Jump to content

Photo

Cat produce o oaie

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 andrei.andrei

andrei.andrei

junior

• Membri
  • Pip
  • 35 posts

Posted 12 August 2009 - 12:51 PM

Buna Ziua Domnilor, crescatori de oi as avea cateva intrebari pentru d-vs daca suntei amabili sa imi raspundeti. M-ar interesa cam cat lapte produce o oaie Turcana pe lactatie si din laptele produs cat cas se poate realiza.Multumesc!

Multumesc anticipat,

Blaga Andrei Vasile

#2 farmer

farmer

junior

• Membri
  • Pip
  • 31 posts

Posted 07 September 2009 - 07:50 PM

orientativ
are o marja mare intr 80-120 liti lapte pe lactatie
din acesta suge mielul 2 luni aprox 25-40 litri iar restul ramane pt branza
din 4-5 litri lapte se face 1 kg cas, deci 15 pana la 20 kg cas pe sezon
numai bine
farmer

#3 cristian834

cristian834

junior

• Membri
  • Pip
  • 19 posts

Posted 09 September 2009 - 02:11 PM

CAM LA 17-18 KG DE CAS PE AN ESTE MEDIA LA TURCANELE NOASTRE DAR DACA LE AJUTI UN PIC CU HRANA IN LUNILE CAND PASUNEA ESTE MAI SLABA CRED CA PRODUCTIA AR FI UN PIC MAI RIDICATA. <_<

#4 cristian834

cristian834

junior

• Membri
  • Pip
  • 19 posts

Posted 14 September 2009 - 07:18 PM

slaba prezenta a iubitorilor de ovine ar trebui animat un pic acest topic, am vazut forumuri cu iubitori de alte speci credetima se dau sfaturi de mare ajutor.ANIMATIVA CRESCATORI DE OVINE...............
;)

#5 andrei.andrei

andrei.andrei

junior

• Membri
  • Pip
  • 35 posts

Posted 16 September 2009 - 04:48 PM

Buna ziua, si multumesc pentru raspunsurile celor doi domni.

Informatiile astea ma ajuta si pentru cultura mea in privinta oilor pt caimi plac foarte mult si oile si mi se pare ca este mai usor de realizat o afacere in domeniul de crestere a oilor, recunosc ca imi plac vacile mai mult dar si oile imi sunt foarte dragi. Iar al doilea interes este acela de a vedea cat castiga ciobani care se inscriu la pasunea satului pentru a griji oile gospodarilor pe langa oile lor. Acesti oameni de afaceri, ii numesc asa pt ca sunt chiar adevarati oameni de afaceri profitori de pe spatele saracilor tarani care au cate 5-10 oi. Ei dau oamenilor cate 8 kg de cas pe oaie si restul pana la 17 kg ramane castig fara sa miste un deget, zic asta fara sa miste un deget pt ca ei sunt platiti de acesti tarani cu varf si indesat: -35 lei/animal/an
-o mierta de cereale asta fiind undeva la 15 kg de cereale, acuma depinde si ce fel de cereale.
Cu tot castigul acesta pe care il au ei dupa oile oamenilor si plata acestora mai au si nesimtirea sa nu dea toata cantitatea de cas pe care o promit (acele 8 kg) si asta o zic prin propria experienta a bunicului meu la care nu i-a dat 10 kg de cas pe anul trecut.
Asta este traim inca intr-o tara in care "teapa e la moda"!
Acest caz nu vreau sa jigneasca ciobani care merita sa li se spuna acest cuvant de cioban pentru ca sunt multi care isi vad de treburile lor si ii multumesc pe oameni prin seriozitatea lor dar cea mai dureroasa parte este aceea ca se inmultesc ciobani care trag pielea de pe saracu taran.
Despre prezenta iubitorilor de oi intradevar este slaba, cred eu ca acesta slaba prezenta este datorita faptului ca aceasta meserie nu este una dintre cele mai curate sau usoare pt ca nu oricine poate sa stea vara cu oile pe caldurile cele mai mari pe pasune sau toamna cand bat ploile reci si mocanesti (de lunga durata).
Multumesc inca odata pentru raspunsuri.

#6 vfusea

vfusea

junior

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 17 September 2009 - 08:33 AM

Cred ca acest forum are alte obiective.
In cazul in care pretul cerut de ciobani pare mare nu il mai platiti. Daca nu gasiti alternative viabile vindeti oile insa nu va mai vaitati. Gasiti solutii.
Se spune ca preturile pe litoral sunt mari. Insa dupa mine atat timp cit cei care practica acele preturi au clienti atunci inseamna ca preturile sunt corecte.
Eu sunt proprietar de oi. Si eu am de platit niste ciobani cred ca chiar mai mult decit spuneti dumneavoastra insa nici nu pot sa ma pun in locul lor.
Ati fost vreodata sa ii vedeti la muls? Ati fost vreodata cu ei pe cimp in soare toata ziua sau pe ploaie? Ati adapat vreodata citeva sute de oi ?

#7 cristian834

cristian834

junior

• Membri
  • Pip
  • 19 posts

Posted 17 September 2009 - 10:13 AM

Este adevarat, in tarile europene oile de lapte se tin in majoritate in stabulatie iar cele din rase de carne sunt care se pasc in timp de ploaie,vant,soare si ....... La noi inca e bine cu turcanele ,dar cand se vor aduce rase de lapte "awassi,asaff,lacaune....."nu stiu ce lapte vor da in ziua in care le scoti la pasune pe ploaie.cred ca meseria de cioban devine din ce in ce mai usoara.. ;)

#8 andrei.andrei

andrei.andrei

junior

• Membri
  • Pip
  • 35 posts

Posted 17 September 2009 - 06:41 PM

Cred ca acest forum are alte obiective.
In cazul in care pretul cerut de ciobani pare mare nu il mai platiti. Daca nu gasiti alternative viabile vindeti oile insa nu va mai vaitati. Gasiti solutii.
Se spune ca preturile pe litoral sunt mari. Insa dupa mine atat timp cit cei care practica acele preturi au clienti atunci inseamna ca preturile sunt corecte.
Eu sunt proprietar de oi. Si eu am de platit niste ciobani cred ca chiar mai mult decit spuneti dumneavoastra insa nici nu pot sa ma pun in locul lor.
Ati fost vreodata sa ii vedeti la muls? Ati fost vreodata cu ei pe cimp in soare toata ziua sau pe ploaie? Ati adapat vreodata citeva sute de oi ?

Domnule Vfusea, in primul rand eu personal nu as putea face acest lucru sa nu ii dau toata suma ceruta de cioban si in al doilea rand nu era vorba de vaitat era vorba doar de simplu fapt ca sunt motivati bine pentru a ingriji oile oamenilor si ii mai si fura. Oameni de la tara din asta traiesc si vinderea oilor ar fi ca si cum nu ai mai cumpara de mancare pentru a trai. Sunt cu totul si cu totul de acord cu d-vs si intradevar munca pe care o depun este una foarte mare si stiu ce inseamna sa mulgi vreo 500 de oi sau sa le adapi pt ca am fost si eu la stana si am stat acolo mai multa vreme. Munca lor este de apreciat si este zic eu si bine motivata, dar sunt unii ciobani care pateaza aceasta onoare a ciobanilor adevarati acuma nimeni nu cere perfectiune ca nu suntem roboti dar nici bataie de joc. MA REPET INCA ODATA TOATA STIMA SI REAPECTUL PENTRU CIOBANII ADEVARATI!!

Cu tot respectul,

Blaga Andrei-Vasile

#9 cristian834

cristian834

junior

• Membri
  • Pip
  • 19 posts

Posted 29 September 2009 - 10:06 AM

salutare la toata lumea.Stie cineva de unde se pot cumpara oii turcane de petrosani cu acte de origine,productie,randament etc....sanatate si numai bine ;)

#10 mehrzad_mag

mehrzad_mag

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 08 November 2009 - 11:46 AM

Salutare
Nu stiu daca am ales bine acest forum, dar sper ca o sa aflu ceea ce vreau.
Ma intereseaza sa gasesc firme exportatoare de carne de oaie, firme cu experienta.
Urmeaza sa incepem sa exportam carne de oaie din Romania in Iran, deja suntem in discutii cu o firma, dar intodeauna e bine sa ai mai multe variante, am cautat pe internet mai mult dar nu am reusit sa gasesc ceea ce caut eu.
Avem in plan sa trimitem 40-50 tone de carne de oaie pe saptamana.
Cine poate sa-mi da mai multe informatii, idei, pareri ii multumesc anticipat.

Cu respect
Mehrzad_mag
Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

#11 ferma de turcane

ferma de turcane

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 25 October 2010 - 07:07 PM

................................................................
domnul meu! cu tot respectul, dar in momentul in care dvs. veti petrece 1 saptamana la o stana (si nu ca simplu musafir) in ce perioada a anului doriti dvs. sunt sigur ca va veti schimba parerea si chear va puteti retrage afirmatiile.
cele 17 kg de branza (cas) sunt teoretice iar diferenta care ramane oricum nu acopera toate cheltuielile
mai ginditi-va inainte de a judeca pe cineva!

Buna ziua, si multumesc pentru raspunsurile celor doi domni.

Informatiile astea ma ajuta si pentru cultura mea in privinta oilor pt caimi plac foarte mult si oile si mi se pare ca este mai usor de realizat o afacere in domeniul de crestere a oilor, recunosc ca imi plac vacile mai mult dar si oile imi sunt foarte dragi. Iar al doilea interes este acela de a vedea cat castiga ciobani care se inscriu la pasunea satului pentru a griji oile gospodarilor pe langa oile lor. Acesti oameni de afaceri, ii numesc asa pt ca sunt chiar adevarati oameni de afaceri profitori de pe spatele saracilor tarani care au cate 5-10 oi. Ei dau oamenilor cate 8 kg de cas pe oaie si restul pana la 17 kg ramane castig fara sa miste un deget, zic asta fara sa miste un deget pt ca ei sunt platiti de acesti tarani cu varf si indesat: -35 lei/animal/an
-o mierta de cereale asta fiind undeva la 15 kg de cereale, acuma depinde si ce fel de cereale.
Cu tot castigul acesta pe care il au ei dupa oile oamenilor si plata acestora mai au si nesimtirea sa nu dea toata cantitatea de cas pe care o promit (acele 8 kg) si asta o zic prin propria experienta a bunicului meu la care nu i-a dat 10 kg de cas pe anul trecut.
Asta este traim inca intr-o tara in care "teapa e la moda"!
Acest caz nu vreau sa jigneasca ciobani care merita sa li se spuna acest cuvant de cioban pentru ca sunt multi care isi vad de treburile lor si ii multumesc pe oameni prin seriozitatea lor dar cea mai dureroasa parte este aceea ca se inmultesc ciobani care trag pielea de pe saracu taran.
Despre prezenta iubitorilor de oi intradevar este slaba, cred eu ca acesta slaba prezenta este datorita faptului ca aceasta meserie nu este una dintre cele mai curate sau usoare pt ca nu oricine poate sa stea vara cu oile pe caldurile cele mai mari pe pasune sau toamna cand bat ploile reci si mocanesti (de lunga durata).
Multumesc inca odata pentru raspunsuri.

#12 andrei.andrei

andrei.andrei

junior

• Membri
  • Pip
  • 35 posts

Posted 23 November 2010 - 05:00 PM

................................................................
domnul meu! cu tot respectul, dar in momentul in care dvs. veti petrece 1 saptamana la o stana (si nu ca simplu musafir) in ce perioada a anului doriti dvs. sunt sigur ca va veti schimba parerea si chear va puteti retrage afirmatiile.
cele 17 kg de branza (cas) sunt teoretice iar diferenta care ramane oricum nu acopera toate cheltuielile
mai ginditi-va inainte de a judeca pe cineva!

Buna Seara in primul rand. Nu e nevoie sa imi explicati ca stiu bine cum stau lucrurile si sa nu credeti ca le tin parte la tarani dar totusi asa ca un calcul am facut eu si ceva ceva iese si de la oile lor.De stat nu am stat o saptamana am stat luni intregi si acuma vara asta la oi am fost ca am si eu cateva mioare si sunt in colaborare cu un prieten de al meu care e cioban mai mare decat mine(la numarul oilor ma refer nu la altceva sa nu inteleaga altii gresit)si dupa cum va spuneam vara asta acolo am stat toata vara pt ca mie imi place sa cresc eu animalele mele asa cum imi place mie nu cum mi le cresc tot felu de slugi si asa mai departe. Sa vedem si cealalta parte cu taranii chiar am avut de a face cu un batranel care credea ca suntem prosti, avea doua oi care erau stricate la uger si astepta sa ia cas dupa ele. Deci si taranii sunt fel si fel dar si ciobani sunt fel si fel si cand am zis cuvintele alea sa nu credeti ca degeaba le-am zis, nu am de ce sa mi le retrag.Multumesc! O intrebare mai am. Sunteti cumva din zona muresului ca dupa username mie mi se pare ca suntet- din Voiniceni daca nu ma insel!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users