Jump to content

RESUSCITARE GRADINA

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 Guest_mishulik_*

Guest_mishulik_*
  • Guests

Posted 15 March 2009 - 01:25 PM

Buna ziua tuturor.
As dori sa resuscitez gradina bunicilor mei, care de la moartea bunicului acum 10 ani a cam fost parasita. Bunica a mai facut cateva straturi de ceapa si ceva verdeata si cam atat din pacate din cauza unor probleme de mobilitate. Acum cred ca a venit vremea mea sa readuc la viata aceasta gradina. As dori cateva sfaturi. Pentru inceput tin sa precizez ca gradina are cam 100mp, terenul este la munte pe valea Bistritei si nu a mai fost cultivat de 3 ani. Vreau sa ma apuc de arat cum se moaie putin frigul, dar terenul trebuie ingrasat cumva (bunicul folosea gunoi de grajd, dar acum nu mai are nimeni in sat gunoi de grajd)....ce ma sfatuiti? ce ingrasamant sa folosesc? Vreau sa fac straturi de verdeturi, ceapa, usturoi, niste sfecla, telina, dar si cateva randuri de rosii si castraveti, eventual niste ardei iuti. Undeva in fundul gradinii cum se spune sa pun niste porumb si ceva fasole de harag.
La cultivat si intretinut ma cam pricep, dar la fertilizat deloc. Va multumesc. :rolleyes:

#2 GI001

GI001

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 12 April 2009 - 02:24 PM

Buna ziua tuturor.
As dori sa resuscitez gradina bunicilor mei, care de la moartea bunicului acum 10 ani a cam fost parasita. Bunica a mai facut cateva straturi de ceapa si ceva verdeata si cam atat din pacate din cauza unor probleme de mobilitate. Acum cred ca a venit vremea mea sa readuc la viata aceasta gradina. As dori cateva sfaturi. Pentru inceput tin sa precizez ca gradina are cam 100mp, terenul este la munte pe valea Bistritei si nu a mai fost cultivat de 3 ani. Vreau sa ma apuc de arat cum se moaie putin frigul, dar terenul trebuie ingrasat cumva (bunicul folosea gunoi de grajd, dar acum nu mai are nimeni in sat gunoi de grajd)....ce ma sfatuiti? ce ingrasamant sa folosesc? Vreau sa fac straturi de verdeturi, ceapa, usturoi, niste sfecla, telina, dar si cateva randuri de rosii si castraveti, eventual niste ardei iuti. Undeva in fundul gradinii cum se spune sa pun niste porumb si ceva fasole de harag.
La cultivat si intretinut ma cam pricep, dar la fertilizat deloc. Va multumesc. :rolleyes:

Ar fi trebuit sa ari terenul sau sa-l sapi in toamna. Acum va fi mai bulgaros dupa ce il mobilizezi, dar asta depinde desigur si de calitatea solului. Daca solul e bun, adica stratul de pamint negru are o ponedere importanta eu zic sa nu te complici cu fertilizatul. Pentru niste straturi de legume pentru consum personal nu prea are rost. Fiind insa in zona de munte banuiesc ca nu va fi chiar asa. Iti recomand sa-l ameliorezi cu litiera de padure daca nu ai ingrasamint natural. Insa asta este bine sa o faci toamna pentru ca litiera sa se incorporeze in sol peste iarna. Daca gradina este intelenita (plina de ierburi si buruieni) coseste ierburile si buruienile si amenajeaza undeva intr-un loc mai putin vizibil o platforma de compostare. COmpostul rezultat, il poti apoi folosi pentru fertilizare. IN gramada de compost poti arunca orice resturi de natura organica vegetala sau animala. Este bine ca aceste resturi sa fie cit mai bine maruntite si sa uzi gramada de compost cit mai des pentru a accelera descompunerea.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users