Jump to content

Photo

Subventii bovine - situatia actuala si perspective

• Please log in to reply
103 replies to this topic

#41 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 09 October 2010 - 07:09 PM

De-a "rasu' - plansu'" pe de o parte ma bucur ca voi primi sprijin pentru o exploatatie infiintata in 2009, pe de alta parte ma gandesc la faptul ca la anul voi avea o exploatatie de 15 capete si voi primi subventie pentru 10.

#42 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 26 November 2010 - 01:45 PM

Pe site-ul madr:

HOTÃRÂRE pentru aprobarea cuantumului plãþii naþionale directe complementare în sectorul zootehnic, pentru specia bovine, în anul 2010

Guvernul României adoptã prezenta hotãrâre:
Articol unic. (1) Se aprobã cuantumul plãþii naþionale directe complementare în sectorul
zootehnic la specia bovine, pentru cererile depuse în anul 2010, denumitã în continuare primã pe
exploataþie, în valoare unitarã de 410 lei/cap bovine, în limita sumei de 569.014.000 lei, care se
asigurã de la bugetul de stat, prin bugetul aprobat Ministerului Agriculturii ºi Dezvoltãrii Rurale pe
anul 2011.
(2) Procedura de acordare a acestei prime pe exploataþie este reglementatã de
Ordinul ministrului agriculturii ºi dezvoltãrii rurale nr. 215/2010 pentru stabilirea modului de
implementare, a condiþiilor specifice, a criteriilor de eligibilitate ºi termenii de referinþã pentru
aplicarea schemelor de plãþi naþionale directe complementare în sectorul zootehnic la specia bovine,
în acord cu reglementãrile comunitare în domeniu, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea
I, nr. 667 din 29 septembrie 2010, cu modificãrile ulterioare.

#43 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 28 January 2011 - 01:38 PM

stie cineva ceva concret despre asta? :(

#44 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 28 January 2011 - 05:11 PM

Ideea este in felul urmator:
Unii fermieri au primit subventii in perioada 27-31.12.2010, daca pana atunci profitul care rezulta din documentele contabile era de 100 RON pentru care trebuia sa platesc la 31.12 impozit 16%, adica16 RON, venind de exemplu 5000 ron subventie profitul pt. care trebuie sa platesc impozit este de 5100 adica 816 RON. De aceasta prevedere sunt afectati doar fermierii care nu si-au inregistrat toate cheltuielile la timp in contabilitate sau cei care (prin absurd) au reusit sa obtina profit si fara ajutorul subventiilor.

#45 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 18 April 2011 - 08:38 PM

Aberatzia zilei.
Eu am primit deocamdata doar cam a 6-a parte din subventzia pe pamant pe 2010 si citesc in presa ca se gasesc unii de-i freaca grija cum voi cheltui banii respectivi:
Sãlaj: Crescãtorilor de bovine li se cere mai multã transparenþã în privinþa subvenþiilor primite

"Eu vã îndemn sã aveþi în vedere ºi sã vã fie pe primul plan deschiderea, comunicarea ºi întâlnirile cu membrii asociaþiilor din teritoriu. Aveþi obligaþia, ca preºedinþi, sã faceþi cunoscute aceste sume, sã stabiliþi de comun acord modul de folosinþã a banilor", a afirmat preºedintele ACB Sãlaj.

Bine ca nu-s din Salaj, sa vina nenea asta sa-mi explice mie ce si cum.
Pai tocma' aia de mai au bovine stiu mai bine decat totzi ailaltzi cum sa cheltuie banii, ca daca fac greseli le mor animalele de foame.

#46 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 20 April 2011 - 09:07 PM

Interesant:
Verde de la Bruxelles pentru ajutoare de pânã la 15.000 de euro pentru fermierii români
de pe www.capital.ro

Comisia Europeanã a anunțat astãzi autorizarea unei scheme de ajutoare de stat având un buget de 1,3 miliarde de lei, respectiv aproximativ 304 milioane de euro, pentru sprijinirea fermierilor din România care întâmpinã dificultãți din cauza crizei economice.

Ajutoarele pot fi acordate pânã la 31 decembrie 2011 și vor lua forma unor subvenții directe. Aceastã schemã face parte din Cadrul temporar pentru mãsuri de ajutoare de stat destinate sã sprijine accesul la finanțare în contextul crizei financiare și economice actuale, adoptat de Comisie în decembrie 2010 pentru a permite statelor membre sã acorde ajutoare în sumã limitatã producãtorilor agricoli primari. Se oferã ajutoare sub formã de subvenții directe, în sumã de pânã la 15.000 de euro pe fermier, calculate pe baza unor parametri tehnici (suma pe hectar și unitate animal viu).

#47 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 20 May 2011 - 07:54 PM

CNDP... ce parere aveti?

#48 Braunvieh

Braunvieh

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 124 posts

Posted 25 May 2011 - 08:41 AM

CNDP... ce parere aveti?

"Am solicitat ca de anul acesta sã fie nevoie ºi de viza asociaþiilor pe cereri, ca solicitãrile sã fie cât mai apropiate de realitate", ne-a declarat Mircea Ciurea.

Depinde cum definim "realitatea".
Pt. mine realitate e tot ce e fiscalizat. Eu as da subventziile numa' celor care platesc impozite pe activitatea de crestere a animalelor.
Cel putzin in cazul vacilor de lapte, treaba e cam asa:
O vaca da sa zicem 6000 l an. La 1,2 RON net, asta inseamna 7200 RON net pe an. Numa' din TVA, statul incaseaza anual 1728 RON.
Deci aia 400+ RON pe care i-a dat anu' trecut statul prima pe cap de animal reprezinta in fapt returnarea unui sfert din banii pe care fermierul respectiv i-a platit numa' ca TVA pt. vaca.
Si nu exista riscul de a da subventzii pt. vaci inexistente. O vaca inexistenta nu produce, deci nu factureaza lapte.
Daca s-ar lua decizia ca subventzia anuala sa reprezinte de exemplu TVA-ul platit de agricultor pe desfacerea laptelui in anul respectiv, pariez ca suma necesara ar fi mult mai mica decat cea impartzita pe sistemul actual.

In cazul vacilor de carne e mai complicat, nu ma bag.

#49 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 25 May 2011 - 05:58 PM

Eu personal cred ca orice forma de impunere a unor conditii formale gen viza, impiedica conturarea unor asociatii care sa raspunda nevoilor reale ale fermierilor.

Asociatia trebuie sa ofere un serviciu util membrilor sai ca sa existe.
In Romania, desi exista intentii bune, exista prea putine cunostinte si expertiza pentru a construi forme asociative utile, care sa aduca mai multe beneficii decat costurile ocazionate.

Daca statul sau serviciile de consultanta ar pune la dispoztie niste modele/instrumente de colaborare, acestea ar fi mai utile decat impunerea unor astfel de conditii.

Cu timpul se vor gasi initiative private care vor initia astfel de servicii, (gen Agricover) care vor veni in sprijinul fermierilor, dar vom face in 20 de ani ce puteam realiza in 3...

Numararea bovinelor este mult mai simpla decat a celorlalte animale mai mici deci nu cred ca asta ar pune probleme. Doar ca regula a fost facuta prost acu 3 ani...si numararea nu are rost...conteaza ce ai declarat 2007...sau anul infiintarii

Cu stima
Cosmin

#50 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 04 July 2011 - 08:09 PM

subventii 2011...

#51 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 10 July 2011 - 09:53 PM

subventii 2011...

Sunt curios sa stiu care este forma de subventionare pe care ar trebui sa o propunem celor de la guvernare pentru activitatea cresterii bovinelor pentru productia de carne.
Astept opiniile dumneavoastra.

Cu stima
Cosmin

#52 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 04 August 2011 - 06:44 AM

...Numararea bovinelor este mult mai simpla decat a celorlalte animale mai mici deci nu cred ca asta ar pune probleme. Doar ca regula a fost facuta prost acu 3 ani...si numararea nu are rost...conteaza ce ai declarat 2007...sau anul infiintarii

Se pare ca si altii si-au dat seama de adevarul afirmatiilor de mai sus

#53 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 15 August 2011 - 06:14 AM

A inceput sa se "miste" ceva si pe domeniul nostru de activitate - orice initiativa este binevenita, sa speram ca nu va ramane doar la stadiul de "asteptare" si ca va fi continuata si de alte masuri...

#54 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 21 August 2011 - 05:25 PM

...mai multe despre subventia care ne priveste pe noi - crescatorii de bovine de carne - gasiti aici...

#55 adi costin

adi costin

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 28 August 2011 - 10:11 AM

Sunt curios sa stiu care este forma de subventionare pe care ar trebui sa o propunem celor de la guvernare pentru activitatea cresterii bovinelor pentru productia de carne.
Astept opiniile dumneavoastra.

Cu stima
Cosmin

Este primul an cand ma incadrez si eu pentru subventia pentru bovine si facand un calcul simplu cunantumul subventiilor pe terenul arabil, pasune, bovine imi acopera integral cheltuielile curente (salarii, furaje, energie electrica), iar vanzarea viteilor este profit (nu iau in calcul amortizarea investitiei - grajduri, terenuri, animale). Pentru mine problema mare nu este atat valoarea subventiei pe cap de animal ci mai degraba dificultatea obtinerii unei pasuni comunale, indiferent de forma, chirie sau concesiune, pe o perioada mai lunga de 1 an. Chiar daca de 2 ani am depus cereri pe la primariile din zona pentru inchirierea/concesionarea unei pasuni (marea majoritate fiind nefolosite de ani de zile) pe o perioada mai lunga (min 5 ani) pentru a avea siguranta ca voi beneficia de investitiile facute (suprainsamantare, curatirea tufisurilor, maracinilor, fertilizarea cu ingrasaminte organice si minerale, etc). O pasune bine intretinuta este tot ceea ce ai nevoie pentru o afacere in crestere a bovinelor de carne. Eu consider ca este mult mai important sa existe o baza legala pentru ca pasunile sa intre cat mai usor in intretinerea si folosinta crescatorilor de animale. As fi curios cum se descurca alti crescatori (cu un efectiv de min 100 de capete) cu aceasta problema.

#56 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 28 August 2011 - 07:06 PM

. As fi curios cum se descurca alti crescatori (cu un efectiv de min 100 de capete) cu aceasta problema.

Un cadru legal exista. Aici sunt cateva indicii:

http://www.ziare.com...ereguli-2264559
http://www.cdep.ro/p..._text?idt=31780

http://www.e-primari...tie.php?id=1545

Ca nu se doreste cedarea folosintei pe o perioada mai lunga de timp... nu inteleg.
Sunt si altii care au ridicat aceasta problema. Am vazut o multime de articole in Revista Ferma pe aceasta tema.

Noi am rezolvat problema cumparand pasune de la proprietarii privati.

Daca nu exista deja un act normativ putem face o petitie online, care sa fie sustinuta de mai multi crescatori si o putem inainta Ministerului Agriculturii. Ar trebuie luata legatura si cu federatiile din domeniu, poate deja se lucreaza la acest aspect.

#57 adi costin

adi costin

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 28 August 2011 - 07:45 PM

Noi am rezolvat problema cumparand pasune de la proprietarii privati.

Daca nu exista deja un act normativ putem face o petitie online, care sa fie sustinuta de mai multi crescatori si o putem inainta Ministerului Agriculturii. Ar trebuie luata legatura si cu federatiile din domeniu, poate deja se lucreaza la acest aspect.

Nu am posibilitatea sa achizitionez de la particulari pt ca sunt doar terenuri arabile, suprafete mici (max 1,5 ha), am cumparat vreo 8 ha, dar imprastiate, va dura cativa ani pana le pot cumpara toate pentru a face o parcela compacta pe care s-o transform in pasune.

Am o cerere depusa in martie 2011 la primaria pe raza careia am ferma, nu am primit nici pana astazi un raspuns oficial (scris), nici negativ nici pozitiv. In comuna sunt 60 de vaci, care folosesc 130 ha de pasune, iar o alta pasune, de aprox 85ha, o tin "de rezerva" pentru ca e seceta. Problema este de fapt proasta administrare, satenii sunt preocupati de starea pasunilor doar pe perioada de vara si toamna, in rest acestea sunt pasunate abuziv de turme de oi. Primarul nu are curajul sa schimbe nimic pentru ca anul viitor sa nu fie schimbat el.

#58 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 07 September 2011 - 12:17 PM

Nu am posibilitatea sa achizitionez de la particulari pt ca sunt doar terenuri arabile, suprafete mici (max 1,5 ha), am cumparat vreo 8 ha, dar imprastiate, va dura cativa ani pana le pot cumpara toate pentru a face o parcela compacta pe care s-o transform in pasune.

Am o cerere depusa in martie 2011 la primaria pe raza careia am ferma, nu am primit nici pana astazi un raspuns oficial (scris), nici negativ nici pozitiv. In comuna sunt 60 de vaci, care folosesc 130 ha de pasune, iar o alta pasune, de aprox 85ha, o tin "de rezerva" pentru ca e seceta. Problema este de fapt proasta administrare, satenii sunt preocupati de starea pasunilor doar pe perioada de vara si toamna, in rest acestea sunt pasunate abuziv de turme de oi. Primarul nu are curajul sa schimbe nimic pentru ca anul viitor sa nu fie schimbat el.

Nu stiu sincer cum puteti rezolva aceasta problema. Totul tine de elemente in afara legii si in afara logicii. Poate tot solutii in afara legii si a logicii pot fi rezolvarea.

#59 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 18 October 2011 - 07:37 PM

ce parere aveti? ...

#60 adi costin

adi costin

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 19 October 2011 - 07:36 AM

ce parere aveti? ...

Buna ziua,

Tipic pentru noi, s-au facut calculele doar pe baza cererilor depuse pana in 31.08.2011, ori in urma verificarilor care se termina in 30.10.2011, in principiu ar trebui sa se mai reduca foarte mult numarul cererilor. Toti crescatorii cunoastem exemple de "crescatori" care au animalele doar pe hartie, dar acestia nu au fost si nu vor fi niciodata verificati.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)