Jump to content

Photo

Energie eoliana, solara si hidro = curent electric

• Please log in to reply
98 replies to this topic

#21 Levy

Levy

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 10 June 2006 - 07:26 PM

Uite ca mai urmeaza ceva.
Sa vedem cum putem economisi ceva energie electrica.
Asta presupunind ca nu vom face investitii de mii de euro.In primul rind sa analizam ce consumatori avem cit consuma si cit sint de pretentiosi.
Iluminatul:
Metoda clasica(comunista :lol: ) era sa ai in mijlocul camerei un bec mare de 100-150W care sa ilumineze toata incaperea.Acum se pune baza si pe factorul de comoditate in locuit si pe "caldura" care trebuie sa o degaje un sistem de iluminat
pentru a contribui la imbunatatirea conditiilor de viata.Americanii stiu asta de mult.
Cind vedeam in anii 70-80 cind se mai putea vedea cite un film american la televizior sau cinema ma intrebam de ce aprind ei(americanii) tot timpul 100 de lampi intr-o camera. :D .Tocmai de asta pentru a crea o atmosfera mai placuta.
Deci se cauta ca fiecare colt de locuit sa aiba propria lui lumina.
In prezent prin folosirea becurilor economice promlema asta n-ar mai reprezenta
un impediment.Ar trebui totusi acordata un pic de atentie la alegerea acestor becuri ca sa aiba temperatura de culoare apropiata de lumina zilei.

Aparate casnice:
Acestea sint consumatoare mari (masina de spalat,frigider,televizor etc.) care necesita in acelasi timp si un curent stabilizat ca sa nu se defecteze.Se pare ca aici nu avem de ales si trebuie sa recurgem la Renel.
Cum putem atunci si unde economisi curent electric?
La iluminat care nu e asa pretentios se poate trece la 12V.Se poate construi home-made o centrala eoliana de 200-300W pentru 300€.Acesta se poate combina cu un sistem fotovoltaic de 150W care nu costa mai mult de 500€.Costuri ar mai putea apare la achizitionarea a 4-5 acumulatoare noi (dar nu Rombat :lol: ) in jur de 300 de euro.
Pentru pomparea apei dintr-o fintina se poate confectiona un rotor Savonius care e foarte simplu in constructie si destul de eficient.
Iar pentru preperarea apei calde menajere panouri solare home made din materiale ce se gasesc la depozitele de mat. de constructii.
Va urma

#22 arecibo38

arecibo38

junior

• Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 10 June 2006 - 09:36 PM

Uite ca mai urmeaza ceva.
Sa vedem cum putem economisi ceva energie electrica.
Asta presupunind ca nu vom face investitii de mii de euro.In primul rind sa analizam ce consumatori avem cit consuma si cit sint de pretentiosi.
Iluminatul:
Metoda clasica(comunista :lol: ) era sa ai in mijlocul camerei un bec mare de 100-150W care sa ilumineze toata incaperea.Acum se pune baza si pe factorul de comoditate in locuit si pe "caldura" care trebuie sa o degaje un sistem de iluminat
pentru a contribui la imbunatatirea conditiilor de viata.Americanii stiu asta de mult.
Cind vedeam in anii 70-80 cind se mai putea vedea cite un film american la televizior sau cinema ma intrebam de ce aprind ei(americanii) tot timpul 100 de lampi intr-o camera. :D .Tocmai de asta pentru a crea o atmosfera mai placuta.
Deci se cauta ca fiecare colt de locuit sa aiba propria lui lumina.
In prezent prin folosirea becurilor economice promlema asta n-ar mai reprezenta
un impediment.Ar trebui totusi acordata un pic de atentie la alegerea acestor becuri ca sa aiba temperatura de culoare apropiata de lumina zilei.

Aparate casnice:
Acestea sint consumatoare mari (masina de spalat,frigider,televizor etc.) care necesita in acelasi timp si un curent stabilizat ca sa nu se defecteze.Se pare ca aici nu avem de ales si trebuie sa recurgem la Renel.
Cum putem atunci si unde economisi curent electric?
La iluminat care nu e asa pretentios se poate trece la 12V.Se poate construi home-made o centrala eoliana de 200-300W pentru 300€.Acesta se poate combina cu un sistem fotovoltaic de 150W care nu costa mai mult de 500€.Costuri ar mai putea apare la achizitionarea a 4-5 acumulatoare noi (dar nu Rombat :lol: ) in jur de 300 de euro.
Pentru pomparea apei dintr-o fintina se poate confectiona un rotor Savonius care e foarte simplu in constructie si destul de eficient.
Iar pentru preperarea apei calde menajere panouri solare home made din materiale ce se gasesc la depozitele de mat. de constructii.
Va urma

<{POST_SNAPBACK}>

Amm doua intrebari :

... prima intrebare ...unde ai gasit sistem fotovoltaic de 150W cu 500Euro?? :huh:

...si a doua ... cand te apuci sa faci ce ai sugerat mai sus ?

<_<

#23 taranu

taranu

junior

• Membri
  • Pip
  • 57 posts

Posted 11 June 2006 - 03:52 PM

Da, asa incepe sa devina interesant, problema e ca eu vreau sa ma mut prin luna octombrie cel tarziu noiembrie, daca terminam cursul pe la sfarsitul lui august cred ca nu voi mai aplica nimic :(

#24 taranu

taranu

junior

• Membri
  • Pip
  • 57 posts

Posted 11 June 2006 - 03:55 PM

Totusi eu nu ma prea pricep la chestiile astea Ce este un rotor Savonius ?

#25 Levy

Levy

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 11 June 2006 - 04:01 PM

@ arecibo38
Aici

@taranu-lasa mai bine rumega-le bine anul asta si vezi ce faci la anul :D :D

Attached Files

#26 taranu

taranu

junior

• Membri
  • Pip
  • 57 posts

Posted 11 June 2006 - 04:15 PM

1. Ce sa citesc mai frate acolo!??? ca scrie numai intr-o limba de care nu am habar (daca era macar in engleza sau franceza)

2. Din cate vad eu voi va "certati" pe aici doar ca sa faceti reclama si atat, pentru ca nu m-ati convins decat ca e mai bine sa nu apelam la tehnologia noua pentru ca e foarte scumpa si ineficienta.

Multumesc !

#27 Levy

Levy

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 11 June 2006 - 04:17 PM

Sorry la primul exemplu m-am grabit puterea efectiva e de 50W ce e afisat e puterea intr-o zi.
Aici e unul cu putere efectiva de 165W la 669€.De fapt pretul fara TVA e 557€.

Attached Files

#28 taranu

taranu

junior

• Membri
  • Pip
  • 57 posts

Posted 11 June 2006 - 04:18 PM

stiti cum zice taranu` bag de seama ca voi cam bateti campi ( pardon, internetu`) :)) lol

#29 taranu

taranu

junior

• Membri
  • Pip
  • 57 posts

Posted 11 June 2006 - 04:23 PM

Da, da ramane cum am stabilit :(

#30 Levy

Levy

junior

• Membri
  • Pip
  • 23 posts

Posted 11 June 2006 - 04:25 PM

Eu nu fac reclama la nimeni numai am dat niste exemple ca sa-l conving pe D-nul
arecibo ca exista si panouri solare mai ieftine.
Daca nu mai prezinta interes subiectul pot sa renunt nici o problema.

#31 taranu

taranu

junior

• Membri
  • Pip
  • 57 posts

Posted 11 June 2006 - 04:32 PM

Pai domnu` Levi crezi matale ca fermieru` roman modern care citeste acu nazdravaniile astea va reusi cumva sa cumpere de pe ebay in 10 zile!?? un panou fotovoltaic ??
Ce sa faca bre cu iel ? da crezi matale ca are si card valabil pe internet pt. achizitii online ?
Pai in ce tara crezi bre ca traim noi acilea ? sau cumva matale esti acuma in stare euforica sau si mai si !!! ai inceput sa crezi ce se spune pa la TV de catre scumpii si iubitii nostri (vremelnici) conducatori.ha ha hahahaha LOL :)

#32 taranu

taranu

junior

• Membri
  • Pip
  • 57 posts

Posted 11 June 2006 - 04:37 PM

Mai oameni buni eu chiar vroiam niste sfaturi pe care eventual sa le si pun in practica da vad ca-i doar bascalie p`aici
AHH .... era sa uit si multa reclama pt. "unii"

#33 taranu

taranu

junior

• Membri
  • Pip
  • 57 posts

Posted 11 June 2006 - 04:47 PM

Oamenii pe la tara cel putin in transilvania cam au ceva banuti si pot face investitii, pot sa va spun ca prietenul meu care sta in apropiere si s-a mutat la "tara" acum un an si-a montat o centrala pe lemne, iar anul asta deja numai pe strada (ulita pt. conformitate) lui s-au mai montat inca 7 centrale.
Ignorati o foarte buna piata, pacat.
Ideea era ca eu tot ma voi muta la "tara"pt. ca e mai sanatos iar confortul poate fi la fel ca si la oras.

#34 taranu

taranu

junior

• Membri
  • Pip
  • 57 posts

Posted 11 June 2006 - 05:21 PM

Donmu Levi daca cumva am inteles gresit mesajul va datorez scuze, iar daca cineva este in stare sa proiecteze un sistem de incalzire termo electric care sa functioneze fara gaz metan si sa poatasa fie rentabil in romania , implicand o investitie la preturi acceptabile poate da lovitura.
Nu toate satele si comunele din romania au gaz metan, iar unii dintre "tarani" poate ca vor sa mai lase munca si pe seama masinilor( mai ales cei care au slujbe la oras ( aprovizionare cu lemn, depozitare, taiere etc.)
Acum 14 ani majoritatea romanilor habar n-aveau de PC iar acum poti gasi un laptop si-n varfu muntelui, da taranu daca nu il vede si e convins ca il ajuta, sa poata vedea el cu ochii lui ce si cum face, nu crede.

#35 arecibo38

arecibo38

junior

• Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 13 June 2006 - 12:04 AM

Sorry la primul exemplu m-am grabit puterea efectiva e de 50W ce e afisat e puterea intr-o zi.
Aici e unul cu putere efectiva de 165W la 669€.De fapt pretul fara TVA e 557€.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai sunt doua probleme !!!

1 Este POLICRISTALIN !!

2. daca la pretul de 699 adaugi transport si TVA ..ajungi la 900 Euro. Asta in cazul in care-l poti cumpara. El se vinde doar pentru Germania daca ai vazut bine!

:lol:

#36 arecibo38

arecibo38

junior

• Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 20 August 2006 - 09:41 PM

:)

http://www.lpelectri...e_solar_ro.html

#37 solovastru

solovastru

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 22 August 2006 - 05:31 PM

Caz: am un imobil in mediul rural. Un parau destul de voluminos (ca debit) trece pe la aproximativ 10 m de imobil. Cum pot face sa produc energie electrica folosind micro turbinele dvs.?

Mentionez ca, consumul mediu este de 100 KW / luna. Renteaza sa imi instalez un astfel de echipament. Care este cel mai redus, ca pret, si ce caracteristici are?

Astept oferta voastra. Daca merita sa fie luata in considerare, promit sa il aplic la intregul sat si sa fac reclama pe gratis. Convigeti-ma!

#38 arecibo38

arecibo38

junior

• Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 04 September 2006 - 04:20 PM

Caz: am un imobil in mediul rural. Un parau destul de voluminos (ca debit) trece pe la aproximativ 10 m de imobil. Cum pot face sa produc energie electrica folosind micro turbinele dvs.?

Mentionez ca, consumul mediu este de 100 KW / luna. Renteaza sa imi instalez un astfel de echipament. Care este cel mai redus, ca pret, si ce caracteristici are?

Astept oferta voastra. Daca merita sa fie luata in considerare, promit sa il aplic la intregul sat si sa fac reclama pe gratis. Convigeti-ma!

<{POST_SNAPBACK}>

Problema trebuie sa inceputa de la a estima cata energie electrica este disponibila, care este tipul de turbina care se potriveste aplicatiei si care sunt implicatile pentru amenajarea hidro.

Pentru acest lucru trebuie masurat debitul si diferenta de nivel disponibila pentru a calcula energia cvare poate fi obtinuta. mai multe informatii aici :

Energie electrica cu microhidroturbine

In general pt astfel de aplicatii nu trebuie sa va convinga nimeni. Dvs trebuie sa stiti daca aveti nevoie de astfel de sisteme . Aveti curent electric in acea locatie ?

Trimiteti-mi un email si va trimit poze cu sisteme in Romania care functioneaza cu hidroturbine.

#39 solovastru

solovastru

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 04 September 2006 - 04:56 PM

solovastru@gmail.com

Cu debitul nu este nici o problema, nici cu diferenta de nivel. Imi puteti spune care este cea mai ieftina microturbina pe care o aveti, si cati KW poate genera, considerand ca se respecta indicatiile de care sunt nevoie pentru functionarea ei.

Astept raspunsul. dvs.

#40 arecibo38

arecibo38

junior

• Membri
  • Pip
  • 30 posts

Posted 24 September 2006 - 03:02 PM

solovastru@gmail.com

Cu debitul nu este nici o problema, nici cu diferenta de nivel. Imi puteti spune care este cea mai ieftina microturbina pe care o aveti, si cati KW poate genera, considerand ca se respecta indicatiile de care sunt nevoie pentru functionarea ei.

Astept raspunsul. dvs.

<{POST_SNAPBACK}>

cea mai ieftina este in jur de 1000Euro si poate genera 1KW. Asta face ca productia lunara sa fie de aproximativ 700KWh ceea ce este suficient pentru 3 case. <_<

O turbina de 3,5KW alimenteaza un hotel si vreo 20 cabane in mod continuu langa Zarbesti -Brasov.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users