Jump to content

Photo

ferma de vaci

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 onuind

onuind

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 17 May 2006 - 08:21 PM

demarez acum o ferma de vaci de 35 de capete
am intrat pe unitate de extensie si am vazut modelele de adaposturi
inteleg ca sunt viabile pentru 20 de vaci
dar daca modelul A il fac dublu adica 20 de cusete pe o parte si 20 pe partea cealalta iar sala de muls, biroul pentru fermier si tanc de racire il asez in capat, materialele - adica lemn si asa mai departe mai sunt fiabile
Iar sala de muls ramane la aceleasi dimensiuni?
A doua intrebare se refera la tehnolog. Cum gasesc un tehnolog la Brasov? Si este absolut necesar un proiect tehnologic pentru ca sa demarez un Proiect Sapard.
De asemenea cum pot afla detalii despre instalatii, canalizare, curent electric si asa mai departe. Exista anumite standarde si in acest domeniu?
Multumesc mult.

#2 poolonik

poolonik

junior

• Membri
  • Pip
  • 62 posts

Posted 19 May 2006 - 07:34 PM

Salut,din ce oras esti ?

#3 onuind

onuind

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 22 May 2006 - 11:54 AM

Sunt din Brasov

#4 ioan.hutu

ioan.hutu

junior

• Moderatori
  • Pip
  • 97 posts

Posted 22 May 2006 - 12:25 PM

demarez acum o ferma de vaci de 35 de capete
am intrat pe unitate de extensie si am vazut modelele de adaposturi
inteleg ca sunt viabile pentru 20 de vaci
dar daca modelul A il fac dublu adica 20 de cusete pe o parte si 20 pe partea cealalta iar sala de muls, biroul pentru fermier si tanc de racire il asez in capat, materialele - adica lemn si asa mai departe mai sunt fiabile
Iar sala de muls ramane la aceleasi dimensiuni?
A doua intrebare se refera la tehnolog. Cum gasesc un tehnolog la Brasov? Si este absolut necesar un proiect tehnologic pentru ca sa demarez un Proiect Sapard.
De asemenea cum pot afla detalii despre instalatii, canalizare, curent electric si asa mai departe. Exista anumite standarde si in acest domeniu?
Multumesc mult.

<{POST_SNAPBACK}>

Da, poti sa utilizezi cu incredere materialele de pe Site-ul Unitatii de Extensie. Incearca sa mergi cu acestea la un proiectant din zona. Daca se descurca e ok. Daca are nevoie de un memoriu tehnic pentru adapost & ferma , in care sunt prezentate detaliile tehnologice precum si celelalte elemente din cadrul unei ferme (platforma gunoi, filtru sanitar, fosa septica, rezervor purin, celule siloz etc), atunci eu iti recomand sa dai o comanda la adresa Unitatii (office@unitate-extensie.org.ro) sau la un alt tehnolog. Din pacate vei avea nevoie atat de memoriu cat si de asistenta din partea unui tehnolog.
Multe succese,
Ioan Hutu
Centrul de Consiliere -Unitate de Extensie - Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara, Facultatea de Medicina Veterinara, Timisoara
http://www.unitate-extensie.org.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users