Jump to content

Photo

am nevoie de un sfat

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 stefan_d

stefan_d

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 07 August 2009 - 01:14 AM

Buna ziua ! am un teren de 10.000 mp pe care voiam cu ceva timp in urma sa ii vand . Acum as vrea sa ma apuc de agricultura .intrebarile mele sunt :
-ce sa cultiv ca sa dea roade cat mai repede (eu m-am gandit la grau )
-ce profit as scoate dupa 10.000mp
-care este investitia
-pot lua fonduri ? eu am 20 de ani am auzit ceva de fonduri pentru tineri.... ?
VA MULTUMESC !

#2 Fermieru'

Fermieru'

junior

• Membri
  • Pip
  • 7 posts

Posted 19 August 2009 - 12:16 PM

Salut

Depinde foarte mult si de experienta pe care o ai in agricultura. Intr-adevar exista fonduri care se aloca pentru tineri- mai multe detalii gasesti pe site-ul www.apdrp.ro Programul presupune ca terenul sa fie in mediul rural si tu sa vrei sa te muti acolo.
Ce ai putea cultiva pe un hectar - grau in nici un caz - ai avea o productie de 3500 tone maxim inmulteste cu pretul graului in zona ta si vezi cam cati bani ai face. Nu uita insa sa scazi lucrarile de intretinere a culturii.
Ai putea incerca o sera de legume - mai ales daca esti in apropierea unui mare oras unde ti-ai putea comercializa productia.
Mult succes

#3 constantin IV

constantin IV

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 25 July 2010 - 05:56 PM

[quote name='stefan_d' date='07 August 2009 - 12:14 AM' timestamp='1249600468' post='14376']
Buna ziua ! am un teren de 10.000 mp pe care voiam cu ceva timp in urma sa ii vand . Acum as vrea sa ma apuc de agricultura .intrebarile mele sunt :
-ce sa cultiv ca sa dea roade cat mai repede (eu m-am gandit la grau )
-ce profit as scoate dupa 10.000mp
-care este investitia
-pot lua fonduri ? eu am 20 de ani am auzit ceva de fonduri pentru tineri.... ?
VA MULTUMESC !
[/quote]

depinde de experienta care o ai in domeniu, sau daca ai fi invatat intr-o scoala agricola acum stiai ca exista posibilitatea de cultivare a 2 culturi intr+un an. depinde de zona unde esti, clima, factorii care influenteaza mediul. de exemlu ar fi sa cultivi grau si cartofi, sau grau si varza, sunt multe posibilitati

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users