Jump to content

Photo

furaje pentru pesti? ;)

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 esturion

esturion

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 04 March 2009 - 10:48 AM

intrebarea se formuleaza in felul urmator: dispunem in tara de producatori de furaje pentru sturion sau va trebui sa le aducem dinafara la pret european?
aceeasi intrebare pentru pastrav...

#2 feugen

feugen

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 04 March 2009 - 04:28 PM

Puteti gasi oarece informatii luand legatura cu cei de pe site sterlet.ro

#3 esturion

esturion

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 05 March 2009 - 09:53 PM

intentionez sa infiintez o ferma de sturioni dar inainte de a incepe trebuie sa ma asigur ca e o afacece profitabila si sa fiu pregatit sa intampin toate problemele care pot aparea...de moment nu am gasit nicio firma de furaje autohtona care sa-ti garanteze un furaj de calitate la un pret acceptabil, peste tot gasesti comercianti care se ofera sa-ti aduca furaje din Uniune la un pret care bineinteles include si comisionul lor...
ma adresez in primul rand crescatorilor de pastravi intrebandui de unde isi procura hrana pentru pesti la ce calitate si cu ce pret?
va multumesc...si astept colaborari in vederea crescotoriei de sturioni :rolleyes:

#4 luci19692000

luci19692000

junior

• Membri
  • Pip
  • 4 posts

Posted 08 March 2009 - 12:06 PM

Bineintels ca nu exista producatori de furaje pentru sturioni in RO. Pentru cine sa produca?
Furajele de buna calitate sunt produse de firme cu renume din UE la preturi europene.
Cresterea animalelor si in special a pestilor nu este un lucru usor, implica acordararea de resurse materiale, umane si de timp.
Nu va lasati pacaliti si atrasi in astfel de afaceri daca nu aveti experienta, doar ca firmele de consultanta sa -si faca venituri.

#5 esturion

esturion

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 09 March 2009 - 10:40 AM

intentionez sa infiintez o ferma de sturioni dar inainte de a incepe trebuie sa ma asigur ca e o afacece profitabila si sa fiu pregatit sa intampin toate problemele care pot aparea...de moment nu am gasit nicio firma de furaje autohtona care sa-ti garanteze un furaj de calitate la un pret acceptabil, peste tot gasesti comercianti care se ofera sa-ti aduca furaje din Uniune la un pret care bineinteles include si comisionul lor...
ma adresez in primul rand crescatorilor de pastravi intrebandui de unde isi procura hrana pentru pesti la ce calitate si cu ce pret?
va multumesc...si astept colaborari in vederea crescotoriei de sturioni :rolleyes:

firmele de consultantza sa-si faca numarul cu necunoscatori, eu am suficienta experientza pt a nu ma lasa inselat de acestia deoarece lucrez in spania la o foarte mare ferma de sturioni si stiu tot ce se stie la ora actuala despre sturioni:acomodare,conditii, transporttul acestora,determinarea sexului,asta la care ajung la maturitate,rata mortalitatii in functie de conditiile acordate si multe altele;ceea ce doresc la ora actuala e sa certezez daca o astfel de investitie in romania ar fi la fel de rentabila,in functie de costuri dar si de personal, pentru ca nu stiu daca dispunem de biologi bine pregatiti in acest domeniu?!

#6 Secuiu C-tin

Secuiu C-tin

junior

• Membri
  • Pip
  • 10 posts

Posted 10 April 2009 - 09:04 AM

Salut...pentru furaje putem avea o discutie, dar nu aici.
La toti ne este greu....dar nu la toti la fel

#7 sturio

sturio

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 24 April 2009 - 07:43 PM

Din pacate, sau poate din fericire nu avem furaje de sturioni romanesti.
Pana in prezent nu se cunosc exact cerintele nutritionale ale sturionilor, de aceea este foarte greu de formulat un furaj perfect echilibrat. Exista doar cateva branduri, care au furaje, cat-de-cat OK pentru sturioni, care reusesc sa duca sturionul la maturitate sexuala in captivitate. Insa folosind chiar si aceste furaje, se observa carente nutritive (indoirea inotatoarelor, susceptibilitatea la boli metabolice in fazele de juvenili, imunitate scazuta la alevini, etc.
De aceea cred ca folosirea acelor furaje, de la acele fabrici de renume este foarte indicata. Nu va lasati pacalit de diferiti dealeri de furaje no-name...

... nu inteleg de ce s-au adus in dicutie firmele de consultanta.

Profit de aceasta interventie, pentru a va face cunoscut aparitia unei carti de specialitate: http://www.sterlet.ro/Muscalu.php
... poate va ajuta si va raspunde si la astfel de intrebari.

#8 danielcostel

danielcostel

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 04 September 2009 - 06:41 PM

Vreau sa stiu si eu pentru o pastravarie cu 3 bazine de 210 m3 fiecare, de tip betonate, cu apa din rau, de cat puiet de pastrav curcubeu as avea nevoie, si cum s-ar putea realiza popularea, se populeaza o data sau in fiecare luna pentru o productie constanta?

#9 clinolit

clinolit

junior

• Membri
  • Pip
  • 12 posts

Posted 31 March 2010 - 10:31 AM

Exista si la noi in tara produse naturale, si subliniez pe cuvantul naturale, ce are caracteristici ce ajuta mult la cresterea sanatoasa a pestilor dar si la purificarea si stabilizarea mediului acvatic.
In acest sens va rog sa accesati link-urile de mai jos:
http://www.clinolit.ro/refpromin.html
http://www.clinolit.ro/clinolit.html
Pentru intrebari va stau la dispozitie.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users