Jump to content

Photo

Oaia Dorper

• Please log in to reply
60 replies to this topic

#21 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 24 February 2009 - 02:37 PM

Multumesc pentru rasprunsuri.
Daca ati posta si niste poze cu oile dumneavoastra , cu saivanul si alte lucruri utile pt incepatori.
Daca ne puteti spune ceva si despe pedigree oile dumneavostra au?
Daca ne puteti da mai multe detalii despre aceasta rasa si sa postati niste poze.

Din pacate, desi am vrut sa postez si cateva fotografii cu oile mele, nu am reusit :( . Cunostintele in domeniul IT sunt destul de limitate si nu ma ajuta prea mult la chestiuni de acest fel. O sa iau legatura cu administratorul acestui site sa vedem ce se poate face.

Referitor la saivan, vino cu chestiuni concrete (ma refer la rasa de oi, marimea turmei, zona geografica, etc.) si putem discuta despre ceea ce intentionezi sa faci. Asa, la modul general, putem umple pagini intregi despre acest subiect.... ;)

Cat priveste "pedigree"-urile, acestea sunt un fel de certificate de nastere in care este trecut arborele genealogic al animalului precum si date despre performantele sale si ale ascendentilor sai. Acestea se elibereaza de catre asociatia de crescatori care detine registrul genealogic al rasei.

Cu privire la oile mele, o parte au pedigree (eliberate in Elvetia si Germania), o parte sunt in curs de a primi aceste pedigree.

Cu stima,
Felician

#22 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 24 February 2009 - 03:32 PM

Buna tuturor de pe forum...
Un an bun,productiv tuturor crescatorilor de ovine...
Vad ca de ceva timp nu sa mai postat nimic nou de aceea doresc sa provoc la discutie pe cunoscatorii nostri in domeniu,in special pe dl Felician care se pare ca este singurul crescator de Dorper de la noi din tara.
Din dorinta de a afla cat mai multe despre oaia Dorper,apelez la amabilitatea dlui Felician cu cateva intrebari mai de inceput...
1)Nu spuneti nimic de cat timp ati inceput si daca ati fost dv in Elvetia dupa ele si cum au reactionat la transport?
2)Cam in cat timp au inceput cat si de cat sa se adapteze si daca ati avut pirrderi in acest timp?
3)Cu cate bucati ati inceput si cate aveti la ora actuala si daca mai aveti si alte rase..?
4)Cum se manifesta cand sunt la pasunat ce temperament au sunt calme sunt iuti,vara mergeti la munte sau stati in zone mai joase?
5)Ce fel de monta practicati cam cit la suta fata cite 2 si daca sunt probleme la fatare?
6)La ce sunt sensibile(la schiop la avort...etc)dv le tundeti...?
7)Daca ar fi sa incepeti din nou ati icepe tot cu Dorper?
8)Le ingrijiti dv sau aveti cioban,ce ati facut inainte...?
9)Cum putem deosebi Dorper de oaia cu cap negru din Germania,Austria...?
In al 10lea rind va multumesc in numele tuturor celor interesati...si daca sunteti dispus spre colaborare intrebari mai sunt...destule,sper sa nu fi fost prea plictisitor....
Toate cele bune tuturor...
Cu stima si respect Ciprian.

Draga Cipriane,

am sa incerc sa raspund sistematic la toate intrebarile de mai sus. Astfel:
1. Primele oi Dorper le-am cumparat in urma cu 2 ani din Elvetia, de la cei care au facut primul import in Europa de oi Dorper din Africa de Sud (in 2000). In 1997 a fost facut un prim import de embrioni in Germania, din care au rezultat cateva animale care au fost folosite in incrucisari de absorbtie rezultand animale cu peste 90% sange de Dorper, dar niciodata de 100%. Cele cumparate de mine au fost 100% Dorper ("Vollblut" sau "pur-sange") si de aceea au fost si foarte scumpe (cel putin pentru nivelul nostru de trai). Datorita pretului (900.- SFr./buc., adica 560.-Euro/buc.), nu mi-am permis sa-mi cumpar pentru inceput decat 5 femele si un mascul. La acest pret s-au mai adaugat cheltuielile de transport, TVA-ul in vama pe valoarea animalelor, etc. astfel ca aduse acasa mi-au ajuns la 800.-Euro/buc. :o Am fost personal dupa ele (cu o remorca de transportat cai) si pot spune ca oile s-au comportat foarte bine in timpul trasportului.

2. Nu pot spune daca au fost sau nu probleme de adaptare. Animalele s-au adaptat imediat la conditiile de intretinere pe care le-am oferit, de parca erau din totdeauna la mine, anume: adapost cu un perete complet deschis si furajare ca pentru oi turcane. Ba pot spune ca luam ogrinjii din ieslea turcanelor si le dadeam lor. In aceasta perioada am avut o singura pierdere (una dintre oi) datorata faptului ca oile nu au fost vaccinate contra anaerobiozelor.

3. Am in prezent 13 oi si 6 berbeci precum si 13 miei de la o parte din oile care au fatat deja. Singura rasa pe care o mai am este Turcana (de Petrosani).

4. La pasune sunt destul de calme dar nu se impaca prea bine cu turcanele, din cauza ca au bioritmuri diferite. Oile Dorper se satura mai repede decat turcanele dar si flamanzesc mai repede, astfel ca se ridica mai devreme la pascut (pasc chiar iarba din tarla) si le scoala si pe celelalte... :angry: Cu privire la mersul vara la munte, deocamdata nu e cazul. Avem suficienta pasune aici la ses (langa Timisoara) ;) .

5. Oile le dau la monta imdeiat dupa intarcarea mieilor (aprox. la varsta de 3 luni), si practic o monta dirijata. Cam 50% dintre oi au fatari gemelare, dar acest procent poate fi mai mare sau mai mic in functie de mai multi factori.

6. Nemtii au o vorba: Schiopul nu este o boala a oilor ci a ciobanului! (cioban lenes). O tava cu solutie de formol 1% prin care sa treaca din cand in cand oile evita orice problema de acest fel (mai putin mentaliatea unor ciobani ;) ). Am avut si avorturi embrionare (nu se vede nimic in afara de faptul ca oile repeta caldurile) cauzate de stress (am introdus oile in turma de turcane la doar cateva saptamani dupa monta), precum si 2 avorturi tarzii (luna a 4-a) din cauza ca oile s-au ingesuit intr-un spatiu foarte stramt. Oile mele nu trebuie tunse!

Acum trebuie sa ma opresc (din motive de timp). Revin maine!

Cu stima,
Felician Negrut

#23 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 25 February 2009 - 12:37 PM

Buna tuturor de pe forum...
Un an bun,productiv tuturor crescatorilor de ovine...
Vad ca de ceva timp nu sa mai postat nimic nou de aceea doresc sa provoc la discutie pe cunoscatorii nostri in domeniu,in special pe dl Felician care se pare ca este singurul crescator de Dorper de la noi din tara.
Din dorinta de a afla cat mai multe despre oaia Dorper,apelez la amabilitatea dlui Felician cu cateva intrebari mai de inceput...
1)Nu spuneti nimic de cat timp ati inceput si daca ati fost dv in Elvetia dupa ele si cum au reactionat la transport?
2)Cam in cat timp au inceput cat si de cat sa se adapteze si daca ati avut pirrderi in acest timp?
3)Cu cate bucati ati inceput si cate aveti la ora actuala si daca mai aveti si alte rase..?
4)Cum se manifesta cand sunt la pasunat ce temperament au sunt calme sunt iuti,vara mergeti la munte sau stati in zone mai joase?
5)Ce fel de monta practicati cam cit la suta fata cite 2 si daca sunt probleme la fatare?
6)La ce sunt sensibile(la schiop la avort...etc)dv le tundeti...?
7)Daca ar fi sa incepeti din nou ati icepe tot cu Dorper?
8)Le ingrijiti dv sau aveti cioban,ce ati facut inainte...?
9)Cum putem deosebi Dorper de oaia cu cap negru din Germania,Austria...?
In al 10lea rind va multumesc in numele tuturor celor interesati...si daca sunteti dispus spre colaborare intrebari mai sunt...destule,sper sa nu fi fost prea plictisitor....
Toate cele bune tuturor...
Cu stima si respect Ciprian.

Continui astazi ceea ce am inceput ieri, cu cateva precizari la unele dintre intrebarile la care am raspuns deja, dar la care am considerat ca ar mai trebui adaugat ceva. Astfel:

4. Spre deosebire de unele rase de oi din Occident, care au un temperament mai salbatic, oile Dorper au un temperament docil. De asemenea, tot spre deosebire de rasele de oi din Occident, care "se imprastie" pe tot campul si fiind astfel foarte greu de "pastorit" fara un gard imprejmuitor, oile Dorper raman grupate in turma.

5. Pana acum nu am avut nici o problema la fatare. Mieii (chiar si cei hibrizi) sunt mici la fatare (3-5kg) iar oile ii fata cu usurinta (probabil si datorita faptului ca au o deschidere mai mare a oaselor pelvine). Chiar daca sunt mici la fatare, mieii recupereaza rapid aceasta greutate mai mica, astfel ca la 30 zile au deja 13-15kg (hibrizii ajung la peste 20 kg). Pe langa aceasta, desi sunt mai mici la fatare mieii de Dorper (atat cei de rasa curata cat si cei hibrizi) sunt foarte vigurosi si se ridica singuri la supt (nu trebuie sa fie "aplecati" la oi). Sunt unii care traiesc cu impresia ca mieii sunt cu atat mai buni cu cat sunt mai mari la fatare. Chiar se si lauda cu aceasta, trecand cu vederea complicatiile aparute la fatare (nu spun cati miei au trebuit sa traga din oi si cati miei au pierdut in acest fel). Acestia uita insa un fapt: mieii nu se vand la fatare si ceea ce conteaza, de fapt, este greutatea mielului la taiere ;)

7. Eu "am inceput" cu oile Dorper ca fiind doar un hobby. Mi-am dorit ceva ce nu mai avea nimeni in Romania :rolleyes: Am vrut sa ies din conservatorismul crescatorilor de oi din Romania, care aplica doar ceea ce stiu ei din mosi-stramosi <_< . Ca afacere, voi putea spune abia peste 2-3 ani daca cresterea oilor Doper este sau nu o afacere de succes. Zic aceasta pentru ca este nevoie de timp pentru a populariza aceasta rasa si de rezultate concrete, vizibile pentru toata lumea ca aceasta rasa sa trezeasca interesul crescatorilor. De aceea, in acest moment imi este greu sa raspund la aceasta intrebare. De fapt, as intreba eu, ce sa incep? Un hobby sau o afacere?

8. Tinand cont ca nu sunt prea multe, le ingrijesc eu. Anul trecut am facut greseala sa le dau la turma impreuna cu turcanele care le-au coplesit numeric (peste 300 de turcane). De fapt, acelasi lucru se intampla cu oricare alta rasa de oi adusa de "dincolo". Puneti cateva oi de Texel, sau Suffolk, sau Charollaise, sau Friza intr-o turma mare de oi autohtone si efectul va fi cu siguranta dezastruos! Berbecii, in schimb, nu au avut nici o problema de adaptare la turma de turcane si le-au montat fara nici o jena :rolleyes: . Bineinteles, berbecii de turcana nu erau de fata ;). Pe langa aceasta, ciobanul nu era un tip prea responsabil, asa ca am avut numai de pierdut (mi-a scapat un berbec valoros adus din Germania in lucerna si m-a anuntat doar ca a trebuit sa-l taie.... :angry: ). Ca urmare am decis ca de anul acesta sa le tin separat. Am cateva hectare cu pasune cultivata, pe care intetionez sa le imprejmuiesc (in prima faza cu gard electric) si sa le tin acolo, aplicand principiile unui pasunat rational (ex. rotatia pasunii, etc.). Cu privire la "ce am facut inainte", te rog sa fii mai explicit. La ce se refera intrebarea :( ?

9. Nu se aseamana deloc intre ele aceste rase. Daca vezi doua fotografii cu aceste rase este suficient ca sa le deosebesti ;) Pe internet se gasesc destule poze cu aceste oi. Pentru oaia germana cu cap negru, trebuie sa cauti "Schwarzkopf Schafe".

10. Oricand, cu placere! :rolleyes:

Cu stima,
Felician Negrut

#24 primycip

primycip

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 25 February 2009 - 09:59 PM

Continui astazi ceea ce am inceput ieri, cu cateva precizari la unele dintre intrebarile la care am raspuns deja, dar la care am considerat ca ar mai trebui adaugat ceva. Astfel:

4. Spre deosebire de unele rase de oi din Occident, care au un temperament mai salbatic, oile Dorper au un temperament docil. De asemenea, tot spre deosebire de rasele de oi din Occident, care "se imprastie" pe tot campul si fiind astfel foarte greu de "pastorit" fara un gard imprejmuitor, oile Dorper raman grupate in turma.

5. Pana acum nu am avut nici o problema la fatare. Mieii (chiar si cei hibrizi) sunt mici la fatare (3-5kg) iar oile ii fata cu usurinta (probabil si datorita faptului ca au o deschidere mai mare a oaselor pelvine). Chiar daca sunt mici la fatare, mieii recupereaza rapid aceasta greutate mai mica, astfel ca la 30 zile au deja 13-15kg (hibrizii ajung la peste 20 kg). Pe langa aceasta, desi sunt mai mici la fatare mieii de Dorper (atat cei de rasa curata cat si cei hibrizi) sunt foarte vigurosi si se ridica singuri la supt (nu trebuie sa fie "aplecati" la oi). Sunt unii care traiesc cu impresia ca mieii sunt cu atat mai buni cu cat sunt mai mari la fatare. Chiar se si lauda cu aceasta, trecand cu vederea complicatiile aparute la fatare (nu spun cati miei au trebuit sa traga din oi si cati miei au pierdut in acest fel). Acestia uita insa un fapt: mieii nu se vand la fatare si ceea ce conteaza, de fapt, este greutatea mielului la taiere ;)

7. Eu "am inceput" cu oile Dorper ca fiind doar un hobby. Mi-am dorit ceva ce nu mai avea nimeni in Romania :rolleyes: Am vrut sa ies din conservatorismul crescatorilor de oi din Romania, care aplica doar ceea ce stiu ei din mosi-stramosi <_< . Ca afacere, voi putea spune abia peste 2-3 ani daca cresterea oilor Doper este sau nu o afacere de succes. Zic aceasta pentru ca este nevoie de timp pentru a populariza aceasta rasa si de rezultate concrete, vizibile pentru toata lumea ca aceasta rasa sa trezeasca interesul crescatorilor. De aceea, in acest moment imi este greu sa raspund la aceasta intrebare. De fapt, as intreba eu, ce sa incep? Un hobby sau o afacere?

8. Tinand cont ca nu sunt prea multe, le ingrijesc eu. Anul trecut am facut greseala sa le dau la turma impreuna cu turcanele care le-au coplesit numeric (peste 300 de turcane). De fapt, acelasi lucru se intampla cu oricare alta rasa de oi adusa de "dincolo". Puneti cateva oi de Texel, sau Suffolk, sau Charollaise, sau Friza intr-o turma mare de oi autohtone si efectul va fi cu siguranta dezastruos! Berbecii, in schimb, nu au avut nici o problema de adaptare la turma de turcane si le-au montat fara nici o jena :rolleyes: . Bineinteles, berbecii de turcana nu erau de fata ;). Pe langa aceasta, ciobanul nu era un tip prea responsabil, asa ca am avut numai de pierdut (mi-a scapat un berbec valoros adus din Germania in lucerna si m-a anuntat doar ca a trebuit sa-l taie.... :angry: ). Ca urmare am decis ca de anul acesta sa le tin separat. Am cateva hectare cu pasune cultivata, pe care intetionez sa le imprejmuiesc (in prima faza cu gard electric) si sa le tin acolo, aplicand principiile unui pasunat rational (ex. rotatia pasunii, etc.). Cu privire la "ce am facut inainte", te rog sa fii mai explicit. La ce se refera intrebarea :( ?

9. Nu se aseamana deloc intre ele aceste rase. Daca vezi doua fotografii cu aceste rase este suficient ca sa le deosebesti ;) Pe internet se gasesc destule poze cu aceste oi. Pentru oaia germana cu cap negru, trebuie sa cauti "Schwarzkopf Schafe".

10. Oricand, cu placere! :rolleyes:

Cu stima,
Felician Negrut

Doamne ajuta!
Multumesc pentru amabilitate,cat si pt timpul acordat....
Am citit cu mare interes raspunsurile dv,cred ca sunteti o persoana sincera cu cartile pe fata...va apreciez deschiderea spre ceva nou si profitabil ;)
Sunt intru totu de acord cu dv in privinta schipoului dar sunt rase mai sensibile care schimbandule zona sunt foarte vulnerabile la asa ceva :ex un veci din sat a cumparat in jur de 30 de oi caracul dintr-o zona de ses din Bacau iar noi stam intr-o zona muntoasa tot din Bacau si primavara cand le-a scos la pasunat toate au schiopat chiar si de cate 3 picioare,la fel sa intimplat si cu merinoasele...si in fiecare an sa repetat pana sa lasat pagubas...
Tutcanele sunt toate ale dv,ca de Dorper asa cum ati spus,in momentul de fata e doar un hobby,imi imaginam ca aveti mai multe...
Doresc sa ne spuneti cate ceva despre vaccinul contra anaerobiozelor si ce alte tipuri de tratamente mai utilizati...
Cred ca din greseli o sa invatati mai mult decat din expierienta altora cu mentalitati invechite si idei fixe...
Cu hibrizii ce ati facut,acestia trebuiesc tunsi?
Nu ar fi deloc rau sa puteti posta cateva poze,chiar si cu hibrizii si cu turcanele...iar daca nu stapaniti prea bine IT vedeti ca tot pe aces forum la sectiunea bovine,mai precis la taurine de carne este un baiat foarte amabil Cosmin Popa el a postat aproape tot si cred ca v-ar putea ajuta in caz de nevoie.
Daca nu intreb prea mult,spunetine cate ceva si despre incrucisari,a mai probat cineva si cu alte rase?
Ma refeream la profesie,ce profesie aveti(avut)daca o sa intrati la taurine de carne o sa vedeti ca Cosmin a dat foarte multe detalii.
Multumesc mult!si cat mai multi miei Dorper...
S auzim numai de bine...
Cu stima si respect Ciprian

#25 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 26 February 2009 - 09:43 AM

Doamne ajuta!
Multumesc pentru amabilitate,cat si pt timpul acordat....
Am citit cu mare interes raspunsurile dv,cred ca sunteti o persoana sincera cu cartile pe fata...va apreciez deschiderea spre ceva nou si profitabil ;)
Sunt intru totu de acord cu dv in privinta schipoului dar sunt rase mai sensibile care schimbandule zona sunt foarte vulnerabile la asa ceva :ex un veci din sat a cumparat in jur de 30 de oi caracul dintr-o zona de ses din Bacau iar noi stam intr-o zona muntoasa tot din Bacau si primavara cand le-a scos la pasunat toate au schiopat chiar si de cate 3 picioare,la fel sa intimplat si cu merinoasele...si in fiecare an sa repetat pana sa lasat pagubas...
Tutcanele sunt toate ale dv,ca de Dorper asa cum ati spus,in momentul de fata e doar un hobby,imi imaginam ca aveti mai multe...
Doresc sa ne spuneti cate ceva despre vaccinul contra anaerobiozelor si ce alte tipuri de tratamente mai utilizati...
Cred ca din greseli o sa invatati mai mult decat din expierienta altora cu mentalitati invechite si idei fixe...
Cu hibrizii ce ati facut,acestia trebuiesc tunsi?
Nu ar fi deloc rau sa puteti posta cateva poze,chiar si cu hibrizii si cu turcanele...iar daca nu stapaniti prea bine IT vedeti ca tot pe aces forum la sectiunea bovine,mai precis la taurine de carne este un baiat foarte amabil Cosmin Popa el a postat aproape tot si cred ca v-ar putea ajuta in caz de nevoie.
Daca nu intreb prea mult,spunetine cate ceva si despre incrucisari,a mai probat cineva si cu alte rase?
Ma refeream la profesie,ce profesie aveti(avut)daca o sa intrati la taurine de carne o sa vedeti ca Cosmin a dat foarte multe detalii.
Multumesc mult!si cat mai multi miei Dorper...
S auzim numai de bine...
Cu stima si respect Ciprian

Draga Cipriane,

Mai intai, vreau sa-ti multumesc pentru aprecieri.
Ma bucur sa vad ca acest forum se mai anima iar tu esti unul dintre aceia care contribuie la acest fapt!
Cu privire la "schiopul oilor", este adevarat ca unele rase sunt mai sensibile la aceasta boala, dar aceasta nu exclude vorba aceea nemteasca ;) Vecinul tau in mod sigur nu a abordat corect aceasta problema si cred ca s-a multumit doar cu "curatarea unghiilor" la oile bolnave. Cum arata asternutul in saivan? Cat de des le punea paie ca astenut? Avea baie de picoare cu solutie de formol? Cat de des le schimba pasunea? O pasune pe care au fost oi bolnave de schiop va infecta si alte oi care trec pe acolo. Pasunea se sterilizeaza de la sine sub influenta razelor ultraviolete de la Soare, cu conditia sa aibe ragazul necesar. Daca oile stau pe aceeasi pasune zi de zi nu mai exista acel ragaz pentru sterilizare ;) Pe de alta parte, degeaba ar schimba pasunea daca strunga ar ramane pe loc (si nu ar avea baie de formol la strunga). Schimbatul pasunii la intervale de timp mai mici (de ex. saptamanal) si revenirea pe aceeasi pasune dupa cel putin 4 saptamani ar rezolva si problema parazitilor intestinali si pulmonari.

Referitor la vaccinarea contra anaerobiozelor, la ora actuala pe piata noastra se gasesc 2 vaccinuri: unul romanesc "Rompervac" si unul strain: Coglavax. Spre deosebire de cel romanesc, Coglavax-ul induce imunitate pentru 8 boli diferite (inclusiv tetanos). Se face toamna, in doua reprize, la interval de 6 saptamani, asigurand o imunitate de 1 an pentru oi si de 2 luni pentru mieii pe care acestea ii vor fata. La mieii se face primavara, inainte de varsta de 2 luni si se repeta dupa 6 saptamani. Daca nu se vaccineaza mieii te poti trezi ca vine ciobanul si spune fie ca "precis a mancat mielul un paianjen si a facut spume la gura" si a trebuit sa-l taie, fie cine stie ce alte bazaconii tot de felul acesta :lol:

Tot la capitolul vaccinari, mai fac si vacinarea contra "rasfugului alb" cu "Agavac", primavara si toamna. Tratamentele care le mai fac sunt deparazitarile periodice...

Cu privire la hibrizi, acestia, din pacate, la prima generatie inca mai trebuie tunsi.

Hibridari cu alte rase eu nu am mai facut (nu am avut la dispozitie decat turcane), dar sunt altii din Germania, Austria, Elvetia care au incrusiat Dorper-ul cu Merinos, Friza, Alpina elvetiana, Oaia de Kammerun, etc.

Profesia: medic veterinar ;)

Cu stima,
Felician Negrut

#26 primycip

primycip

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 28 February 2009 - 12:46 PM

Draga Cipriane,

Mai intai, vreau sa-ti multumesc pentru aprecieri.
Ma bucur sa vad ca acest forum se mai anima iar tu esti unul dintre aceia care contribuie la acest fapt!
Cu privire la "schiopul oilor", este adevarat ca unele rase sunt mai sensibile la aceasta boala, dar aceasta nu exclude vorba aceea nemteasca ;) Vecinul tau in mod sigur nu a abordat corect aceasta problema si cred ca s-a multumit doar cu "curatarea unghiilor" la oile bolnave. Cum arata asternutul in saivan? Cat de des le punea paie ca astenut? Avea baie de picoare cu solutie de formol? Cat de des le schimba pasunea? O pasune pe care au fost oi bolnave de schiop va infecta si alte oi care trec pe acolo. Pasunea se sterilizeaza de la sine sub influenta razelor ultraviolete de la Soare, cu conditia sa aibe ragazul necesar. Daca oile stau pe aceeasi pasune zi de zi nu mai exista acel ragaz pentru sterilizare ;) Pe de alta parte, degeaba ar schimba pasunea daca strunga ar ramane pe loc (si nu ar avea baie de formol la strunga). Schimbatul pasunii la intervale de timp mai mici (de ex. saptamanal) si revenirea pe aceeasi pasune dupa cel putin 4 saptamani ar rezolva si problema parazitilor intestinali si pulmonari.

Referitor la vaccinarea contra anaerobiozelor, la ora actuala pe piata noastra se gasesc 2 vaccinuri: unul romanesc "Rompervac" si unul strain: Coglavax. Spre deosebire de cel romanesc, Coglavax-ul induce imunitate pentru 8 boli diferite (inclusiv tetanos). Se face toamna, in doua reprize, la interval de 6 saptamani, asigurand o imunitate de 1 an pentru oi si de 2 luni pentru mieii pe care acestea ii vor fata. La mieii se face primavara, inainte de varsta de 2 luni si se repeta dupa 6 saptamani. Daca nu se vaccineaza mieii te poti trezi ca vine ciobanul si spune fie ca "precis a mancat mielul un paianjen si a facut spume la gura" si a trebuit sa-l taie, fie cine stie ce alte bazaconii tot de felul acesta :lol:

Tot la capitolul vaccinari, mai fac si vacinarea contra "rasfugului alb" cu "Agavac", primavara si toamna. Tratamentele care le mai fac sunt deparazitarile periodice...

Cu privire la hibrizi, acestia, din pacate, la prima generatie inca mai trebuie tunsi.

Hibridari cu alte rase eu nu am mai facut (nu am avut la dispozitie decat turcane), dar sunt altii din Germania, Austria, Elvetia care au incrusiat Dorper-ul cu Merinos, Friza, Alpina elvetiana, Oaia de Kammerun, etc.

Profesia: medic veterinar ;)

Cu stima,
Felician Negrut

Buna tuturor...
Sunt multumit de raspunsurile dv dar si mai multumit sunt ca sunteti medic veterinar si cred ca ne puteti fi de mare ajutor multora dintre dintre crescatorii de animale,avand in vedere experienta in domeniu.

"Acum o sa va intreb ceva personal,nu stiu daca ati intrat pe animale si pasari oi de camerun acolo este un domn Stefan din Arad care promite ca aduce tot felul de animale din Germana si zice ca preia productia de la animalele cumparate de la el cu contract pe 5 ani,intrebarea mea este o fi avand vreo valabilitate acest contract? si are nevoie de 20 pana la 50 la suta din valoare inainte cu o luna poate si mai mult de aceea intreb o fi prezentand vreo garantie acest domn?"
Multumesc mult...
Doamne ajuta!...

#27 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 02 March 2009 - 09:18 AM

Buna tuturor...
Sunt multumit de raspunsurile dv dar si mai multumit sunt ca sunteti medic veterinar si cred ca ne puteti fi de mare ajutor multora dintre dintre crescatorii de animale,avand in vedere experienta in domeniu.

"Acum o sa va intreb ceva personal,nu stiu daca ati intrat pe animale si pasari oi de camerun acolo este un domn Stefan din Arad care promite ca aduce tot felul de animale din Germana si zice ca preia productia de la animalele cumparate de la el cu contract pe 5 ani,intrebarea mea este o fi avand vreo valabilitate acest contract? si are nevoie de 20 pana la 50 la suta din valoare inainte cu o luna poate si mai mult de aceea intreb o fi prezentand vreo garantie acest domn?"
Multumesc mult...
Doamne ajuta!...

Draga Cipriane,

Formularea intrebarii(lor) tale este destul de alambicat, asa ca imi este destul de greu sa-ti raspund concret. As putea sa-ti spun doar ceea ce stiu eu despre acest domn Stefan. Deci:
In urma cu aprox. 1 an si jumatate, cand am aflat despre acest site, l-am sunat pe "D-l Stefan" sa-l intreb daca imi poate aduce un berbec Dorper din Germania (el nu este crescator de oi ci doar comerciant ;) ). Intrucat crescatorii de Dorper rasa pura sunt destul de putini in Germania (si pe o parte dintre ei ii cunosc), l-am rugat sa-mi spuna si mie de la ce crescator intentioneaza sa-mi aduca berbecul, pentru ca nu doream un berbec inrudit cu oile mele. A refuzat sa-mi spuna si, ca urmare, pentru mine acest "domn" nu a mai contat ca partener de afaceri.
Pe site-ul dumnealui am mai descoperit o fotografie cu berbeci Dorper care mi se parea a fi facuta la ferma unui amic de al meu din Germania. L-am sunat pe amicul din Germania si l-am rugat sa vada daca acea fotografie nu era cumva facuta la el. A doua zi acesta m-a sunat si mi-a confirmat ca acea fotografie era facuta intr-adevar de el, dar nu stia cum a ajuns acest "domn" in posesia ei. Ba mai mult, a avut si tupeul sa o posteze pe site-ul lui!
Mai in toamna, am avut placerea sa-l cunosc pe presedintele asociatiei crescatorilor de oi din Braila, care a avut neinspiratia sa faca afaceri cu "dl. Stefan". Avea doar "laude" la adresa lui... :angry:
Tot in legatura cu acest "domn", saptamana trecuta m-a sunat cineva din Oltenia si mi-a povestit ca si el a gasit site-ul respectiv si l-a sunat pe "dl.Stefan" pentru ca dorea sa cumpere oi de la el. Dupa o discutie mai lunga la telefon, acesta a luat decizia sa mearga la Arad (din Oltenia) pentru a vedea ferma "d-lui Stefan". Cand a ajuns la Arad, stupoare, :angry: "dl. Stefan" nu avea nici o ferma :lol: , el doar aducea animalele pe comanda....

Cat priveste, chestiunea cu contractul pe 5 ani, presupun ca este vorba de un contract O.K. pentru ca omului ii va fi mai usor sa i-a animalele de aici din tara, decat sa le aduca din Germania ;) . Nu stiu insa si la ce pret urmeaza sa achizitioneze el animalele de aici.

Concluzia: o trageti singuri! ;)

Cu stima,
Felician

#28 vfusea

vfusea

junior

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 02 March 2009 - 10:07 AM

Draga Cipriane,

Formularea intrebarii(lor) tale este destul de alambicat, asa ca imi este destul de greu sa-ti raspund concret. As putea sa-ti spun doar ceea ce stiu eu despre acest domn Stefan. Deci:
In urma cu aprox. 1 an si jumatate, cand am aflat despre acest site, l-am sunat pe "D-l Stefan" sa-l intreb daca imi poate aduce un berbec Dorper din Germania (el nu este crescator de oi ci doar comerciant ;) ). Intrucat crescatorii de Dorper rasa pura sunt destul de putini in Germania (si pe o parte dintre ei ii cunosc), l-am rugat sa-mi spuna si mie de la ce crescator intentioneaza sa-mi aduca berbecul, pentru ca nu doream un berbec inrudit cu oile mele. A refuzat sa-mi spuna si, ca urmare, pentru mine acest "domn" nu a mai contat ca partener de afaceri.
Pe site-ul dumnealui am mai descoperit o fotografie cu berbeci Dorper care mi se parea a fi facuta la ferma unui amic de al meu din Germania. L-am sunat pe amicul din Germania si l-am rugat sa vada daca acea fotografie nu era cumva facuta la el. A doua zi acesta m-a sunat si mi-a confirmat ca acea fotografie era facuta intr-adevar de el, dar nu stia cum a ajuns acest "domn" in posesia ei. Ba mai mult, a avut si tupeul sa o posteze pe site-ul lui!
Mai in toamna, am avut placerea sa-l cunosc pe presedintele asociatiei crescatorilor de oi din Braila, care a avut neinspiratia sa faca afaceri cu "dl. Stefan". Avea doar "laude" la adresa lui... :angry:
Tot in legatura cu acest "domn", saptamana trecuta m-a sunat cineva din Oltenia si mi-a povestit ca si el a gasit site-ul respectiv si l-a sunat pe "dl.Stefan" pentru ca dorea sa cumpere oi de la el. Dupa o discutie mai lunga la telefon, acesta a luat decizia sa mearga la Arad (din Oltenia) pentru a vedea ferma "d-lui Stefan". Cand a ajuns la Arad, stupoare, :angry: "dl. Stefan" nu avea nici o ferma :lol: , el doar aducea animalele pe comanda....

Cat priveste, chestiunea cu contractul pe 5 ani, presupun ca este vorba de un contract O.K. pentru ca omului ii va fi mai usor sa i-a animalele de aici din tara, decat sa le aduca din Germania ;) . Nu stiu insa si la ce pret urmeaza sa achizitioneze el animalele de aici.

Concluzia: o trageti singuri! ;)

Cu stima,
Felician

Domnule Felician,
Va rog sa imi dati si mie coordonatele presedintelui asociatiei crescatorilor din Braila. Stiam ca exista asa ceva insa nici nu am avut timp sa caut asociatia si nici nu prea stiu cum sa dau de membrii ei.
Dupa cum v-am mai spus eu sunt crescator de oi incepator si cred ca mi-ar prinde bine o afiliere de genul asta.

Va multumesc,

Cu stima
Valentin Fusea

#29 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 02 March 2009 - 10:59 AM

Domnule Felician,
Va rog sa imi dati si mie coordonatele presedintelui asociatiei crescatorilor din Braila. Stiam ca exista asa ceva insa nici nu am avut timp sa caut asociatia si nici nu prea stiu cum sa dau de membrii ei.
Dupa cum v-am mai spus eu sunt crescator de oi incepator si cred ca mi-ar prinde bine o afiliere de genul asta.

Va multumesc,

Cu stima
Valentin Fusea

Draga Valentine,

trimite-mi, te rog, o adresa de e-mail la care sa-ti pot trimite datele cerute. Nu pot sa fac publice datele unei persoane private ;) Intre-timp am sa-i cer acordul pentru aceste date.

Cu stima,
Felician

#30 vfusea

vfusea

junior

• Membri
  • Pip
  • 24 posts

Posted 02 March 2009 - 12:23 PM

Draga Valentine,

trimite-mi, te rog, o adresa de e-mail la care sa-ti pot trimite datele cerute. Nu pot sa fac publice datele unei persoane private ;) Intre-timp am sa-i cer acordul pentru aceste date.

Cu stima,
Felician

Domnule Felician,
Adresa mea de email este: vilciu1966@yahoo.com. Nu am mentionat dar poate se subintelege ca sunt rezident in judetul Braila.

Multumesc

Valentin Fusea

#31 primycip

primycip

junior

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 08 March 2009 - 05:48 PM

Domnule Felician,
Adresa mea de email este: vilciu1966@yahoo.com. Nu am mentionat dar poate se subintelege ca sunt rezident in judetul Braila.

Multumesc

Valentin Fusea

Buna ziua...
Da, intr-un fel aveti dreptate dle..Felician,dar trebuie sa luati in calcul ca nu sunt decat un.... cioban...dar si un mare iubitor al naturii si al animalelor.Mi-ar fi placut sa fiu mai Filosof in ale scrisului ,dar cred ca si lipsa timpului si oboseala contribuie la........

Am observat ca aveti ceva cunostinte prin vest...spunetine ceva despre ce ati vazut util si practic,"dincolo"ce va placut mai mult(afara de seriozitate si competenta la care trebuie sa luam mai mult aminte....)Ei ce fac: de exemplu mai practica transhumanta, s-au nici nu mai poate fi vorba de asa ceva,ei au angajati s-au le ingrijesc ei direct,cu productia ce fac o comercializeaza ei direct s-au se folosesc de intermediari (Bijnitari) ca si noi?...Si ce credeti ca s-ar putea adapta si ce nu la noi?...
In incheere va doresc toate cele bune tuturor crescatorilor...cat si forumistilor.... :lol:
Doamne ajuta!
Cu stima Ciprian.

#32 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 09 March 2009 - 02:54 PM

Buna ziua...
Da, intr-un fel aveti dreptate dle..Felician,dar trebuie sa luati in calcul ca nu sunt decat un.... cioban...dar si un mare iubitor al naturii si al animalelor.Mi-ar fi placut sa fiu mai Filosof in ale scrisului ,dar cred ca si lipsa timpului si oboseala contribuie la........

Am observat ca aveti ceva cunostinte prin vest...spunetine ceva despre ce ati vazut util si practic,"dincolo"ce va placut mai mult(afara de seriozitate si competenta la care trebuie sa luam mai mult aminte....)Ei ce fac: de exemplu mai practica transhumanta, s-au nici nu mai poate fi vorba de asa ceva,ei au angajati s-au le ingrijesc ei direct,cu productia ce fac o comercializeaza ei direct s-au se folosesc de intermediari (Bijnitari) ca si noi?...Si ce credeti ca s-ar putea adapta si ce nu la noi?...
In incheere va doresc toate cele bune tuturor crescatorilor...cat si forumistilor.... :lol:
Doamne ajuta!
Cu stima Ciprian.

Te salut Cipriane,

Mai intai, te rog sa ma ierti daca te-am ofensat cumva prin cele scrise anterior :( ! Nu a fost aceasta intetia mea.

Mai apoi, cunostintele mele "prin vest" se limiteaza mai ales la crescatorii de oi, cu precadere de Dorper, din tarile vorbitoare de limba germana si mai putin din celelalte. Totusi, dintre lucrurile aflate "pe dincolo" impartasesc cu placere tuturor celor interesati, cu precizarea ca absolut toate pot fi aplicabile si la noi. Daca am avea cu cine..... ;) Deci:

Cu privire la transhumanta, daca prin aceasta se intelege intretinerea oilor 365 de zile pe an in aer liber, cu deplasarea acestora in permanenta dintr-o locatie intr-alta, aceasta este inca o practica frecventa in anumite zone din Germania, chiar daca distantele pe care se deplaseaza nu sunt asa de mari ca la noi. O chestiune interesanta pe care am vazut-o acolo, a fost incredintarea de catre primarii a unor suprafete de teren viran, proprietatea statului, unor ciobani pentru intretinerea lor (sa nu lase buruienile sa creasca necontrolat) prin pasunat, ciobanii primind bani frumosi pentru acest lucru. Pe unul dintre acestia i-am cunoscut personal. Avea peste 500 de oi si vreo 50 de capre (acestea din urma pentru a consuma si lastarii) si primea de la stat anual in jur de 42.000.- Euro pentru intretinerea pasunilor ;).
Pe pasunile alpine din Elvetia si Austria sunt turme de oi, dar acestea iarna sunt tinute in stabulatie (la grajd).

In general, fiecare fermier are doar atatea animale de cate poate avea grija el cu familia (mai ales cu sotia). Angajarea unei persoane care sa aiba grija de oi presupune intotdeauna o angajare "cu acte", cu toate implicatiile ei (salariu, asigurare medicala, asigurare sociala, concediu platit, etc.) si se petrece doar in situatiile in care fermierul nu se mai descurca singur iar angajarea unui ajutor i-ar aduce un profit suplimentar suficient de mare incat aceasta sa-i fie rentabila. Bineinteles, aceasta nu-l scuteste pe fermier de munca ;) . El munceste cot la cot cu angajatul (ba chiar mai mult).

Referitor la productie, putem vorbi de 3 productii la oaie: lana, carne si lapte. De lana nu stiu nici ei cum sa scape; ii costa mai mult tunsul decat iau pe lana ;) . La carne, nu se prea pune problema de intermediari, pentru ca pana la ora actuala exista inca un deficit de carne de oaie pe piata Uniunii Europene. Pe langa aceasta, "abatoare" de mici dimensiuni se gasesc peste tot, fermierul putand duce acolo un miel ca sa i-l taie lui sau cateva zeci-sute. Din pacate, daca este vorba de zeci-sute, fermierul este fortat de imprejurari (nu are cum sa valorifice singur asa de multi miei) sa-i vanda macelarului, iar pretul oferit de acesta nu este prea mare. Si acolo, ca si la noi, unii sunt cu munca (fermierii) iar altii cu profitul (abatoarele) ;) . Totusi, trebuie sa mentionez, la formarea pretului, pe langa raportul dintre cerere si oferta, conteaza foarte mult calitatea carcasei. Pret bun primesc doar rasele care dau un randament mare la taiere, un procent mare de carne in carcasa si unul foarte mic de grasime. Cel mai mare profit il obtin fermierii care isi valorifica singuri productia. In acest sens, am vazut la un fermier care avea vreo 300-400 de oi, la capatul grajdului (era ceva mai mult decat un simplu saivan) amenajat un mic abator, compus din 3 incaperi: o "sala" de taiere (si jupuire), una de transare si ambalare (in pungi vidate) si o camera frigorifica. Atat! Intrebandu-l despre celelalte conditii pe care le cer "ai nostri" (filtru sanitar, WC, dusuri, etc) mi-a raspuns ca acestea se afla in casa ;) , aflata la mai putin de 10 metri de asa-zisul abator. Singura conditie care i s-a impus a fost sa sacrifice in acel abator doar oile sale. Cu privire la productia de lapte, aproape toti crescatorii de oi de lapte din tarile mentionate, nu vand direct laptele ci il valorifica transformandu-l intr-o multitudine de sortimente de branzeturi si iaurturi, pe care le vand direct "de acasa" (au un mic magazin de prezentare acasa) sau la piata sau prin intermediul unor magazine mai mici din imprejurimi.

Dintre lucrurile care mi-au placut in mod deosebit acolo, a mai retinut si faptul ca absolut toti ciobanii sunt calificati (au invatat meseria de cioban ca pe oricare alta meserie), avand cel putin "scoala profesionala" in acest domeniu al cresterii oilor (dureaza vreo 3 ani aceasta scoala). Ca sa nu mai zic ca sunt unii mai sirguinciosi care au facut si scoala de maistri, devenind "maistru" in cresterea oilor. Evident ca toate acestea presupun multa seriozitate....

Un alt lucru care mi-a placut acolo este existenta targurilor de oi de prasila (mai ales berbeci) unde animalele se boniteaza si se vand la licitatie. Pe cand si la noi asa ceva?

Desi lista ar putea continua, mai amintesc doar un aspect: calitatea pasunilor. Am cutreierat lumea asta in lung si in lat dar o mizerie mai mare decat sunt "pasunile" noastre nu am vazut :angry: . Nu este de mirare ca si productiile obtinute de pe acestea sunt cum sunt ;) Pana acum nu am intalnit nici un cioban care sa-si curete pasunea de buruieni, scaieti, etc. Daca ii spui unuia sa-si coseasca pasunea dupa ce a pascut-o cu oile (pentru a nu o lasa astfel sa imbatraneasca si a o ajuta sa se regenereze) se uita la tine ca la unul venit de pe o alta planeta. Sa nu mai vorbim despre fertilizarea ei sau despre suprainsamantare. Pentru orice cioban de la noi acestea sunt cheltuieli inutile......

Cu stima,
Felician Negrut
tel. 0727-770 548 (intre orele 7.30 si 15.30) sau 0727-008 478 (intre orele 16.00 si 22.00).

#33 butelie

butelie

junior

• Membri
  • Pip
  • 26 posts

Posted 12 April 2009 - 01:06 AM

Foarte interesante informatiile !
Eu credeam ca aveti cel putin 50-60 de oi Dorper , dar m-am inselat .
Solutia pentru ameliorarea septelului ar fi importarea berbecilor de rasa din Uniunea Europeana .
Cred ca cea mai buna productie pentru un crescator care produce oi de carne asta este .

#34 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 14 October 2009 - 10:39 AM

Buna ziua, interesant topic, pentru a putea posta fotografii va sfatuiesc sa folositi site-ul www.sunphoto.ro
Veti putea posta imagini la fel ca userii din sectiunea de bovine Ex: http://fermacharolai...modarea_cu_brio

#35 mehrzad_mag

mehrzad_mag

junior

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 08 November 2009 - 11:45 AM

Salutare
Nu stiu daca am ales bine acest forum, dar sper ca o sa aflu ceea ce vreau.
Ma intereseaza sa gasesc firme exportatoare de carne de oaie, firme cu experienta.
Urmeaza sa incepem sa exportam carne de oaie din Romania in Iran, deja suntem in discutii cu o firma, dar intodeauna e bine sa ai mai multe variante, am cautat pe internet mai mult dar nu am reusit sa gasesc ceea ce caut eu.
Avem in plan sa trimitem 40-50 tone de carne de oaie pe saptamana.
Cine poate sa-mi da mai multe informatii, idei, pareri ii multumesc anticipat.

Cu respect
Mehrzad_mag
Atunci cand te nasti, toti rad in afara de tine, tu plangi... traiste-ti viata intre-un fel incat in ziua mortii tale in timp ce toti plang, tu sa sa fi cel care rade.

#36 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 08 November 2009 - 01:10 PM

Salutare
Nu stiu daca am ales bine acest forum, dar sper ca o sa aflu ceea ce vreau.
Ma intereseaza sa gasesc firme exportatoare de carne de oaie, firme cu experienta.
Urmeaza sa incepem sa exportam carne de oaie din Romania in Iran, deja suntem in discutii cu o firma, dar intodeauna e bine sa ai mai multe variante, am cautat pe internet mai mult dar nu am reusit sa gasesc ceea ce caut eu.
Avem in plan sa trimitem 40-50 tone de carne de oaie pe saptamana.
Cine poate sa-mi da mai multe informatii, idei, pareri ii multumesc anticipat.

Cu respect
Mehrzad_mag

Draga D-le "Mehrzad_mag",

nici eu nu stiu daca ai ales bine acest forum pentru problema pe care o ai. Ceea ce iti pot spune insa este ca nu era cazul sa postezi aceasta intrebare de mai multe ori :angry: . Cine dorea sa iti raspunda o facea direct la "topicul" pe care l-ai deschis.

Cu privire la ceea ce ai scris, pot spune ca (din punctul meu de vedere) esti destul de confuz :( . Ce intelegi prin: "firma exportatoare de carne de oaie"? Ce anume ar trebui sa va faca aceasta firma? Ce aveti voi (sau ce nu aveti) de nu puteti exporta carnea? Sa intelegem ca ai 40-50 de tone de carne/saptamana (adica ai aprox. 2.000 de oi taiate saptamanal) si ai nevoie de o firma care sa va vanda carnea la export? Sau ai nevoie de o firma care sa se ocupe de transportul carnii la destinatie?

Pentru a putea primi ajutorul unuia dintre noi trebuie sa fii cat mai explicit ;) . Eu unul, trebuie sa recunosc, nu am inteles ce vrei de fapt! Da-ne mai multe detalii despre ce vrei sa faci si poate ca te vom putea ajuta!

Sa auzim de bine!
Felician

#37 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 24 December 2009 - 03:16 PM

D-le Felician am si eu o intrebare,pentru a creste oi este absolut necesar procesul de transhumanta sau este doar o idee inradacinata in mintea ciobanilor?.Mai exact,eu stau la ses trebuie sa le duc neaparat la munte sau trbuie sa le mut de pe o pasune pe alta?

#38 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 25 December 2009 - 04:52 PM

Domnule,

Fii te rog amabil si deschide un topic nou pentru aceasta tema de discutie...... Intrebarea pe care mi-ai adresat-o nu pare sa aiba nici o legatura cu tema deschisa de mine (Oaia Dorper) ;)

Salutare si Craciun Fericit!

#39 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 29 January 2010 - 10:32 PM

Domnule,

Fii te rog amabil si deschide un topic nou pentru aceasta tema de discutie...... Intrebarea pe care mi-ai adresat-o nu pare sa aiba nici o legatura cu tema deschisa de mine (Oaia Dorper) ;)

Salutare si Craciun Fericit!

d-le Felician am gasit intimplator ceva care are legatura cu "topicul dvs",si anume:-astazi la radio ANTENA SATELOR am ascultat un interviu cu presedintele asociatiei crescatorilor de ovine si caprine Sibiu -Mihai .....(nu am prins interviul de la inceput) ,iar acesta crescator de ovine de mic copil si doctor veterinar de meserie sa ocupat ca si dvs de imbunatatirea performantelor din ferma sa,printre altele spunea ca a importat un nucleu de DORPER la care a avut probleme.Dinsul recomanda incrucisarile de turcana cu berbeci DORPER si cele de metisi rezultati cu berbeci DORPER.Pentru a nu va murdari " topicul dvs" am sa adresez intrebarile mele pe alte topicuri care are legatura cu OAIA si nu pe cele care au legatura cu sportul.

#40 farmer

farmer

junior

• Membri
  • Pip
  • 31 posts

Posted 11 February 2010 - 11:24 PM

buna ziua , am dori si noi cateva fotografii cu oile Dorper pe care le detineti, miei de anul asta si informatii despre eventualele metisari cu rase autohtone, daca e posibil.
multumim
farmer

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users