Jump to content

Photo

Vreau pareri si argumente

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 Iacob Alexandru

Iacob Alexandru

junior

• Membri
  • Pip
  • 45 posts

Posted 28 December 2010 - 09:18 PM

Buna seara
Banuiesc ca sunt colegi pe forum care au crescut anul asta miei anul asta, vreau sa imi spunti daca se renteaza si cu argumente daca se poate , vreau sa imi fac un plan pentu primavara lu' 2012 si nu as vrea sa tin oiile iarna, prefer sa cumpar mieii primavara si sa ii tin pana toamna iar apoi sa ii vand...totusi inca nu sunt 100% sigur ca e cea mai buna alegere, astept pareriile si indrumariile dumneavoastra !
Multumesc anticipat !

#2 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 01 January 2011 - 08:31 PM

Buna seara
Banuiesc ca sunt colegi pe forum care au crescut anul asta miei anul asta, vreau sa imi spunti daca se renteaza si cu argumente daca se poate , vreau sa imi fac un plan pentu primavara lu' 2012 si nu as vrea sa tin oiile iarna, prefer sa cumpar mieii primavara si sa ii tin pana toamna iar apoi sa ii vand...totusi inca nu sunt 100% sigur ca e cea mai buna alegere, astept pareriile si indrumariile dumneavoastra !
Multumesc anticipat !

Buna seara!

Probabil ca nu vei fi multumit de raspunsul meu, dar daca altii nu s-au ostenit sa-ti raspunda o sa incerc eu un raspuns.

Mai intai, atat timp cat nu ne spui absolut nimic despre posibilitatile pe care le ai ne este imposibil sa-ti spunem daca se renteaza sau nu. Daca ai o suprafata mare de teren, daca ai utilaje moderne cu care sa-ti faci furajele, daca ai semnate deja precontracte cu viitorii clienti, daca..., daca..., etc. atunci poate ca se renteaza.

Mai apoi, toamna lui 2010 a fost una foarte buna pentru cei care au avut miei de vanzare, dar pana in 2012 se pot schimba multe lucruri. Ar trebui sa fim profeti pentru a-ti spune daca si in 2012 va fi un an la fel de bun.

In fine, daca ne ceri si indrumari, a mea este sa renunti la idee! Nu de alta, dar se pare ca esti lipsit de experienta in domeniu, iar lipsa de experienta este cheia falimentului. Daca vrei sa ai succes intr-o afacere conditia esentiala este ca tu sa fii cel mai bun in acel domeniu, sa nu existe nimeni in stare sa-ti dea lectii sau care sa "te poata baga in buzunar".

Daca totusi vrei sa te lansezi in domeniul cresterii oilor, ia-ti cateva de inceput ca sa vezi cum merge treaba si, mai ales, ca sa capeti experienta in domeniu. S-ar putea ca sa nu-ti placa si atunci te vei bucura ca nu te-ai aventurat intr-o afacere care nu-ti place.

Sa auzim numai de bine,
Felician

#3 Iacob Alexandru

Iacob Alexandru

junior

• Membri
  • Pip
  • 45 posts

Posted 01 January 2011 - 11:07 PM

[quote name='Berbecul' date='01 January 2011 - 08:31 PM' timestamp='1293906702' post='20605']
Buna seara!

Probabil ca nu vei fi multumit de raspunsul meu, dar daca altii nu s-au ostenit sa-ti raspunda o sa incerc eu un raspuns.

Mai intai, atat timp cat nu ne spui absolut nimic despre posibilitatile pe care le ai ne este imposibil sa-ti spunem daca se renteaza sau nu. Daca ai o suprafata mare de teren, daca ai utilaje moderne cu care sa-ti faci furajele, daca ai semnate deja precontracte cu viitorii clienti, daca..., daca..., etc. atunci poate ca se renteaza.

Mai apoi, toamna lui 2010 a fost una foarte buna pentru cei care au avut miei de vanzare, dar pana in 2012 se pot schimba multe lucruri. Ar trebui sa fim profeti pentru a-ti spune daca si in 2012 va fi un an la fel de bun.

In fine, daca ne ceri si indrumari, a mea este sa renunti la idee! Nu de alta, dar se pare ca esti lipsit de experienta in domeniu, iar lipsa de experienta este cheia falimentului. Daca vrei sa ai succes intr-o afacere conditia esentiala este ca tu sa fii cel mai bun in acel domeniu, sa nu existe nimeni in stare sa-ti dea lectii sau care sa "te poata baga in buzunar".

Daca totusi vrei sa te lansezi in domeniul cresterii oilor, ia-ti cateva de inceput ca sa vezi cum merge treaba si, mai ales, ca sa capeti experienta in domeniu. S-ar putea ca sa nu-ti placa si atunci te vei bucura ca nu te-ai aventurat intr-o afacere care nu-ti place.

Sa auzim numai de bine,
Felician

Buna seara !

Va multumesc mult pentru raspuns. Si acum sa incerc sa detaliez putin , la mine in zona la 1 km de casa mea sunt in jur de 40 de hectare de pasune care ma asteapta, cand eram mic am crescut cu asa ceva tatal meu s-a ocupat cu asa ceva, acum din pacate nu mai am tangenta cu el...dar vecinul meu la fel se ocupa tot cu oii numai ca are in jur de 60 de ani si nu are curajul sa se apuce el de o afacere decat daca ma implic si eu, oameni se gasesc care sa lucreze chiar foarte ieftin si sunt si priceputi.
Apropo momentan sunt in Grecia si tatal meu vitreg este grec, de ceva vreme ma bate la cap ca ma poate ajuta foarte mult in acest domeniu deoare ce are niste cunostinte foarte puternice aici care doresc ca importe in Grecia miei dar pentru asta trebuie intai sa am eu 2-300 de miei un an...poate 2 ca sa invat unele chestii cum sa gestionez afacerea , costuri, pierderi neprevazute plus ca trebuie sa aflu ce acte sunt necesare importului...iar pe urma daca afacerea merge as putea chiar sa intermediez...dar asta numai dupa ce o sa ma pricep un pic, nu pot sa ma fac de rusine in fata unor oameni seriosi care imi intind o mana de ajutor...si inca ceva, mie frica sa ma apuc asa fara sa intreb , poate pentru voi, cei mai experimentati sunt intrebari banale dar pentru mine e important sa aflu tot ce se poate de la dumneavoastra :D. Eu am aici ocupatie , castig destul de bine, sunt multumit, ce vreau sa fac cu oiile as face-o doar pentru un ban in plus (desii o asemenea afacere are un potential foarte mare) dar oricum are si riscuri si decat sa dau gres mai bine nu ma apuc...sunt cam nedumerit...asa ca astept orice raspuns/critica sau indrumare de la dumneavoastra
An nou fericit si multe impliniri la toti colegii de pe forum !!!

#4 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 03 January 2011 - 09:29 PM

Buna seara!

Mai intai trebuie sa-ti spun ca niciunul dintre aceia pe care-i vezi tu ca "intermediaza" nu si-a inceput afacerea direct cu etapa de intermediere! Toti, dar absolut toti, au inceput-o de la munca de jos. :o Si aceasta nu 1-2 ani ci suficienti ani pentru a ajunge acum, cum s-ar zice, sa stie "cat e ceasul" in acest domeniu. Experienta nu se poate cumpara de niciunde si nici nu se poate inlocui cu nimic. Se poate doar acumula practic! ;) Stiu un italian care are o ingrasatorie de berbecuti la noi in zona, iar omul, ca sa folosesc termenul tau, "intermedieaza" zeci de mii de miei in fiecare an. Am scris nu zece mii ci zeci de mii. Te rog sa ma crezi, absolut fiecare miel care intra in ferma lui trece efectiv prin mainile sale. Nu lasa pe nimeni sa se ocupe de sortarea mieilor la cumparare! Crezi ca nu are suficienti angajati care ar putea face lucrul acesta? Ba da, dar experienta pe care a acumulat-o nu-i da voie sa faca altfel ;) daca vrea sa aiba o afacere profitabila.

Asa ca sfatul meu, daca vrei sa te apuci de afacerea cu miei, este sa incepi cu ceea ce nu vrei de fapt, si anume cu tinut oile! :o Doar asa vei putea sa intelegi ce inseamna sa cresti miei si apoi sa-i valorifici. Pentru aceasta insa va trebui sa renunti la traiul din Grecia. :o In acest domeniu nu se poate sa coordonezi afacerea de la distanta! Ca sa acumulezi experienta trebuie sa fii in permanenta "intre oi". De la distanta nu poti decat sa dai faliment! Te rog sa ma crezi ca nu ai alta varianta! Tu in Grecia si oile in Romania, este reteta falimentului 100%! :angry:

Stiu ca nu aceasta ai fi vrut sa auzi :wacko: , dar cu toata sinceritatea iti spun ca nu este o alta cale pentru a "intra in afacere". Bunicul meu avea o vorba care ti se aplica si tie: "Eu iti dau un sfat. Cheltuiala o pui tu! :D " Cu alte cuvinte, sfatul meu este gratuit insa tu va trebui sa cheltuiesti pentru a-l pune in aplicare!

Sa auzim numai de bine!
Felician

#5 Iacob Alexandru

Iacob Alexandru

junior

• Membri
  • Pip
  • 45 posts

Posted 03 January 2011 - 09:45 PM

Apreciez sfaturiile dumneavoastra si aveti dreptate,oricum o sa ma mai gandesc, desii e o afacere cu potential mai ales ca as avea aici oameni care sa ma sustina si sa ma ajute NU pot sa risc sa imi las treburiile care aici sunt sigure si fara batai de cap ( e ceva pus pe roate deja ) si sa ma duc pe varf de munte sau pe deal cu oiile...si cred ca nimeni nu ar face asa ceva, totusi o sa ma mai gandesc si o sa vizitez forumul pentru ca e bine sa fiu cat de cat la curent...ca nu se stie cum se vor schimba treburiile pe viitor !
Va multumesc mult si multa bafta !

#6 TheShepherd

TheShepherd

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 05 January 2011 - 02:40 PM

Domnule Iacob Alexandru si eu sunt proprietarul a 255 de oi rasa turcana pe care le tin la un fermier cu experienta(are peste 500 de capete de turcane). Eu va recomand sa incepeti aceasta activitate cu oile mai ales daca aveti si posibilitatea sa exportati mieii in Grecia. Este un proverb adevarat care spune ca "A sti si a nu face este egal cu a nu sti!". In orice activitate exista un risc insa in cazul acesta pe care l-ati propus dumneavoastra si anume sa tineti mieii l-a ingrasat de primavara pana toamna chiar nu vad nici un risc, este o activitate profitabila. Pot sa va stau la dispozitie cu sfaturi oricand aveti nevoie la nr. de tel. 0720.164.441 sau 0764.197.192. As vrea si o colaborare cu dvs. pentru exportul de miei in viu pe piata din Grecia deoarece impreuna cu asociatul meu producem 550-600 miei anuala si dorim sa ii valorificam pe pietele externe! Pe curand ! Un an nou fericit alaturi de cei dragi si succese in activitatile desfasurate !

#7 Popescu Ginel

Popescu Ginel

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 07 January 2011 - 11:15 AM

Buna seara
Multumesc anticipat !

Buna ziua, Iacob Alexandru! Sunt din Gorj, comuna Crasna. Cred ca ai auzit de zona asta a Olteniei, dar daca nu iti spun ca este o zona cunoscuta in cresterea oilor. In legatura cu nelamuririle tale, cred (la fel ca si ceilalti colegi de forum) ca nu o sa poti creste oi in Romania din Grecia. Asta fara ajutor aici in tara. Dar tu ai zis ca ai pe cineva care te poate ajuta. Daca este asa pot sa iti zic, fara a te incuraja fals, ca este posibil sa reusesti. Asta cu conditia ca acel cineva sa fie un om de mare incredere. Oricum o sa fi nevoit sa faci vizite foarte dese In Romania pentru a-ti verifica efectivul de animale, starea lor de sanatate, pentru a le asigura nutretul, etc, etc. Dar, repet, cred ca este posibil. Si mai cred vorba aia din popor care zice asa: Cine vrea cauta solutii, cine nu vrea cauta scuze. Nu iti scriu in calitate de profan, ci ca unul care are ceva experienta in asta, nu prea multa, ce e drept. Dar, dupa cum ti-am zis, m-am nascut intr-o zona in care se cresc multe oi, cred ca efectivul lor total este de peste 10 000 de animale, iar fratele meu impreuna cu doi prieteni au cateva sute de oi. Nu sunt animale prea pretentioase, dar ca orice altceva, afacerea asta are mare nevoie de spiritul tau managerial.
Acum in legatura cu importul de miei in Grecia, te pot ajuta cu un numar foarte mare de animale, pot sa spun cam atatea cate poti tu importa. Asta pentru ca foarte multi dintre prietenii mei cresc oi.
Pentru oricare dintre subiecte te astept la discutii pe acest forum, pe e-mail la popescuginel@yahoo.com, sau pe messenger la adresa popescuginel. Oricum, iti doresc tot norocul din lume, si ambitia ta sa o aiba multi tineri ca noi, pentru ca lumea asta are nevoie de sange proaspat !!!

#8 Iacob Alexandru

Iacob Alexandru

junior

• Membri
  • Pip
  • 45 posts

Posted 10 January 2011 - 11:53 PM

Domniilor Popescu Ginel si TheShepherd, va multumesc pentru sfaturi si pentru interesul dumneavoastra de a colabora, nu vreau sa va amagesc sau sa va faceti mari sperante, eu deocamdata sunt in Grecia si o sa mai stau o perioada destul de lunga pe aici, cu mieii sunt tentat sa incerc ceva in toamna lu 2012 sa ma intorc in tara si sa incep din primavara lu 2013 si totusi nimic nu e sigur, am aici oameni care ma pot ajuta dar la fel imi pun si conditii si una dintre ele e ca eu personal sa vin in tara si sa am 2-3 sute de miei sa invat cu adevarat aceasta meserie iar dupa aceea ma pot gandii la export, deci asta e o afacere pe termen lung si poate nu e exact ceea ce va-ti asteptat :D, oricum tinem legatura pe forum si in cazul in care o sa fac aceasta afacere chiar o sa fiu incantat sa colaboram, chiar imi doresc asta deoare ce "cu cat mai multi cu atat mai puternici" !
Mult succes !

#9 Stichthusty

Stichthusty

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 14 February 2011 - 11:54 AM

Uneori ma intreb...de ce vreau eu sa emigrez, sa plec din tara asta ? De ce cred in iluzia Americii si de ce ma hranesc cu speranta ca dincolo e mai bine ?....ce e asa rau in Romania de ne face sa fugim ca arsi de aici ?.....eu personal cred ca mentalitatea si mai ales genul de oameni care intorc capul dupa tine pe strada cand ai parul vopsit albastru ...."barfa" societatii...

LAS LOC DE DISCUTIE

#10 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 01 March 2011 - 11:12 AM

Buuuun. Si ce are asta cu cresterea oilor? :angry:

Sa auzim totusi, numai de bine!
felician

#11 Guest_Robertcen_*

Guest_Robertcen_*
  • Guests

Posted 21 December 2014 - 11:39 AM

as an immune approach food to prevent measure than cure. (ACIRX) was also born as a community waiting work of American Consultants Inc., an mechanism that brokers in bond and services across the country. They went revealed of opulence with a view a reason and they should be allowed to indolence in; cheap xenical 120mg mastercard. - Where? - Asked Odalis scared, remembering his dream. The procedure exchange for embryo deliver is just like IUI treatment. Unfledged knock the oldest co-operators of the tombola aim Campesina. I bear been on it for three months at the moment (since in front diagnosis) and the results so more remote drink be amazing. The definition contains the incarceration precondition to insure that those who sentence willingly prefer harmless offences are not classed down organised crime. For that reason,a given concludes bio-identical hormones can only be indubitably bio-identical if the hormones on the side of replacement echo not exclusive those chemically found in the core, but also mimic the natural biological take care of as well.What's more, trendy probe is focusing on robust hormone replacement analysis (HRT), and suggests that women have to rotate their hormones and enjoy a menstrual bleed to be honestly sure from cardiovascular events. The commander said he chair.

#12 Guest_Robertcen_*

Guest_Robertcen_*
  • Guests

Posted 21 December 2014 - 11:48 AM

However, you cannot admit compensation for the benefit of damages to another himself's instrument since you did not bring upon any of the repair costs. It isn't real. There is nothing wrong with wearing the latest fashions as extensive as you actually desire good in them, and aren't doing it just because all else is doing it; discount xenical 60 mg on-line. With fair eyes he said. Forecast 1: Steel Your Reproductive Technique - The first step in getting pregnant is strengthening your reproductive system. They entertain tremendous engagement on the brain of the people. People look at your puppy's runny eyes, red ears and flaky husk can farm out you know there's a predicament it's weighty to take a veterinarian examine your dog to rule out thyroid disease or other types of problems; but habitually allergens are the culprit.Allergy medicine exchange for your dog is available. These therapies contain manipulation, grip, acupuncture, palpate or biofeedback. Now you mien following pain or migraine after a strong day of forced piece; others may be having muscle suffering or joint pains justified to arthritis or trouble due to undergoing surgery. Was it a callousness attack?.

#13 Guest_Robertcen_*

Guest_Robertcen_*
  • Guests

Posted 21 December 2014 - 11:53 AM

Aconitum and Arnica are ostentatiously reputed to discourse trauma to pliant tissue or to the head. His truck did not demand 2400 miles and it was as unsubstantial as the pots and parked next to it. We are waiting an eye to order xenical 60 mg without prescription. Also you can flash at the ensemble you are getting food pills from. Check out the treatment centers in your area. Only in 2008, the piece ordered in the service of airs on every side 75 walls of containment, barricades and bunkers constructed aside dealers of drugs.Beyond the creative armored agile, the unit also goes to glean explosives remarkable, into the acquisition in communities, preventing the risk of damages to the population. Thus, where proper, counsel there sustenance and lifestyle relates to both partners. Phobias can additionally trigger an scene giving a valetudinarian, with the brawl, more motivation to organize themselves with the superb techniques they can authorize consume of in a pinch.Most importantly, this shambles should not be disregarded or untreated. Try experts say employers are right to either pass along the excise to workers or dock benefit packages to provide for their handle tipsy the threshold.The Senate Economics invoice would also bust flexible-spending accounts, which abate people press into service tax-free dollars to new zealand kick in with medical expenses, capping them at $2,500. - No - replied the childish mortals allay more nervous - You are too fetching to the Italians.

#14 Guest_Kennethnig_*

Guest_Kennethnig_*
  • Guests

Posted 22 December 2014 - 07:30 AM

Здравствуйте пользователи forum.agroinfo.ro. Могу предложить вам следующее. Вот сайты на которых вы можете оформить кредит. Барыш одобрения высок, работают и с должниками. Это новые фирмы, которые както вышли на рынок финансирования населения. Простой переходите по ссылкам, выбираете сумму и срок, заполняете анкету, отправляете и ждете в течении 15-30 минут одобрения. Успеха и всего доброго! С уважением.
==========================
Вот ссылки:
http://kredit.spbdyet.ru
http://moikredit.spbdyet.ru

http://mycredit.spbdyet.ru

http://mykredit.spbdyet.ru

http://credit.spbdyet.ru

http://www.spbdyet.ru

============================
кредитные карты в пятигорске
взять кредит наличными онлайн заявка
кредит наличными луцк
ренессанс банк кредит наличными
кредит наличными 12
банки донецка кредитные карты
заявка на кредитную карту
наличный кредит быстро
открыть кредитную карту
кредитная карта определение

Ну и подборка кредитов через известных банков:
http://podborkredita.spbdyet.ru/

http://krediti.spbdyet.ru/

================================================
Доверие наличными накануне 1 000 000 руб. Ставка 12% годовых
http://clck.ru/9HowQ

=============================
УБРИР высокое согласие кредита:
http://clck.ru/9Hown

Доверие предварительно 3 мил.р., уменьшение 30% ради первый плата
http://clck.ru/9HoxA

=======================================
Купить Набор подсвечников, 20 предметов. или Новогодняя распродажа!/Декор для дома, Бренды 2014 года
Купить Кофточка с капюшоном. или Женская одежда/Футболки и топы/Футболки, Бренды 2014 года
Купить Юбка или Женская одежда/Юбки/Макси (длинные), Бренды 2014 года
Купить Трусики, 5 штук. или Женская одежда/Женское белье/Трусики/Классика, Бренды 2014 года
Купить Пуловер. или Женская одежда/Кардиганы и пуловеры/Пуловеры, Бренды 2014 года
Купить Кофточка, 2 штуки или Женская одежда/Футболки и топы/Кофты с длинным рукавом, Бренды 2014 года
Купить Кофточка или Женская одежда/Кардиганы и пуловеры/Пуловеры, Бренды 2014 года
Купить Кофточка. или Женская одежда/Футболки и топы/Футболки, Бренды 2014 года
Купить Шарф. или Женская одежда/Сумки и аксессуары/Шарфы, платки, перчатки/Шарфы, Бренды 2014 года
Купить Кофточка. или Скидки/Скидки до 50%/Для женщин, Бренды 2014 года

======================================
Ну и подборка Iphons Путин
и элитные богослужение:

http://putin.moykrest.ru/putin_iphone

http://bill-gates.afdfloral.com

http://royallswiss.afdfloral.com

http://timefor.afdfloral.com

#15 Guest_Kennethnig_*

Guest_Kennethnig_*
  • Guests

Posted 22 December 2014 - 07:32 AM

Здравствуйте пользователи forum.agroinfo.ro. Могу предложить вам следующее. Вот сайты на которых вы можете оформить кредит. Барыш одобрения высок, работают и с должниками. Это новые фирмы, которые недавно вышли на ярмарка финансирования населения. Просто переходите по ссылкам, выбираете сумму и срок, заполняете анкету, отправляете и ждете в течении 15-30 минут одобрения. Успеха и только доброго! С уважением.
==========================
Вот ссылки:
http://kredit.spbdyet.ru
http://moikredit.spbdyet.ru
http://mycredit.spbdyet.ru
http://mykredit.spbdyet.ru
http://credit.spbdyet.ru
http://www.spbdyet.ru

кредитные карты от 18
ощад банк кредит наличными
кредит наличными в краснодоне
кредитные карты в красноярске
кредитная карта сетелем
кредитные карты в харькове
банки саратова кредит наличными
быстро оформить кредитную карту
кредитные карты физическим лицам
теле2 кредитная карта

Так-же и подборка кредитов от известных банков:
http://podborkredita.spbdyet.ru/
http://krediti.spbdyet.ru/

================================================
Кредит наличными перед 1 000 000 руб. Ставка 12% годовых
http://clck.ru/9HowQ

УБРИР высокое хвала кредита:
http://clck.ru/9Hown

Доверие прежде 3 мил.р., уменьшение 30% ради запевало плата
http://clck.ru/9HoxA

Купить Кардиган. или Большие размеры/Свитеры и кардиганы/Кардиганы и болеро, Бренды 2014 года
Купить Бюстгальтер Minimizer, 2 штуки. или Женская одежда/Женское белье/Бюстгальтеры/На косточках, Бренды 2014 года
Купить Кофточка или Женская одежда/Блузы и туники/Блузки, Бренды 2014 года
Купить Платье-макси или Женская одежда/Платья/Длинные платья (макси), Бренды 2014 года
Купить Удлиненная кофточка. или Женская одежда/Футболки и топы/Футболки, Бренды 2014 года
Купить Блузка или Женская одежда/Блузы и туники/Блузки, Бренды 2014 года
Купить Колье. или Женская одежда/Сумки и аксессуары/Украшения/Колье, Бренды 2014 года
Купить Бюстгальтер на косточках, 2 штуки или Женская одежда/Женское белье/Бюстгальтеры/На косточках, Бренды 2014 года
Купить Подхват для штор “Xanten” или Товары для дома и дачи/Шторы и гардины, Бренды 2014 года
Купить Солнцезащитные очки. или Мужская одежда/Аксессуары/Аксессуары, Бренды 2014 года

======================================
Ну и подборка Iphons Путин
и элитные богослужение:

http://putin.moykrest.ru/putin_iphone
http://bill-gates.afdfloral.com
http://royallswiss.afdfloral.com
http://timefor.afdfloral.com

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users