Jump to content

Photo

Oaia Dorper

• Please log in to reply
60 replies to this topic

#41 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 13 February 2010 - 11:54 PM

buna ziua , am dori si noi cateva fotografii cu oile Dorper pe care le detineti, miei de anul asta si informatii despre eventualele metisari cu rase autohtone, daca e posibil.
multumim
farmer

Dragilor,

In sfarsit am reusit sa rezolv problema fotografiilor :rolleyes: Din pacate nu am reusit sa postez si explicatiile fiecarei fotografii. Oricum, sper sa va ajute sa va faceti o imagine despre cum arata aceste oi. In unele dintre fotografii se pot observa si cateva oi metis cu turcana, precum si miei ai acestora (ex. la Timagralim).

Fotografiile se gasesc la: http://dorper.sunphoto.ro/

Sa auzim numai de bine!
Felician

#42 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 14 February 2010 - 10:21 PM

Dragilor,

In sfarsit am reusit sa rezolv problema fotografiilor :rolleyes: Din pacate nu am reusit sa postez si explicatiile fiecarei fotografii. Oricum, sper sa va ajute sa va faceti o imagine despre cum arata aceste oi. In unele dintre fotografii se pot observa si cateva oi metis cu turcana, precum si miei ai acestora (ex. la Timagralim).

Fotografiile se gasesc la: http://dorper.sunphoto.ro/

Sa auzim numai de bine!
Felician

Frumoase animale.Erau interesante si explicatiile pozelor.Cele cu Ilie Sirbu imi aduc aminte de vremurile" tovarase prim- secretar permiteti sa raportez ........"

#43 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 15 February 2010 - 01:53 PM

Draga D-le Farmer,

Imi cer scuze pentru intarzierea raspunsului la solicitarea cu privire la metisarea cu alte rase. Din pacate, pana acum nu am avut la dispozitie pentru incrucisare cu Dorper decat oi Turcane. Am vazut insa in Ungaria metisi Dorper x Tigaie. Si intr-un caz si in celalalt (Turcane si Tigai) rezultatele sunt exceptionale. Din pacate nu am fotografii cu acesti metisi. In vara m-am trezit prea tarziu (mai bine zis am tot amanat momentul pana ce a fost prea tarziu), pentru ca dupa ce am mituit mieii am vrut sa fac fotografii la metisii de Dorper x Turcana alaturi de mieii de Turcana; diferenta de conformatie si incarcatura musculara era remarcabila si evidenta chiar si pentru un ochi neinitiat !

Mi-ar fi placut sa pot incrucisa Dorper-ul si cu alte rase de la noi: Merinos, Tigaia ruginie de Covasna, Carabasa de Teleorman, de ce nu si Somborska Tijgaja ;) , etc.

Cu privire la ce fac cu mieii metisi, pot sa va spun ca pana acum am retinut mielutele si am taiat toti berbecutii. Anul acesta insa voi fi mai selectiv si voi retine mai putini metisi 50%-50% pentru ca voi avea mai multi miei (sper) care sunt 75% Dorper si 25% Turcana, iar dintre acestia s-ar putea sa retin mai multe mielute si cativa berbecuti pentru cei interesati de marfa mai ieftina ;) .

Cu stima,
Felician

#44 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 15 February 2010 - 01:55 PM

Frumoase animale.Erau interesante si explicatiile pozelor.Cele cu Ilie Sirbu imi aduc aminte de vremurile" tovarase prim- secretar permiteti sa raportez ........"

1-0 pentru tine! ;)
Felician

#45 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 15 February 2010 - 05:12 PM

B) E,nu fiti modest cred ca pot spune ca e 1-1.Nimeni de pe forum nu neaga ca sinteti "pe problema(diagnostic)" in cresterea oilor (si sint citiva bine pregatiti),dar cum si dvs recunoasteti ca nu sinteti "doctor" in calculatoare, ar trebui sa fiti mai tolerant si sa nu ii mai priviti cu un aer de superioritate pe cei care nu cunosc 2-3 limbi straine, si care viseaza sau incearca sa creasca oi.Faptul ca mai faceti un misto e ok,dar totul are o limita ,ca apoi se cade in partea cealalta.In ideea ,DOM PROFESOR, ca s-a facut pace o sa stau cuminte in banca mea . ;) Astept cu nerabdare sa se ridice "probleme de finete " pt a lua notite :blink: .VA SALUT CU RESPECT-dale 77.

#46 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 16 February 2010 - 09:49 AM

B) E,nu fiti modest cred ca pot spune ca e 1-1.Nimeni de pe forum nu neaga ca sinteti "pe problema(diagnostic)" in cresterea oilor (si sint citiva bine pregatiti),dar cum si dvs recunoasteti ca nu sinteti "doctor" in calculatoare, ar trebui sa fiti mai tolerant si sa nu ii mai priviti cu un aer de superioritate pe cei care nu cunosc 2-3 limbi straine, si care viseaza sau incearca sa creasca oi.Faptul ca mai faceti un misto e ok,dar totul are o limita ,ca apoi se cade in partea cealalta.In ideea ,DOM PROFESOR, ca s-a facut pace o sa stau cuminte in banca mea . ;) Astept cu nerabdare sa se ridice "probleme de finete " pt a lua notite :blink: .VA SALUT CU RESPECT-dale 77.

Te salut D-le!
Imi pare rau daca am reusit sa creez impresia unuia care le stie el cel mai bine pe toate, a unuia care-i priveste de sus pe ceilalti :( pentru ca nu asta mi-a fost intentia! Totusi, recunosc ca am fost (si nu garantez ca nu voi mai fi si in continuare ;) ) intolerant cu cei care posteaza ceva pe forum fara ca mai inainte sa stie ei insisi ce vor de fapt. Vor ceva, ar face ceva, dar nu stiu nici ei ce, si atunci ne intreaba pe noi ce ar trebui sa faca ei, fara a ne oferi nici un amanunt cu privire la situatia lor. De parca aici ar fi Mama Omida :lol: ! Un exemplu in acest sens este fatuca aceea ce a intrebat saptamana trecuta ceva legat de laptele si branza de capra. Zic "ceva" pentru ca eu, unul, nu am inteles absolut deloc ce vrea. In cazul ei am fost atat de "intolerant" incat nici macar nu m-am ostenit sa-mi dau cu parerea. Ceata a fost mult prea densa pentru mine! I-am lasat pe altii mai ingaduitori sa abordeze subiectul, dar se pare ca si pentru ei a fost la fel de "interesant".

Daca ai observat, sunt un simplu "member" al acestui forum si nu "moderator" si imi permit doar sa imi dau cu parerea intr-un domeniu care ma pasioneaza. Ca altii au alte pareri decat ale mele este O.K., ba as zice chiar ca este foarte bine pentru ca de aceea se cheama "forum", pentru a dezbate pareri diferite. Daca ne-am peria unuii pe altii pe acest forum, nu cred ca ne-ar fi prea util. Sau, mai stii ?, poate unora le-ar prinde bine ;) ! Pentru mine insa, acest forum ar deveni neinteresant!

Cu stima,
Felician

#47 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 16 February 2010 - 10:49 AM

Nu vreau sa va "periez" ,dar am stiut din start ca nu sinteti rau intentionat ;) .Ce putem face "gradina Domnului e mare" si are in ea multe rase de oi,vaci,...,oameni si este nevoie de toate :lol: .Inchei prin a va cere scuze(daca am fost obraznic :P ) si las loc discutiilor despre oi ca nu vreau sa fiu acuzat de ceilalti ca-i plictisesc cu discutiile mele "filozofice"(nu ca asi fi,nu ma pricep nici la fotbal :D ) ca urmare -SA AUZIM DE BINE

#48 gabriel chitu

gabriel chitu

junior

• Membri
  • Pip
  • 15 posts

Posted 24 February 2010 - 07:53 PM

buna ziua!
domnule Felician ati mentionat ca aveti 300 de oi turcane.daca ati montat o parte din acestea cu berbeci Dorper, metisii rezultati trebuiesc tunsi?
Li se pot da concentrate si daca da de la ce varsta?
cati berbeci(Dorper) sunt necesari pentru 100 de oi?(tigaie sau turcana)
Care ar fi greutatea optima pentru abatorizare a acestor metisi? in ceea ce priveste piata de desfacere, care ar fi pretul pentru acesti metisi, si cat de mare este cererea?
multumesc anticipat
Gabriel

#49 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 25 February 2010 - 09:43 AM

buna ziua!
domnule Felician ati mentionat ca aveti 300 de oi turcane.daca ati montat o parte din acestea cu berbeci Dorper, metisii rezultati trebuiesc tunsi?
Li se pot da concentrate si daca da de la ce varsta?
cati berbeci(Dorper) sunt necesari pentru 100 de oi?(tigaie sau turcana)
Care ar fi greutatea optima pentru abatorizare a acestor metisi? in ceea ce priveste piata de desfacere, care ar fi pretul pentru acesti metisi, si cat de mare este cererea?
multumesc anticipat
Gabriel

Pai, sa o luam cu inceputul: mai intai, doresc sa corectez informatia ca as avea 300 de oi turcane. Eu nu am afirmat niciodata ca as avea 300 de oi turcane ci ca am tinut oile mele Dorper intr-o turma de 300 de turcane ;) . Am si oi turcane, dar marea majoritate a celor 300 de turcane nu imi apartin. Este vorba de Turcane de Petrosani, oi de talie mare, iar proprietarul lor s-a aratat sceptic in privinta rezultatului combinatiei dintre Dorper si Turcana pentru ca Dorperul are o talie mai mica decat ecotipul de Petrosani al Turcanei (doar talia este mai mica, nu si greutatea). Ca urmare nu a dorit sa lase berbecii de Dorper in turma lui mai mult de o saptamana (i-a lasat doar de proba). Cand au inceput oile sa-i fete si a vazut rezultatul acestei combinatii i-a parut rau ca nu a lasat mai mult timp berbecii de Dorper la monta ;) . Cu privire la tunsul lor, din pacate, metisii din prima generatie si chiar si din a doua generatie inca mai trebui tunsi :angry:
In ceea ce priveste necesarul de berbeci Dorper la 100 de oi (indiferent de rasa oilor) pot spune ca, in principiu, ar fi suficient un singur berbec de 2 ani. Exista insa si unii berbeci mai lenesi, asa ca, pentru siguranta si pentru a avea toate oile montate in 3 saptamani, cred ca ar trebui 3 berbeci la 200 de oi. Am gasit pe internet si informatia despre un berbec Dorper care intr-un sezon de monta (6 saptamani) a montat vreo 320 de oi!!!!!! Evident, acesta a fost un caz exceptional, dar arata totusi potentialul de folosire la monta a berbecilor din aceasta rasa. :)
Referitor la abatorizare, n-as putea spune ca exista o diferenta intre metisii cu Dorper si cei ai altor rase de oi. Greutatea la sacrificare depinde de sezon: primavara, inainte de Paste, evident sunt la cautare mieii de lapte, pana in 15 kg, iar toamna cei de gata "ingrasati" la aprox. 40 de kg. Deocamdata insa, datorita "ofertei" foarte mici nu putem vorbi inca de o piata de desfacere a mieilor metisi de Dorper. Berbecutii metisi pe care eu i-am sacrificat (mielutele le-am oprit de prasila), i-am valorificat intr-un cerc mai restrans de prieteni, cunoastinte, neamuri, etc. asa ca pretul obtinut pe ei nu poate fi relevant in cadrul discutiei noastre ;) . Daca insa, ultima parte a intrebarii tale viza o eventuala achizitie de metisi pentru prasila, iti pot spune ca anul acesta sper sa am mai multi miei 75% sau chiar 87,5% Dorper pe care intentionez sa-i vand celor interesati. Referitor la cat de mare este cererea, iti pot spune ca sunt sunat aproape zilnic pe aceasta tema......

Cu stima,
Felician

#50 ariete41

ariete41

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 28 February 2010 - 07:25 PM

Pai, sa o luam cu inceputul: mai intai, doresc sa corectez informatia ca as avea 300 de oi turcane. Eu nu am afirmat niciodata ca as avea 300 de oi turcane ci ca am tinut oile mele Dorper intr-o turma de 300 de turcane ;) . Am si oi turcane, dar marea majoritate a celor 300 de turcane nu imi apartin. Este vorba de Turcane de Petrosani, oi de talie mare, iar proprietarul lor s-a aratat sceptic in privinta rezultatului combinatiei dintre Dorper si Turcana pentru ca Dorperul are o talie mai mica decat ecotipul de Petrosani al Turcanei (doar talia este mai mica, nu si greutatea). Ca urmare nu a dorit sa lase berbecii de Dorper in turma lui mai mult de o saptamana (i-a lasat doar de proba). Cand au inceput oile sa-i fete si a vazut rezultatul acestei combinatii i-a parut rau ca nu a lasat mai mult timp berbecii de Dorper la monta ;) . Cu privire la tunsul lor, din pacate, metisii din prima generatie si chiar si din a doua generatie inca mai trebui tunsi :angry:
In ceea ce priveste necesarul de berbeci Dorper la 100 de oi (indiferent de rasa oilor) pot spune ca, in principiu, ar fi suficient un singur berbec de 2 ani. Exista insa si unii berbeci mai lenesi, asa ca, pentru siguranta si pentru a avea toate oile montate in 3 saptamani, cred ca ar trebui 3 berbeci la 200 de oi. Am gasit pe internet si informatia despre un berbec Dorper care intr-un sezon de monta (6 saptamani) a montat vreo 320 de oi!!!!!! Evident, acesta a fost un caz exceptional, dar arata totusi potentialul de folosire la monta a berbecilor din aceasta rasa. :)
Referitor la abatorizare, n-as putea spune ca exista o diferenta intre metisii cu Dorper si cei ai altor rase de oi. Greutatea la sacrificare depinde de sezon: primavara, inainte de Paste, evident sunt la cautare mieii de lapte, pana in 15 kg, iar toamna cei de gata "ingrasati" la aprox. 40 de kg. Deocamdata insa, datorita "ofertei" foarte mici nu putem vorbi inca de o piata de desfacere a mieilor metisi de Dorper. Berbecutii metisi pe care eu i-am sacrificat (mielutele le-am oprit de prasila), i-am valorificat intr-un cerc mai restrans de prieteni, cunoastinte, neamuri, etc. asa ca pretul obtinut pe ei nu poate fi relevant in cadrul discutiei noastre ;) . Daca insa, ultima parte a intrebarii tale viza o eventuala achizitie de metisi pentru prasila, iti pot spune ca anul acesta sper sa am mai multi miei 75% sau chiar 87,5% Dorper pe care intentionez sa-i vand celor interesati. Referitor la cat de mare este cererea, iti pot spune ca sunt sunat aproape zilnic pe aceasta tema......

Cu stima,
Felician

Buna seara dl Felician .Citesc cu mare atentie ceea ce scieti pe acest forum si vreau sa va spun sincer ca de oameni cu experienta ca a d -voastra e mare nevoie acum cand oieritul din romania incearca sa tina pasul cu cel din europa .Cu totii avem nevoie de oameni care au reusit in acest domeniu ,avem nevoie de exemple concrete de informatie si de persoane sincere si dezinteresate .De aceea va invit sa impartasiti din experienta d-voastra si pe forumul sofpedia .In speranta ca veti accepta invitatia mea va multumesc anticipat.

#51 ursu

ursu

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 01 March 2010 - 11:52 AM

As fi si eu interesat de aceasta rasa dorper. Am 2 intrebari pentru domnul Felician : 1. in ce luna vor fi miei intarcati pentru vanzare si 2.va vinde si miei(berbecuti) dorper 100% sau numai metisi cu turcana si care ar fi diferenta de pret intre metisi si dorper

#52 hobby

hobby

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 26 July 2010 - 09:57 AM

Sunt nou aici si m-am hotarit sa postez dupa ce am citit tot ce este aici. Lucrez in alt domeniu dar acasa, ca hobby acum, ma ocup si de oi. Am cumparat berbecuti de oi de camerun care se tin foarte usor, nu necesita ingrijire deosebita dar mise par cam mici. S-a incercat o incrucisare oaie de camerun - oaie dorper? Pot rezulta metisi mai mari? Deocamdata doar din curiozitate!

#53 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 04 August 2010 - 07:45 AM

Sunt nou aici si m-am hotarit sa postez dupa ce am citit tot ce este aici. Lucrez in alt domeniu dar acasa, ca hobby acum, ma ocup si de oi. Am cumparat berbecuti de oi de camerun care se tin foarte usor, nu necesita ingrijire deosebita dar mise par cam mici. S-a incercat o incrucisare oaie de camerun - oaie dorper? Pot rezulta metisi mai mari? Deocamdata doar din curiozitate!

Mai intai, scuze pentru intarziere!
Mai apoi, cu privire la incrucisarea Camerun x Doper, iti pot spune ca am vazut astfel de incrucisari iar rezultatele sunt foarte bune, in sensul ca produsii rezultati au o greutate mai mare la sacrificare si o incarcatura musculara mult mai buna decat la cei de Camerun rasa pura. De fapt, berbecii de Dorper sunt singurii folositi pentru a mari productia de carne la oile de Camerun deoarece nu dau probleme la fatare (miei rezulati din aceasat incrucisare sunt mici la fatare, iar oile fata usor). Celelalte rase de carne nici nu intra in discutie, tocmai datorita acestui aspect.

O zi buna si sa auzim numai de bine!
Felician

#54 hobby

hobby

junior

• Membri
  • Pip
  • 2 posts

Posted 06 August 2010 - 09:53 AM

Mai intai, scuze pentru intarziere!
Mai apoi, cu privire la incrucisarea Camerun x Doper, iti pot spune ca am vazut astfel de incrucisari iar rezultatele sunt foarte bune, in sensul ca produsii rezultati au o greutate mai mare la sacrificare si o incarcatura musculara mult mai buna decat la cei de Camerun rasa pura. De fapt, berbecii de Dorper sunt singurii folositi pentru a mari productia de carne la oile de Camerun deoarece nu dau probleme la fatare (miei rezulati din aceasat incrucisare sunt mici la fatare, iar oile fata usor). Celelalte rase de carne nici nu intra in discutie, tocmai datorita acestui aspect.

O zi buna si sa auzim numai de bine!
Felician

Va multumesc pentru raspuns. Intra in planurile mele de viitor.

#55 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 16 August 2010 - 12:33 PM

Dragilor,

de curand am primit un mesaj pe email, dar parandu-mi-se de interes mai larg m-am gandit sa-l postez aici impreuna cu raspunsul meu:

"Buna ziua Domnule Felician. sunt un viitor absolvent al facultatii de medicina veterinara ..... si pentru lucrarea mea de licenta mi-am ales ca subiect "inducerea si sincronizarea estrului la ovine" astfel doresc sa induc caldurile la turma mea de 100 de ovine...pentr inceput aceasta va avea sa zicem un caracter de "cercetare" si apoi posibil un domeniu de practica dupa absolvire....
si pentru a avea rezultate bune m-am gandit sa imi achizitionez si un berbecut dintr-o rasa de carne. dumneavoastra sunteti cel pe care l-am vazut si la televizor si mi-a placut mult aceasta rasa.
dar am si cateva intrebari...
cum decurg fatarile din incrucisari?eu am turcane si as vrea sa stiu care sunt rezultatele pe care le-ati obtinut...
si cam la ce pret se ridica un asemnea berbec? si mai ales daca aveti "disponibili".
va multumesc anticipat,
C.C."

Mai intai, multumiri pentru aprecieri!
Mai apoi, referitor la intrebari, iti pot spune ca nu am avut absolut nici o problema la fatare la oile Turcane montate cu berbec Dorper! Asa dupa cum am mai mentionat si cu alte ocazii, una dintre trasaturile rasei Dorper este greutatea mai mica a mieilor la fatare, fapt ce determina fatari usoare. Pe langa aceasta, mieii sunt foarte vioi si se apuca singuri de supt, astfel ca nu trebuie "aplecati" la primul supt. Cu privire la dezvoltarea lor ulterioara, iti pot spune ca desi la fatare sunt mai mici decat cei de Turcana, dupa aprox. 2 sapt. ajung sa-i depaseasca pe acestia astfel ca la 2 luni au cu 7-8 kg in plus fata de mieii de Turcana de aceeasi varsta. Zilele trecute am discutat cu cineva caruia i-am vandut un berbec de Dorper anul trecut si care mi-a spus ca a avut miei hibrizi Dorper x Turcana chiar si cu 10 kg mai grei decat cei de Turcana, de aceeasi varsta!

Referitor la pret, acesta il face piata, dar pot sa-ti spun ca am vandut berbeci miori cu 500-600 Euro si berbecuti cu 400 Euro. Din pacate, in acest moment nu mai am nimic de vanzare! Poate la primavara voi mai avea cateva exemplare de vanzare.

Cu stima,
Felician

#56 john23

john23

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 06 March 2011 - 11:02 AM

Buna ziua.
Puteti va rog sa-mi spuneti de unde ati cumparat oi de camerun si cu ce pret?
Eventual puteti trimite raspuns pe e-mail john230965@yahoo.com.
Multumesc mult!
John

#57 nutu

nutu

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 24 January 2012 - 09:54 PM

Oaia Dorper

Este o rasã de carne, formatã în anii ’30, în regiunile aride din Africa de Sud, prin încruciºarea raselor Dorset Horn ºi Blackheaded Persian (persiana cu cap negru, o rasã de oi cu pãr, nu cu lânã).

Trãsãturi:
 excepþionalã încãrcãturã muscularã
 greutate bunã: la maturitate oile ajung la 70-80kg iar berbecii la 120-130kg
 capacitate deosebitã de adaptare la diverse condiþii de mediu
 pãºunat neselectiv (“barbereºte” absolut toatã vegetaþia)
 valorificã foarte bine furajele grosiere
 prolificitate foarte bunã (150-180%)
 reproducþia nu este sezonierã (se pot obþine miei în orice lunã din an, iar intervalul dintre fãtãri se poate reduce pânã la 8 luni, obþinându-se astfel 3 fãtãri în doi ani)
 fãtãri uºoare, fãrã asistenþã (oile fatã singure iar mielul se ridicã singur la supt)
 instinct matern foarte dezvoltat
 capacitate mare de alãptare (oile “duc” doi miei fãrã probleme)
 vitezã mare de creºtere (mieii ajung la 35kg în 105-120 zile)

Particularitãþi:
 oaia Dorper este mai uºor de întreþinut întrucât nu trebuie tunsã, amestecul de lânã ºi pãr care-i acoperã corpul nãpârlind în fiecare an
 carnea de Dorper este lipsitã de gustul specific de oaie, fiind astfel foarte apreciatã de consumatori

Informatii suplimentare la tel. 0727-770 548

Felician Negrut

buna ziua domnule Felician as dori sa cumpar berbeci rasa droper pana intr-un an daca aveti si la ce pret? O zi buna danisid22@yahoo.com

#58 Gogu

Gogu

junior

• Membri
  • Pip
  • 11 posts

Posted 14 February 2012 - 11:36 PM

Oile din rasa Dorper se mulg sau laptele este exclusiv pentru miel?

#59 californian

californian

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 16 November 2012 - 09:51 PM

va salut pe toti crescatorii de o :wub:i,sant interesat de citeva oi sau mielute assafi,am deja 2 berbecuti,mai sant interesat de un berbecut si 3 mioare de dorper

#60 Berbecul

Berbecul

junior

• Membri
  • Pip
  • 74 posts

Posted 14 December 2012 - 12:39 PM

va salut pe toti crescatorii de o :wub:i,sant interesat de citeva oi sau mielute assafi,am deja 2 berbecuti,

Pai cum de ai "deja 2 berbecuti" dar nu ai inca oile? De ce nu ai cumaparat odata cu berbecutii si "cateva oi sau mielute"? Nu vreau sa te descurajez, dar sansele de a gasi la noi sunt extrem de mici.

Sa auzim numai de bine!
Felician

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users