Jump to content

Photo

ASOCIATIA CRESCATORILOR - BOVINE PENTRU CARNE

• Please log in to reply
137 replies to this topic

#61 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 08 February 2011 - 10:39 PM

Stiu ca pagina este in constructie, chiar astazi am discutat cu d-na Nina despre acest lucru, iar cu privire la baza de date, eu m-am gandit la ceva simplu, respectiv cate tabel in excel completat de fiecare membru, cu date reale si corecte, care ulterior vor fi centralizate si avem baza de date. Din punctul meu de vedere consider ca un prim pas ar fi sa ne intalnim toti cei interesati sau macar sa luam legatura telefonic, prin "corespondenta" va fi cam greu. Pentru cei care nu considera ca numarul de telefon este secret propun ca toti cei care sunt interesati sa-si treaca numele, localiatea, judetul, nick-ul de pe site si nr. de telefon.
Costin Adrian, Oradea, Bihor, 0753-809.147

Am un Excel pregatit, pt anul acesta. Va fi postat pe Pagina Asociatiei. Cei interesati il vo completa si transmite catre adresa de contact.

De la anul speram sa avem o baza de date adevarata, cu actualizare automata, in functie de ce animale are de vanzare fiecare la un moment dat. Pregatesc o descriere a acestui sistem, dar o sa dureze un pic. Implementarea va costa si ceva bani.

Saptamana viitoare, reprezentanti ai ASOCIATIEI CRESCATORILOR GALATI sunt primiti de MINISTRU TABARA.

AVETI PROPUNERI CONCRETE PE CARE SA I LE PUNEM PE MASA?
Termen limita 10.02.2011 ora 24.

Cosmin

#62 Grig

Grig

junior

• Membri
  • Pip
  • 84 posts

Posted 09 February 2011 - 12:10 AM

Am un Excel pregatit, pt anul acesta. Va fi postat pe Pagina Asociatiei. Cei interesati il vo completa si transmite catre adresa de contact.

De la anul speram sa avem o baza de date adevarata, cu actualizare automata, in functie de ce animale are de vanzare fiecare la un moment dat. Pregatesc o descriere a acestui sistem, dar o sa dureze un pic. Implementarea va costa si ceva bani.

Saptamana viitoare, reprezentanti ai ASOCIATIEI CRESCATORILOR GALATI sunt primiti de MINISTRU TABARA.

Cosmin

Ma bucur ca lucrurile se misca si sper sa putem demara "oficial" cat mai repede. Din punctul meu de vedere (lucru pe care l-am mai spus) este important ca ASOCIATIA sa dobandeasca personalitate juridica cat mai repede, in primul rand pentru a putea avea un dialog cu autoritatile. Toate celelalte lucruri sunt importante, dar existenta unei asociatii este conditionata de inregistrarea la judecatorie .Cred ca acesta este si pasul cel mai greu pt. ca procedura (descrisa anterior) este destul de greoaie si necesita prezenta "fizica" a cel putin 3 membri fondatori. Ulterior multe probleme vor putea fi rezolvate mai usor,fara a fi nevoie de f. multe intalniri, oricum greu de realizat .Nimeni nu se asteapta ca odata cu inscrierea in ASOCIATIE sa" curga lapte si miere", dimpotriva pt. a obtine rezultate este mult de munca si cineva va trebui sa-si asume unele responsabilitati, inclusiv aceea de a "bate" la usile celor care pot si trebuie sa ne sprijine. Exista anumite forme de sprijin care pot fi accesate de asociatii si/sau grupuri de producatori.
In ceea ce priveste intalnirea cu min. Tabara cred ca principala problema este LIPSA TOTALA A SPRIJINULUI PT. VACA DE CARNE. Anul trecut se spunea ca se va acorda subv. pt. abatorizare(70-80 euro), proiectul de lege a fost postat pe site-ul madr ,la toate posturile rtv era prezentata ca o masura care urmeaza sa fie aplicata de la 1 nov. si.....nimic!. Ministrul si celalti factori de decizie ar trebui sa inteleaga faptul ca sprijinirea zootehniei nu este un moft al nostru, ci este vorba de "A FI SAU A NU FI" .

#63 Midstar

Midstar

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 187 posts

Posted 09 February 2011 - 10:35 PM

Ma ofer sa centralizez datele cu privire la crescatori, Cosmin va pune la dispozitie modelul de tabel, pe care apoi il veti trimite pe adresa de email: mihai_dasc@yahoo.com

#64 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 19 February 2011 - 03:29 PM

Cosmin

Dl Cosmin, ce ne puteti spune despre intilnirea cu Ministru TABARA?

#65 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 20 February 2011 - 05:43 PM

Dl Cosmin, ce ne puteti spune despre intilnirea cu Ministru TABARA?

Din pacate audienta a fost amanata. Asteptam un nou termen sau ramane sa trimitem o lista cu solicitari. Pentru evitarea confuziilor precizez ca nu eu trebuia sa ma intalnesc cu dl Ministru ci o delegatie din care facea parte si tatal meu.

#66 dale 77

dale 77

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 131 posts

Posted 21 February 2011 - 02:30 PM

Din pacate audienta a fost amanata. Asteptam un nou termen sau ramane sa trimitem o lista cu solicitari. Pentru evitarea confuziilor precizez ca nu eu trebuia sa ma intalnesc cu dl Ministru ci o delegatie din care facea parte si tatal meu.

Multumesc pt raspuns.

#67 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 22 February 2011 - 08:19 PM

Dragi prieteni,

Am reușit sã creionãm o paginã web care va sintetiza în viitor cele mai importante informații în acest domeniu și va reprezenta punctul de întâlnire virtual și locul unde se face schimb de idei pentru membrii ASOCIAȚIEI NAȚIONALE A CRESCÃTORILOR DE BOVINE DE CARNE.

http://bovinedecarne.ucoz.net/

Este doar un punct de plecare, pe care sperãm sã îl îmbunãtãțim cu ajutorul dvs., pe tot parcursul acestui an. Avem foarte multe informații pe care ne strãduim sã le sintetizãm, sã le organizãm și sã le postãm pe site.
Așteptãm de asemenea sugestiile dvs.
Trebuie sã îi mulțumim doamnei Nina Horvath prin eforturile cãreia a fost posibil acest lucru, ea fiind practic realizatoarea site-ului, din punct de vedere tehnic și contribuind în cea mai mare mãsurã și în privința conținutului.

Crescãtorii interesați de asociere sunt rugați sã descarce Fisa de inregistrare in ASOCIAȚIE, sã o completeze și sã o trimitã pe adresa indicatã pe site. In scurt timp vom posta și o propunere de statut, precum și obiectivele asociației pentru urmãtorii 3 ani, care vor depinde însã și de numãrul asociaților.

Pentru discuții vom folosi deocamdatã în continuare acest forum.

Pentru utilizarea site-ului va rog sa va inregistrati cu NUMELE SI PRENUMELE REAL, CONFORM ACTULUI DE IDENTITATE.

Cu stimã
Cosmin

#68 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 23 February 2011 - 11:35 AM

Avem deja sugestii de la primii vizitatori.
Va multumim foarte mult!
Stim ca mai este mult de lucru si cu ajutorul dvs, in mai putin de un an, site-ul va fi unul de referinta.

Repet rugamintea de a va inregistra flosind NUMELE SI PRENUMELE REAL, pentru a fi mai usor de de contactat si pentru a fi cunoscut in viitor de potentialii clienti si colaboratori, sub numele real, care va aparea si in pagina destianta CRESCATORILOR-pe rase.
Daca accesati sectiunea UTILIZATORI (stanga -sus ) veti putea vedea toti utilizatorii inregistrati, si MEMBRII ASOCIATIEI.

#69 Mariuz

Mariuz

junior

• Membri
  • Pip
  • 37 posts

Posted 05 April 2011 - 09:46 AM

Avem deja sugestii de la primii vizitatori.
Va multumim foarte mult!
Stim ca mai este mult de lucru si cu ajutorul dvs, in mai putin de un an, site-ul va fi unul de referinta.

Repet rugamintea de a va inregistra flosind NUMELE SI PRENUMELE REAL, pentru a fi mai usor de de contactat si pentru a fi cunoscut in viitor de potentialii clienti si colaboratori, sub numele real, care va aparea si in pagina destianta CRESCATORILOR-pe rase.
Daca accesati sectiunea UTILIZATORI (stanga -sus ) veti putea vedea toti utilizatorii inregistrati, si MEMBRII ASOCIATIEI.

Salut - dupa ce m-am inregistrat pe site am dorit sa completez si fisa de inscriere moment in care am primit un mesaj in care eram informat ca deocamdata informatiile nu sunt disponibile. Site-ul are ceva probleme sau eu mi-am prins urechile in partea de IT.
Multumesc...

#70 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 05 April 2011 - 10:32 AM

Salut - dupa ce m-am inregistrat pe site am dorit sa completez si fisa de inscriere moment in care am primit un mesaj in care eram informat ca deocamdata informatiile nu sunt disponibile. Site-ul are ceva probleme sau eu mi-am prins urechile in partea de IT.
Multumesc...

Nu cred ca este nici o problema pe partea de IT, aveti fisa de inscriere in ultima fraza din josul paginii... sunt ferm convinsa ca va merge si la Dvs, asa cum a mers si la altii, care deja au completat-o cu succes. :) Toate cele bune

#71 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 06 April 2011 - 10:08 AM

Buna!

Am postat o propunere legata de PLANUL DE ACTIUNE al Asociatiei, pentru urmatorii 2-3 ani.
Va rog sa va exprimati parerile si propunerile in aceasta sectiune.
http://bovinedecarne...de_actiune/0-68

Cu stima,
Cosmin

#72 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 07 April 2011 - 05:51 PM

....Am postat o propunere legata de PLANUL DE ACTIUNE al Asociatiei, pentru urmatorii 2-3 ani.
Va rog sa va exprimati parerile si propunerile in aceasta sectiune.
http://bovinedecarne...de_actiune/0-68

... si asteptam sa vedem realizarile Dvs. Daca aveti propuneri, idei, observatii si in acest sens, ele sunt binevenite.

#73 Mariuz

Mariuz

junior

• Membri
  • Pip
  • 37 posts

Posted 07 April 2011 - 06:21 PM

Nu cred ca este nici o problema pe partea de IT, aveti fisa de inscriere in ultima fraza din josul paginii... sunt ferm convinsa ca va merge si la Dvs, asa cum a mers si la altii, care deja au completat-o cu succes. :) Toate cele bune

Buna ziua - am reusit sa descarc fisa, era totusi o problema de IT dar tinea de setarile mele de securitate din calculator.
Multumesc si toate cele bune si dvs.

#74 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 30 April 2011 - 08:01 PM

Asteptam opiniile, sugestiile, observatiile Dvs cu privire la proiectul de statut al Asociatiei.

#75 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 10 May 2011 - 11:11 AM

Va salut!

Asteptam cu interes propunerile dvs cu privire la STATUTUL ASOCIATIEI si PLANUL DE ACTIUNE.

In alta ordine de idei am receptionat o cerere de oferta pentru livrarea a 150 de junici sau vitele din rase de carne.

Cei care si-au exprimat interesul de a fi membri ASOCIATIEI pot accesa oferta pe situl Asociatiei in sectiunea OFERTE DE VANZARE CUMPARARE SCHIMB si ne pot contacta pentru a stabili impreuna detaliile livrarii.
http://bovinedecarne.ucoz.net/

Va rugam nu contactati societatea pana nu centralizam nr. de animale pe care il putem oferi impreuna.

Cu stima
Cosmin

#76 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 10 May 2011 - 07:01 PM

In alta ordine de idei am receptionat o cerere de oferta pentru livrarea a 150 de junici sau vitele din rase de carne.

Accesul la cererea de ofertã

#77 Grig

Grig

junior

• Membri
  • Pip
  • 84 posts

Posted 28 January 2012 - 10:46 AM

Datorita conditiilor meteo si a starii drumurilor, propun amanarea intalnirii.
In functie de evolutia vremii va fi pe 11 sau pe 18 februarie.
Cred ca nu se supara nimeni pt. aceasta amanare. Nu are rost sa riscam sa ramanem inzapeziti sau sa "inghetam" prin masina.
In legatura cu modificarea denumirii, la min. justitiei s-a spus ca toate vacile sunt "de carne" si ceea ce crestem noi sunt vaci "pentru carne" deoarece sunt crescute special pt. productia de carne. Cum vi se pare ?

#78 Cosmin Popa

Cosmin Popa

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 701 posts

Posted 28 January 2012 - 01:17 PM

Datorita conditiilor meteo si a starii drumurilor, propun amanarea intalnirii.
In functie de evolutia vremii va fi pe 11 sau pe 18 februarie.
Cred ca nu se supara nimeni pt. aceasta amanare. Nu are rost sa riscam sa ramanem inzapeziti sau sa "inghetam" prin masina.
In legatura cu modificarea denumirii, la min. justitiei s-a spus ca toate vacile sunt "de carne" si ceea ce crestem noi sunt vaci "pentru carne" deoarece sunt crescute special pt. productia de carne. Cum vi se pare ?

Se poate interpreta in multe feluri...ca asa e in limba romana. Si taurii Holstein pot fi crescuti "pentru" carne nu pentru lapte, dar noi nu ne gandim la asta, ne gandim la un tip de animale specializat pentru productia de carne.
La fel ca in expresia "oamenii de zapada" se poate spune ca toate animalele sunt "de carne" dar in acest context ar merge "din carne"

Nu cred ca are foarte mare importanta aceasta mica modificate, decat daca trebuie sa traducem intr-o limba straina.
IN FRANCEZA ar fi "races à viande" sau "races allaitantes"-care alapteaza
IN ENGLEZA : BEEF CATTLE

Propusesem cuvantul BOVINE si nu VACI din 2 motive:

1. ca mai crestem si masculi nu numai femele si MAI ALES deoarece

2 cuvantul "vaci" suna mai "nasol" la stiri. De exemplu " PRESEDINTELE ASOCIATIEI CRESCATORIlLOR DE VACI, DL GRIGOREAN, S-A INTALNIT CU MINISTRUL AGRICULTURII SI AU CONVENIT CA SUBVENTIA PENTRU ANUL 2013 SA FIE DE 200 DE EURO PE CAP DE ANIMAL"

Pana la intalnire, haideti sa propunem fiecare o lista de actiuni pe care vrem sa le realizam prin ASOCIATIE. Si la intalnire vor fi alese cele mai bune, se completeaza cu ce se propune si la fata locului si se voteaza care actiuni sa fie puse in aplicare.

#79 Grig

Grig

junior

• Membri
  • Pip
  • 84 posts

Posted 28 January 2012 - 07:43 PM

Se poate interpreta in multe feluri...ca asa e in limba romana. Si taurii Holstein pot fi crescuti "pentru" carne nu pentru lapte, dar noi nu ne gandim la asta, ne gandim la un tip de animale specializat pentru productia de carne.
La fel ca in expresia "oamenii de zapada" se poate spune ca toate animalele sunt "de carne" dar in acest context ar merge "din carne"

Nu cred ca are foarte mare importanta aceasta mica modificate, decat daca trebuie sa traducem intr-o limba straina.
IN FRANCEZA ar fi "races à viande" sau "races allaitantes"-care alapteaza
IN ENGLEZA : BEEF CATTLE

Propusesem cuvantul BOVINE si nu VACI din 2 motive:

1. ca mai crestem si masculi nu numai femele si MAI ALES deoarece

2 cuvantul "vaci" suna mai "nasol" la stiri. De exemplu " PRESEDINTELE ASOCIATIEI CRESCATORIlLOR DE VACI, DL GRIGOREAN, S-A INTALNIT CU MINISTRUL AGRICULTURII SI AU CONVENIT CA SUBVENTIA PENTRU ANUL 2013 SA FIE DE 200 DE EURO PE CAP DE ANIMAL"

Pana la intalnire, haideti sa propunem fiecare o lista de actiuni pe care vrem sa le realizam prin ASOCIATIE. Si la intalnire vor fi alese cele mai bune, se completeaza cu ce se propune si la fata locului si se voteaza care actiuni sa fie puse in aplicare.

Sunt de acord cu COSMIN in prima si a treia parte a interventiei. BOVINE suna mai bine.
In legatura cu diferenta dintre "BOVINE DE CARNE" si "BOVINE PENTRU CARNE" putem discuta f. mult, dar acum faptul este consumat.Probabil va ramane "ASOCIATIA CRESCATORILOR DE BOVINE PENTRU CARNE DIN ROMANIA". Rezervarea a fost facuta pentru ambele variante(vaci pentru carne si bovine pentru carne),dar la redactarea documentelor va fi folosita varianta aleasa,care va ramane definitiva.
Este bine ca fiecare din cei prezenti sa se gandeasca la prioritatile ASOCIATIEI, urmand ca la intalnire sa centralizam propunerile si sa stabilim strategia pt. indeplinirea obiectivelor.
In legatura cu eventuala posibilitate ca cineva sa fie ales intr-o anumita functie, haideti sa nu ne antepronuntam, mai ales pt. a nu crea impresia falsa ca se stie dinainte cine va fi presedinte.Nu stim exact nici cine va participa sau cine va candida,deci........ :o

#80 nina h

nina h

membru junior

• Membri
  • PipPip
  • 182 posts

Posted 28 January 2012 - 07:50 PM

Mi se pare interesant, dintr-un singur motiv: exista deja "Asociatie de crescatori de bovine de carne" (la nivel judetean) - in cazul lor cei de la Ministerul Justitiei n-au observat aceasta "problema"? B)
Insa, eu personal cred ca nu e cazul sa ne "cramponam" de un cuvant - pana la urma exista lucruri mai importante decat "pentru" sau "de" - chiar daca cei de la Ministerul Justitiei nu stiu ca in lucrarile de specialitate termenul uzual este bovine de carne si nu pentru....

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users