Jump to content

Photo

Investitie agricultura

• Please log in to reply
No replies to this topic

#1 razvan.magureanu

razvan.magureanu

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 23 October 2012 - 05:14 PM

Va salut domnilor fermieri!
Pana a apela la o firma specializata as dori sa caut cateva lamuriri intr-un domeniu mai putin cunoscut mie dar care ma pasioneaza destul de mult pe acest forum. Lucraruile sunt destul de complexe dar usoare pentru cei in cunostiinta de cauza.

De curand am iesit la pensie la o varsta destul de rezonabila intrucat am lucrat doar 18 ani in Canada ca inginer si cred ca sunt inca in putere pentru a ma muta din Bucuresti unde m-am intors acum cateva luni. Aceasta mutare vrea sa fie la o ferma destul de frumos amenajata pe un teren de 184 ha la granita judetelor Olt si Teleorman pe care doresc sa cresc cateva pasari pentru o familie destul de numeroasa, o vacuta, cativa porci, cateva oi + un solar destul de incapator, culturi inafara solarului, de varza, cartofi, etc. o mica livada de pomi fructiferi si ceva vita de vie la care se adauga un teren destul de mare de lucerna, grau, porumb pentru hrana animalelor. Ce utilaje imi recomandati pentru cultivarea graului si porumbului in regim bio nu chimizat! Combina, tractor, plug, semanatoare, remorca si toate cele. Ma intereseaza ceva nou pentru a putea accesa fonduri europene nu utilaje SH si eventual si utilaje pentru cultura vitei de vie daca ma voi incadra in buget, nu stiu preturile. La ce sume considerati ca m-ar duce aceasta investitie in conditiile in care sa pot lucra decent nu cu utilaje submotorizate pentru capacitatea pe care o am de lucrat? O a doua intrebare... la ce rezultate sa ma astept. Cate tone la ha in conditiile in care vreau totul natural fara chimizare?

Prin fonduri europene pot obtine subventii pentru ce procent din investitie? 50% sau 70% ? Pentru extinderea terenului se pot obtine fonduri europene sau doar pentru utilaje?

Subventile oferite de stat se ridica la ce sume pe ha si in ce consta? Atat pentru cultura cat si pentru combustibil sau este vorba de aceiasi subventie?

O ultima nelamurire... de cati angajati estimati ca as avea nevoie in conditiile in care ma voi implica si eu in mare parte?

Cu stima,
Razvan Magureanu!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users