nu au aparut.

Intersant forumul; felicitari dnului Popa.

Buna!
Ne bucuram sa va cunoastem !
Experienta dumneavoastra ne va fi de folos pe acest forum.
Va urez succes, sper sa aveti o contributie activa la discutii, care sper sa fie utila si pentru dumneavoastra.

Puteti sa ne oferiti mai multe detalii dupa formularul de mai jos, in sectiunea PREZENTARE MEMBRI

NUME PRENUME: puteti realiza setari ca la profilul dvs sa apara NUMELE, adresa, telefon. Acest lucru permite sa fiti contactat si de asemenea, ca persoanele participante la discutii sa vi se adrese conform numelui real.
LOCALIZARE : JUDET/LOCALITATE
MARIMEA FERMEI: nr de animale, ha teren
DOTARI: utilaje agricole
PERSOANE IMPLICATE IN ACTIVITATE: angajati, administratori, etc
SISTEMUL DE INGRIJIRE AL ANIMALELOR: pe pasune, la grajd, furaje cumparate, etc

De ce vreti sa va profilati pe carne?

Cu stima Cosmin.

#15 gabriel chitu

gabriel chitu

junior

• Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 07 February 2010 - 02:52 PM

buna ziua, numele meu este Gabriel Chitu,am 23 ani ,locuiesc in judetul brasov, sunt un proaspat inginer automatist si sunt pasionat de cresterea bovinelor, in special a celor de carne.Momentan avem 7 vaci cu lapte si 5 vitei. avem 3 hectare de faneata proprietate personala si vreo 10 in arenda.cu multa munca si daruire speram sa ne extindem.Apreciez munca si cunostintele membrilor forumului, si va urez toate cele bune!!!

#16 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 07 February 2010 - 06:44 PM

buna ziua, numele meu este Gabriel Chitu,am 23 ani ,locuiesc in judetul brasov, sunt un proaspat inginer automatist si sunt pasionat de cresterea bovinelor, in special a celor de carne.Momentan avem 7 vaci cu lapte si 5 vitei. avem 3 hectare de faneata proprietate personala si vreo 10 in arenda.cu multa munca si daruire speram sa ne extindem.Apreciez munca si cunostintele membrilor forumului, si va urez toate cele bune!!!

Bun venit! Speram sa gasiti infomatii utile si sa participati si dvs. la discutii.
Va uram succes in activitate si recompense pe masura muncii!

Cu stima,
Cosmin

#17 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 07 February 2010 - 06:47 PM

Bun venit tuturor membrilor!
Speram ca acest forum sa fie un loc al schimbului de informati si experienta, un mod constructiv de a colabora in tara asta, care sa va faca placere!

Cu stima Cosmin

#18 dan ignatescu

dan ignatescu

junior

• Membri
  • Pip
  • 53 posts

Posted 28 February 2010 - 10:19 PM

buna seara si salutare colegilor de pe forum
Dan Ignatescu, sunt medic veterinar si proprietarul unei ferme de vaci de lapte din rasa holstein
locatia- sat Sirioara, com Sieu-Odorhei
-ferma are momentan 50 de capete, dintre care 32 de vaci in lactatie si 10 juninci
-aproximativ 50 de ha de teren, dintre care majoritatea cultivat cu porumb ptr siloz
utilaje- tractor deutz-fahr de 145 cp cu toate utilajele necesare- plug cu 5 trupite, freza de 3,5m, cositoare de 2,5m presa de balotat, remorca de 8 to
-combina Case IH 1460 axial flow, cu masa ptr paioase de 5m
adapostul prt vaci are 450 de mp, vacile fiind in stabulatie libera. sala de muls are 3 posturi sistem bradulet
vacile sunt montate artificial, cu genetica de la Aberekin, Swissgenetics si CRV, din care aproximativ 60% cu material seminal sexat

cateva poze din ferma de vaci
http://sieuriverfarm.sunphoto.ro

p.s. scuze de prezentarea cu intarziere

#19 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 01 March 2010 - 02:32 PM

buna seara si salutare colegilor de pe forum
Dan Ignatescu, sunt medic veterinar si proprietarul unei ferme de vaci de lapte din rasa holstein
locatia- sat Sirioara, com Sieu-Odorhei

p.s. scuze de prezentarea cu intarziere

Bun venit!
Avem nevoie de dvs!
E foarte frumos la dvs in zona.

Succes!

#20 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts