Jump to content

Photo

focul bacterian...ajutor

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 haplea82

haplea82

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 18 May 2007 - 09:51 AM

la mar si gutui am un atac destul de puternic al focului bacterian!!este prima data cind apare la mine in livada (de fapt auzisem de el in alte parti ale tarii dar nu vazusem niciodata in zona noastra)!pina in acest moment m-am limitat la a taia lastarii si fructele atacate si am facut stropiri cu fungicide de contact si sistemice (dithan,folpan ,captadin,topsin,sumilex )sper ca le-am scris corect!dar din ce am citit focul bacterian nu poate fii combatut cu acestea!va rog daca se poate un tratament pentru aceasta bacterie care sa fie cit de cit eficient in acest an agricol!am inteles ca la anul poate fi stopat prin stropiri in perioada de repaus vegetal si in perioada de inflorire dar am nevoie de ceva care sa actioneze acum !va multumesc anticipat!

#2 bluesky1ro

bluesky1ro

junior

• Membri
  • Pip
  • 7 posts

Posted 13 December 2007 - 04:10 PM

la mar si gutui am un atac destul de puternic al focului bacterian!!este prima data cind apare la mine in livada (de fapt auzisem de el in alte parti ale tarii dar nu vazusem niciodata in zona noastra)!pina in acest moment m-am limitat la a taia lastarii si fructele atacate si am facut stropiri cu fungicide de contact si sistemice (dithan,folpan ,captadin,topsin,sumilex )sper ca le-am scris corect!dar din ce am citit focul bacterian nu poate fii combatut cu acestea!va rog daca se poate un tratament pentru aceasta bacterie care sa fie cit de cit eficient in acest an agricol!am inteles ca la anul poate fi stopat prin stropiri in perioada de repaus vegetal si in perioada de inflorire dar am nevoie de ceva care sa actioneze acum !va multumesc anticipat!

Inainte de dezmugurit tratamente cu zeamã bordelezã 1%,sau Champion 50 wp, in vegetatie cu zeamã bordelezã 0,5%, Toamna imediat dupa caderea frunzelor e necesar inca un tratament.

Mentionez ca exista programe anuale pentru stropiri pentru fiecare specie in parte. E bine sa le faci macar pe cele de baza, in functie de fenofazele de crestere si de atacul de boli si daunatori.

#3 Valy B.

Valy B.

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 10 October 2009 - 10:19 AM

Din pacate ai dreptate. Focul bacterian se combate cu ...foc. Tratamentele n-au nici un efect. Daca zici ca ai livada ai putea sa scoti pomii afectati sa nu ii imbolnavesti pe toti. Sfatul meu.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users