Jump to content

Photo

diferentierea oilor

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 silviuu

silviuu

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 14 September 2010 - 12:23 PM

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi, in sensul ca as dori sa cumpar niste oi si nu prea stiu cum sa le pot deosebi pe cele de tinere de cele batrane, etc.
Cu alte cuvinte cam care ar fi criteriile in momentul achizitionarii unor oi.

#2 cat

cat

junior

• Membri
  • Pip
  • 54 posts

Posted 14 September 2010 - 07:19 PM

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi, in sensul ca as dori sa cumpar niste oi si nu prea stiu cum sa le pot deosebi pe cele de tinere de cele batrane, etc.
Cu alte cuvinte cam care ar fi criteriile in momentul achizitionarii unor oi.

In general ciobanii urmaresc sa scape de cele mai batrine si mai rele oi mai ales acum toamna asa ca ai grija. Daca te duci la unul cu mai multe oi si zice :alege din astea si-ti arata sa zicem 20 de oi din turma de obicei toate sunt rele.Bine ar fi sa ai pe cineva de incredere care se pricepe sa te ajute sa alegi oi bune si tinere.Virsta se cunoaste dupa dantura ,starea generala sa fie buna etc sunt multe de vazut.

#3 silviuu

silviuu

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 15 September 2010 - 10:19 AM

In general ciobanii urmaresc sa scape de cele mai batrine si mai rele oi mai ales acum toamna asa ca ai grija. Daca te duci la unul cu mai multe oi si zice :alege din astea si-ti arata sa zicem 20 de oi din turma de obicei toate sunt rele.Bine ar fi sa ai pe cineva de incredere care se pricepe sa te ajute sa alegi oi bune si tinere.Virsta se cunoaste dupa dantura ,starea generala sa fie buna etc sunt multe de vazut.

Pai am pe cineva, dar nu e 100% de incredere, de aia as fi vrut sa aflu cate ceva despre cum se recunosc ca sal pot verifica cat de cat macar.
V-as fi recunoscator daca mati ajuta cu cateva detalii.
Multumesc

#4 andrei.andrei

andrei.andrei

junior

• Membri
  • Pip
  • 35 posts

Posted 16 September 2010 - 07:14 PM

Pai am pe cineva, dar nu e 100% de incredere, de aia as fi vrut sa aflu cate ceva despre cum se recunosc ca sal pot verifica cat de cat macar.
V-as fi recunoscator daca mati ajuta cu cateva detalii.
Multumesc

Cel mai eficient si mai la indemana este sa te iei dupa dantura. Daca are doi dinti lati in fata e mioara daca are 4 este la prima fatare si tot asa. Si mai conteaza si aspectu exterior trebuie sa fie "buna-n spate" aia e oaie ingrijita asa cum zic ciobanii adica trebuie sa fie grasa sa tremure putin spatele si atunci se vede ca e cat de cat ingrijita. Si inca ce am observat eu este ca la oile care nu li s-au administrat tratamente pe timp de ploaie au scurgeri nazale. Zic asta pt ca am vazut la un cioban prieten de al meu, are oi de la sateni si pe timp de ploaie oile satenilor au scurgeri nazale dar ale lui nu, mai putin cele mai batrane care deja nu e de mirare.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users