Jump to content

Photo

biogaz

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 bogdan16

bogdan16

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 05 July 2005 - 09:23 AM

buna ziua,toti fermierii au la un momentdat pb gunoiului de grajd sau a gainatului.prin toate cartile de specialitate scrie ca acest gunoi se poate folosi ptr a produce biogaz,chiar unele ferme mai vechi au aceasta instalatie.
Stie cineva cum se construieste aceasta instalatie?as vrea sa mentionez ca aceasta instalatie isi scoate banii repede tinand cont ca se poate folosi la incalzirea halei,la prepararea mancarii si daca mai facem o investitie si la producerea de curent electric.iata cum se descurca nemtii:
Energia pe baza de biogaz
Institutul UM SICHT din Oberhausen se ocupa de aceasta tehnologie, furnizand know-how pentru o serie de unitati pilot. De exemplu, o ferma de 900 de porci furnizeaza deseurile organice si resturile de hrana pentru o centrala furnizoare de electricitate si caldura. Resturile fermenteaza si se produce gaz de buna calitate, care este folosit drept combustibil. Ceea ce ramane este folosit ca ingrasamant, reducandu-se considerabil cele anorganice.
Centrala a fost construita (in exemplul dat) de firma Pro2 Anlagentochnick din Dusseldorf si furnizeaza energie pentru toata ferma (150 hectare).
Aceasta centrala pe biogaz inlocuieste anual 300.000 litri de motorina prin procesarea a 4000 m.c. balegar lichid, 2000 tone deseuri porumb si 5000 tone alte reziduuri.
Centrala pe biogaz produce 2 milioane kWh pentru 500 de gospodarii.
va multumesc si sper sa fie cineva care sa stie cum se construieste instalatia

#2 zecedani

zecedani

junior

• Membri
  • Pip
  • 63 posts

Posted 05 July 2005 - 03:20 PM

Salut
Incearca aici
http://www.cceg.ro/p.....lor uzate.pdf
sau
http://www.asio.ro/r...kama/pekama.htm

http://www.enereco.go.ro/biogaz.html

au o oferta interesanta

Mult succes

#3 bogdan16

bogdan16

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 05 July 2005 - 10:21 PM

merci ptr raspuns dar am cautat si eu pe tot netul si in romana si in alte limbi dar nu am dat peste schita exacta nicaieri ...sau o fi fost pe undeva dar daca nu inteleg daneza sau suedeza...deci linkurile le cunosc dar nu ma ajuta ptr ca nu am bani sa cumpar o instalatie la cheie.as vrea daca exista schema exacta+cum se construieste fiecare piesa in parte.va salut cu respect.

#4 catalin

catalin

junior

• Membri
  • Pip
  • 32 posts

Posted 26 January 2006 - 08:45 PM

Salut.Voi aplica un proiect Sapard pentru o ferma de ingrasare a 1500 de porci in jud Iasi in circuit inchis.Kosarom-ul ajuta infiintarea de astfel de ferme.Am o problema cu distanta lagunei de colectare fata de casele din zona si trebuie sa gasesc o solutie.Una convenabila ar fi colectarea biogazului-ar rezolva problema mirosului,energiei(mai ales daca iese proiectul acesta incerc si unul cu o sera de 2000-4000 mp.Am gasit pe net informatii despre metode de folosire a biogazului
in fermele de porci din Italia.Metodele par mai simple decat cele care necesita tankuri de dim mari.Metoda folosea folii speciale care se intind peste laguna,creand un volum in care se aduna biogazul.Dupa aceea n-am inteles cum il colecta si folosea.Au si niste schite si foto pa acolo.Tinem legatura.Link:cu cheia de cautare "biogas italy"-primul link:INTEGRATED BIO-SYSTEMS FOR BIOGAS RECOVERY FROM PIG .Astept noutati despre acest subiect pe acest forum sau miratex@catv.embit.ro .Va salut si sa auzim de bine.

#5 zooconsult

zooconsult

membru junior

• Moderatori
  • PipPip
  • 134 posts

Posted 27 January 2006 - 09:08 AM

Salut.Voi aplica un proiect Sapard pentru o ferma de ingrasare a 1500 de porci in jud Iasi in circuit inchis.Kosarom-ul ajuta infiintarea de astfel de ferme.Am o problema cu distanta lagunei de colectare fata de casele din zona si trebuie sa gasesc o solutie.Una convenabila ar fi colectarea biogazului-ar rezolva problema mirosului,energiei(mai ales  daca iese proiectul acesta incerc si unul cu o sera de 2000-4000 mp.Am gasit pe net informatii despre metode de folosire a biogazului
in fermele de porci din Italia.Metodele par mai simple decat cele care necesita tankuri de dim mari.Metoda folosea folii speciale care se intind peste laguna,creand un volum in care se aduna biogazul.Dupa aceea n-am inteles cum il colecta si folosea.Au si niste schite si foto pa acolo.Tinem legatura.Link:cu cheia de cautare "biogas italy"-primul link:INTEGRATED BIO-SYSTEMS FOR BIOGAS RECOVERY FROM PIG .Astept noutati despre acest subiect pe acest forum sau miratex@catv.embit.ro .Va salut si sa auzim de bine.

<{POST_SNAPBACK}>

Kosaromul, la ferma din Roman are instalatie de biogaz. De ce nu mergeti acolo sa o vedeti si sa cereti detali. Au inclusiv echipa de constructori.
ZooConsult Romania

http://www.zooconsult.go.ro/

#6 Camila68

Camila68

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 30 January 2006 - 07:31 PM

Nu va suparati ce firma este Kasarom? de unde se poate lua informatii despre aceasta firma? Va multumesc

#7 manuela

manuela

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 01 March 2006 - 02:06 PM

ma intereseaza biogazul. Am facut cateva proiecte pt ferme in judetul Bihor si am un potential client interesat de biogaz.

#8 Camila68

Camila68

junior

• Membri
  • Pip
  • 9 posts

Posted 01 March 2006 - 02:26 PM

Doamna Manuela as dori si eu mai multe informatii despre proiectele care leati facut in privinta biogazului Tflorescu@hotmail.com va multumesc

#9 robert dudu

robert dudu

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 06 March 2006 - 06:52 PM

buna ziua,toti fermierii au la un momentdat pb gunoiului de grajd sau a gainatului.prin toate cartile de specialitate scrie ca acest gunoi se poate folosi ptr a produce biogaz,chiar unele ferme mai vechi au aceasta instalatie.
Stie cineva cum se construieste aceasta instalatie?as vrea sa mentionez ca aceasta instalatie isi scoate banii repede tinand cont ca se poate folosi la incalzirea halei,la prepararea mancarii si daca mai facem o investitie si la producerea de curent electric.iata cum se descurca nemtii:
Energia pe baza de biogaz
Institutul UM SICHT din Oberhausen se ocupa de aceasta tehnologie, furnizand know-how pentru o serie de unitati pilot. De exemplu, o ferma de 900 de porci furnizeaza deseurile organice si resturile de hrana pentru o centrala furnizoare de electricitate si caldura. Resturile fermenteaza si se produce gaz de buna calitate, care este folosit drept combustibil. Ceea ce ramane este folosit ca ingrasamant, reducandu-se considerabil cele anorganice.
Centrala a fost construita (in exemplul dat) de firma Pro2 Anlagentochnick din Dusseldorf si furnizeaza energie pentru toata ferma (150 hectare).
Aceasta centrala pe biogaz inlocuieste anual 300.000 litri de motorina prin procesarea a 4000 m.c. balegar lichid, 2000 tone deseuri porumb si 5000 tone alte reziduuri.
Centrala pe biogaz produce 2 milioane kWh pentru 500 de gospodarii.
va multumesc si sper sa fie cineva care sa stie cum se construieste instalatia

<{POST_SNAPBACK}>

gasesti tot ce doresti in materie de biogaz(schite,metode de obtinere) la adresa:www.recromania.ro/programe/biogaz/manual.pdf

#10 Simon

Simon

junior

• Membri
  • Pip
  • 3 posts

Posted 16 April 2006 - 01:17 PM

:rolleyes:
vizitati www.ecoapasol.info
trimiteti întrebarile prin mail, în masura posibilitatiilor se va raspunde la toate.
:D

#11 Ranfir

Ranfir

junior

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 06 May 2009 - 11:54 AM

Salut

Sunt si eu interesat de tema biogazului si am cautat pe ici pe colo informatii. Din nefericire cele mai multe le-am gasit pe site-uri din afara tarii. Daca ajuta pe cineva pot preciza:
www.ogin.nl
www.biogas-nord.com

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users