Jump to content

Photo

Oaia Dorper

• Please log in to reply
60 replies to this topic

#1 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 22 August 2008 - 01:25 PM

Oaia Dorper

Este o rasã de carne, formatã în anii ’30, în regiunile aride din Africa de Sud, prin încruciºarea raselor Dorset Horn ºi Blackheaded Persian (persiana cu cap negru, o rasã de oi cu pãr, nu cu lânã).

Trãsãturi:
• excepþionalã încãrcãturã muscularã
• greutate bunã: la maturitate oile ajung la 70-80kg iar berbecii la 120-130kg
• capacitate deosebitã de adaptare la diverse condiþii de mediu
• pãºunat neselectiv (“barbereºte” absolut toatã vegetaþia)
• valorificã foarte bine furajele grosiere
• prolificitate foarte bunã (150-180%)
• reproducþia nu este sezonierã (se pot obþine miei în orice lunã din an, iar intervalul dintre fãtãri se poate reduce pânã la 8 luni, obþinându-se astfel 3 fãtãri în doi ani)
• fãtãri uºoare, fãrã asistenþã (oile fatã singure iar mielul se ridicã singur la supt)
• instinct matern foarte dezvoltat
• capacitate mare de alãptare (oile “duc” doi miei fãrã probleme)
• vitezã mare de creºtere (mieii ajung la 35kg în 105-120 zile)

Particularitãþi:
• oaia Dorper este mai uºor de întreþinut întrucât nu trebuie tunsã, amestecul de lânã ºi pãr care-i acoperã corpul nãpârlind în fiecare an
• carnea de Dorper este lipsitã de gustul specific de oaie, fiind astfel foarte apreciatã de consumatori

Informatii suplimentare la tel. 0727-770 548

Felician Negrut

#2 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 24 August 2008 - 09:38 PM

Oaia Dorper

Este o rasã de carne, formatã în anii ’30, în regiunile aride din Africa de Sud, prin încruciºarea raselor Dorset Horn ºi Blackheaded Persian (persiana cu cap negru, o rasã de oi cu pãr, nu cu lânã).

Trãsãturi:
• excepþionalã încãrcãturã muscularã
• greutate bunã: la maturitate oile ajung la 70-80kg iar berbecii la 120-130kg
• capacitate deosebitã de adaptare la diverse condiþii de mediu
• pãºunat neselectiv (“barbereºte” absolut toatã vegetaþia)
• valorificã foarte bine furajele grosiere
• prolificitate foarte bunã (150-180%)
• reproducþia nu este sezonierã (se pot obþine miei în orice lunã din an, iar intervalul dintre fãtãri se poate reduce pânã la 8 luni, obþinându-se astfel 3 fãtãri în doi ani)
• fãtãri uºoare, fãrã asistenþã (oile fatã singure iar mielul se ridicã singur la supt)
• instinct matern foarte dezvoltat
• capacitate mare de alãptare (oile “duc” doi miei fãrã probleme)
• vitezã mare de creºtere (mieii ajung la 35kg în 105-120 zile)

Particularitãþi:
• oaia Dorper este mai uºor de întreþinut întrucât nu trebuie tunsã, amestecul de lânã ºi pãr care-i acoperã corpul nãpârlind în fiecare an
• carnea de Dorper este lipsitã de gustul specific de oaie, fiind astfel foarte apreciatã de consumatori

Informatii suplimentare la tel. 0727-770 548

Felician Negrut

Dupa ce am postat materialul despre oaia Dorper mi-am dat seama ca fotografiile nu pot fi postate. Ca urmare, celor interesati sa vada cum arata aceste oi le sugerez sa viziteze urmatoarea pagina web: http://www.dorpersch...urenziegen.com/, unde la capitolul "Bilder" se gasesc cateva zeci de fotografii cu aceste oi.

Felician

#3 vfusea

vfusea

junior

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 27 August 2008 - 03:05 PM

Dupa ce am postat materialul despre oaia Dorper mi-am dat seama ca fotografiile nu pot fi postate. Ca urmare, celor interesati sa vada cum arata aceste oi le sugerez sa viziteze urmatoarea pagina web: http://www.dorpersch...urenziegen.com/, unde la capitolul "Bilder" se gasesc cateva zeci de fotografii cu aceste oi.

Felician

Domnule Felician,

Sunt naturalizate la noi? Exista crescatori in Romania care au asemenea oi?
Si inca o intrebare: de ce Dorper si nu Charolaise ?

Cu stima.
Valentin Fusea

#4 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 28 August 2008 - 08:49 AM

Domnule Felician,

Sunt naturalizate la noi? Exista crescatori in Romania care au asemenea oi?
Si inca o intrebare: de ce Dorper si nu Charolaise ?

Cu stima.
Valentin Fusea

Domnule Fusea,

Ma bucur ca, in sfarsit, cineva interactioneaza cu mine pe aceasta tema ;)
Sa o luam punctual!

Naturalizarea este un proces de durata si care se realizeaza pe parcursul mai multor generatii. Deocamdata, putem vorbi doar de o adaptare destul de buna la conditiile de la noi. De altfel, rasa Dorper a dovedit ca se poate adapta la absolut toate conditiile de mediu, de la desertul din Texas sau zonele aride din Australia pana la frigul din Canada sau clima umeda din Noua Zeelanda. In conditii de mediu in care unele rase abia reusesc sa supravietuiasca rasa Dorper reuseste nu doar sa supravietuiasca ci chiar sa-si creasca foarte bine mielul. In tara de origine (Africa de Sud) densitatea oilor Dorper pe unitatea de suprafata este de o oaie la 12 ha (!!!) (am spus bine o oaie la 12 ha si nu 12 oi pe hectar). Daca se creste densitatea la o oaie /9ha se ajunge la punctul critic in care nu se mai gaseste hrana suficienta. Asa ca iti poti da seama cu ce se hranesc aceste oi acolo (un fir de iarba aici si un scaiete 50 mai incolo...)

La noi, deocamdata, eu sunt singurul crescator de Dorper. Primele oi Dorper mi le-am cumparat din Elvetia de la cel care a facut primul import in Europa de oi Dorper din Africa de Sud (100 capete in 2001).

Charolaise a dovedit ca este o buna rasa de carne dar care este si foarte pretentioasa, atat la furajare cat si la conditiile de microclimat. In urma cu cativa ani a fost importat in jud. Timis un nucleu de 200 cap. de Charolaise, dar care nu s-au adaptat deloc la conditiile de la noi (mortalitatea la miei ajungea la 50%). Acelasi lucru (ma refer la pretentiozitate) este valabil si pentru alte rase de carne (Texel sau Suffolk) care in timpul verilor toride de la noi cauta doar umbra refuzand sa pasca. Oile Dorper, nu numai ca nu au probleme cu temperaturile inalte sau cu pascutul dupa o alta turma dar pasc chiar si iarba din tarla (ex. din tarla unei turme de turcane)!

Daca mai sunt intrebari, la voi raspunde cu placere.

Cu stima,
Felician

#5 vfusea

vfusea

junior

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 28 August 2008 - 09:57 AM

Domnule Fusea,

Ma bucur ca, in sfarsit, cineva interactioneaza cu mine pe aceasta tema ;)
Sa o luam punctual!

Naturalizarea este un proces de durata si care se realizeaza pe parcursul mai multor generatii. Deocamdata, putem vorbi doar de o adaptare destul de buna la conditiile de la noi. De altfel, rasa Dorper a dovedit ca se poate adapta la absolut toate conditiile de mediu, de la desertul din Texas sau zonele aride din Australia pana la frigul din Canada sau clima umeda din Noua Zeelanda. In conditii de mediu in care unele rase abia reusesc sa supravietuiasca rasa Dorper reuseste nu doar sa supravietuiasca ci chiar sa-si creasca foarte bine mielul. In tara de origine (Africa de Sud) densitatea oilor Dorper pe unitatea de suprafata este de o oaie la 12 ha (!!!) (am spus bine o oaie la 12 ha si nu 12 oi pe hectar). Daca se creste densitatea la o oaie /9ha se ajunge la punctul critic in care nu se mai gaseste hrana suficienta. Asa ca iti poti da seama cu ce se hranesc aceste oi acolo (un fir de iarba aici si un scaiete 50 mai incolo...)

La noi, deocamdata, eu sunt singurul crescator de Dorper. Primele oi Dorper mi le-am cumparat din Elvetia de la cel care a facut primul import in Europa de oi Dorper din Africa de Sud (100 capete in 2001).

Charolaise a dovedit ca este o buna rasa de carne dar care este si foarte pretentioasa, atat la furajare cat si la conditiile de microclimat. In urma cu cativa ani a fost importat in jud. Timis un nucleu de 200 cap. de Charolaise, dar care nu s-au adaptat deloc la conditiile de la noi (mortalitatea la miei ajungea la 50%). Acelasi lucru (ma refer la pretentiozitate) este valabil si pentru alte rase de carne (Texel sau Suffolk) care in timpul verilor toride de la noi cauta doar umbra refuzand sa pasca. Oile Dorper, nu numai ca nu au probleme cu temperaturile inalte sau cu pascutul dupa o alta turma dar pasc chiar si iarba din tarla (ex. din tarla unei turme de turcane)!

Daca mai sunt intrebari, la voi raspunde cu placere.

Cu stima,
Felician

Domnule Felician

Va multumesc pentru informatii si binenteles ca orice alte lucruri legate de oile Dorper sunt binevenite. Eu detin 100 de oi metise si as vrea ca in viitor sa incep si cu un nucleu de oi de rasa. Ar fi fost interesant sa le si vad sa cunosc cit mai multe despre ele si daca se poate sa si cumpar. Aveti in vedere sa vindeti mioare/berbeci pentru reproductie? pentru mine ar fi mult mai simplu sa le cumpar din tara decit sa le aduc din Germania.

Cu stima
valentin Fusea

#6 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 28 August 2008 - 10:37 AM

Domnule Felician

Va multumesc pentru informatii si binenteles ca orice alte lucruri legate de oile Dorper sunt binevenite. Eu detin 100 de oi metise si as vrea ca in viitor sa incep si cu un nucleu de oi de rasa. Ar fi fost interesant sa le si vad sa cunosc cit mai multe despre ele si daca se poate sa si cumpar. Aveti in vedere sa vindeti mioare/berbeci pentru reproductie? pentru mine ar fi mult mai simplu sa le cumpar din tara decit sa le aduc din Germania.
Cu stima
valentin Fusea

Chestiunile acestea le putem discuta la telefon (0727-770 548) dupa ora 16,00.

Felician

#7 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 17 September 2008 - 07:38 AM

In urma postarii acestui articol am primit mai multe telefoane pentru a fi intrebat daca am oi Dorper de vanzare. De aceea, revin cu aceasta precizare: in prezent am de vanzare doar berbecuti de 6-7 luni. Daca exista persoane interesate si de mielute, acestea se pot aduce la comanda din Elvetia, Austria sau Germania.

Cu stima,
Felician

#8 butelie

butelie

junior

• Membri
  • Pip
  • 26 posts

Posted 24 September 2008 - 09:19 PM

In urma postarii acestui articol am primit mai multe telefoane pentru a fi intrebat daca am oi Dorper de vanzare. De aceea, revin cu aceasta precizare: in prezent am de vanzare doar berbecuti de 6-7 luni. Daca exista persoane interesate si de mielute, acestea se pot aduce la comanda din Elvetia, Austria sau Germania.

Cu stima,
Felician

Si berbecutii aia , cam cate kilograme au ?
In viu si taiati !

#9 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 25 September 2008 - 10:58 AM

Si berbecutii aia , cam cate kilograme au ?
In viu si taiati !

Draga Butelie,

Deocamdata iti pot spune doar cate kilograme au "in viu", pentru ca inca nu i-am taiat ;) si nici nu am de gand sa-i tai (sunt prea valorosi pentru a-i valorifica sub aceasta forma ;) ). In acest moment cantaresc aprox. 50-60 kg, in functie de varsta si de individ.

Dar, pentru ca m-ai intrebat si de greutatea pe care o au "taiati" iti pot spune ca am taiat exemplare de aprox. 50kg in viu iar greuatea carcasei (fara cap si organe interne) a fost de 27 kg!!!! Te las pe tine sa calculezi randamentul la taiere ;)

Cu stima,
Felician

#10 butelie

butelie

junior

• Membri
  • Pip
  • 26 posts

Posted 28 September 2008 - 08:34 PM

Multumesc pentru raspuns !
E bine ca incepem sa devenim si noi productivi in sectorul agricol !
Nu va intreb daca ati mancat carne de oaie din rasa Dorper , dar presupun ca este asa cum se spune ca este !

#11 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 30 September 2008 - 06:56 AM

Multumesc pentru raspuns !
E bine ca incepem sa devenim si noi productivi in sectorul agricol !
Nu va intreb daca ati mancat carne de oaie din rasa Dorper , dar presupun ca este asa cum se spune ca este !

Carnea este intradevar delicioasa :P . Toti care au gustat-o spun ca este o diferenta considerabila intre gustul carnii de Dorper si cea a unei oi obisnuite.
Un macelar din Elvetia a facut un experiment pentru a vedea cum stau lucrurile cu privire la carnea de oaie Dorper. El a pregatit cateva zeci de preparate atat cu carne de Dorper cat si cu carne de oaie de la o alta rasa de carne, dupa care le-a oferit clientilor sai pentru degustare, fara a le spune care este de Dorper si care de la cealalta rasa. Absolut toti cei care au degustat produsele au indicat ca fiind mai bune pe cele din carne de Dorper.... Evident, dupa acest experiment, macelarii de acolo platesc un pret mai mare pentru mieii de Dorper ;) .

Felician

#12 akomar

akomar

junior

• Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 08 October 2008 - 12:05 PM

Va asteptam si pe forumul de zootehnie sa dezvoltati si sectiunea de ovine.

http://zootehnie.in-goo.com/forum.htm

Va multumim

#13 veron

veron

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 09 February 2009 - 09:47 AM

Buna ziua!

Vad ca nu s-a mai scros de mult pe aici.
Vreau sa ma apuc si eu sa cresc oi .
Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste detalii, ce fel de oi sunt mai bune pentru lapte sau carme?
Cum sa construiesc un adapost?
Ce hrana le trebuie?
Astept un raspuns .

Va multumesc!

#14 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 09 February 2009 - 01:38 PM

Buna ziua!

Vad ca nu s-a mai scros de mult pe aici.
Vreau sa ma apuc si eu sa cresc oi .
Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste detalii, ce fel de oi sunt mai bune pentru lapte sau carme?
Cum sa construiesc un adapost?
Ce hrana le trebuie?
Astept un raspuns .

Va multumesc!

Buna sa-ti fie inima si ... intentiile!

Intr-adevar nu s-a mai scris demult pe aici, dar pentru problema ta poate ca nu era rau daca deschideai o tema noua de discutii.

Mai intai, poate ca ar trebui sa-ti clarifici tu insuti ceea ce vrei sa faci. ;) Vrei oi de lapte sau oi de carne? Intrebarea ta nu este prea clara: intrebi care oi sunt mai bune? Ai vrut sa intrebi care dau mai mult lapte sau mai multa carne? Sau ai vrut sa intrebi care sunt mai rentabile? Daca vrei raspunsuri concrete, fii mai atent la formularea intrebarilor!

Cu privire la restul intrebarilor (adapost, hrana) poti primi raspuns (din partea mea) dupa ce clarifici intrebarea de mai sus! ;)

Cu stima,
Felician

#15 kosfunny

kosfunny

junior

• Membri
  • Pip
  • 35 posts

Posted 09 February 2009 - 08:17 PM

Care e diferenta p.p.d.v al laptelui dintre Droper si rasele autohtone?

#16 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 10 February 2009 - 09:01 AM

Care e diferenta p.p.d.v al laptelui dintre Droper si rasele autohtone?

Oile Dorper au o productie mai mare de lapte (dovada sunt mieii care cresc rapid, cat si faptul ca oile "duc" cu usurinta 2 miei), dar au o perioada de lactatie ceva mai scurta decat rasele autohtone. Pana in prezent nu stiu pe nimeni care sa se fi apucat sa mulga oi Dorper (in Occident nu se mulg decat rasele de lapte: Lacaune, Friza, Sarda, Chura,etc.) deoarece, reproductia nefiind sezoniera, imediat dupa intarcarea mieilor (la 3 luni) oile se dau din nou la monta, obtinand astfel 3 fatari in doi ani. Cel putin in cazul oilor Dorper, deocamdata, un miel este mult mai valoros decat cele cateva kg. de branza care s-ar putea obtine din mulgerea oilor ;).

Cu stima,
Felician

#17 veron

veron

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 10 February 2009 - 11:22 AM

Buna ziua!

Va multumesc pt raspuns.
Am vrut sa intreb care sunt mai rentabile?
Si pentru un incepator ce ar fi mai bine sa se apuce sa creasca?

#18 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 10 February 2009 - 02:48 PM

Buna ziua!

Va multumesc pt raspuns.
Am vrut sa intreb care sunt mai rentabile?
Si pentru un incepator ce ar fi mai bine sa se apuce sa creasca?

Chestiunea cu rentabilitatea tine de mai multi factori si nu se poate spune ca unele sunt mai rentabile decat altele. Cele de lapte pot aduce un venit (nu am spus profit) mai mare decat oile de carne, dar in acelasi timp presupun si mult mai multa forta de munca, ceea ce inseamna cheltuieli suplimentare cu forta de munca. Piata de desfacere iti poate spune care sunt mai rentabile ;) . Ca sa fiu mai explicit, degeaba ai produs multa branza, daca pe piata este plin de branza si nu ai cui sa o vinzi. Sau, degeaba ai multi miei de vanzare, daca nu ti-i cumpara nimeni! Evident, trebuie sa tii cont si de posibilitatile proprii (furajare, adapost, forta de munca, etc.).

Cat priveste chestiunea cu "incepatorul", inainte de a te "apuca de crescut", eu zic ca inainte de a incepe ceva trebuie sa te documentezi foarte, foarte bine despre acel domeniu. Despre cresterea oilor (rase, intretinere, furajare, etc.) exista suficiente carti si articole publicate (cred ca cei de la revista Ferma te pot ajuta sa gasesti ceea ce ai nevoie), dar cel mai bine te documentezi vizitand cateva stani de oi de la tine din zona. Vezi cum stau lucrurile la o stana de oi, ce inseamna sa ai oi, ce viata duc ciobanii si daca te-ai putea imagina in locul lor. Daca dupa toate acestea inca mai vrei "sa te apuci" mai stam de vorba ;) !

Sper ca nu te-am dezamagit si vei continua sa corespondezi cu noi!

Cu stima,
Felician

#19 veron

veron

junior

• Membri
  • Pip
  • 14 posts

Posted 23 February 2009 - 09:07 PM

Multumesc pentru rasprunsuri.
Daca ati posta si niste poze cu oile dumneavoastra , cu saivanul si alte lucruri utile pt incepatori.
Daca ne puteti spune ceva si despe pedigree oile dumneavostra au?
Daca ne puteti da mai multe detalii despre aceasta rasa si sa postati niste poze.

#20 primycip

primycip

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 23 February 2009 - 10:38 PM

Buna tuturor de pe forum...
Un an bun,productiv tuturor crescatorilor de ovine...
Vad ca de ceva timp nu sa mai postat nimic nou de aceea doresc sa provoc la discutie pe cunoscatorii nostri in domeniu,in special pe dl Felician care se pare ca este singurul crescator de Dorper de la noi din tara.
Din dorinta de a afla cat mai multe despre oaia Dorper,apelez la amabilitatea dlui Felician cu cateva intrebari mai de inceput...
1)Nu spuneti nimic de cat timp ati inceput si daca ati fost dv in Elvetia dupa ele si cum au reactionat la transport?
2)Cam in cat timp au inceput cat si de cat sa se adapteze si daca ati avut pirrderi in acest timp?
3)Cu cate bucati ati inceput si cate aveti la ora actuala si daca mai aveti si alte rase..?
4)Cum se manifesta cand sunt la pasunat ce temperament au sunt calme sunt iuti,vara mergeti la munte sau stati in zone mai joase?
5)Ce fel de monta practicati cam cit la suta fata cite 2 si daca sunt probleme la fatare?
6)La ce sunt sensibile(la schiop la avort...etc)dv le tundeti...?
7)Daca ar fi sa incepeti din nou ati icepe tot cu Dorper?
8)Le ingrijiti dv sau aveti cioban,ce ati facut inainte...?
9)Cum putem deosebi Dorper de oaia cu cap negru din Germania,Austria...?
In al 10lea rind va multumesc in numele tuturor celor interesati...si daca sunteti dispus spre colaborare intrebari mai sunt...destule,sper sa nu fi fost prea plictisitor....
Toate cele bune tuturor...
Cu stima si respect Ciprian.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users